• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Buzdolabınızın elektrik maliyetleri konusunda yapabileceğiniz pek bir şey olmadığını düşünmek cezbedici. Bir tane olmadan yaşayamazsın ve onu kapatamazsın. Ancak buzdolabınız uzun süredir yanınızdaysa, elektrik faturanızda yapılacak bir düşüşle yenisi birkaç yıl içinde kendini amorti edebilir.

Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcıyor ?

Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Halihazırda daha yeni bir modeliniz olsa bile, onu olabildiğince verimli hale getirmenize yardımcı olabilecek birkaç ince ayar var. Bir buzdolabının ne kadar elektrik kullandığını ve ne zaman yenisini aramaya başlayacağınızı nasıl belirleyeceğinizle ilgili ipuçları için okumaya devam edin

Buzdolabınızın Yıllık Elektrik Maliyeti Nasıl Tahmin Edilir?

“Buzdolabım tam olarak ne kadar elektrik tüketiyor?” diye düşünürseniz, buzdolabınızın güç tüketimini watt olarak belirlerseniz aylık maliyetlerinizin yanı sıra bunu da öğrenebilirsiniz. 1980’den beri, cihaz üreticilerinin Energy Guide programına katılmaları gerekmektedir. Perakende mağazalarında satılan her cihazda gördüğünüz siyah ve sarı etiketler, alışveriş yapanların ne alacaklarına karar vermeden önce elektrik tüketim maliyetlerini tahmin etmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Buzdolabınızla birlikte gelen tüm orijinal belgeleri kaydettiyseniz, Enerji Kılavuzu etiketine sahip olabilirsiniz. Değilse, alt ön taraftaki tekme plakasının arkasında veya arkasında bir etiket arayarak buzdolabınızın model numarasını bulun. Model numarasına sahip olduğunuzda, üreticinin web sitesindeki Energy Guide bilgilerine bakabilir veya müşteri hizmetleri departmanına başvurarak bu bilgileri edinebilirsiniz.

Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Tüketir?

Enerji Rehberi etiketinin size söyleyeceği en önemli şey, kilovat saat veya kWh cinsinden tahmini yıllık elektrik kullanımıdır. Etiket ayrıca size tahmini bir yıllık işletme maliyeti verecektir, ancak bu rakam ulusal ortalama elektrik ücretine dayanmaktadır. Faturanızdaki tam elektrik ücretini kontrol edip bunu Enerji Rehberi etiketinde bulduğunuz kWh toplamı ile çarparak daha iyi bir tahmin elde edersiniz. Tahmini aylık maliyetinizi görmek için 12’ye bölmeniz yeterlidir. Buzdolabının güç tüketimi, günde 24 saat çalıştığı için aydan aya çok az farklılık göstermelidir.

Buzdolabının Elektrik Kullanımı

Buzdolapları en yaygın ev aletlerinden biridir ve yiyecekleri serin tutarak korumak için kullanılır, çoğu buzdolabı ayrıca yiyecekleri dondurmak için yerleşik bir dondurucu kutusu ile birlikte gelir. Modern buzdolapları, birkaç on yıl önceki eski modellere kıyasla çok enerji verimlidir. Bir buzdolabı, büyüklüğüne bağlı olarak 100 ila 400 watt arasında, büyük bir buzdolabı ise yılda yaklaşık 180 watt veya 1575 kWh kullanır.

Bu hesaplayıcı, güç kullanımını önemli ölçüde artırabilecek veya azaltabilecek kompresör döngülerini ve diğer faktörleri hesaba katmaz. Doğru bir sonuç elde etmek için buzdolabınızın ortalama çalışma watt değerini bilmeniz gerekir, nominal watt değerini girerseniz oldukça şişirilmiş bir sonuç alırsınız. Gerçek çalışan vat miktarını belirlemenin bir yolu, günlük veya yıllık kWh değerini bulmak ve bunu hesaplamanız için temel olarak kullanmaktır. Örneğin, yıllık kWh değeri 875 kWh ise, 365 güne bölünmesi size günde yaklaşık 2,4 kWh verecektir, bu da ortalama watt’ın (tüm faktörler hesaba katıldığında) yaklaşık 100 watt olduğu anlamına gelir.

(Türkiye 2021 yılı 1 kW elektrik fiyatı 0,4743 TL/kWh’dir.)

Buzdolabı Güç Kullanımını Neler Etkiler?

Buzdolabınızın veya derin dondurucunuzun gerçek enerji tüketimi birçok faktöre bağlı olacaktır. Bunlar şunları içerir:

 • Tip. Örneğin, ticari bir teşhir buzdolabı, evdeki bar buzdolabınızdan on kat daha fazlasını kullanabilir .
 • Boy.  Yan yana buzdolapları gibi daha büyük hacimli herhangi bir şey daha fazla elektrik kullanır.
 • Konum.  Buzdolabı sıcak bir konumdaysa veya yetersiz havalandırılıyorsa daha fazla güç harcar.
 • Mevsim.  Ortam sıcaklığı daha yüksek olduğu için tüm buzdolapları yazın kışa göre daha fazla güç kullanır.
 • Kullanım  Buzdolabının kapısı sık sık açılırsa veya açık tutulursa, kompresörün eşyaları serin tutmak için daha fazla çalışması gerekecektir. Ayrıca, boş bir buzdolabının, makul stoklu bir buzdolabından daha fazla çalışması gerekebilir, çünkü kapı her açıldığında daha fazla “soğuk hava” “sıcak hava” ile değiştirilir.
 • Sıcaklık ayar noktası.  Fabrika ayarı, buzdolabını evinizde gerekenden daha soğuk tutabilir.
 • Yaş.  Eski buzdolapları genellikle yeni yüksek yıldız dereceli buzdolaplarından daha az enerji verimlidir.
 • Durum.  Contalar kötü durumdaysa, buzdolabınız daha az verimli olacaktır.

Buzdolabı Güç Tüketimini Azaltmanın Dört Yolu

1. Buzdolaplarının iyi havalandırıldığından emin olun. Genellikle buzdolapları, güç tüketimini önemli ölçüde artıran duvar dolapları arasında sıkışır.

2. Kullanılan buzdolabı sayısını konsolide edin. Garajda yedek buzdolabınız varsa ve sadece kısmen dolduruyorsanız, boşaltın ve kapatın.

3. İçecek buzdolaplarında ve bar buzdolaplarında zamanlayıcı anahtarlarını kullanın. Bu sayede bozulabilir gıda içermeyen her buzdolabı sadece ihtiyaç duyulduğunda devreye girer.

4. Sıcaklık ayarlarını kontrol edin ve ayarlayın. Özellikle dondurucular genellikle çok soğuk ayarlanır. Ayarlarınızı kontrol etmek ve değiştirmek için bir termometre kullanın . Ev tipi soğutma için, buzdolabı için 4˚C ve dondurucu için -15˚C yeterli ve güvenlidir.

Buzdolabınız İçin Enerji Tasarrufu İpuçları

Modern bir ENERGY STAR buzdolabına geçerek enerji verimliliğinde büyük bir sıçrama yapabilirsiniz, ancak zaten sahip olduğunuz buzdolabından biraz daha fazlasını elde etmek için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz ve ucuz tüyo var:

 • Temiz tut. Yaklaşık üç ayda bir, buzdolabını duvardan uzaklaştırın ve buzdolabının arkasındaki bobinlerin tozunu alın. Varsa, buzdolabının önündeki tekme plakasını çıkarın ve yıkayın ve altını temizlemek için uzun, ince bir toz bezi veya fırça kullanın. Buzdolabınız daha rahat nefes aldığında daha az enerji kullanır.
 • Sıcaklığını kontrol et. 2-4 derece buzdolabı için idealdir ve 0 derece dondurucu için idealdir. Daha soğuk ayarlar kullanıyorsanız, enerjinizi boşa harcamış olursunuz.
 • Kapatın. Buzdolabınızın ve dondurucu kapılarınızın etrafındaki lastik contalar soğuk havayı içeride tutar. Soğuk havanın dışarı sızdığını düşünüyorsanız, contaları değiştirmeniz faydalı olabilir.
 • Sadece soğuk yiyecekleri içeride tutun. Sıcak yemek artıklarınız varsa, buzdolabına koymadan önce tezgahta soğumaya bırakın. Buzdolabınızın kompresörünü aşırı hıza girmekten kurtaracaksınız.
 • Serin bir yere koyun. Buzdolapları sıcak havayı dışarı atar ve çevredeki hava da sıcaksa bunu yapmak için daha fazla çalışmalıdır. Buzdolabını koymak için en iyi yer, mutfağın en serin köşesinde, fırından veya büyük, güneşli pencerelerden uzakta.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687