Anasayfa » Yardım Tavsiye » Soğutucu Akışkan Gaz Tipleri Ve Özellikleri
Soğutucu Akışkan Gaz Tipleri Ve Özellikleri
Soğutucu Akışkan Gaz Tipleri Ve Özellikleri

Soğutucu Akışkan Gaz Tipleri Ve Özellikleri

Soğutucu Akışkan Gaz Tipleri Ve Özellikleri Soğutucu gazlar klima, ısı pompası, buzdolabı gibi ısı ekipmanlarında proses gazı olarak kullanılan, cihazların içinde kapalı devre dolaşan gazlardır. Soğutucu akışkan, sıvı veya gaz halindeki bir elementtir. Soğutma dizisindeki belirli bir alan, soğutucu akışkan kullanılarak soğutulur. İşlem, ısıyı yakalar ve daha sonra onu başka bir alana bırakır. Bu bir soğutucunun eylemidir.

Soğutucu Gaz Türleri Ve Çeşitleri

Soğutma sistemlerindeki (klimalar) soğutucular sıvıyı emer ve ısıyı serbest bırakır. Bunun dışında Termodinamik faz değişimi fenomenleri de soğutucu akışkanlar tarafından kullanılan süreçtir. Bu, sıvının gaza ve gazın sıvıya dönüşmesine yardımcı olur. Soğutucu işlemi, sistemin evaporatör bileşeninde başlar. Soğutucu sıvı, ısıyı emecek ve ayrıca düşük basınç altında buhara dönüşecektir. Buhar, sistemin kompresör bileşenine gider.

Kompresör basıncı ve sıcaklığı artar. Bu aşamada buhardan ısı çıkışı olur. Kondenser bileşeninde ısı salınımı gerçekleşir. Soğutucu akışkan daha sonra tekrar sıvı forma dönüşür. Evaporatöre geri döner. İşlemin tekrarı aynı sıvı ile tekrar tekrar olur. Farklı tipte soğutucular vardır.

Soğutucu kullanan modern ekipmanlar arasında klimalar, soğutma sistemleri, dondurucular ve buzdolapları bulunur. Soğutucu akışkanlar kullanışlı olmalarına rağmen küresel ısınmaya da katkıda bulunurlar. Soğutucu akışkanların farklı gruplara sınıflandırılması, kimyasal bileşimlerinden kaynaklanmaktadır.

Soğutucu Gazlar ve Özellikleri

En yaygın soğutucu akışkanlar arasında (CFC’ler) (HCFC’ler) (HFC’ler) ve Doğal Soğutucular bulunur. Freonlar veya halokarbonlar sentetik olarak üretilir. Sınıflandırma aynı zamanda klor (Cl), hidrojen (H), karbon (C) ve Florin (F) kimyasal elementlerine de bağlıdır.

  • Kloroflorokarbonlar (CFC’ler) – R11, R12, R113, R114, R115
  • Hidrokloroflorokarbonlar (HCFC’ler) – R22, R123
  • Hidroflorokarbonlar (HFC’ler) – R134a, R404a, R407C, R410a

Tüm soğutucu akışkanları karakterize eden iki sayı:

  • Ozon Tüketim Potansiyeli (ODP)
  • Küresel Isınma Potansiyeli (GWP)

ODP’nin değer aralığı 0 – 1’dir. 1’e en yakın olan ODP, ozon tabakasına zararlıdır. CFC’lerin büyük ODP değerleri vardır. Bunun nedeni klor içermeleridir. Günümüzde CFC’ler çevreye zararlı etkilerinden dolayı kullanılmamaktadır .

Soğutucu akışkan nedir ve özellikleri?

GWP değeri 0 ile birkaç bin arasında değişir. GWP değeri büyükse, soğutucu daha zararlıdır ve küresel ısınmaya neden olabilir. Karbondioksit ve amonyak gibi inorganik soğutucular küçük GWP değerlerine sahiptir. HCFC’ler aşamalı olarak kaldırılmıştır. Günümüzde izin verilen tek HCFC’ler, klor içermeyenlerdir.

Soğutucular Nasıl Çalışır?

Soğutucu akışkanlar, herhangi bir soğutma sistemi döngüsünde çok önemli bir rol oynar. Gaz halinden sıvı hale geçerler ve soğutma işlemi boyunca geri dönerler. Bir klima, bir kompresör, kondansatör ve buharlaştırıcı içerir – soğutucu akışkan bu alanlardan geçerek gazdan sıvıya ve tekrar geri döner. Her bir klima bileşeninde neler olduğuna dair kısa bir açıklama.

1. Kompresörde 

Soğutucu akışkanlar, klimanın sıkıştırma odasında başlar ve evin içindeki ısıyı emer. Soğutucu akışkan, sıkıştırma odasında düşük basınçlı bir gaz olarak başlar. Sıkıştırma odası, molekülleri bir araya getirerek onları ısıtır ve basıncı arttırır. Düşük basınçtan yüksek basınca bu geçiş, soğutucu moleküllerinin çevrimin geri kalanında hareket etmesini sağlar.

2. Kondenserde 

Sıcak, basınçlı gaz daha sonra kondansatöre hareket eder. Bu bölüm evinizin dışına bakar. Birkaç fan toplanan ısıyı dışarı atarak dışarı verir. Klimanızın dış kısmının yanında durursanız, sıcak havayı dışarı ittiğini hissedebilirsiniz – bu, evinizden uzaklaştırdığı ısıdır!

Fanlar gazı soğuturken, moleküller tekrar sıvı hale dönüşür. Yeterince ısı kaldırıldığında, sıvı bir sonraki alana gitmeye başlar. Isıtılmış soğutucu sistem içinde hareket ederken, bir ölçüm cihazı ayarlanan sıcaklığa ulaşmak için ne kadar daha fazla soğutma gerektiğini ölçer. Kalan ısı seviyelerinin yüksek olduğunu tespit ederse devam eder.

3. Evaporatörde 

Döngünün son aşaması evaporatördür. Evaporatörde düşük basınçlı bir sıvı olarak soğutucu, evi soğutan şeydir. Fanlar, soğutucu akışkan içeren boruların üzerine üfler. Kimyasal daha sonra endotermik bir reaksiyona girer, bu da çevredeki ısıyı emdiği ve bir gaza geri buharlaştığı anlamına gelir. Bu ısı absorpsiyonunun bir sonucu olarak, çevre sıcaklığı düşer. Bu noktada fanlar, maksimum soğutma için soğutulmuş havayı evin içine üfler. Şimdi tekrar düşük basınçlı bir gaz olan soğutucu, kompresördeki çevrimi yeniden başlatır.

Soğutucu, ev istenen sıcaklığa ulaşana kadar bu döngüye devam eder. Ardından, sıcaklık tekrar yükselene kadar sayaç sistemi kapatır. Kulağa karmaşık gelse de bu soğutma işlemi hızlı ve verimlidir. Sıcak, nemli bir günde klimalı bir alana girmenin rahatlığını hissettiyseniz, bu sürecin ne kadar sıcaklık farkı yaratabileceğini bilirsiniz.

Hangi gazlar soğutucu akışkan olarak kullanılır?

En yaygın listeyi oluşturan soğutucu türleri şunları içerir:

  • R-134A
  • R-407C
  • R-404A
  • R-410A

1. R-134A

Bu aynı zamanda bir halo alkalin soğutucudur. Termodinamik özelliklere sahiptir. Norfluran genellikle R-134A olarak adlandırılır.

Tek bir bileşen R-134A’yı yapar. R-22 ve R-12 gibi harmanlanmamıştır. Bu, soğutucunun birçok kurtarma makinesinin kullanımına ihtiyaç duymadığı anlamına gelir.

Çevre Koruma Ajansı yönetmelikleri, geri dönüştüren veya bir karışım kullanan herhangi bir ürünün her bileşen için ayrı bir makineye ihtiyaç duyacağını belirtir.

R-134A aynı zamanda her tür araçta R-12 klima sistemlerini güçlendirmeye alternatif olarak tek soğutucudur. Güçlendirme süreci, güvenlik tehlikelerinden ve diğer sorunlardan kaçınmak için uygun prosedürleri izlemelidir.

Güçlendirme kolay bir süreç değildir. İşlem ayrıca aracın kurutucu/alıcısının veya akümülatörünün değiştirilmesini de içerir. Eski kompresör yağını çıkarın.

Bu işlem tamamlandıktan sonra aracın klimasının yüksek basınç anahtarını değiştirin. Kontaminasyonu önlemek için tüm süreci eksiksiz ve dikkatli bir şekilde yapın. Sistemde hala R-22 kalmışsa çapraz kontaminasyon meydana gelebilir.

E-134A ve R-22’nin çapraz kontaminasyonu aracın soğutma sistemini etkileyecektir. Daha az güvenilir hale getirecek. Kompresörün kafa basıncı tehlikeli seviyelere çıkıyor. Basınç izin verilen seviyelerin üzerine çıktığında sistem tamamen başarısız olacaktır.

R-134A, poliol ester veya polietilenden oluşan özel bir yağ karışımı kullanır. R-134A soğutucu akışkan çevre için daha iyi bir seçimdir.

2. R-407C

Bu soğutucu akışkan termodinamik özelliklere sahiptir. R-22 ekipmanının güçlendirilmesi için yaygın olarak kullanılan bir soğutucu akışkandır. Hidroflorokarbonların karışımı, bir diflorometan, pentafloroetan ve ayrıca 1,1,1,2-tetrafloro-etan karışımı içerir.

Kanalsız split sistemler, paket klimalar ve ayrıca su soğutucuları soğutucuyu kullanır. Bunun dışında ticari, konut ve endüstriyel mülklerde bulunan doğrudan genleşme sistemlerinde ve hafif klimalarda da bulunur.

R-407C ayrıca orta sıcaklıktaki soğutma sistemlerinde de çalışır. Birçok yeni cihaz R-407C kullanır. Tutma yükü olarak nitrojen kullanan yeni cihazlar en iyi şekilde R-407C ile çalışacaktır. Bunun nedeni poliol ester yağı kullanmasıdır.

R-407C, yeni soğutma sistemleri ve cihazlarında oldukça yaygındır. R-407C, bazı R-22 sistemlerinde de mevcuttur. Prosedür, güçlendirme sırasında bir yağ değişimini içerir. R-407C, freona bir alternatiftir. Çevre için güvenlidir.

3. R-404A

R-404A, R-22’ye güvenli bir alternatiftir. Soğutucu akışkanın kullanımı, aynı zamanda -45°C ile 15°C arasında bir sıcaklık gerektiren soğutma sistemlerindedir. Bu, -49°F ve 59°F anlamına gelir. Geniş sıcaklık aralığı, endüstriyel ve ticari nakliye endüstrilerinde kullanışlı olmasını sağlar.

Bu soğutucunun özellikleri R-22’ye benzer. Bu da daha iyi performans sunar. R-404A, hava veya su ile hızlı reaksiyona girmez. Bu, birçok kullanım için güvenli hale getirir. Ayrıca renksiz, alev almaz ve kokusuzdur.

Kullanıcılar, soğutucu kullanırken yeterli güvenlik önlemlerini almalıdır. R-404A ile doğrudan temas donmalara neden olabilir. Yüksek ısıya veya ateşe maruz kalmak soğutucu tankını parçalayabilir. R-404A, ısıtma ürünlerinin yanı sıra soğutma da satan mağazalarda mevcuttur.

4. R-410A

Bu soğutucu akışkan diflorometan, iki hidroflorokarbon soğutucu akışkanın yanı sıra pentafloroetan karışımıdır. R-410A, ozon tabakasına zarar vermeyen bir soğutucudur. R-407C ve R-22’den daha fazla enerji verimliliği sağlar . Klor bile yok.

Yüksek soğutma kapasitesi ve basıncı, R-22’den daha uygun olmasını sağlar. Bu, daha iyi performans sağlamaya yardımcı olur.

Bir R-410A satın alma süreci kolaydır. Soğutma sistemleri ve klima üreten şirketler, R-410A kullanan üniteler yaparlar. R-410A, klima , ticari soğutma ve soğutma üniteleri için popüler bir seçimdir .

Freon’a alternatif, R-22 klima ünitelerinde etkili olmayacaktır. Bunun nedeni R-410A’daki daha yüksek basınçtır. R-22’de genellikle bulunandan farklı bir basınç göstergesine ihtiyaç vardır. Soğutucu akışkanın yükü sıvı haldedir. Şarj sadece kısa patlamalar halindedir.

Soğutucu akışkan türleri nelerdir?

Numara
Kimyasal ad
Metan Serisi
11trikloroflorometan
12diklorodiflorometan
12B1bromoklorodiflorometan
13klorotriflorometan
13B1bromotriflorometan
13I1trifloriyodometan
14etetraflorometan (karbon tetraflorür)
21dikloroflorometan
22klorodiflorometan
23triflorometan
30diklorometan (metilen klorür)
31kloroflorometan
32diflorometan (metilen florür)
40klorometan (metil klorür)
41florometan (metil florür)
50metan
Numara
Kimyasal ad
Etan Serisi
1131,1,2-trikloro-1,2,2-trifloroetan
1141,2-dikloro-1,1,2,2-tetraflorometan
115kloropentafloroetan
116heksafloroetan
1232,2-dikloro-1,1,1-trifloroetan
1242-kloro-1,1,1,2-tetrafloroetan
125pentafloroetan
134a1,1,1,2-tetrafloroetan
141b1,1-dikloro-1-floroetan
142b1-kloro-1,1-difloroetan
143a1,1,1-trifloroetan
152a1,1-difloroetan
170etan
Numara
Kimyasal ad
eterler
E170Metoksimetan (dimetil eter)
Numara
Kimyasal ad
Propan
218oktafloropropan
2271,1,1,2,3,3,3-heptafloropropan
236fa1,1,1,3,3,3-heksafloropropan
245fa1,1,1,3,3-pentafloropropan
290propan
Numara
Kimyasal ad
Döngüsel Organik Bileşikler
C318oktaflorosiklobutan
Çeşitli Organik Bileşikler
Numara
Kimyasal ad
hidrokarbonlar
600bütan
600a2-metilpropan (izobütan)
601pentan
601a2-metilbütan (izopentan)
oksijen bileşikleri
610etoksietan (etil eter)
611metil format
kükürt bileşikleri
620(Gelecekteki atama için ayrılmıştır)
Numara
Kimyasal ad
Azot Bileşikleri
630metanamin (metil amin)
631etanamin (etil amin)
Numara
Kimyasal ad
İnorganik bileşikler
702hidrojen
704helyum
717amonyak
718Su
720neon
728azot
732oksijen
740argon
744karbon dioksit
744Aazot oksit
764kükürt dioksit
Numara
Kimyasal ad
Doymamış Organik Bileşikler
1130(E)trans-1,2-dikloroeten
R-1132a1,1-difloroetilen
1150eten (etilen)
R-1224yd(Z)(Z)-1-kloro-2,3,3,3-tetrafloropropen
1233zd(E)trans-1-kloro-3,3,3-trifloro-1-propen
1234yf2,3,3,3-tetrafloro-1-propen
1234ze(E)trans-1,3,3,3-tetrafloro-1-propen
1270propen (propilen)
1336mzz(E)trans-1,1,1,4,4,4-heksafloro-2-büten
1336mzz(Z)cis-1,1,1,4,4,4-heksafloro-2-büten
Soğutucu Karışımları
Numara
Soğutucu Bileşimi (Kütle %)
Zeotroplar
400R-12/114 (belirtilmelidir) (50.0/50.0) (60.0/40.0)
401AR-22/152a/124 (53.0/13.0/34.0)
401BR-22/152a/124 (61.0/11.0/28.0)
401CR-22/152a/124 (33.0/15.0/52.0)
402AR-125/290/22 (60.0/2.0/38.0)
402BR-125/290/22 (38.0/2.0/60.0)
403AR-290/22/218 (5.0/75.0/20.0)
403BR-290/22/218 (5.0/56.0/39.0)
404AR-125/143a/134a (44.0/52.0/4.0)
405AR-22/152a/142b/C318 (45.0/7.0/5.5/42.5)
406AR-22/600a/142b (55.0/4.0/41.0)
407AR-32/125/134a (20.0/40.0/40.0)
407BR-32/125/134a (10.0/70.0/20.0)
407CR-32/125/134a (23.0/25.0/52.0)
407DR-32/125/134a (15.0/15.0/70.0)
407ER-32/125/134a (25.0/15.0/60.0)
407FR-32/125/134a (30.0/30.0/40.0)
407GR-32/125/134a (2.5/2.5/95.0)
407HR-32/125/134a (32.5/15.0/52.5)
407IR-32/125/134a (19.5/8.5/72.0)
408AR-125/143a/22 (7.0/46.0/47.0)
409AR-22/124/142b (60.0/25.0/15.0)
409BR-22/124/142b (65.0/25.0/10.0)
410AR-32/125 (50.0/50.0)
410BR-32/125 (45.0/55.0)
411AR-1270/22/152a) (1.5/87.5/11.0)
411BR-1270/22/152a (3.0/94.0/3.0)
412AR-22/218/143b (70.0/5.0/25.0 k
413AR-218/134a/600a (9,0/88.0/3.0)
414AR-22/124/600a/142b (51.0/28.5/4.0/16.5)
414BR-22/124/600a/142b (50.0/39.0/1.5/9.5)
415AR-22/152a (82.0/18.0)
415BR-22/152a (25.0/75.0)
416AR-134a/124/600 (59.0/39.5/1.5)
417AR-125/134a/600 (46.6/50.0/3.4)
417BR-125/134a/600 (79.0/18.3/2.7)
417CR-125/134a/600 (19.5/78.8/1.7)
418AR-290/22/152a (1,5/96,0/2,5)
419AR-125/134a/E170 (77.0/19.0/4.0)
419BR-125/134a/E170 (48.5/48.0/3.5)
420AR-134a/142b (88.0/12.0)
421AR-125/134a (58.0/42.0)
421BR-125/134a (85.0/15.0)
422AR-125/134a/600a (85.1/11.5/3.4)
422BR-125/134a/600a (55.0/42.0/3.0)
422CR-125/134a/600a (82.0/15.0/3.0)
422DR-125/134a/600a (65.1/31.5/3.4)
422ER-125/134a/600a (58.0/39.3/2.7)
423A134a/227 adet (52,5/47,5)
424AR-125/134a/600a/600/601a (50.5/47.0/0.9/1.0/0.6)
425AR-32/134a/227ea (18.5/69.5/12)
426AR-125/134a/600/601a (5,1/93,0/1,3/0,6)
427AR-32/125/143a/134a (15.0/25.0/10.0/50.0)
427CR-32/125/143a/134a (25.0/25.0/10.0/40.0)
428AR-125/143a/290/600a (77.5/20.0/0.6/1.9)
429AR-E170/152a/600a (60.0/10.0/30.0)
430AR-152a/600a (76.0/24.0)
431AR-290/152a (71.0/29.0)
432AR-1270/E170 (80.0/20.0)
433AR-1270/290 (30.0/70.0)
433BR-1270/290 (5.0/95.0)
433CR-1270/290 (25.0/75.0)
434AR-125/143a/134a/600a (63.2/18.0/16.0/2.8)
435AR-E170/152a (80.0/20.0)
436AR-290/600a (56.0/44.0)
436BR-290/600a (52.0/48.0)
436CR-290/600a (95.0/5.0)
437AR-125/134a/600/601 (19.5/78.5/1.4/0.6)
438AR-32/125/134a/600/601a (8,5/45.0/44.2/1.7/0.6)
439AR-32/125/600a (50.0/47.0/3.0)
440AR-290/134a/152a (0,6/1.6/97.8)
441AR-170/290/600a/600 (3.1/54.8/6.0/36.1)
442AR-32/125/134a/152a/227ea (31.0/31.0/30.0/3.0/5.0)
443AR-1270/290/600a (55.0/40.0/5.0)
444AR-32/152a/1234ze(E) (12.0/5.0/83.0)
444BR-32/152a/1234ze(E) (41.5/10.0/48.5)
445AR-744/134a/1234ze(E) (6.0/9.0/85.0)
446AR-32/1234ze(E)/600 (68.0/29.0/3.0)
447AR-32/125/1234ze(E) (68.0/3.5/28.5)
447BR-32/125/1234ze (E) (68.0/8.0/24.0)
448AR-32/125/1234yf/134a/1234ze(E) (26.0/26.0/20.0/21.0/7.0)
448BR-32/125/1234yf/134a/1234ze(E) (21.0/21.0/20.0/31.0/7.0)
449AR-32 /125 /1234yf /134a (24.3/24.7/25.3/25.7)
449BR-32/125/1234yf/134a (25.2/24.3/23.2/27.3)
449CR-32/125/1234yf/134a (20.0/20.0/31.0/29.0)
450AR-134a/1234ze(E) (42.0/58.0)
451AR-1234yf/134a (89.8/10.2)
451BR-1234yf/134a (88.8/11.2)
452AR-32/125/1234yf (11.0/59.0/30.0)
452BR-32/125/1234yf (67.0/7.0/26.0)
452CR-32/125/1234yf (12.5/61.0/26.5)
453AR-32/125/134a/227ea/600/601a (20.0/20.0/53.8/5.0/0.6/0.6)
454AR-32/1234yf (35.0/65.0)
454BR-32/1234yf (68.9/31.1)
454CR-32/1234yf (21.5/78.5)
455AR-744/32/1234yf (3.0/21.5/75.5)
456AR-32/134a/1234ze(E) (6.0/45.0/49.0)
457AR-32/1234yf/152a (18.0/70.0/12.0)
457BR-32/1234yf/152a (35.0/55.0/10.0)
458AR-32/125/134a/227ea/236fa (20.5/4.0/61.4/13.5/0.6)
459AR-32/1234yf/1234ze(E) (68.0/26.0/6.0)
459BLTR 11: R-32/1234yf/1234ze(E) (21.0/69.0/10.0)
460ALTR 10: R-32/125/134a/1234ze(E) (12.0/52.0/14.0/22.0)
460BLTR4X10: R-32/125/134a/1234ze(E) (28.0/25.0/20.0/27.0)
460CR-32/125/134a/1234ze(E) (2.5/2.5/46.0/49.0)
461AR-125/143a/134a/227ea/600a (55.0/5.0/32.0/5.0/3.0)
462AR-32/125/143a/134a/600 (9,0/42.0/2.0/44.0/3.0)
463AR-744/32/125/1234yf/134a (6.0/36.0/30.0/14.0/14.0)
464AR-32/125/1234ze(E)/227ea (27.0/27.0/40.0/6.0)
465AR-32/290/1234yf (21.0/7.9/71.1)
466AR-32/125/131I (49.0/11.5/39.5)
467AR-32/125/134a/600a (22.0/5.0/72.4/0.6)
468AR-1132a/32/1234yf (3.5/21.5/75.0)
469AR-744/32/125 (35.0/32.5/32.5)
470AR-744/32/125/134a/1234ze(E)/227ea (10.0/17.0/19.0/7.0/44.0/3.0)
470BR-744/32/125/134a/1234ze(E)/227ea (10.0/11.5/11.5/3.0/57.0/7.0)
471AR-1234ze(E)/227ea/1336mzz(E) (78.7/4.3/17.0)
472AR-744/32/134a (69.0/12.0/19.0)
473AR-1132a/23/744/125 (20.0/10.0/60.0/10.0)
Soğutucu Bileşimi (Kütle %)
Numara
azeotroplar
500R-12/152a (73,8/26,2)
501R-22/12 (75.0/25.0)
502R-22/115 (48.8/51.2)
503R-23/13 (40.1/59.9)
504R-32/115 (48.2/51.8)
505R-12/31 (78.0/22.0)
506R-31/114 (55.1/44.9)
507AR-125/143a (50.0/50.0)
508AR-23/116 (39.0/61.0)
508BR-23/116 (46.0/54.0)
509AR-22/218 (44.0/56.0)
510AR-E170/600a (88.0/12.0)
511AR-290/E170 (95.0/5.0)
512AR-134a/152a (5.0/95.0)
513AR-1234yf/134a (56.0/44.0)
513BR-1234yf/134a (58.5/41.5)
514AR-1336mzz(Z)/1130(E) (74.7/25.3)
515AR-1234ze (E)/227 adet (88.0/12.0)
515BR-1234ze(E)/227ea (91.1/8.9)
516AR-1234yf/134a/152a (77.5/8.5/14.0)
Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ?

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Bir ev mikrodalga fırını tipik olarak saatte 1100 Watt ...

error: İçerik korunmaktadır !