Home / Klima / VRF Klima Nedir ?

VRF Klima Nedir ?

VRF nedir ? VRF “Değişken Soğutucu Akış” için kısadır. Çoklu iç fan coil birimlerinin bir ağına sahip değişken kapasiteli bir kompresör içeren bir doğrudan genleşme (DX) çok bölmeli sistem türüdür.

VRF Klima Nedir ?

VRF Klima Nedir ? Bir VRF sistemi, yalnızca iklimlendirmenin gerekli olduğu bireysel bölgelere soğutma veya ısıtma sağlayarak verimliliği artırır. Çoğu VRF sistemi ayrıca bağımsız kontroller ve iletişim ağı kullanır.

Bir VRF sistemi geleneksel bir sistemden farklı?

Geleneksel bir sistem genellikle sabit bir hızda çalışır. Tam kapasitenin gerekli olmadığı günlerde, sistem alan sıcaklığını korumak için kapanacak ve açılacaktır. Bu sistemler aynı zamanda bir kanal ağına bağlı tek bir iç üniteye de sahip olacaktır. Bir fan havayı kanallardan dağıtır ve geri dönüş havasını merkezi sisteme geri getirir. Bu, bir VRF sisteminden daha az verimlidir çünkü sadece tüm sistemi ısıtabilir veya soğutabilir; sadece bir set noktası olabilir. Ayrıca, geleneksel bir sistemin fan ve kanal kayıpları toplam enerji tüketimine ilave% 30 ekleyebilir.

Isı Geri Kazanımı veya Eşzamanlı VRF sistemi nedir?

Bir ısı geri kazanımı VRF sistemi, bir odayı soğutmayı (bir odadan ısı çekerek) ısıyı başka bir odaya dağıtabilmektedir. Bunu yaparak, sistemin verimliliği artırıldı. Bu, bazı uygulamalar için etkili olmakla birlikte, Isı Geri Kazanımı ile ilişkili ek malzeme ve kurulum masrafları da vardır. Birçok uygulama için, enerji tasarrufu ek kurulum maliyetlerini haklı çıkarmaz. Bunun yerine, uygun bölgelendirme ve sistem tasarımı kullanarak, tüm yolculara rahatlık sağlamak için bir Isı Pompası VRF sistemi tasarlanabilir.

VRF’nin verimliliği nasıl değerlendiriliyor?

1 Ocak 2010’dan önce, VRF sistemleri Entegre Parçalı Yük Değeri (IPLV) kullanılarak değerlendirildi. Bu, chillerlerin kısmi yük verimliliğini hesaplamak için kullanılan yöntemdir. Ancak, 1 Ocak 2010’dan sonra ASHRAE 1230, IEER’i VRF sistemleri için standart derecelendirme olarak tanımladı.

IEER nasıl hesaplanır?

IEER derecesi, ünite verimliliğinin% 100,% 75,% 50 ve% 25 yükte (net kapasite) belirlenmesini gerektirir. Bu verimlilik değerleri daha sonra aşağıdaki denklemi kullanarak ağırlıklı bir değer verilen her verim ile gerçek dünya koşullarına göre ağırlıklandırılır:

IEER = (0.020 · EER @% 100) + (0.617 · EER @% 75) + (0.238 · EER @% 50) + (0.125 · EER @% 25)

Çünkü, VRF sistemlerinin gelişmiş parça yükü performansı varsa, IEER değerleri her zaman sistemin tam yük değerinden daha iyi olmalıdır.

Bir VRF sisteminin daha iyi bir kısmi yük verimliliği üretmesi nasıl mümkün olabilir?

Bir VRF sistemi kısmi yük kapasitesinde çalışırken, iç ve dış sarım boyunca ısı geçişi önemli ölçüde geliştirilir. Örneğin, 20 tonluk bir VRF sistemi% 50’de çalışıyorsa, 10 tonluk bir sistemin performansını sunacaktır. Ancak, bu “10 Ton Sistemi” 20 tonluk bir sistemin bobin yüzey alanına sahip olacaktır. Bu, bu sistemin verimliliğini önemli ölçüde artırır

Isıtma Mevsimsel Performans Faktörü (HSPF) nedir?

HSPF, normal yıllık kullanım süresi boyunca bina ısıtma gereksinimlerini karşılamak için gerekli olan ek elektrik ısısı dahil olmak üzere bir ısı pompasının toplam ısıtma çıktısıdır. Bu, aynı süre boyunca tüketilen toplam elektrik enerjisi ile ısıtmanın bölünmesiyle hesaplanır.

Bir VRF sistemi Tuzaklar ve Gözetleme Camları gerektirir mi?

VRF Klima Nedir ? Etkin yağ yönetimi nedeniyle, bir VRF sistemi herhangi bir tuzak veya gözetleme camına ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, yağın çoğu kompresörden hemen sonra bulunan yağ separatöründe toplanır. Sisteme giren az miktarda yağ için, bir VRF sistemi “yağ geri kazanımı” moduna girecektir. Yağ geri kazanımı sırasında, kompresör yükselir ve kalan yağları kompresöre geri gönderilebilecek akümülatöre geri iter.

10 tonluk sistemden 10 tondan fazla teslimat yapabilir miyim?

Bu yaygın bir yanlış anlamadır. Bir VRF sistemi genellikle yoğuşma ünitesinden daha fazla bağlı bir kapasiteye izin verir. Bu, geniş bir toplam kapasiteye sahip olan ancak her odanın aynı anda ısıtma / soğutma için çağrı yapmadığı çoklu bölgelerin olduğu uygulamalar için faydalıdır. Bir VRF sistemi, taleplerdeki değişikliklere dayanarak yükü işgal edilen odalara kaydırabilir. Bununla birlikte, bu sistem asla dış ünitenin maksimum toplam kapasitesinden fazlasını sağlayamayacaktır.

VRF Sistemleri LEED puanları için uygun mu?

Evet! Monte edilen özelliklere bağlı olarak, bir VRF sistemi 40 LEED noktasına kadar çıkabilir.

VRF pahalı mı?

Bir VRF sistemi, mümkün olan en yüksek verimliliği sağlamak için gelişmiş elektronik ve hassas mekanik bileşenlerin bir kombinasyonunu kullanır. Bu şekilde, bir VRF sistemi için başlangıç ​​maliyeti çoğu geleneksel sistemden daha fazla olma eğilimindedir. Bununla birlikte, sistemin kalitesini, kurulum kolaylığını ve azaltılmış enerji tüketimini (ekipmanın kullanım ömrü maliyetinin% 80’ini temsil eden) dikkate aldığınızda, bir VRF sistemi neredeyse her zaman en ekonomik seçenektir.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Gaz Dolumu

Klima Gaz Dolumu (şarjı) Nasıl Yapılır ?

Klima Gaz Dolumu (şarjı) Nasıl Yapılır  Unutmayın, Klima soğutucu akışkan zehirlidir ve donmaya neden olabilir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi