Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Masaüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Masaüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Masaüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi Bilgisayarın kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz. Yeni bir bilgisayar alırken düşünecek çok şey var, doğru bilgisayarı aldığınızı nasıl anlarsınız? Merak etme! Kullanışlı satın alma kılavuzumuz, mükemmel masaüstünü seçtiğinizden emin olmak için farklı özellikleri, işlevleri ve kullanımları anlamanıza yardımcı olmak için her şeyi özetleyecektir.

Masaüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Masaüstü Bilgisayar Türleri

Hepsi bir arada

Hepsi bir arada bilgisayar tam olarak göründüğü gibidir. Masaüstü, ekranın içine yerleştirilmiştir ve bir fare ve klavye ile birlikte gelir. Bu, bilgisayarınızın daha az yer kaplayacağı ve masanızda temiz ve modern bir görünüme sahip olacağı anlamına gelir.

Kasa

Kasa PC’ler, masanızın altına veya monitörünüzün yanına oturan daha geleneksel masaüstü tarzıdır. En son teknolojilerin paketlenmesi için bolca alana sahipler, ancak endişelenmeyin, eskisi kadar büyük değiller.

Oyun

Oyun için tasarlanan bu kule PC’ler, cesur tasarımları ve LED ışık özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Favori oyunlarınızı çalıştırmak için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelirler; sorunsuz performans için güçlü işlemciler, bir sonraki seviye görseller için en yeni grafik kartları, oyunlarınızı güçlendirmek için bol miktarda RAM ve hepsine yer açmak için bol miktarda depolama alanı.

Apple

Bir sonraki seviyeye geçen masaüstü bilgisayarlar, Mac bilgisayarlar, birinci sınıf bir deneyim isteyenler için çok önemlidir. Zarif bir tasarımla gelen iMac ve Mac Mini, en son teknolojiyle ağzına kadar doldurulur. Şık işletim sistemi sistemini kullanarak size tamamen benzersiz bir masaüstü deneyimi sunar.

İşletim sistemi

Windows

Daha önce bir PC kullandıysanız, muhtemelen Windows kullanmışsınızdır. En yaygın işletim sistemlerinden biri, belgelerinizi keşfetmenize, uygulamaları kullanmanıza ve internette kolaylıkla gezinmenize olanak tanır. Aynı zamanda oyun için tercih edilen seçimdir.

Mac os işletim sistemi

MacOS, Apple’a özel bir işletim sistemidir, bu nedenle onu yalnızca Apple masaüstlerinde ve Macbook’larda bulabilirsiniz. Basit bir düzene sahip şık bir arayüzle gelen profesyoneller için mükemmeldir. Photoshop ve InDesign’ın daha iyi performans gösterdiği tasarım için optimize edilmiştir ve diğer Apple ürünleriyle de sorunsuz çalışır.

Düşünülmesi gereken şeyler

Performans ve özellikler

  • Yazılım
  • monitörler
  • Yazıcılar ve Tarayıcılar
  • Aksesuarlar

Biliyor musun? Uzmanlar, güvenlik ve donanım güncellemelerinden haberdar olmak için bilgisayarınızı her dört ila beş yılda bir değiştirmenizi önerir.

Performans ve özellikler
Masaüstünüzden mümkün olan en iyi performansı istiyorsanız, sizin için mümkün olan en iyi özelliklere sahip olduğundan emin olun. Ama tam olarak hangi özellikler? Bir masaüstüne karar verirken bakmanız gereken ana alanlar: işlemci, bellek, depolama ve grafikler.

işlemciler
İşlemci bilgisayarınızın beynidir. Bilgisayarınızın yaptığı her görevi halletmek için perde arkasında çalışıyor. Ayrıca bazen CPU (Merkezi İşlem Birimi) olarak da adlandırılır. Bir işlemci, programları olabildiğince hızlı çalıştırmayı amaçlar. Her işlemcinin içinde ‘çekirdekler’ bulunur ve genel kural, ne kadar çok çekirdeğe sahip olursa, aynı anda o kadar çok görevin üstesinden gelebileceğidir.

Intel
Intel, kolaylıkla çoklu görev yapmanızı sağlayan işlemci ağırlıklarıdır. Core™ i9 işlemcileri en güçlüleridir ve en yeni oyunları veya video düzenleme yazılımlarını işlemek için mükemmeldir. Bilgisayarınızı geleceğe hazırlamak istiyorsanız, Core™ M, i3, i5 ve i7 işlemciler, yıllarca çoklu görev performansı için olmazsa olmazdır. Hızlı web taraması ve sorunsuz uygulama kullanımı için Pentium ve Celeron işlemciler idealdir. Tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi daha küçük cihazlar için Atom®, hızlı yükleme hızı ve uzun pil ömrü ile mükemmel bir giriş seviyesi işlemcidir.

AMD
AMD’nin işlemcilerinin çoğu APU’lardır (hızlandırılmış işlem birimleri), yani bunlar bir arada işlemci ve grafik kartıdır. Bu, ayrı bir grafik kartına ihtiyaç duymadan yüksek kaliteli grafiklerin keyfini çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Çok kullanışlı. En popüler AMD işlemciler Ryzen serisindendir. Size oyunculara, profesyonellere ve içerik oluşturuculara ayak uydurabilecek harika bir performans sunarlar.

Hafıza
Bellek genellikle RAM (Rastgele erişimli bellek) olarak adlandırılır ve istekleri işlemci tarafından alınmak üzere alınmadan önce depolayarak çalışır. Bir programınızın çalıştırılmasında zorluk yaşadıysanız veya zaman zaman kekemelik yaşadıysanız, bunun nedeni genellikle bilgisayarın yeterli RAM’e sahip olmamasıdır. İnternette gezinme, video izleme veya kelime işlemci kullanma gibi genel görevler için bir bilgisayar kullanıyorsanız, 4 ila 6 GB RAM arasında sorun olmayacaktır. Ancak masaüstünüzü profesyonel olarak veya yaratıcı bir amaç için kullanıyorsanız, 8 GB, düzenleme yazılımı ve oyun için en iyisidir. Ultra zorlu, son teknoloji programları çalıştırmak için yalnızca 16 GB veya daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

Depolama

HDD

Daha yaygın olarak sabit sürücü olarak bilinen bir HDD, fotoğrafları, videoları, oyunları ve işletim sisteminiz gibi önemli sistem verilerini depolamak için size bolca alan sağlar. Hemen hemen tüm bilgisayarların bir şekilde sabit diski olacaktır. 1 TB (terabayt, 1.000 gigabayt) sabit sürücü, milyonlarca fotoğrafın yanı sıra çok sayıda film, oyun ve çok daha fazlasını depolamanıza olanak tanır.

SSD

SSD (katı hal sürücüsü), işlevsel olarak bir sabit sürücünün yaptığı her şeyi yapar, ancak çok daha hızlı ve daha güvenilirdir. Bir SSD, HDD’nin aksine hareketli parçalara sahip değildir, bu nedenle zamanla aşınması daha az olasıdır. Bir SSD ile takas, bir HDD’den daha küçük bir depolama alanına sahip olmalarıdır.

Ek depolama seçenekleri
SSHD Hibrit
Hiç her iki dünyanın da en iyisini istediniz mi? O zaman bir SSHD’ye (katı hal hibrit sürücü) ihtiyacınız var. SSD ve HHD’nin en iyi özelliklerini birleştirerek, mümkün olan en fazla depolama alanını elde ederken hızlı ve güvenilir veri erişimi elde edebilirsiniz.

Füzyon (apple)
Bir hibrit sürücünün sesini seviyorsanız ancak bir Apple bilgisayar istiyorsanız endişelenmeyin. Apple ile, bir sabit sürücünün depolama alanıyla birlikte Flash depolamaya hızlı erişim ve performans sağlayan bir Fusion sürücüsü edinebilirsiniz.

Grafikler
Masaüstü bilgisayarlarda, oyun oynamak, film izlemek veya genel olarak bilgisayarı kullanmak için ihtiyacınız olan görselleri sağlamaya çalışan bir grafik kartı veya çip bulunur. Entegre ve özel olmak üzere iki tür grafik kartı vardır. Tümleşik bir grafik kartı, web’de gezinme ve Office uygulamalarını kullanma gibi düzenli görevleri gerçekleştirmenize olanak tanır, her bilgisayarın ihtiyaç duyduğu minimum düzeydedir. Ancak, bir oyuncu, tasarımcı veya video düzenleyici iseniz, daha zorlu görevleri kolaylıkla yerine getirmeleri için onlara daha fazla güç sağlamak için özel bir grafik kartına ihtiyaç duyulacaktır.

Dahili grafiklere sahip bilgisayarlar Özel grafiklere sahip bilgisayarlar

Biliyor musun? Windows, bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için parola yerine yüzünüzü veya parmak izinizi kullanabilir. Bu özellik için Windows 10 yüklü bilgisayar satın alın.

Yazılım
Donanım bir bilgisayarın fiziksel parçaları iken, yazılım kullandığı programlar ve işletim bilgileridir. Her gün kullanacağınız ana yazılım parçalarından biri işletim sistemidir. Bu, her bilgisayarda önceden yüklenmiş olarak gelir ve masaüstünü açtığınız andan itibaren kullanmanıza olanak tanır. Her bilgisayar ayrıca önceden yüklenmiş anti-virüs koruması ile birlikte gelir, ancak masaüstünüzün korunduğundan emin olmak için bazı ek güvenlik yazılımları satın almak isteyebilirsiniz. Hem kişisel hem de profesyonel kullanım için kullanışlı olan bir başka temel yazılım parçası da Microsoft Office’tir, Word, PowerPoint, Excel ve çok daha fazlası. Artık Office’i Microsoft 365 abonelik hizmeti aracılığıyla edinebilirsiniz.

Biliyor musun? Monitörlerdeki yeni mavi ışık filtreleme teknolojisi, baş ağrısı ve göz yorgunluğu gibi sorunları gidermeye yardımcı olabilir.

Monitörler
İyi bir monitör, her masaüstünün temel bir arkadaşıdır, ancak bilgisayarın kendisi gibi, sizin için doğru monitörü bulmanız da önemlidir. Genel kullanım, oyun veya yaratıcı çalışma için bir monitör almak isteyip istemediğinize bağlı olarak düşünmeniz gereken farklı şeyler vardır. Daha büyük ekran boyutuna sahip bir monitör, aynı anda daha fazlasını görmenizi sağlarken, daha yüksek ekran çözünürlüğü görüntünün kalitesini artırır. Masaüstünüzü ne için kullanırsanız kullanın, daha büyük bir ekran ve Full HD çözünürlük (1920 x 1080), bilgisayardaki deneyiminizi büyük ölçüde iyileştirecektir. Bir monitörün tepki süresi, bir renkten diğerine geçmek için geçen süredir, yenileme hızı ise ekranın her saniye yeni bir görüntü gösterebilme sayısıdır.

Biliyor musun? Lazer yazıcıların maliyeti inkjet yazıcılardan daha pahalıdır, ancak mürekkep yerine toner kullandıkları için çalıştırmaları daha ekonomiktir.

Yazıcılar ve Tarayıcılar
Yazıcılar ve tarayıcılar, herhangi bir ev bilgisayarı kurulumunun önemli bir parçasıdır, ancak çok fazla yer kaplayabilirler. Hepsi bir arada yazıcılar ve tarayıcılar ile hepsini tek bir makinede yapabilir ve evde zamandan ve yerden tasarruf edebilirsiniz. Wi-Fi bağlantısı ve kablosuz kurulum, aynı zamanda, aygıtlar arasında yazdırmanın hiç bu kadar kolay olmadığı anlamına gelir. Kurulumunuzu dolu ve kullanıma hazır tutmak için tüm mürekkep kartuşlarına bile sahibiz.

Biliyor musun? Bazı fareler programlanabilir düğmelerle birlikte gelir, böylece onları internet tarayıcınıza geri basmak gibi temel işlevleri yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Aksesuarlar
Kurulumu tamamlamak için tüm aksesuarlar olmadan bir masaüstü ne olurdu? Oyunla ilgileniyorsanız, oyuna özel geniş kulaklık, klavye ve fare koleksiyonuyla rakibinize üstünlük sağlamak isteyeceksiniz. Değilse, sizin için hala birçok aksesuar var. Hoparlörler, ne izliyor veya yapıyor olursanız olun size surround ses deneyimi sunarken, web kameraları sizi Skype veya Zoom aramaları için ayarlar. Size uygun geniş fare ve klavye seçenekleri ile ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız.

Yeni bir bilgisayarda nelere dikkat etmeliyim?

Bu, bilgisayarınızı ne için kullanacağınıza bağlıdır, ancak genel olarak özellikle işlemciye, belleğe, depolamaya ve grafiklere bakmak en iyisidir. Genel kullanım için bir bilgisayar arıyorsanız, gerçekten yalnızca işlemciye ve depolama alanına odaklanmanız gerekir. Ancak oyun veya yaratıcı görevler için bir PC istiyorsanız, belirli programları ve oyunları çalıştırmak için yeterli RAM’e ve yeterince güçlü bir grafik kartına da ihtiyacınız olacak.

Windows mu yoksa Mac mi satın almalıyım?

Asırlık soru! Hem Windows hem de Mac masaüstleri, farklı nedenlerle size benzersiz bir deneyim sunar. Windows size tanıdık bir işletim sistemi sunar, oyun ve genel kullanım için iyidir ve bunların kolayca yükseltilebilen parçalarıdır. Oysa Mac bilgisayarlar size şık bir arayüzle modern bir görünüm kazandırır. Özellikle tasarım ve profesyonel çalışma için çok uygundurlar ve diğer Apple ürünlerinizle de uyumludurlar. Gerçekten tercihe bağlı.

Oyun oynamak için hangi bilgisayarı almalıyım?

Oyun oynamaya uygun pek çok bilgisayar var, ancak doğru seçimi yaptığınızdan emin olmak için dikkat etmeniz gereken şeyler var. PC’de en az 8 GB RAM ve en az bir i5 işlemci bulunmalıdır, çünkü bu, çoğu oyunu çalıştırmasına izin verecektir. Oyunlar oldukça fazla yer kaplar, bu nedenle bilgisayarınızda bol miktarda depolama alanı olması önemlidir – 1 TB sizi kapsamalıdır. Grafik kartınız GeForce veya AMD olduğu sürece çoğu oyunu çalıştırabilmelisiniz, ancak grafik kartı ne kadar iyi olursa oyunlarınızdan o kadar fazlasını elde edebilirsiniz.

Ders çalışmak için hangi bilgisayara ihtiyacım var?

Aynı anda birden fazla sekme ve uygulamanın açılmasına ayak uydurmak için Intel veya AMD işlemcili bir bilgisayara ve yaklaşık 4 GB RAM’e ihtiyacınız olacak. Entegre bir grafik kartı, çalışmak için mükemmel olurken, kapalı kalma sürenizde film ve şovları izlemenize olanak tanır. Ardından, en az 500 GB’lık bir sabit sürücü, çalışmanızı kaydetmek için hiçbir zaman yerinizin bitmemesini sağlayacaktır.

Reklam öğeleri için en iyi bilgisayar hangisidir?

Windows PC’ler yaratıcı çalışma için çok iyi olabilirken, Apple masaüstleri mükemmeldir. Photoshop ve InDesign gibi uygulamalarda geliştirilmiş performansla tasarım için optimize edilmiştir. Şık tasarımı ve arayüzü ile aynı anda birden fazla uygulamayı yönetebilirler.

En hızlı masaüstü nedir?

En hızlı masaüstü bilgisayarlar, en hızlı işlem hızına sahip olanlardır. Bunlar, Intel i9 işlemciye veya AMD Ryzen 9’a sahip masaüstü bilgisayarlardır.

Bir monitör nasıl seçilir?

Bir monitörde düşünülmesi gereken en önemli şey ekran boyutudur. Ekran boyutu için doğru bir cevap yoktur, en rahat ettiğiniz şey budur. Ayrıca ne yapıyor olursanız olun keskin bir görüntü için tam HD ekran çözünürlüğüne sahip olmalısınız. Oyun oynamayı seviyorsanız veya yaratıcı bir şekilde çalışıyorsanız, ultra akıcı bir deneyim için yüksek yenileme hızı ve düşük tepki süresi isteyeceksiniz.

Ne kadar depolamaya ihtiyacım var?

Genel kullanım için, 500 GB, film ve belgelerle birlikte milyonlarca fotoğrafı saklamanıza izin vereceği için iyi bir depolama alanıdır. Oyun veya yaratıcı işlerle ilgileniyorsanız, büyük proje dosyalarına ve oyun yüklemelerine yer açmak için en az 1 TB depolama alanına sahip olmayı düşünmelisiniz.

Bulut nedir?

‘Bulut’ internete atıfta bulunmanın başka bir yoludur, bu nedenle birisi bir şeyin ‘bulutta’ kaydedildiğini söylerse, bu sadece çevrimiçi olarak kaydedildiği anlamına gelir. Dosyaları çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde depolamanın ve sabit sürücünüzde yer kazanmanın bir yoludur.

SSD nedir?

SSD, katı hal sürücüsü anlamına gelir. Bilgisayarınızda normal bir sabit sürücü (HDD) yerine veya yanında kullanılabilen bir depolama aygıtı türüdür.

SSD ve HDD arasındaki fark nedir?

Normal bir sabit sürücü (HDD), oldukça düşük bir maliyetle size bol miktarda depolama alanı sağlarken, SSD’de daha az depolama alanı vardır ancak daha hızlı ve daha güvenilirdir.

Windows 10 ve Intel birlikte nasıl çalışır?

Windows 10 ve Intel rüya takımdır. Intel® Core™ işlemciler, farklı görevleri hızlandırmanıza ve aynı anda birden fazla uygulama açmanıza olanak tanır, böylece Windows 10’un sunduğu tüm harika özellikleri ve uygulamaları işlemeye hazır olurlar.

Bir grafik kartı satın almam gerekir mi?

Hayır. Elimizdeki her masaüstü önceden oluşturulmuştur ve bir grafik kartıyla birlikte gelir. Bu nedenle, ister yalnızca entegre bir grafik kartına ihtiyacınız olsun, ister oyun için özel bir kart isteyin, hepsi masaüstü bilgisayar yelpazemize dahildir.

Hangi yazılımı satın almalıyım?

Yeni bir bilgisayar aldığınızda, zararlı virüslerden korunduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, bazı anti-virüs yazılımlarıdır. Bilgisayarınızı koruma altına almak için bir dizi McAfee ve Norton yazılımına sahibiz. Bir diğer önemli yazılım parçası, doğrudan veya Microsoft 365 abonelik hizmeti aracılığıyla satın alabileceğiniz Microsoft Office’tir.

Microsoft 365 nedir?

Microsoft 365, 1 TB OneDrive depolama alanıyla birlikte Microsoft Office’in tüm temel uygulamalarını size sunan bir abonelik hizmetidir. Kişisel veya aile yıllık aboneliği olarak alabilirsiniz.

Oyun Masaüstü Bilgisayarı Satın Alma Rehberi

Yararlı kılavuzumuzla yeni bir oyun bilgisayarı satın alırken bilmeniz gereken en önemli 5 şeye göz atın Yüksek performans düşünülerek tasarlanan oyun bilgisayarları, bilgi işlem mahsulünün kremasıdır. İster oyun dünyasına ilk adımınızı atıyor olun ister mevcut bir makineyi yükseltin, aramanız gereken temel özellikleri özetledik. Harika grafik kartları, güçlü işlemciler ve çok daha fazlası hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin.

İşlemci

İşlemci, bilgi işlem operasyonunun gerçek beynidir. Bu akıllı kit, yüksek oktanlı oyunlarınızın hızlı, verimli ve sorunsuz çalışmasını sağlar. Güçlü performansta en üst düzeyi istiyorsanız, Intel® i9 işlemcisi üst düzey oyun ve 4K video görüntüleme için mükemmel olacaktır. Bilgisayarınızın en yeni oyunların hızına ayak uyduracağından emin olmak için Intel® Core™ i5 işlemciden veya daha hızlı i7’den daha azına razı olmayın.

i7 ve i9 Oyun Bilgisayarları

Grafikler

Grafik kartı, seçtiğiniz oyunu hayata geçirmek için ekranınıza yüksek kaliteli görüntüler iletmekten sorumludur. Hangi kartın ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna bakalım:

  • Çevrimiçi oyunlar – genellikle, NVidia 900 serisi oyun oynamak için minimum gereksinimdir ve daha az talepkar çevrimiçi oyunlarınızın üstesinden gelir.
  • Ana oyunlar –  NVidia GeForce GTX 1050  veya  Nvidia GeForce GTX 1060  işi yapacak. Sağlam kare hızlarını ve oyunlarınızın size sunduğu tüm harika efektleri deneyimleyeceksiniz.
  • Hardcore – sadece en iyisi yapacaksa,  NVidia GeForce GTX 1070’e  veya destansı NVidia GeForce GTX 1080’e ihtiyacınız var . Ne oynarsanız oynayın, üstün grafiklerle büyülenin. Bu VR ve 4K maceraları dahil. Ciddi bir destek için, bir değil iki grafik kartı içeren makinelere dikkat edin. Görselleri hayal edin!

Veri deposu

Artık beyin ve güzellik kontrol edildiğinden, PC’nize biraz oyun gücü vermek için RAM hakkında düşünmeniz gerekiyor. Çoğu oyunun  sorunsuz çalışması için minimum  8 GB RAM gerekir, ancak  16 GB hatta 32 GB  alırsanız, yalnızca kusursuz bir oyun deneyiminin keyfini çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda PC’niz de gelecek yıllarda en iyi oyunların üstesinden gelebilir.

Depolama

Bilgisayarınızın uzun süreli belleği olarak hareket eden sabit sürücünüz, tüm değerli dosyalarınızı saklar ve kaydeder. İki tür mevcuttur – SSD (katı hal sürücüsü) süper hızlı, ince ve taşınabilirdir, bu da onu oyun oynamak ve çok daha fazlası için mükemmel bir çözüm haline getirir. Bir SSD bütçenizi aşıyorsa, en az 1 TB depolama alanına sahip bir sabit sürücü öneririz  , böylece daha fazla favori oyununuzu kaydedebilir ve yükleyebilirsiniz.

Tasarım

Sadece performans açısından epik değil, oyun bilgisayarları da rol alacak şekilde tasarlanmıştır. Çok çeşitli makinelerde, sizi oyun havasına sokmak için kuleyi aydınlatan harika harici LED ışıklar bulunur. Masaüstü bilgisayarlar çeşitli şekil ve boyutlarda gelir, bu nedenle seçtiğiniz bilgisayarın oturmasını istediğiniz masanın boyutunu akılda tutmak önemlidir. Ürün sayfalarımızdaki teknik özellikler, her modelin yüksekliği, genişliği ve derinliği gibi faydalı bilgilerle doludur.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687