Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi
Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi Bir dizüstü bilgisayar seçerken bunun zor olabileceğini biliyoruz. Düşünecek çok şey var, doğru olanı aldığınızı nereden biliyorsunuz? İşte biz burada devreye giriyoruz! Kullanışlı satın alma kılavuzumuz, sizin için mükemmel olanı bulmanızı sağlamak için tüm farklı dizüstü bilgisayar türleri, özellikleri ve işlevleri hakkında size rehberlik edecektir.

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Dizüstü Bilgisayar Türleri

Dizüstü Bilgisayar Türleri

Windows
Windows dizüstü bilgisayarlar, bildiğiniz ve sevdiğiniz tüm özellikleri şık ve modern bir tasarımda sunar. İş ve oyun için mükemmeldirler.

Chromebook’lar
Chromebook, yeni bir dizüstü bilgisayar türünü deneyimlemenizi sağlar. Cep telefonu gibi basit bir arayüzle, veri depolamadan günlük görevlere kadar her şeyi çevrimiçi hale getirir.

2’si 1 arada
2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlar size her iki dünyanın da en iyisini sunar. Dizüstü bilgisayarı normal şekilde kullanın veya düz katlayın ve dokunmatik ekranı bir tablet gibi kullanın.

MacBook’lar
MacBook serimizle birinci sınıf bir deneyim yaşayın. Şık bir tasarımla size bir üst düzey performans sunarlar.

Oyun
Hareket halindeyken oyun oynamak ister misiniz? Oyun dizüstü bilgisayar serimizle daha kolay olamazdı. En son teknolojiyle dolu, en yeni oyunları nerede olursanız olun oynayabilirsiniz.

İşletim sistemi

Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Windows
Daha önce bir PC kullandıysanız, muhtemelen Windows kullanmışsınızdır. En yaygın işletim sistemlerinden biri, belgelerinizi keşfetmenize, uygulamaları kullanmanıza ve internette kolaylıkla gezinmenize olanak tanır. Aynı zamanda oyun için tercih edilen seçimdir.

Mac os işletim sistemi
MacOS, Apple’a özel bir işletim sistemidir, bu nedenle onu yalnızca Apple MacBook’larda bulabilirsiniz. Basit bir düzene sahip şık bir arayüzle gelen profesyoneller için mükemmeldir. Photoshop ve InDesign’ın daha iyi performans gösterdiği tasarım için optimize edilmiştir ve diğer Apple ürünleriyle de sorunsuz çalışır.

Chrome

En yeni işletim sistemlerinden biri olan Chrome, tüm Chromebook dizüstü bilgisayarlarda bulunabilir. Hızlı ve güvenli olurken işleri basit tutar. Daha önce bir akıllı telefon kullandıysanız, benzersiz işletim sistemine alışmakta sorun yaşamayacaksınız.

Ekran boyutu
Boyut önemlidirEkran boyutuna baktığınızda, sizin için en iyi olanı bulmakla ilgilidir. Kompakt 12-14” ekranlar, dizüstü bilgisayarınızın ultra taşınabilir olmasını istediğiniz zamanlar için idealdir. Ekran boyutu daha küçük olabilir, ancak bu, dizüstü bilgisayarın daha az yer kapladığı ve çalışmanıza izin verdiği anlamına gelir. Günlük bir dizüstü bilgisayar kullanmak istiyorsanız, 14-16” ekran mükemmeldir.

Ekranda daha fazlasını görebilirsiniz, bu nedenle tarama yapmak veya şovları izlemek için idealdir. Oyun oynuyorsanız veya iş için bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa, 16”+ ekranlara bakmayı düşünebilirsiniz. En çok görerek oyun içinde avantaj elde edersiniz ve tek seferde daha fazla işin izini kaybetmeden açık olmasını sağlar. Tercih edeceğiniz şeye bağlı.

Performans ve özellikler
Dizüstü bilgisayarınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanırsınız? Sizin için mümkün olan en iyi özelliklere sahip olduğundan emin olarak. Teknik özellikler veya teknoloji hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız endişelenmeyin. Yeni bir dizüstü bilgisayar seçerken odaklanmanız gereken ana alanları ele alacağız: işlemci, bellek, depolama ve grafikler.

İşlemciler
Bazen CPU (Merkezi İşlem Birimi) olarak da adlandırılan işlemci, bilgisayarınızın yaptığı her görevi yerine getirmek için çalışır. Esasen dizüstü bilgisayarın beynidir. İşlemcinin amacı programları olabildiğince hızlı çalıştırmaktır. Her işlemcinin içinde ‘çekirdekler’ bulunur ve genel kural, ne kadar çok çekirdeğe sahip olursa, aynı anda o kadar çok görevin üstesinden gelebileceğidir.

Intel
Intel, kolaylıkla çoklu görev yapmanızı sağlayan işlemci ağırlıklarıdır. Core™ i9 işlemcileri en güçlüleridir ve en yeni oyunları veya video düzenleme yazılımlarını işlemek için mükemmeldir. Dizüstü bilgisayarınızı geleceğe hazırlamak istiyorsanız, Core™ M, i3, i5 ve i7 işlemciler, yıllarca çoklu görev performansı için olmazsa olmazlardandır. Hızlı web taraması ve sorunsuz uygulama kullanımı için Pentium ve Celeron işlemciler idealdir. Daha küçük cihazlar için Atom®, hızlı yükleme hızı ve uzun pil ömrü ile mükemmel bir giriş seviyesi işlemcidir.

AMD
AMD’nin işlemcilerinin çoğu APU’lardır (hızlandırılmış işlem birimleri), yani bunlar bir arada işlemci ve grafik kartıdır. Bu, ayrı bir grafik kartına ihtiyaç duymadan net görsellerin keyfini çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Çok kullanışlı. En popüler AMD işlemciler Ryzen serisindendir. Size oyunculara, profesyonellere ve içerik oluşturuculara ayak uydurabilecek harika bir performans sunarlar.

Hafıza
Bellek genellikle RAM (Rastgele erişimli bellek) olarak adlandırılır ve istekleri işlemci tarafından alınmak üzere alınmadan önce depolayarak çalışır. Programın çalıştırılmasında zorluk yaşadıysanız veya zaman zaman kekemelik yaşadıysanız, bunun nedeni genellikle dizüstü bilgisayarınızın yeterli RAM’inin olmamasıdır. İnternette gezinme, video izleme veya kelime işlemci kullanma gibi genel görevler için bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, 4 ila 6 GB RAM arasında sorun olmayacaktır. Ancak dizüstü bilgisayarınızı profesyonel olarak veya yaratıcı bir amaç için kullanıyorsanız, düzenleme yazılımı ve oyun için 8 GB en iyisidir. Ultra zorlu, son teknoloji programları çalıştırmak için yalnızca 16 GB veya daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

Depolama

HDD

Daha yaygın olarak sabit sürücü olarak bilinen bir HDD, fotoğrafları, videoları, oyunları ve işletim sisteminiz gibi önemli sistem verilerini depolamak için size bolca alan sağlar. Hemen hemen tüm dizüstü bilgisayarlarda bir şekilde sabit disk bulunur. 1 TB (terabayt, 1.000 gigabayt) sabit sürücü, milyonlarca fotoğrafın yanı sıra çok sayıda film, oyun ve çok daha fazlasını depolamanıza olanak tanır.

SSD

SSD (katı hal sürücüsü), işlevsel olarak bir sabit sürücünün yaptığı her şeyi yapar, ancak çok daha hızlı ve daha güvenilirdir. Bir SSD, HDD’nin aksine hareketli parçalara sahip değildir, bu nedenle zamanla aşınması daha az olasıdır. Bir SSD ile takas, bir HDD’den daha küçük bir depolama alanına sahip olmalarıdır.

Ek depolama seçenekleri

SSHD
Hiç her iki dünyanın da en iyisini istediniz mi? O zaman bir SSHD’ye (katı hal hibrit sürücü) ihtiyacınız var. SSD ve HHD’nin en iyi özelliklerini birleştirerek, mümkün olan en fazla depolama alanını elde ederken hızlı ve güvenilir veri erişimi elde edebilirsiniz.

Gömülü Multimedya Kartı (eMMC)
HHD’ler ve SSD’ler arasında bir eMMC bulunur. Bir SSD’nin daha uygun fiyatlı ve biraz daha yavaş bir versiyonudur, ancak normal SSD’lerden daha fazla depolama alanına sahip olma avantajına sahiptir.

Grafikler
Dizüstü bilgisayarlarda, oyun oynamak, film izlemek veya genel olarak bilgisayarı kullanmak için ihtiyacınız olan görselleri sağlamaya çalışan bir grafik kartı veya çip bulunur. Entegre ve GPU olmak üzere iki tür grafik kartı vardır. Tümleşik bir grafik kartı, web’de gezinme ve Office uygulamalarını kullanma gibi düzenli görevleri gerçekleştirmenize olanak tanır – her bilgisayarın ihtiyaç duyduğu minimum düzeydedir. Ancak, bir oyuncu, tasarımcı ve video düzenleyici iseniz, daha zorlu görevleri kolaylıkla yerine getirebilmeleri için onlara daha fazla güç sağlamak için bir GPU grafik kartına ihtiyaç duyulacaktır.

Yazılım
Donanım, bir dizüstü bilgisayarın fiziksel parçaları iken, yazılım, onun tarafından kullanılan programlar ve işletim bilgileridir. Her gün kullanacağınız ana yazılım parçalarından biri işletim sistemidir. Bu, her bilgisayara önceden yüklenmiş olarak gelir ve dizüstü bilgisayarı açtığınız andan itibaren kullanmanıza olanak tanır. Her dizüstü bilgisayar ayrıca anti-virüs koruması önceden yüklenmiş olarak gelir, ancak masaüstünüzün korunduğundan emin olmak için bazı ek güvenlik yazılımları satın almak isteyebilirsiniz. Hem kişisel hem de profesyonel kullanım için kullanışlı olan bir başka temel yazılım parçası da Microsoft Office’tir – Word, PowerPoint, Excel ve çok daha fazlası. Artık Office’i Microsoft 365 abonelik hizmeti aracılığıyla edinebilirsiniz.

Aksesuarlar
İster evde ister hareket halinde olun, dizüstü bilgisayarınız için bir kurulum yapmak her zaman iyidir. Alanınız olduğunda size daha fazla kontrol sağlayan bir fareye sahipken, surround ses deneyimini hoparlörler veya kulaklıkla elde edebilirsiniz. O zaman hepsini bir çanta veya çanta ile gittiğiniz her yere götürebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızla sorunsuz çalışacak aksesuarlar bulmak istiyorsanız, markaya göre alışveriş yapmayı deneyin.

Bir dizüstü bilgisayarda hangi temel şeyleri aramalıyım?
Bu, dizüstü bilgisayarınızı ne için kullanacağınıza bağlıdır, ancak genel olarak özellikle işlemciye, belleğe, depolamaya ve grafiklere bakmak en iyisidir. Genel kullanım için bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, gerçekten yalnızca işlemciye ve depolama alanına odaklanmanız gerekir. Ancak oyun veya yaratıcı görevler için bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, belirli programları ve oyunları çalıştırmak için yeterli RAM’e ve yeterince güçlü bir grafik kartına da ihtiyacınız olacak.

Hangi dizüstü bilgisayarın benim için doğru olduğunu nasıl bilebilirim?
Tüm dizüstü bilgisayarlarımız farklı şeyler sunar, bu yüzden sadece aradığınızı yapanı bulmakla ilgilidir. Windows dizüstü bilgisayarlar çoğu insan için çok tanıdıktır; Chromebook’lar, mobil benzeri arayüzden hoşlanan öğrenciler için harika olabilir; 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlar, yaratıcı olmayı sevenler için mükemmeldir; Macbook’lar size şık bir pakette birinci sınıf bir deneyim sunar; ve oyun dizüstü bilgisayarları tam anlamıyla oyunlar için yapılmıştır.

Hangi boyutta dizüstü bilgisayar ekranına ihtiyacım var?
Bu tamamen dizüstü bilgisayarınızla ne yapmak istediğinize bağlıdır. Genel olarak, daha büyük bir ekran daha fazlasını görmenize izin verdiği için daha iyidir, ancak farklı ekran boyutlarının faydaları vardır. 12-14” ekran oldukça kompakttır ve ultra taşınabilir bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa kullanışlıdır. Genel günlük kullanım için bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, 14-16” standarttır, ancak yaratıcı çalışma veya oyun için bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa, 16+” aynı anda daha fazlasını görmenizi ve ekrana sığdırmanızı sağlar .

Pil gücü açısından nelere dikkat etmeliyim?
Bir dizüstü bilgisayarla, ideal olarak, bir seferde birkaç saat sürecek pili istersiniz. Dizüstü bilgisayarlardaki pil ömrü 4 saatten 20 saate kadar değişebilir, ancak dizüstü bilgisayarınızı ne için kullandığınıza bağlıdır. Örneğin, internette gezinmek yerine oyun oynarken pil ömrü daha hızlı tükenecektir. Daha uzun süre taşınabilir kalmanız gerekiyorsa, yaklaşık 10 saat dayanabilen bir dizüstü bilgisayar almaya değer.

Gerçekten ne kadar depolamaya ihtiyacım var?
Bu, dizüstü bilgisayarı ne için kullandığınıza bağlıdır. Oyun oynuyorsanız veya büyük proje dosyalarıyla çalışıyorsanız, en az 1 TB depolama alanına sahip olmak en iyisidir, ancak genel kullanım için 250 GB, milyonlarca fotoğraf ve çok sayıda film ve belge depolamak için yeterli olacaktır.

Dizüstü bilgisayarımı diğer cihazlara nasıl bağlarım?
Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Dizüstü bilgisayarınız ve bağlamak istediğiniz cihaz Bluetooth uyumluysa, dosya ve bilgileri kablosuz olarak aktarabilirsiniz. Cihazınızı ve dizüstü bilgisayarınızı aynı bulut depolama alanına bağlayarak bağlantıda kalmanın başka bir yolu – her ikisinde de dosyalara kolayca erişmenizi sağlar. Bir aygıtı dizüstü bilgisayarınıza fiziksel olarak bağlamanın en yaygın yolu, bu bağlantı noktası neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlarda olduğu için USB bağlantı noktasını kullanmaktır.

Hangi bağlantıları/portları aramalıyım?
Dikkat edilmesi gereken en yaygın bağlantı noktası USB’dir. Cep telefonları, MP3 çalarlar ve bellek çubukları gibi diğer cihazların tümü USB eklentileriyle birlikte gelir, bu nedenle bunları bağlayabileceğiniz bir dizüstü bilgisayara sahip olmak çok yararlıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer bağlantı noktası Thunderbolt’tur. Yüksek hızlı veri aktarımı ve yüksek tanımlı video aktarımı için kullanılabilir. Çok yönlü olduğu için sahip olunması gereken kullanışlı bir liman.

İyi bir oyun dizüstü bilgisayarı yapan nedir?
Oyun oynamaya uygun pek çok dizüstü bilgisayar var, ancak doğru seçimi yaptığınızdan emin olmak için dikkat etmeniz gereken şeyler var. Dizüstü bilgisayarda en az 8 GB RAM ve en az bir i5 işlemci bulunmalıdır, çünkü bu, çoğu oyunu çalıştırmasına izin verecektir. Oyunlar oldukça fazla yer kaplar, bu nedenle dizüstü bilgisayarınızda bol miktarda depolama alanı olması önemlidir – 1 TB sizi kapsamalıdır. Grafik kartınız GeForce veya AMD olduğu sürece çoğu oyunu çalıştırabilmelisiniz, ancak grafik kartı ne kadar iyi olursa oyunlarınızdan o kadar fazlasını elde edebilirsiniz.

Chromebook nedir?
Chromebook, Google’ın Chrome işletim sistemini kullanan yeni bir dizüstü bilgisayar türüdür. Dizüstü bilgisayarın arayüzü son derece erişilebilirdir ve bir akıllı telefonun görünümü ve hissi ile karşılaştırılabilir. Chromebook’lar ayrıca internet tabanlıdır, bu nedenle tüm görevler yapılır ve tüm veriler çevrimiçi olarak saklanır. Bu, Chromebook’ları erişilebilir ve modern bir şey isteyen öğrenciler için mükemmel hale getirir.

Chromebook ile dizüstü bilgisayar arasındaki fark nedir?
Hem Chromebook’lar hem de dizüstü bilgisayarlar birbirine çok benzer, ancak onları açtığınızda farkları görebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarların çoğu işletim sistemi olarak Windows’u kullanır ve bir sabit sürücüye sahiptir, ancak bir Chromebook benzersiz bir deneyim için Google’ın Chrome’unu kullanır ve sabit sürücüsü yoktur. Chromebook’lar internet tabanlıdır ve bu nedenle tüm görevler yapılır ve tüm veriler çevrimiçi olarak saklanır.

2’si 1 arada dizüstü bilgisayar nedir?
2’si 1 arada dizüstü bilgisayar, hem normal bir dizüstü bilgisayar hem de tablet olarak ikiye katlanır. 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarların çoğu, ekranı yukarı bakacak şekilde dizüstü bilgisayarı düz bir şekilde katlamanıza olanak tanır, ardından dokunmatik ekranlar size normal bir dizüstü bilgisayarın tüm işlevleriyle etkileşimli bir tablet deneyimi sunar.

Dizüstü Oyun Bilgisayarları Satın Alma Rehberi

Yararlı kılavuzumuzla bir oyun dizüstü bilgisayarına dalmadan önce bilmeniz gereken en önemli 5 şeye göz atın En iyi oyun dizüstü bilgisayarları, sizi rekabette öne çıkaracak en yeni ve en iyi teknolojiyle donatılmıştır. Grafik kartlarından RAM’e ve depolamaya kadar bu kullanışlı satın alma kılavuzu, ihtiyaçlarınız için doğru dizüstü bilgisayarı bulmanıza yardımcı olacaktır.

İşlemci ve RAM

İşlemciyi ve RAM’i bilgisayar operasyonunun arkasındaki beyinler olarak düşünün. İşlemci, oyunlarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için çok çalışır ve RAM, dizüstü bilgisayarın kısa süreli belleği olarak işlev görür ve korkunç gecikmeyi önlemek için ihtiyaç duyduğu her şeyi depolar. Güçlü performansta en üst düzeyi istiyorsanız, Intel® i9 işlemcisi üst düzey oyun ve 4K video görüntüleme için mükemmel olacaktır. Bilgisayarınızın en yeni oyunların hızına ayak uyduracağından emin olmak için Intel® Core™ i5 işlemciden veya daha hızlı i7’den daha azına razı olmayın. Başlangıç ​​noktası olarak minimum 8 GB RAM öneriyoruz  . 16GB ve üzeri  size gelişmiş performans sağlayacaktır.

Grafikler

İyi grafikler oyunun olmazsa olmazıdır. Grafik kartı, görüntüleri ekranınıza ileten ve bu hızlı aksiyona hayat veren akıllı bir kit parçasıdır. Hangi kartın size uygun olduğuna bakalım:

  • Çevrimiçi oyunlar –  NVidia 900 serisi  , oyun oynamak için minimum gereksinimdir ve daha az talepkar çevrimiçi oyunlarınızın üstesinden gelir.
  • Ana oyunlar –  NVidia GeForce GTX 1050  veya  Nvidia GeForce GTX 1060  işi yapacak. Sağlam kare hızlarını ve oyunlarınızın size sunduğu tüm harika efektleri deneyimleyeceksiniz.
  • Hardcore – sadece en iyisi yapacaksa,  NVidia GeForce GTX 1070’e  veya destansı  NVidia GeForce GTX 1080’e ihtiyacınız var . Ne oynarsanız oynayın, sanal gerçeklik ve 4K maceralar dahil olmak üzere üstün grafiklerle büyülenin.

Depolama

Şimdi ideal depolama türüne ve boyutuna bakalım. Bir SSD (katı hal sürücüsü)  incedir, hareketli parçası yoktur ve gerçekten hızlıdır, bu da onları oyun ve daha fazlası için mükemmel bir uyum haline getirir. Bir SSD size göre değilse, en az 1 TB depolama alanına sahip bir sabit sürücü öneririz  , böylece en sevdiğiniz oyunları yükleyip kaydedebilirsiniz.

Klavyeler ve Dokunmatik Yüzeyler

Tüm bu ağız sulandıran teknolojiyle, en çok kullandığınız şeyleri (klavye ve dokunmatik yüzey) unutmak kolay olabilir. Çoklu dokunmatik izleme dörtgeni  , zafere giden yolda dokunmanıza, kaydırmanıza ve çimdiklemenize olanak tanır. Arkadan aydınlatmalı klavyeler sadece havalı görünmekle kalmaz  , aynı zamanda size rekabette avantaj sağlar. Önemli oyun tuşları aydınlatılabilir, bu da oyun içinde aşağı bakmak zorunda kalmadan anlık kararlar almayı kolaylaştırır.

Taşınabilirlik

Bir dizüstü bilgisayarın güzelliği taşınabilirliğidir. Ancak bu her oyuncuya uygun olmayabilir. Her zaman hareket halindeyseniz ve aksiyonu yanınızda taşımak istiyorsanız, 15 inçlik bir ekran idealdir. Daha büyük bir 17 inç dizüstü bilgisayar, evde oyun oynamayı tercih eden ve yalnızca odadan odaya geçmeyi planlayanlarınız içindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi