Home / Elektronik / Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ?

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ?

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ? Bilgisayarın yavaş çalıştığı çeşitli nedenler açıklanmakta ve yavaş bir PC’yi nasıl hızlandıracağınız açıklanmaktadır .

Bilgisayar Neden Yavaş Çalışıyor?

Yeterli RAM’e sahip olmamanın nedeni bilgisayar yavaşlığının önemli bir sebebidir ve sabit diskinizde geçici dosyaların birikmesiyle yakından takip edilir. Virüs bulaşmış veya üzerinde bulunan dosyalar için yeterli sabit disk alanı olmayan bir PC başka nedenlerdir. Son olarak, bir Dsabled Direct Memory Access bilgisayarın normal olarak daha yavaş çalışmasına neden olabilir.

Bilgisayar Yavaşça Çalışırken Ne Yapmalı?

Geçici dosyaları silmek, disk alanını birleştirmek ve işletim sisteminizi güncellemek, bilgisayarınızın hızını artırabileceğiniz yollardan bazılarıdır. Bilgisayarınızdaki virüsleri kontrol etmeyi ve bulduklarınızdan kurtulmayı da deneyebilirsiniz. Son olarak, bilgisayarınızın RAM’ini yükseltmeye bakabilirsiniz.

Bilgisayarınızın RAM yeterlimi

RAM, Rasgele Erişim Belleği anlamına gelir ve bilgisayarınız tarafından geçici depolama belleği olarak kullanılır. Bu bellek, görevler farklı programlar tarafından yürütüldüğünde kullanılır. Eldeki tüm görevleri işlemek için yeterli RAM belleğe sahip olmalısınız. Eğer bunu yapmazsanız, bu, bilgisayarınızın önyüklenmesi veya işlenmesi sırasında büyük bir yavaşlamaya neden olabilir.

Yazılım, bir bilgisayar yavaşlatmak için yazılım kadar suçlu olabilir; Bilgisayarınızda yüklü programlar genellikle belirtilen RAM gereksinimlerine sahiptir. Bilgisayarınız belirli programların yüklenmesinden önce normal hızlarda çalışıyorsa ve bu nedenle yavaşladıysa, bilgisayar sisteminize daha fazla RAM eklemeniz gerekebilir. Ayrıca, bilgisayarınız büyük dosyaları her işlerken yavaşlarsa veya aynı anda birkaç eylem gerçekleştirirken donarsa, fazladan RAM eklemeniz gerekebilir.

Geçici Dosyalar Sabit Diske Yerleştirmiş

Bazı görevler, sistemi birkaç gün çalışarak bırakmanızı gerektirebilir. Bu, sabit diskinizde geçici dosyalara neden olabilir ve bilgisayarınızın neden yavaşlamış olabileceği olabilir. Internet geçmişiniz de dahil olmak üzere geçici dosyalarınızı temizlemek (çerezler dahil) ile çalışmak için daha fazla sabit disk alanı sağlar.

Geçici dosyaları silmek nasıl

Bilgisayarım’ı açın ve yerel sürücünüzü seçin. (Genellikle şu şekilde etiketlenir : \ C. ) Windows klasörünü seçin ve Temp etiketli klasörü bulun . Klasörü (içeriği değil) sağ tıklatmak için farenizi kullanın ve Görünüm seçenekleri’nde Ayrıntılar’ıseçin . Geçerli tarihten daha eski olan tüm dosyaları seçin ve klavyenizdeki Sil tuşuna basın .

Geçici dosyaları kaldırmayı bitirdiğinizde, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Geri Dönüşüm Kutunuzu Boşaltma

İşiniz bittiğinde, masaüstünüzdeki Geri Dönüşüm Kutusu’na gidin ve Geri Dönüşüm Kutusu Boşalt’ıseçin .

Geçici Dosyalarınızı Silme

Ayrıca sisteminizde birikmiş geçici internet dosyalarını da silebilirsiniz. Başlat düğmesine gidin ve Denetim Masası’nı açın . Seç Internet Seçenekleri ve etiketli bölümde Temporary Internet Files , basın Çerezleri Sil > Dosya Sil .

İnternet Geçmişinizi Silme

Geçmişi Sil seçeneği ile geçmişinizi de silebilirsiniz .

Bittiğinde, Uygula > Tamam’a basın .

Bilgisayarınız Enfekte Edildi

Bilgisayarınız bir virüs, kötü amaçlı yazılım, solucan veya Truva atı bulaşmışsa, sistemin yavaşlamasına ve hatta bazı görevlerin donmasına neden olabilir. Sorununuzu, bireysel durumunuz için yardım alacağınız CCM Forum Virüs / Güvenlik bölümüne göndermenizi öneririz .

Sabit Diskte Yeterli Alan Yok

Çok hantal programlar eklemek, bilgisayar sisteminizi otomatik olarak yavaşlatır. Sabit disk kapasitesi 2 GB olan kullanıcıların en az 250 MB boş bırakmaları gerekir ve daha yüksek sabit disk depolama kapasitesine sahip olanların toplam kapasitenin en az% 20’sini serbest bırakmaları gerekir. Bu, bilgisayarınızın hem geçici dosyalar için hem de dosya değiş tokuşu için yeterli alana sahip olmasını sağlayacaktır.

Sabit Diskinizi Birleştirme

Bilgisayarınızı hızlandırmanın bir başka yolu da, bilgisayar tarafından tekrar kullanılmasını sağlamak için dağınık ve yer kaplayan sabit diskinizi birleştirmektir. Başlat menünüze gidin ve tüm programları listeleyin. Aksesuar seçeneği seçin Sistem Araçları > Disk Birleştirici > Birleştir .

Doğrudan Bellek Erişiminiz (DMA) Devre Dışı Bırakıldı

Doğrudan Bellek Erişimi, mikroişlemcinin müdahalesine gerek kalmadan sabit sürücünüz ile CD sürücünüz arasında veri aktarımına izin verecektir. Windows XP kullananlar varsayılan olarak bu seçeneği ayarlamayacaktır.

El ile etkinleştirmek için Başlat > Denetim Masası > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi’ni tıklatın . Yanındaki + simgesini

tıklatarak ATA / ATAPI seçeneklerini listeleyin . Birincil IDE Kanalı’nı seçin ve Birincil IDE Özellikleri penceresinde Gelişmiş Ayarlar sekmesini seçin . Olmadığını kontrol edin Aktarım Modu için Aygıt 0 ve Cihaz 1 , DMA’yı etkinleştirir. Değişiklikleri onaylamak için Tamam’a tıklayın İkincil IDE Kanalı’na tıklayın ve İkincil IDE Özellikleri’nde Gelişmiş Ayarlar sekmesini seçin . Olmadığını kontrol edin Aktarım Modu için Aygıt 0 ve Aygıt 1 DMA etkinleştirin. Bittiğinde , değişiklikleri onaylamak için Tamam’a tıklayın .

İşletim Sisteminizi Güncelleyin

En son Windows güncellemelerine sahip olmak sistem performansını artırmaz. Bununla birlikte, herhangi bir güvenlik açıklığı veya performansla ilgili aksaklıkların düzeltilmesi faydalı olabilir. Uzun vadede, sisteminiz en son OS güncellemeleriyle daha iyi durumda olacaktır.

Seyrek Kullanılan Dosyaları Sıkıştırmak

Sık kullanmadığınız dosyalar hala bilgisayarınızda biraz yer kaplayabilir. Microsoft’un NFTS sistemi kullanılarak oluşturulan dosyalar için, sürücü dosyalarınızı ( sabit sürücünüzün Genel bölümünde) sıkıştırabilirsiniz . Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, dosyalarınız bunları ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak az ya da çok sıkıştırılmış olacaktır.

Bilgisayarınızdan Toz Çıkarma

Bilgisayarın soğutma fanları gibi bazı elemanların aşırı ısınmasını önlemek için, bilgisayarın en az bir kez bilgisayardaki ana ünitesini tamamen temizlemeniz önerilir.

Bunu yapmadan önce, elektriğin kesildiğinden emin olmak için bilgisayarınızın fişini prizden çekin. Sıcaklığın hızlı bir şekilde değişmesi, ana ünitenizin zarar görmesine neden olabileceğinden, temizlik işlemine başlamadan önce yaklaşık on beş dakika bekleyin.

Cihazı temizlerken, bu amaç için özel olarak üretilen basınçlı hava tenekesini kullanarak en güvenli bahistir. Yine de, bilgisayarınıza sıvı püskürtmeyeceğinden emin olmak için kutudaki talimatları izleyin. Ana ünitenizin kırılgan parçalarına zarar verebileceğinden, bu iş için bir fırçanın kullanılması önerilmez.

Dikkatinizi Çekebilir

Uydu Anteni Kurulumu

Uydu Anteni Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Uydu Anteni Kurulumu Nasıl Yapılır ? Uydu anteni ve alıcısı kurmak her zamankinden daha kolay. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi