Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ?

Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Kadınların çoğunlukla evde kalıp  akşam yemeği hazırlamak için sıcak bir fırının başında köle olduğu günler geride kaldı.  Şimdi, fırın kullanımı eskisi kadar verimli olmasa da, enerji fiyatları son 20 yılda önemli ölçüde arttı. Bu nedenle, bir fırını aşçı bazında çalıştırmak, geçen yıldan daha pahalı olabilir ve hala fırınlarını kullananlar, son faturalarının nasıl bu kadar yüksek olduğunu merak ediyor olabilirler. Bu raporda hem elektrikli hem de gazlı fırınların enerji maliyetlerinin dökümünü yapıyor ve hangisinin daha üstün olduğunu görecek.

Fırın Ne Kadar Elektrik Tüketir ?

Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Fırınlar elektrikli ve gazlı olarak ikiye ayrılır. Birçok profesyonel ve hobici, elektrikli fırınları tercih ediyor. Bu tür cihazlarda ısıtma elemanları sadece altta değil, yanlarda ve üstte bulunur.

Enerji sınıfları

Fırınların standart beyan edilen gücü 2,5 ila 4 kW arasındadır. Enerji tüketim sınıflarına da bir bölünme vardır. A Sınıfı çok ekonomik elektrik tüketimi anlamına gelir, B bir ara seçenektir ve C sadece ekonomik bir seçenektir. “A +” ve “A ++” işaretleri minimum tüketim seviyelerini gösterir. A+ sınıfı fırın %20-25 oranında enerji tasarrufu sağlayacak, A++ sınıfı tercih edildiğinde ise %45-50 oranında tasarruf sağlanacaktır. Birçok kişi elektrikli fırının ne kadar tükettiğini bilerek fırın almaya karar verir.

Enerji tüketimi seviyesi fırının iç hacmine bağlıdır. Bir elektrikli fırının ne kadar elektrik tükettiğini öğrenmek için hacmini bilmeniz gerekir. Fırınların iç mekana göre bölündüğü üç kategori vardır:

 • Büyük hacim – 65 litreden fazla;
 • Orta – 35 litreden başlayarak;
 • Küçük hacimli – 12-35 litre;

Karşılaştırma için A sınıfını alır ve üç kategoriyi karşılaştırırsak, iç hacmi 65 litreden fazla olan bir fırının saatte birden fazla kilovat tükettiğini, ortalama hacmin 0,8 ve küçük bir hacmin – 0,6 kilovat tükettiğini elde ederiz. saatte elektrik. Basit hesaplamalar yaparak fırının ay boyunca kaç kilovat enerji tükettiğini öğrenebilirsiniz.

Belirli bir örnek kullanarak fırının ayda ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamaya çalışalım. Örneğin, üretici 2,75 kW’lık bir tüketim talep ediyor. Fırının gün aşırı kullanıldığını, yani yarım aydır bir şeyler pişirildiğini temel alalım. Ortalama pişirme süresi yaklaşık altmış dakikadır. Bu süre zarfında neredeyse üç kilovat tüketilir.

Ancak pratikte, ısıtma elemanları tüm saat boyunca çalışmaz, bir süre için sadece istenen sıcaklığı korurlar. Sonuç olarak, fırın kırk beş dakika çalışır. Bu süre zarfında tüketim iki kilovattan biraz fazla olacaktır: 2,75’i bir saatin dörtte üçü veya yüzde 0,75 ile çarpın, 2,06 kW elde ederiz. Göstergeleri fırını kullanmanın on beş günü ile çarparız, 30,9 kW alırız. Ayda otuz kilovattan biraz fazla tüketiliyor.

Fırın Ne Kadar Enerji Tüketir ?

Fırın güç göstergeleri

Ankastre fırınlar klasik fırınlardan daha güçlüdür. Ankastre dolabın gücü 4’e kadar ve soba 3 kilowatt’a kadar.

Cihazın gücü aşağıdaki göstergeleri etkiler:

 1. Elektrik tüketimi – güç ne kadar yüksek olursa, enerji tüketimi o kadar düşük olur.
 2. Yiyecekler yüksek güçte daha hızlı pişer.
 3. Yüksek güçte elektrik maliyetlerini azaltır.

Elektrikli Fırın Ne Kadar Enerji Harcar ?

Fırının gücü ile maksimum ısıtma sıcaklığı arasında bir ilişki vardır. 3,5 kW’tan 500 °C’ye kadar ısıtan dolaplar. Ancak bu özellik günlük yaşamda kullanışlı değildir, çünkü 220 ° C sıradan yemekler için yeterlidir. Bu nedenle, beyan edilen gücü 2,5-3 kilowatt ve ısıtma sıcaklığı 250 ° C’ye kadar olan fırınlara dikkat etmeye değer.

Elektrikli fırın ne kadar elektrik harcar

Bu tür ev aletlerinin elektrik tüketimi, tüm ısıtıcıların toplam gücüne bağlıdır. Farklı kapasitelerdeki elektrikli fırınların tüketim göstergelerini karşılaştırmak için küçük bir liste:

 • 35 litreye kadar kompakt – 0,6 kW / s’den;
 • Standart 35-65 litre – 0,8 kW / s’den;
 • 70 litre veya daha fazla profesyonel fırınlar – 1 kW / saatten itibaren.

Enerji yoğun modlar kullanıldığında elektrik tüketimi artar, ızgara, konveksiyon, kombine ısıtma, otomatik temizleme (piroliz fonksiyonlu fırınlar için). Fırının tam olarak ne kadar elektrik tükettiğini öğrenmek için belirli bir modelin talimatlarına bakın veya bireysel ölçümler yapın.

Bu yıl içinde tekrar bir elektrik zammı gündemde olmadığı için 2021 yılında da 1 Kw elektrik fiyatı 0,60 TL olarak, 2021 yılı ilk zammına kadar güncelliğini koruyarak devam edecektir.

Enerji Verimli Elektrikli Fırın ve Ocak Alışverişi

Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Yeni bir model için alışveriş yaparken, bir elektrikli aralığın enerji tüketimini tahmin etme işi hiç de kolay olmuyor. Tüketicilerin birçok cihaz için alışveriş yaparken enerji açısından verimli modelleri belirlemelerine yardımcı olan federal ENERGY STAR programı, fırınları ve fırınları değerlendirmez . Ayrıca, buzdolabı ve bulaşık makinesi gibi cihazların kullanımına ilişkin maliyet tahminlerini içeren sarı ve siyah EnergyGuide etiketleri de fırınlar ve fırınlar için mevcut değildir.

Ancak, daha az enerji kullanacak bir aralık seçmek için bazı genel kurallar vardır:

 • Fırının gücünü ve her bir brülörün gücünü kontrol edin . Daha düşük watt, daha düşük enerji kullanımı anlamına gelir, ancak bu bir ödünleşimdir: aynı zamanda daha az ısıtma gücü anlamına gelir.
 • Bir konveksiyon fırını seçin . Bu özellik önceden daha pahalıya mal olabilir, ancak konveksiyonlu bir fırın yemekleri daha hızlı ve daha düşük sıcaklıklarda pişirebilir.
 • Bir indüksiyonlu ocak seçin . Bu, bir aralığın satın alma fiyatına daha da fazla katkıda bulunur, ancak bir indüksiyonlu ocak, ısı üretmek için elektromanyetik enerji kullanarak enerji tasarrufu sağlar ve ocak her zaman dokunulduğunda soğuk kaldığı için daha güvenli bir seçenektir.
 • Kendi kendini temizleyen bir fırın seçin . Bu fırınlar, kendi kendini temizleme döngüsünün yüksek ısısı nedeniyle ekstra yalıtım gerektirir ve bu da onları genel olarak daha verimli hale getirir.
 • Gaza geçin . Bir elektrik aralığı için alışveriş yapıyorsanız, bunun nedeni muhtemelen mutfağınızda gaz bağlantılarının olmamasıdır. Ancak bölgenizde doğal gaz mevcutsa ve gaz bağlantılarının kurulması aşırı pahalı değilse, bir gaz aralığına geçmek size otomatik bir enerji verimliliği artışı sağlayacaktır.

Yemek Yaparken Enerjiden Tasarruf Edin

Zaten bir tane için piyasada değilseniz, tamamen yeni bir ürün yelpazesi almak muhtemelen mutfakta enerji tasarrufu yapmanın en iyi yolu değildir . Kesim yapmak için fırsatlar arıyorsanız, şu akıllı enerji uygulamalarını deneyin:

 • Daha az sıklıkta daha fazla yemek pişirin . Aynı anda birden fazla yemek pişirmek enerji açısından daha verimlidir, bu nedenle yemeklerinizi buna göre planlayın ve bir maraton haline getirin. Fırınınızı veya set üstü ocağınızı kullanma maliyetinin çok altında artıkları ısıtmak için mikrodalga fırınınızı kullanın.
 • Fırın kapağını kapalı tutun . Her açtığınızda ısı enerjisi kaybedersiniz, bu nedenle fırın ışığını kullanın ve bunun yerine pencereden bakın.
 • Fırınınızı ve fırınınızı düzenli olarak temizleyin . Fırınlanmış hamur, ısıtma elemanlarınızın üzerinde yalıtım görevi görür ve pişirme verimliliğinizi azaltır.
 • Metal tavalar yerine cam ve seramik fırın kapları kullanın. Isıyı daha etkili ve eşit şekilde aktarırlar.
 • Kendi kendini temizlemeye bir adım önde başlayın . Fırını pişirmek için kullandıktan hemen sonra temizleme döngüsünü başlatın.

Fırın Elektrikten Nasıl Tasarruf Edilir

1. Enerji tüketimi derecesini göz önünde bulundurun

İyi bir enerji tüketimi derecesine sahip (A+ veya daha iyi) bir fırın satın almak paradan tasarruf etmenin iyi bir yoludur. Bu fırınlar ısınmak için daha az enerji kullanır ve yemek pişirirken ısısını korur, bu nedenle fırınınızın ısıyı yüksek tutmak için sürekli elektrik kullanmadığı anlamına gelir.

Herhangi bir fırının enerji tüketim derecesini çoğu perakendeci web sitesindeki özellikler bölümünde bulabilirsiniz.

Ancak, daha yüksek bir enerji derecesi her zaman düşük bir enerji tüketimi derecesini yansıtmaz. Fırın boyutu da devreye giriyor – daha küçük fırınlar, teknik olarak daha enerji verimli olmasalar bile daha az elektrik tüketecek.

Yine de, enerji tüketimi ne kadar düşük olursa olsun, haftada yalnızca birkaç kuruş tasarruf edebileceğinizi unutmayın.

2. Fırın kapağını kapalı tutun

Yemek pişirirken elektrikten tasarruf etmenin bir başka iyi yolu da fırın kapağını mümkün olduğunca yakın tutmaktır. Bir fırın kapağını her açtığınızda, ısının dışarı çıkmasına izin verir ve fırınınızın daha sonra fırını tekrar ısıtması gerekir. Bu nedenle yemek pişirirken fırın kapağını mümkün olduğunca yakın tutun.

3. Çabuk ısınan ve ısıyı koruyan pişirme kapları kullanın

Ocakta elektrik tasarrufu yapmak zordur. Isıyı gerçekten iyi tutan pişirme kapları kullanabilir veya çok ince pişirme kapları kullanabilirsiniz, böylece güzel ve hızlı bir şekilde ısınırlar.

Bununla birlikte, her iki pişirme kabı türünün de dezavantajları vardır. Örneğin, ısıyı iyi tutan tencere , örneğin dökme demir tencere kullanmak , iyi bir sıcaklığa ulaşması için daha uzun bir bekleme süresi olduğu anlamına gelir.

Daha ince pişirme kapları kullanmak, daha hızlı ısınacağı anlamına gelir, ancak pişirme kapları da ısıyı tutmaz, bu nedenle ocağınızın sıcaklığını daha yüksek tutmanız gerekir.

Bu nedenle, ocak söz konusu olduğunda, pişirme kaplarını değiştirerek kayda değer tasarruflar yapmak çok zor olabilir. Bunun yerine, daha enerji verimli bir ocak satın almak daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi