Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Kombi Satın Alma Rehberi

Kombi Satın Alma Rehberi Yeni bir kombi satın almak için elinizi cebinize sokmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok nokta vardır ; hangisinin eviniz için en iyisi olduğuna, kurulum maliyetinin ne kadar olacağına, herhangi bir hibe veya mali yardım olup olmadığına, ayrıca kazanın konumuna ve ne tür termostatik kontroller kullanmayı planladığınıza kadar değişir.

Kombi  Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kombi

Kombi Satın Alma Rehberi Adından da anlaşılacağı gibi, kombiler iki ana cihazın işini bir araya getirir: kazan ve su ısıtıcısı. Bu üniteler, gerektiğinde doğrudan şebekeden soğuk su çeker ve istendiğinde ısıtır, böylece bir depolama tankına gerek kalmaz. Su ısıtıldıktan sonra ya kazan sisteminden pompalanarak evinizin ısıtılması sağlanır ya da ihtiyaç duyulduğunda musluk ve su hatlarına dağıtılarak mutfak, banyo, tesisat ve çamaşır odalarınıza sıcak su sağlanır.

Kombilerde depolama tankları gerekmese de , sıcak su ihtiyaçlarınız kazanın isteğe bağlı özelliklerini aşarsa, ayrı olarak satın alınabilir (ve ardından sistem bir kombi haline gelir  )

Artıları

Sınırsız sıcak su:  Kombiler, isteğe bağlı su ısıtıcıları ile aynı prensipte çalışır, böylece ısıtma sisteminiz ve ev işleriniz için ihtiyaç duyduğunuz kadar sıcak suya erişebilirsiniz.

Yerden tasarruf:  Kombiler, bir depolama tankı için ek alana ihtiyaç duymadığından, hem konvansiyonel hem de sistem kazanlarından önemli ölçüde daha az yer kaplar. Bu üniteler çok kompakttır ve mutfak dolabı kadar küçük bir alana sığabilir, bu da onları daha küçük evler ve meskenler için ideal hale getirir.

Fiyat ve kolaylık:  Kombiler, boyutları ve kurulum kolaylığı sayesinde hem peşin satın alma maliyetleri hem de kurulum ücretleri açısından en uygun kombi tipidir.

Su Basıncı:  Bunun sorun olabileceği bazı durumlar olsa da, kombiler tipik olarak yüksek su basıncı sağlar.

Enerji verimliliği:  Kombilerin çoğu yüksek verimli ünitelerdir ve hatta birçoğu ENERGY STAR derecelendirmesi sunar, böylece evinizi ve suyunuzu ısıtmak için daha az harcayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Eksileri

Su basıncı kaybı:  Belirtildiği gibi, kombiler tipik olarak güçlü su basıncına sahiptir, ancak evinizde su talebi zirveye ulaşırsa bu dalgalanabilir. Örneğin, bir kişi banyo yaparken diğeri bulaşık yıkıyorsa, muhtemelen her iki muslukta da biraz basınç kaybedersiniz. Benzer şekilde, su basıncı ana su hattından gelen basınca bağlıdır, bu nedenle bu düşükse su basıncı sorun olmaya devam edecektir.

Doğru kazan tipine karar verin

Mülkünüzün büyüklüğü, içinde yaşayan insan sayısı ve ısıtma ve sıcak su talebi, eviniz için hangi kazan tipinin doğru olduğunu belirleyecektir.

Kombi

Kombi Satın Alma Rehberi Kombiler, en modern ve popüler kombi türüdür. Kombi, herhangi bir ek tank veya silindirin yanına kurulması gerekmeyen, uygun maliyetli tek bir ısıtma sistemidir. Mülkünüzde sınırlı alan varsa harika bir haber.

Herhangi bir tank veya silindire ihtiyaç duymadan, gerektiğinde anında ısıtma ve sıcak su sağlarlar. Sonuç olarak, 1-2 banyolu evler için mükemmel şekilde uygundurlar (çıkış derecesine bağlı olarak).

Kombilerin birçok faydası olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Kombiler suyu doğrudan şebekeden aldığından, mülkünüzde yüksek su basıncına ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde musluktan çıkan sıcak su her zaman zayıf olacaktır. Ayrıca, aynı anda birden fazla musluğa (çoğu durumda) güçlü bir sıcak su tedarik edemezler, bu nedenle daha küçük mülkler için en uygun olanlardır.

Sistem

Bir sistem kazanı, 2 veya daha fazla banyosu olan ve sıcak su talebinin yüksek olduğu evler için mükemmel bir seçenektir. Bunun nedeni, isteğe bağlı olarak suyu ısıtmak yerine, bir sıcak su silindirinde depolamalarıdır. Mülkünüzün sıcak su için yüksek bir talebi varsa, o zaman ek alana değer.

Sıcak suyu bir silindirde depolamak, bir sistem kazanının daha yüksek sıcak su taleplerini karşılamasını sağlarken, tekrar dolmasını beklemeniz gereken zamanlar olacaktır. Bu, zaman zaman banyonuzu bir süre erteleyebilir – kombilerde karşılaşmayacağınız bir problem.

Düzenli

Normal kazan birçok isimle anılır. Açık hava, sadece ısı ve geleneksel olarak birkaç isim var. Mevcut en eski kazan tipidir ve 1960’larda ve 70’lerde inşa edilen eski mülklerde yaygın olarak bulunur.

Bir sistem kazanı gibi, normal kazanlar da bir silindirde depolamak için suyu ısıtır. Ancak bir sıcak su silindirine ihtiyaç duymanın yanı sıra bir besleme ve genleşme tankı da gereklidir. Bu tank çatı katına monte edilmiştir ve doğrudan şebekeden su almadığı için soğuk suyu kazana iletir.

Geniş bir boru ağına ihtiyaç duyan büyük ısıtma sistemleri olduklarından, yalnızca bu kazan tipinin kurulu olduğu mülkler için tavsiye edilirler.

Evinize en uygun kombi tipinin hangisi olduğundan emin değil misiniz? O zaman tam nitelikli bir ısıtma mühendisinin uzman tavsiyesine başvurmalısınız.

En iyi kombi markalarını araştırın

Eviniz için doğru kombi tipine karar verdikten sonra, İngiltere’deki birçok kombi üreticisinden bir model seçmeniz gerekecek. Ev sahibi incelemeleri ve kurulumcu geri bildirimleri açısından en iyi kazan üreticileri, yaygın olarak şu şekilde kabul edilir:

  • Demirdöküm
  • Baxi
  • Baymak
  • Vaillant
  • Viessmann
  • Bosch

Bu üreticilerin her biri 3 kazan tipinin tümü, çoğunlukla gaz yakıtlı, ancak birkaçı da akaryakıtlı kazanlar sunuyor.

Kombi Boyutu

Kazan boyutunu doğru almak çok önemlidir. Ve kazan boyutu ile kilovat (kW) olarak ölçülen gücünü kastediyoruz. Mülkünüze monte edilen kazan için uygun bir çıkış, mülkünüzün büyüklüğüne ve içinde yaşayan kişi sayısına göre belirlenecektir. Çıktı derecesini doğru almak çok önemlidir. Aksi takdirde, çok düşükse talebi karşılamakta zorlanacak ve çok yüksekse ısıtma faturalarınız gereksiz yere yükselebilir.

Peki, eviniz için hangi çıktı derecesinin en uygun olduğunu nasıl bileceksiniz? Aşağıda, eviniz için doğru boyuttaki kazan hakkında bir fikir edinmek için kullanabileceğiniz bir kazan boyutlandırma kuralı verilmiştir.

En az 2 teklifi karşılaştırın
Yeni bir kazan satın almadan önce, en az 2 ısıtma mühendisinin tekliflerini karşılaştırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Birden fazla teklifi karşılaştırmak için zaman ayırmak, iş için doğru şirketi bulmak söz konusu olduğunda sizi harika bir konuma getirecektir. Sadece bu değil, teklifleri karşılaştırmak size en rekabetçi fiyatı sağlamanız için en büyük şansı verecektir. Tek bir fiyat teklifi alıp kabul ederseniz, fazla ücretlendirilip alınmadığınızı bilemezsiniz.

Kombinizi değiştirmek için en iyi zaman ne zaman?
Kombinizi değiştirmek için yılın en iyi zamanı yaz aylarıdır. Yılın bu zamanında daha yüksek sıcaklıklar sayesinde, ısıtmaya çok daha az ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle, 1-3 gün boyunca onsuz gitmek (kurulum tipine bağlı olarak) kış mevsiminden çok daha az fark edilir olacaktır. Ayrıca, ısıtma mühendisleri yılın bu zamanında günlüklerinde daha fazla zaman geçirme eğilimindedir. Bu nedenle, bir ısıtma mühendisi bulmanız daha kolay ve hatta muhtemelen daha düşük bir oranda olabilir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687