Bulaşık Makinesi Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ?

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? İnsanların aşırı enerji tüketimini azaltmanın yollarını düşünürken nadiren düşündükleri bir cihaz bulaşık makineleridir. Bulaşık makineleri makul miktarda enerji kullanırken, ana yan ürünleri, üretmek için yeterli miktarda güç gerektiren ısıtmadır.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar ?

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Son yıllarda, çoğumuz mevcut iklim krizinin daha çok farkına vardık ve yardım etmek için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Ayrıca, çoğumuz daha sürdürülebilir bir hayat yaşamak istiyoruz ve evlerimizin enerji açısından ne kadar verimli olduğunu düşündüğümüzde su kullanımımızı da göz önünde bulunduruyoruz. Bu makale, bir bulaşık makinesinin ne kadar elektrik kullandığına, yatırıma değip değmeyeceğine veya bunun yerine bulaşıklarımızı elde yıkamamız gerekip gerekmediğine bakacaktır.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Elektrik Tüketiyor ?

Bulaşık makinesinin elektrik kullanımı

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Bulaşık makinesi, çatal bıçak takımlarınızı, bulaşıklarınızı ve diğer mutfak gereçlerinizi yıkamak için kullanılan bir ev aletidir. Modern bulaşık makineleri enerji tasarrufludur ve çok fazla su kullanmazlar. Bulaşık makineleri 1200 ile 2400 watt arasında güç kullanır, ortalama bir bulaşık makinesi 1800 watt kullanır.

Çoğu bulaşık makinesi ortalama 1.800 watt kullanır ve su oranları bulunduğunuz bölgeye, yılın zamanına ve hatta günün saatine bağlıdır. Bir bulaşık makinesinin temel elektrik kullanımı oldukça ucuzdur; 1.800 watt‘lık bir model ve bir saatlik yük için yaklaşık 1,8 kilovat saat (kWh) elektrik kullanırsınız.

Bulaşık makinesini çalıştırmak mı yoksa bulaşıkları elde yıkamak mı daha iyi?

Ortalama olarak, en modern bulaşık döngü başına su 11 ile 13 litre su kullanma el yıkama miktarı dokuz defaya kadar süre. Yani, bulaşık makineniz varsa kullanın! Sadece paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda süreçte enerji tasarrufu sağlar, size daha hafif bir fatura ve daha enerji verimli bir ev bırakır. Basitçe söylemek gerekirse, bulaşık makinesine karşı elde yıkama maliyeti argümanında bulaşık makineleri en üst sırada yer alır.

Bulaşık makinesini her gün çalıştırmak kötü mü?

Bulaşık makineleri, makinenin kendisi fazla elektrik kullanmadığından, gerçek enerji tüketimleri hakkında bize genellikle yanlış bir fikir verir. Bulaşık makinesinin pompa ve kontrol elektroniği yaklaşık 1.200 watt kullanır, bu fazla elektrik değildir ve bir fön makinesiyle yaklaşık olarak aynı çıktıya eşittir.

Bulaşık makineleri, enerji tüketimlerinin yarısına kadar su ısıtıcısından vazgeçtikleri için bu kadar düşük bir güç profilinden kurtulabilirler. Bu nedenle, enerji açısından bakıldığında, özellikle günün sonunda gerçekten yıkanması gereken bulaşıklarla doluysa, bulaşık makinenizi her gün çalıştırmak kötü değildir.

Geceleri bulaşık makinesi çalıştırmak daha mı ucuz?

Yoğun zamanlarda enerji maliyeti eyaletten eyalete farklılık gösterir. Her kamu hizmeti şirketi, elektrik için ne zaman daha fazla ücret aldıklarına göre değişir, ancak yoğun saatler ve buna karşılık gelen daha yüksek oranlar, talebin en yüksek olduğu günün en yoğun saatlerinde ücretlendirilir. Bu süre genellikle Pazartesi’den Cuma’ya, yaklaşık 13:00 ile 19:00 saatleri arasında sürer. Yoğun saat ücretlerinden yaklaşık yüzde 25 daha az maliyetli olan kısmi yoğun saatler, genellikle Pazartesi’den Cuma’ya 10:00-13:00 ve 19:00-21:00 saatleri arasında ücretlendirilir. Çoğu kamu hizmeti şirketi, tatiller de dahil olmak üzere diğer zamanlarda en ucuz yoğun olmayan fiyatları alır.

Bulaşıkları bulaşık makinesinden önce yıkamalı mısınız?

Sanılanın aksine bulaşıklarınızı önceden durulamanıza gerek yoktur. Bunun yerine, bulaşık makinesini doldurmadan önce kalan yiyecekleri kompost kutusuna kazıyın, bulaşık makineniz gerisini yıkayacaktır.

Bulaşıklarınızı önceden yıkamak sadece suyu boşa harcamakla kalmaz, aynı zamanda daha kötü sonuçlar da alabilirsiniz. Çoğu modern bulaşık makinesinde tabaklarınızın ne kadar kirli olduğunu belirleyen sensörler bulunur ve bulaşıkları uygun bir jet gücüyle yıkarlar. Bu nedenle, bulaşıklarınızı önceden durulayarak, bulaşık makinenize yalnızca çok hafif bir yıkamaya ihtiyacınız olduğunu yanlış bir şekilde belirtebilirsiniz.

Bulaşık makinesini çalıştırmak su tasarrufu sağlar mı?

Daha önce de değindiğimiz gibi, bulaşık makinenizi çalıştırmak, her bir yemeği ayrı ayrı elde yıkamaya kıyasla su tasarrufu sağlayabilir. Ancak, bulaşık makinenizden en iyi şekilde yararlanmak için doğru şekilde doldurmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Bu, her bir parçanın yıkanmasına ve makul bir kapasiteye kadar doldurulmasına izin verecek şekilde istiflediğinizden emin olmanız anlamına gelir.

Bulaşık makinemi ne sıklıkla çalıştırmalıyım?

Bulaşık makinesini bir haftada veya ayda çalıştırmanın doğru veya yanlış sayısı yoktur. Her hane farklıdır; bazı hanelerde birlikte büyük öğünler yiyen kalabalık aileler vardır ve bu tip haneler günlük yıkama gerektirebilir.

Çiftlerin olduğu küçük haneler veya her gün evde yemek yemeyen kişiler muhtemelen daha az sıklıkta kullanım gerektirecektir. Hatırlanması gereken tek şey, bulaşık makinenizin oldukça dolu olması, ancak açmadan önce kalabalık olmayacak kadar dolu olmaması gerektiğidir.

Bulaşık makinesi kullanımınız yelpazenin diğer ucundaysa ve yalnızca birkaç günde bir kullanıyorsanız, motor contalarının düzgün çalışmasını sağlamak için her haftanın sonunda çalıştırmayı düşünebilirsiniz.

Bulaşık Makinenizi Kullanırken Nasıl Tasarruf Edebilirsiniz?

Bulaşık makineniz ve diğer mutfak aletleriniz için harcadığınız enerji miktarını azaltmak için fırsatlarınız var . Güç kullanımınızı minimumda tutmak için aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

  • Bir hafta içinde çalıştırdığınız döngü sayısını azaltmak için bulaşık makinenizi çalıştırmadan önce bir dolu kirli bulaşık biriktirin .
  • Bulaşık makinesini de aşırı doldurmayın , çünkü işlemin etkili bir şekilde çalışması için suyun dolaşması için alana ihtiyacı vardır.
  • Bulaşık makinenizin kapağını döngü tamamlanır tamamlanmaz açın ve bulaşıklar hala sıcaktır, bu da buharlaşma sürecini hızlandıracaktır. Bu, ısıtılmış kuru ayardan kaçınmanıza ve çok daha az enerji kullanmanıza olanak tanır.
  • Püskürtme kolunun ve filtrenin verimliliği azaltacak ve etkili yıkama döngülerini engelleyebilecek sabun köpüğü, kireç ve gıda parçacıkları ile tıkanmasını önlemek için bulaşık makinenizi düzenli olarak temizleyin.
  • Bulaşık makinenizi yeni bir enerji tasarrufu modeline yükseltin . Yukarıdaki örneklerden de görebileceğiniz gibi, modern bulaşık makineleri verimliliklerini kat be kat artırdı.
  • Bir yaz gününün en sıcak döneminde bulaşık makinesini kullanmaktan kaçının . Evinizin içinde fazladan ısı üretmek, klimanızın çok daha fazla çalışmasına neden olur, yalnızca kullandığınız enerji miktarını artırır.
  • Belirli durumlarda el yıkamayı düşünün . Çoğu durumda, bulaşık makinesi kullanmak , özellikle yüksek verimli bir modeliniz varsa, elde bulaşık yıkamaktan daha az su kullanır . Bununla birlikte, kollarınızı sıvamanın ve işi eski moda bir şekilde yapmanın mantıklı olduğu zamanlar vardır, örneğin bitirmek için tam bir yükünüz yokmuş gibi. Sadece musluğun çalıştığı süreyi sınırlamaya çalışın ve yine de öne çıkabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi