• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Bir ev mikrodalga fırını tipik olarak saatte 1100 Watt ile 1850 Watt arasında herhangi bir yerde tüketir. Başka bir deyişle mikrodalga fırınlar 1,1 kWh – 1,85 kWh değerine sahiptir. Ortalama bir mikrodalga fırın yaklaşık 1,4 kWh değerine sahiptir. Genel olarak konuşursak, bir mikrodalga fırının kullanımı oldukça ucuzdur. Bir seferde sadece dakikalarca kullanıldığı için aydınlatma ve iklimlendirme gibi sürekli enerji tüketmez.

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Tüketir ?

Mikrodalganın elektrik kullanımı

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Mikrodalga fırın, elektromanyetik radyasyon kullanarak yiyecekleri ısıtmak veya pişirmek için kullanılan yaygın bir mutfak cihazıdır. Kompakt mikrodalgalar ısıtma sırasında 500 ile 800 watt arasında, normal boyuttaki bir mikrodalga ise modele bağlı olarak 850 ila 1800 watt arasında güç kullanır. Ortalama bir modern mikrodalga fırın yaklaşık 1200 watt kullanacaktır.

Bir mikrodalga, pişirme veya ısıtma sırasında enerji kullanımına ek olarak, bekleme modundayken de 2 ila 7 watt güç kullanır. Bu enerji saati göstermek ve bir kullanıcı komutunu beklemek için kullanılır. Tek bir yılda 7/24 bekleme modunda 4 watt kullanan bir mikrodalga 35 kWh kullanır, bu önemli bir elektrik miktarı değildir, ancak önemli bir süre uzaktaysanız, enerji tasarrufu yapmak için mikrodalganızın fişini çekmeyi düşünebilirsiniz.

Mikrodalga Pişirme Sırasında Ne Kadar Elektrik Kullanır?

Mikrodalga fırınınız çok büyük bir model değilse ve onu her öğünde birkaç dakika çalıştırmıyorsanız, enerji maliyetiniz ayda birkaç yılda birkaç tl tutar.

Mikrodalga fırınınızın size maliyeti tam olarak birkaç ana faktöre bağlıdır:

 • Mikrodalganızın watt değeri nedir? Düşük uçta, küçük mikrodalgalar yaklaşık 600 watt’ta başlar. Birçok tam boyutlu mikrodalga, 800 ila 1.200 watt arasındadır. Daha büyük, ticari sınıf modeller 1.800 watt veya daha yüksek çalışabilir. Mikrodalganızın gücünden emin değilseniz, fırının içinde olabilecek bu bilgileri içeren ekli bir etiket arayın.
 • Mikrodalganızı ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Mikrodalgalar az miktarda bekleme gücü kullanır (buna birazdan geleceğiz), ancak enerjilerinin çoğu pişirmeye gider. Yani ne kadar sık ​​pişirirseniz mikrodalga faturanız o kadar yüksek olur.
 • Hangi güç ayarlarını kullanıyorsunuz? Mikrodalga fırınınızı her zaman yüzde 100 güçte kullanıyorsanız, kullanımda olduğu zaman listelenen watt değerine yakın tüketecektir. Ancak çoğu mikrodalga, maksimum gücün bir kısmını kullanmanıza izin veren ayarların yanı sıra “defrost” ve “erime” gibi diğer düşük güç ayarları sunar. Bu ayarları kullandığınızda enerji tüketiminiz biraz daha düşüktür.

Mikrodalga Fırının Güç Tüketimi Nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, bir mikrodalga fırının giriş gücü derecesi, ev tabanlı bir mikrodalga fırın için 1100 – 1850 Watt ( 1.1 ila 1.85 kW) arasındadır .

Tüketimi hesaplarken ÇIKIŞ GÜCÜNÜ DEĞİL GİRİŞ GÜCÜNÜ dikkate almanız gerektiğini burada belirtmek önemlidir.

Tipik ev kullanımı için 700W ila 1250W arasında değişen mikrodalga fırınların ortak çıkış güçlerine aşina olabilirsiniz. Ancak bunlar duvardan çekilen gücü yansıtmazlar, bunun yerine mikrodalga radyasyonuna dönüştürülen gücü tanımlarlar. Tipik bir mikrodalga fırının verimi %65’tir . Anlamı GİRİŞ GÜCÜNÜN %65’i ÇIKIŞ mikrodalga radyasyonuna dönüştürülür.

Mikrodalga Elektrik Sarfiyatı

Aşağıdakiler, ev mikrodalgaları için tipik ÇIKIŞ watt değerleridir.

 • Düşük Güçlü:  700W – 900W
 • Orta Güçlü: 1000W – 1100W
 • Yüksek Güçlü: 1200W ve ötesi

%65’lik tipik bir verimlilik alarak, karşılık gelen Çıkış Gücü ve buna karşılık gelen tüketim için Giriş Gücünü takip ediyoruz.

 • 1100 W Giriş – 700 W Çıkış – 1,1 kWh Tüketim
 • 1350 W Giriş – 900 W Çıkış – 1,35 kWh Tüketim
 • 1700 W Giriş – 1100 W Çıkış – 1,7 kWh Tüketim
 • 1850 W Giriş – 1200 W Çıkış – 1.85 kWh Tüketim

Başka bir deyişle, 700 Watt’lık bir Mikrodalga fırın , bir saat boyunca sürekli çalıştırılırsa 1,1 kWh enerji tüketecektir. Öte yandan, 1200 Watt’lık bir mikrodalga , bir saat boyunca sürekli çalışırsa 1,85 kWh enerji tüketecektir.

Tüketim Nasıl Azaltılabilir?

Mikrodalga fırında tüketimi azaltmanın birçok yolu vardır, birkaçını gözden geçirelim.

Güç Seviyesi Seçimi

 • Tüketimi azaltmak için doğru güç seviyesini seçebilirsiniz
 • Birincisi ve en önemlisi Güç Seviyesi seçimidir.
 • Güç Seviyesi seçimi hemen hemen tüm mikrodalga fırınlarda sunulmaktadır. Mikrodalganın çalışması gereken toplam çıkış gücünün yüzdesini ayarlamanızı sağlar.

Farklı yiyecekler veya görevler, farklı Güç Seviyesi seçimi gerektirir.

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Burada dikkat edilmesi gereken nokta, güç seviyesini %100 olarak ayarlarsanız mikrodalganın en yüksek tüketimde çalışacağıdır. Bununla birlikte, güç seviyesi %50’ye ayarlanmışsa, aynı mikrodalga aynı pişirme döngüsü için tüketiminin yarısı kadar olacaktır. Çoğu mikrodalga fırın, her biri %10’luk bir artış veya azalmayı temsil eden 1-10 arasında değişen toplam 10 güç seviyesi ayarına sahiptir.

Örneğin buz çözmeyi ele alalım. Bu görev, 400 W çıkış gücünde bile oldukça iyi bir şekilde yapılabilir. Yani 1000 W mikrodalga fırınınız varsa, Güç Seviyesi 4’e ayarlayabilirsiniz. Burada sadece yemeğinizin buzunu çözmekle kalmaz, aynı zamanda maksimum güç tüketiminin sadece %40’ını tüketir.

Benzer şekilde, yiyecekleri sıcak tutarken mikrodalgayı yalnızca %10 tüketime veya Güç Seviyesi 1’e ayarlayabilirsiniz.

Doğru Pişirme Döngülerini Ayarlayın

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Her yiyeceğin tipik bir zaman döngüsü ayarı vardır. Bunun ötesinde çalışmak, yalnızca yiyeceğinizin suyunu kurutmakla sonuçlanacak, aynı zamanda gereksiz enerji tüketimiyle sonuçlanacaktır.

Yiyecekleri yeniden ısıtırken, bir mikrodalga fırın genellikle maksimum 90 derece veya suyun kaynama noktası olan 100 santigrat dereceye ulaşma eğilimindedir. Bunu, ‘ Bir mikrodalga fırın ne kadar ısınabilir? ‘ makale. Yiyecekler bu sıcaklığa ulaştığında mikrodalganın amacına ulaşılır. Bu nedenle enerji tasarrufu yapmak için artık çalıştırmamalısınız.

Örneğin su alın. 1200 Watt’lık bir mikrodalga fırında bir bardak suyun kaynama noktasına ulaşması yaklaşık 45 saniye sürer. Mikrodalga fırını bunun ötesinde çalıştırmak boşuna olacaktır çünkü bu sadece suyu buhara dönüştürecektir.

700 Watt mikrodalga fırında aynı bardak su yaklaşık 2 dakika sürer. Bu nedenle, mikrodalga fırınınızın gücünü ve aynı zamanda mikrodalganızdaki çeşitli gıda türleri için HASSAS pişirme süresini bilmeniz önemlidir.

Yiyecekleri Karıştırın / Küçük Porsiyon Kullanın

Mikrodalganızı yeniden ısıtmak veya buzunu çözmek için yiyecek doldurma alışkanlığınız varsa, bunu tamamen yanlış yapıyorsunuz. Mikrodalga fırınların yoğun şekilde paketlenmiş yiyecekleri veya büyük yiyecek kısımlarını ısıtması zordur . Bu, özellikle düşük güçlü modeliniz varsa geçerlidir.

Bu nedenle, büyük yemeği yeniden ısıtmak için zaman döngüsünü artırmak yerine, arada sırada karıştırmanız önerilir. Daha da iyisi, daha küçük kısım kullanabilirsiniz. Yiyecekler ne kadar çok yayılırsa, mikrodalga fırın o kadar iyi ve hızlı yeniden ısınır.

Mikrodalganın fişini çekin

 • Tüm mikrodalga fırınlar bekleme modunda enerji tüketir.
 • Bu ipucu, enerji konusunda en bilinçli tüketiciler içindir.
 • Bildiğiniz gibi, neredeyse tüm mikrodalga fırınlar fişe takılıyken bekleme moduna sahiptir. Bekleme modu çok az elektrik tüketir.
 • Bunu bile azaltmak istiyorsanız, mikrodalga fırını kullandıktan sonra fişini çekebilirsiniz.
 • Bu, ciddi bir enerji faturası tasarrufu sağlamaz, ancak size biraz akıl verebilir.

Mikrodalga Enerji Faturalandırma Örneği

Daha önce de belirtildiği gibi, bir cihazın enerji tüketimine göre faturalandırılırsınız. Enerji tüketimi, hem nominal gücü hem de pişirme süresini dikkate alır.

Giriş Watt değeri 1700 Watt olan 1100 watt’lık bir mikrodalga fırını ele alalım. Bize de dikkat edelim Türkiye’de ortalama elektrik oranı ise kWh başına 0,60 kuruş

Ayrıca, tüm mikrodalga fırınların, pişirme işleminiz için toplam çıkış gücünün yüzdesini seçebileceğiniz Güç Seviyesi ayarlarına sahip olduğunu daha önce hatırlayın .

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara