• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Klima Satın Alma Rehberi Havalar ısındığında, düşünceler soğumaya dönüşür. Merkezi klima seçeneği olmayanlar için oda klimaları, bir veya iki odayı soğutmak için ucuz ve enerji açısından verimli bir alternatif olabilir. Klima satın almadan önce aklınızda bulundurmanız gereken her şeyi açıklayan, kendiniz için en iyi klimayı nasıl seçeceğinize ilişkin bu ayrıntılı kılavuzla klima satın almayı sizin için çok daha kolay hale getirdik. Ayrıca karşılaştırma aracımızı kullanarak dört adede kadar AC’nin teknik özelliklerini ve özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.

Klima Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

1) Yeriniz ne kadar büyük ve içinde ne var?

Klima Satın Alma Rehberi Tüm klimalar her odada etkili bir şekilde çalışmayacaktır, bu nedenle odanızın boyutuna uygun olanı bulmak önemlidir. Odanın ne için kullanıldığını ve ekstra ısı yaratan kaç cihaz veya cihaz olduğunu düşünmek de önemlidir. Ayrıca, kış bahçesi gibi odaların, aynı boyutta küçük pencereli bir odaya göre daha güçlü bir klimaya ihtiyaç duyacağını da unutmayın.

2) Ünite ne kadar güçlü olmalıdır?

Klima Satın Alma Rehberi Bir klimanın sahip olduğu güç miktarı, BTU veya Termal Birim derecelendirmesi olarak verilir. Bu derecelendirme, makinenin ne kadar soğutma yapabildiğine dair bir fikir verir.

Bir BTU, bir pound suyun sıcaklığını 1 ° F artırmak için gereken ısı miktarıdır. Klima söz konusu olduğunda, bu ölçüm, BTU derecesi ne kadar yüksek olursa, odanın o kadar büyük soğutabileceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda BTU ne kadar yüksek olursa, çalıştırmanın o kadar maliyetli olacağı anlamına gelir.

3) Ne tür bir klimaya ihtiyacınız var?

Klima Satın Alma Rehberi Klimalar üç şekilde gelir: portatif üniteler, duvar bölme üniteleri ve tavan kaset tipi üniteler. Her biri farklı ihtiyaçlara ve durumlara uygundur, ancak sonuçta aynı sonuçları verir.

 • Taşınabilir ÜnitelerTaşınabilir üniteler, ev veya çok yönlülüğün önemli olduğu herhangi bir ortam için mükemmeldir. Odadan odaya ve katlar arasında kolayca taşınabilirler. Profesyonel kurulum stresi olmadan tüm oda boyutlarını soğutacak kadar güçlü. Sadece prize takın, havalandırın ve faydaları hissedin.
 • Duvar bölünmüşBu üniteler profesyonel kurulum gerektirir, ancak boş alan sağlar. Portatif ünitelerden daha sessizdirler ve odadaki ısıyı ve yoğuşmayı gideren bir dış ünite ile duvarlara monte edilirler. Soğutmanın yanı sıra, bu üniteler aynı zamanda odaları merkezi ısıtmadan daha verimli bir şekilde ısıtabilmektedir.
 • Tavan KasetDuvar bölme ünitelerine benzer şekilde, bunlar profesyonel kurulum gerektirir, ancak duvarınıza monte edilmek yerine tavanınıza monte edilirler. Duvar tipi split klimalara benzer şekilde, bir tavan kaset ünitesi, ısıyı uzaklaştırmak için bir dış üniteye sahiptir ve ayrıca odaları merkezi ısıtmadan daha verimli bir şekilde ısıtmak için kullanılabilir.

4) Hangi özellikleri aramalısınız?

Klima Satın Alma Rehberi Klimalar çok çeşitli özelliklere sahiptir, bu nedenle hangisinin size en çok fayda sağlayacağını bilmek önemlidir.

 • Mod AyarlarıBirçok klima, daha rahat bir gece uykusu için soğutma, nem alma, fan ve ısıtma ve hatta fan hızını düşürme gibi çeşitli mod ayarlarıyla birlikte gelir.
 • Ayarlanabilir termostatOdanızdaki sıcaklık üzerinde tam kontrol sağlayın. En rahat sıcaklığı bulun ve termostat, evinizde veya ofisinizde sabit, optimum bir sıcaklık sağlamak için çalışacaktır.
 • zamanlayıcı Klimanızı, enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak şekilde otomatik olarak açılıp kapanacak şekilde programlayın. İşten sonra serin bir eve gelmek için ünitenizi açık konuma getirin veya uykuya daldığınızda kapanacak şekilde ayarlayın.
 • Uyku moduGeceleri çok sıcak olduğu için uyuyamamaktan daha kötü bir şey yoktur! Uyku modu olan bir klima satın almak, gürültü seviyelerinin azalması ve sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olmak için sıcaklığın ayarlanması anlamına gelir.

5) Klimanın maliyeti nedir?

Klima Satın Alma Rehberi Bir klima ünitesi satın almak söz konusu olduğunda herkesin bir bütçesi ve farklı ihtiyaçları vardır. Klima maliyeti, farklı gereksinimler ve verimlilikler arasında değişir.

Taşınabilir bir ünite için 200 sterline kadar değişen ve ünitenin ne kadar güçlü olmasına ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak fiyatı artan, bütçenize uygun bir tane bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

6) Bir klimayı havalandırabiliyor musunuz?

Klima Satın Alma Rehberi Tüm portatif klimaların ideal olarak bir pencere veya duvardan havalandırılması gerekir, ancak havalandırma hortumu hafif açık bir kapıdan başka bir odaya veya koridora yerleştirilebilir. Bir klimayı havalandıramıyorsanız, klimalara çok daha düşük fiyatlı bir alternatif olan split üniteler (duvar veya tavan) veya evaporatif hava soğutucuları gibi diğer seçenekleri değerlendirmek isteyeceksiniz.

Split klima sistemleri profesyonelce kurulmalı ve odadaki ısıyı dışarı atmak için bir dış üniteye ihtiyaç duyacaktır, buna karşın evaporatif hava soğutucusu herhangi bir kurulum gerektirmeyecek, ancak iyi hava akışı olan odalarda kullanılmalıdır ve tamamen kapalı ortamlarda kullanılamaz. Havaya attıkları nemden dolayı odaların soğumasına yardımcı olur.

Klimaların havalandırmaya ihtiyacı var mı?

Evet. Sıcak, nemli havayı sistemden ve odanızdan uzaklaştırmak için klimaların havalandırılması gerekir. Bu, açık bir pencere veya kapıdan dışarı yerleştirilen portatif modellerde bir egzoz hortumu aracılığıyla yapılır. Bölünmüş üniteler (duvar bölme ve tavan kaseti) havalandırma gerektirmez.

Bir klimayı havalandıramıyorsanız, hava soğutucusu, hortumla havalandırma gerektirmeyen ancak iyi hava akışı olan odalarda kullanılması gereken ve içine attıkları nem nedeniyle tamamen kapalı odalarda kullanılamayan harika bir alternatiftir. Soğutmaya yardımcı olmak için hava.

Klima nasıl çalışır?

Basitçe söylemek gerekirse, klimalar buzdolabı ile aynı şekilde çalışır. Isı ve nemi uzaklaştırarak odanızdaki havayı soğuturlar!
İlk olarak, odadan gelen sıcak hava, soğuk bir evaporatör serpantininden geçirilmeden önce sisteme çekilir. Burada hava soğutulur ve nemin bir kısmı uzaklaştırılır.

Bir soğutucu daha sonra, bir egzoz hortumu aracılığıyla bir duvar veya pencereden havalandırılan sıcak havadan ısıyı emer. Bu gerçekleştiğinde, sistemdeki su yoğuşur ve bu sistem ya boşaltılır ya da dolduğunda boşaltmanız için bir tankta toplanır, ancak çoğu klima kendi kendine buharlaşır, bu nedenle tanklarının düzenli olarak boşaltılmasına ihtiyaç duymaz. Soğuk hava daha sonra odaya yeniden sirküle edilir ve genel sıcaklık ve nemi azaltır.

Ne tür klimalar var?

İki ana tip klima ünitesi vardır: portatif üniteler ve split üniteler. Bölünmüş birimler iki parça halinde gelir. Donanımın büyük kısmı mülkün dışına monte edilirken odayı soğutan bir iç ünite içerir, bu nedenle iç mekandaki gürültüyü büyük ölçüde azaltır. İki ünite bakır boru ile bağlanır. Bu tip klima ünitesi daha verimlidir ve ayrıca iç mekanlarda portatif bir ünite kadar yer kaplamaz.

BTU nedir?

BTU, İngiliz Termal Birimi anlamına gelir. Bize makinenin soğutma yeteneklerinin bir göstergesini verir ve üretilen soğutma gücünün bir ölçüsüdür, bu nedenle soğutabileceği alanı belirler. BTU derecelendirmeleri, oda boyutlarıyla benzer bir oranda yükselir, bu nedenle, daha yüksek bir BTU derecesi, daha düşük bir derecelendirmeden daha büyük bir odada soğur. BTU, bir pound suyun sıcaklığını 1°F yükseltmek için gereken ısı miktarı olarak ölçülür.

Hangi boyutta klimaya ihtiyacım var?

İhtiyacınız olan klimanın boyutu, soğutmak istediğiniz alanın boyutuna bağlıdır. BTU’su daha yüksek olan üniteler daha büyük bir alanı daha hızlı soğutur, ancak daha düşük BTU’lu bir üniteden daha fazla enerji kullanır. Hangi boyutta klima alacağınıza karar verirken soğutmanız gereken odanın boyutunu da göz önünde bulundurmak önemlidir.

Klimalar bir odayı ne kadar soğuk yapabilir?

Bunu etkileyen bir dizi faktör olduğundan, bir klimanın bir odayı ne kadar soğuk hale getirebileceği konusunda kesin bir rakam vermek zordur. Odanın ilk sıcaklığına, gün içindeki sıcaklık değişimlerine ve odanın kullanımı gibi diğer faktörlere bağlı olarak değişecektir.

Ancak klimaların oda sıcaklıklarını birkaç derece düşürdüğü söylenebilir. Genel olarak ünitelerimizin minimum soğutma ayarı 16-18°C’dir. Klimanız istediğiniz sıcaklığa ulaştığında, fan odadaki havayı hareket ettirmeye devam ederken kompresör bu sıcaklığı korumak için otomatik olarak kapanacak ve açılacaktır.

Klimalar ne kadar verimli?

Klimalar çoğu her modelin verimliliği de birim için açıldığında süreyi ve güç seviyesi ya da çalışmakta olduğu ayar modu bağlı olsa da A’nın asgari enerji verimlilik değerine sahip sunuyoruz.

En verimli bir klimayı çalıştırmanın yolu, onu sabit bir sıcaklıkta çalışır durumda tutmaktır, bu şekilde oda sıcaklığı hiçbir zaman önemli ölçüde artmaz, bu da klimanın daha fazla çalışmasını ve dolayısıyla odayı tekrar soğutması için daha az verimli olmasını gerektirir.

Klimalar bir odayı da ısıtabilir mi?

Birçok klimanın, odadaki sıcaklığı artırmak için merkezi ısıtmanızın yanında hareket eden bir ısıtma modu vardır. Isıtma modu sunan klima ünitelerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Genel olarak, klimalar çok fazla enerji harcar, ancak kullanıcı, kişisel ünitesinin kullandığı miktar üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Oda rahat bir sıcaklıkta olduğunda üniteyi kapatmak, kullanılan enerji miktarı büyük ölçüde azalacaktır.

Klimalar ne kadar gürültülü?

Taşınabilir klimalar, kalıcı, bölünmüş modellerden daha gürültülüdür. Bunun nedeni, bölünmüş modellerdeki hareketli mekanizmaların çoğunun binanın dışında olmasıdır. Gürültü seviyesi, ünitenin altında performans gösterdiği mod veya ayar ile ilgilidir. Yüksek fan hızına sahip ayarlar daha yüksek olma eğilimindedir ancak birçok model, daha sessiz bir gece uykusu için gürültüyü azaltmaya yardımcı olan bir gece modu sunar.

Klimaların bakıma/servis ihtiyacı var mı?

Düzenli, basit bakım, klimanızın sorunsuz çalışmasını sağlar ve ünitenizde daha ciddi bir sorun olma riskini azaltır. Suyu portatif ünitelerden uzaklaştırmak ve toz filtrelerini düzenli olarak temizlemek klimanızın verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar. Split klima ünitelerinin mümkün olduğu kadar verimli çalışmasını sağlamak için yıllık olarak bakım yapılması önerilir.

Eviniz İçin Doğru Klima Boyutunu Nasıl Belirlersiniz?

Evinizin boyutu ve yaşı, hava akışı, sahip olduğunuz pencere sayısı, yalıtım ve evinizin ne kadar güneş aldığı da dahil olmak üzere, eviniz için doğru boyuttaki AC ünitesini seçmeye giden neredeyse bir düzine faktör vardır. Herhangi bir faktörü kaçırmadığınızdan emin olmak için alışveriş süreciniz sırasında bir HVAC uzmanına danışmanızı öneririz.

Bununla birlikte, ihtiyaçlarınız için hangi AC ünite türlerinin en iyi olduğunu daraltmak için kendi başınıza kaba tahminler yapabilirsiniz. Ayrıca, klima sisteminin gereksinimleri için yeterli hava akışı olmasını sağlamanın anahtarı olan kanal boyutlandırmasını da göz önünde bulundurmalısınız. Yeni üniteler daha fazla hava akışı gerektirebilir ve bazen mevcut kanal çalışması yeni üniteler için kurulmaz.

Oda boyutuKapasite
20 m’ye 22–2,5kW
20-40 m 22,5–5kW
40-60 m 24–6kW
60-80 m 25–7kW
80+m 26–9kW

Enerji verimliliği

Bir klima sistemine karar verirken, enerji yıldızı derecesine göre ne kadar verimli olduğunu unutmayın. Enerji yıldızı derecelendirme sistemi, bir cihazın ne kadar enerji verimli olduğunu basitçe göstermek için tasarlanmış bir Federal girişimdir – bir klima ünitesi ne kadar çok yıldıza sahipse, o kadar enerji verimlidir ve çalıştırmanın size maliyeti o kadar az olur. Ters çevrimli sistem birimleri, biri mavi ve biri kırmızı olmak üzere iki yıldızlı derecelendirme gösterecektir.

 • Kırmızı olan, makinenin ısıtmada ne kadar verimli olduğunu gösterir; ve
 • Mavi soğutma içindir.

Enerji tasarruflu bir klima satın almak, uzun vadede elektrik faturanızdan önemli miktarda tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ancak bu birimlerin satın alınması daha pahalı olma eğilimindedir. Enerji tasarruflu bir klimanın sizin için en iyi seçim olup olmadığı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .

Özellikleri

Tercih ettiğiniz klima sistemi tipini ve boyutunu seçtikten sonra, işin eğlenceli kısmına, yani özelliklere geçmenin zamanı geldi. Modern teknoloji, evde serin tutmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi ve herhangi bir süslü özellik bir fiyat etiketi ile gelecek olsa da, buna değebilir.

 • Varlık sensörü: Bazı klimalarda, odada birinin olup olmadığını ve odanın boş olduğunu algılayabilen yerleşik sensörler bulunur, böylece ünite enerji tasarrufu için buna göre ayarlanabilir. Hatta bazı hava eksileri havayı algılanan varlıklara yönlendirebilir, böylece sizi serin tutmak için çok çalışmak zorunda kalmaz.
 • Uyku modu: Uyku modu, birçok klimanın sahip olduğu bir ayardır. Ünite, siz uyurken oda sıcaklığını yavaşça rahat bir seviyeye ayarlayacaktır.
 • Ayarlanabilir panjurlar: Panjurlar, ünitenin hava çıkışındaki bıçak benzeri eklentilerdir. Birçok klima modeli, havayı odaya daha iyi yaymak veya belirli bir yöne odaklamak için bu panjurları döndürebilir.
 • Hava filtresi: Bazılarının belirli klima sistemlerinde sahip olduğu yaygın ve genellikle yanlış bilgilendirilmiş bir yakınma, eski havayı geri dönüştürmeleri ve potansiyel olarak sizi hasta etmeleridir. Ancak günümüzde çoğu klimada havadaki kokuları, dumanı ve mikropları gideren hava filtreleri bulunmaktadır. Bu klima filtreleri ara sıra temizlik gerektirecektir .
 • Nem alma modu: Hemen hemen tüm klimaların temel işlevleri vardır: otomatik, soğutma, ısıtma ve fan. Ancak sadece bazılarının nem alma seçeneği vardır. Nem gidericiler, havadaki nemi gidererek nemin enerji verimli bir şekilde azaltılmasına yardımcı olur. Bu, Queensland, Kuzey NSW ve WA gibi yüksek nemli iklimlerde çok kullanışlıdır.

Kurulum

Sisteminiz taşınabilir değilse, tüm klimalar yalnızca soğutucu akışkanları işleme konusunda kalifiye olan lisanslı bir profesyonel kurulumcu tarafından kurulmalıdır. Bu, her şeyin düzgün ve güvenli bir şekilde yapılmasını ve üretici garantisi kapsamında kalmanızı sağlar. Çoğu iyi klima çıkışı, genellikle birim satın alma ile birlikte indirimli bir fiyatla paketlenebilen bir kurulum hizmeti de sunar. Ancak bu her zaman en ucuz seçenek olmayabilir, bu nedenle bir kurulumcu için alışveriş yapın ve kararınızı vermeden önce birkaç fiyat teklifi alın .

Kurulum için ödeyeceğiniz miktar, yaşadığınız yer, kurduğunuz sistemin türü ve işin kolaylığı gibi faktörlere bağlı olacaktır. Çoğu kurulumcu, 200 ila 400 tl arasında saatlik ücretler alır ve işin ne kadar sürmesi beklendiği de dahil olmak üzere tüm fiyatlandırma bilgileri bir teklifte verilmelidir.

Klimayı ne zaman almalısınız?

Klimalar ucuz değildir, bu nedenle en iyi fiyatı aldığınızdan emin olmak istersiniz. Ama satın almak için en iyi zaman ne zaman? Yaz aylarında, perakende rekabeti yüksek olduğunda mı, yoksa kışın talebin düşük olduğu zamanlarda mı? Göreceğiniz ‘sıcak yaz satışlarına’ rağmen, yeni bir klima satın almak için genellikle en iyi zamanın kış olduğu ortaya çıkıyor, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında, çünkü cihaz perakendecileri eski stokları temizlemek için biraz çaresiz kalabilirler.

Bununla birlikte, satın almak için en iyi zaman, kurulum için en iyi zaman değildir. Esnaflar, özellikle ısıtma cihazı kurulumlarına yüksek talebin olduğu güney eyaletlerinde, kışın kendilerini aşırı iş yükü altında bulurlar. Genellikle bir klimayı kurmak için en iyi zamanın, ısıtma ve soğutma cihazlarının harekete geçmesinden önceki sonbahar veya ilkbahar geçiş mevsimlerinde bulacaksınız. Bu nedenle, klimayı birkaç aylığına garajda bırakabilirseniz, tasarrufunuzu en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Yine de, yılın herhangi bir zamanında harika fırsatlar ortaya çıkabileceğinden, aramaya devam ettiğinizden emin olun.

Klima tasarrufu

Canstar Blue araştırmasına göre, birçok Avustralyalı , klimalarının enerji faturalarına ne kadar eklediğini abartıyor . Bununla birlikte, mümkün olan her yerde paradan tasarruf etmek her zaman sizin yararınızadır, bu yüzden klimanızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu burada.

 1. Yalıtımı düşünün: Klimanızın yerini almaz, ancak etkinliğini artırır.
 2. Filtreleri temizleyin: Kirli bir filtre yalnızca tozu yaymakla kalmaz, aynı zamanda klimayı daha fazla çalışmaya ve daha fazla elektrik kullanmaya zorlar.
 3. Özelliklerden yararlanın: Aşırı klima kullanımını önlemek için mümkün olduğunda zamanlayıcıları ve enerji tasarrufu modlarını kullanın.
 4. Klimalı havayı içeride tutmak için tüm pencere ve kapıların kapalı olduğundan emin olun.
 5. Panjurları/perdeleri kapatın
 6. Ünitenize düzenli olarak bakım yapın.

Hangi klimanın sizin için doğru olduğuna nasıl karar verilir?

İhtiyaçlarınızı anlamak, durumunuz için hangi klima düzeninin en iyi sonucu vereceğini belirlemenin anahtarıdır:

 1. Klimanızın ne kadar güçlü olmasına ihtiyacınız olduğunu hesaplayın: Yaşadığınız yere ve soğutulacak alanın boyutuna bağlı olarak bir klimanın ne kadar güçlü olduğunu belirlemeye yönelik bir dizi web aracı vardır.
 2. Bütçenizi düşünün:  şimdi ve gelecekte. Peşin satın alma maliyetleri değişiklik gösterebilse de, seçtiğiniz makine için devam eden çalıştırma maliyetlerini göz önünde bulundurmakta fayda var. Daha enerji tasarruflu modeller, her elektrik faturası aldığınızda ödemeniz gereken tutarı azaltabilir. Daha enerji verimli modeller de çevre için daha iyidir.
 3. Olası kullanımınızı belirleyin:  Ters çevrimli klimalar, evleri hem ısıtmak hem de soğutmak için çok uygundur ve özellikle aşırı uçlar arasında dalgalanan iklimlerde kullanışlıdır. Klimanızı yıl boyunca kullanma ihtimaliniz yoksa, bu olmadan yaşayabileceğiniz bir özellik olabilir.

Enerji verimli bir model belirleme

Bir modelin enerji verimliliğini belirlerken dikkat edilmesi gereken iki etiket vardır: ENERGY STAR® etiketi ve ENERGUIDE etiketi.

ENERGY STAR etiketi : bu atama, en az miktarda enerji kullanırken en iyi performansı sağlayan sistemleri belirlemenize yardımcı olur. Ortalama olarak bu modeller diğer standart modellerden yüzde on daha az enerji kullanır.

ENERGUIDE etiketi : Bu etiket, model tipini ve enerji verimliliği oranını (EER) içerir. Oran sayısı ne kadar yüksek olursa, o kadar verimli olur. Etiket, size benzer modeller için mevcut olan aralığı göstermek için bir EER ölçeğinin yanı sıra modelin ölçekte nerede olduğunu gösteren bir gösterge içerir.

Enerji tasarrufu ayarı gibi diğer enerji verimliliği özelliklerine dikkat edin. Bu özellik, ünitenin düşük bir ayarda çalışmasını sağlarken odayı daha az enerji kullanarak rahat ettirir. Veya AC’nin ne zaman çalışmasını istediğinizi ayarlamanıza olanak tanıyan ve ihtiyacınız olduğunda üniteyi sürekli çalıştırmak zorunda kalmadan serin kalmanızı sağlayan bir zamanlayıcıya sahip bir model arayın.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687