Home / Kombi / Vaillant kombi F28 veya F29 kodu ile yanıp sönüyorsa
Vaillant kombi F28 veya F29 kodu ile yanıp sönüyorsa

Vaillant kombi F28 veya F29 kodu ile yanıp sönüyorsa

Vaillant kombi F28 veya F29 Kodu İle Yanıp Sönüyorsa bu basit adımları izleyebilirsiniz. Düşük sıcaklıklar sırasında halihazırda ülke çapında görüyoruz, boru mülkünüzün dışında dışarı çıkarsa, yoğunlaştığınız borunun donmuş olabileceği düşünülmektedir.

Vaillant kombi F28 veya F29 kodu

Yoğuşma borusu genellikle bir beyaz taşma borusu olup, bir çamaşır makinesinde ya da atık borusuna benzer bir boruya benzemektedir. Kazanınız, bu boru vasıtasıyla yoğuşmayı dışarıdaki bir boşaltma alanına atmasına izin verir. Boru genellikle kazana dış da ki  duvar üzerinde bulunur.

Vaillant Turbomax için özellikle yaygın olan bu arıza, hatalı ateşleme veya kazana gaz gitmemesinden kaynaklanmaktadır .

Düzeltme: Öncelikle, ateşleme kablolarının durumunu kontrol edin – bir kıvılcım oluşuyor mu? Aksi halde, bu sorunu çözebilir, çünkü ateşleme kablolarını değiştirmeniz gerekir . Kıvılcım varsa, gaz vanasına giden gücü kontrol edin ve gazın akıp geçmediğini kontrol edin. Vanaya güç var , ancak gaz akmıyorsa, değiştirilmesi gerekebilir.

Yoğuşma borusunun donmuş olduğunu kontrol edin

Vaillant kazanı, kazanın ekranında yukarıdaki arıza kodlarından (F28 veya F29) birini gösteriyorsa veya bazı durumlarda kazanınızdan gelen kabarcıklanma ve sersemlik sesi duyabiliyorsa bu durum yoğuşma borusunun donması anlamına gelebilir.

F29 kodu yanıp sönerse, kılavuz muhtemelen ‘alev sönmüş’ çizgileri boyunca size bir şey söyleyecektir .

Düzeltme: Kazanı tutuşturacak ve sonra kapatıyorsa, alev sensörlerini, hava akımlarını ve hava yollarını kontrol edin . Sensörleri ve baca üzerindeki contaları değiştirmeniz gerekebilir. Bacalarınızı kontrol edin , uzantılar ve kıvrımlar doğru şekilde bağlanmış ve ayrılmamışlardır.

Donmuş tıkanıklığı kondens borusunda bulun

Genellikle yoğuşma borusu en maruz kalan harici noktada donacak, bu normalde borunun sonunda, yalınlığın en incelikte olduğu drenajın hemen altındaki veya büküm çevresinde olacaktır.

Tıkanmayı gidermek için yoğuşma borusunu çözün

Buz tıkanıklığını gidermek için kondens borusu boyunca sıcak su dökebilirsiniz. Vaillant kombi F28 veya F29 kodu ile yanıp sönüyorsa Sulama kanalı gibi uygun bir kap kullanın ve buz buzul düşene kadar veya borunun içeriği tamamen boşalana kadar sürece devam edin. Lütfen kaynar su kullanmayın, bu boruya zarar verebilir .

Buz tıkanıklığı giderildikten sonra kazanı tekrar çalıştırın

Bu işlemi yapmadan önce kazanınızı doğru bir şekilde nasıl sıfırlayacağınıza dair talimatlar için daima kazan el kitabına bakmalısınız, daha sonra kazanınızı yeniden başlatmalısınız.

Yoğuşma borusunu yalıtarak gelecekte bu işlemi tekrarlamaktan kaçınabilirsiniz. Vaillant kombi F28 veya F29 kodu ile yanıp sönüyorsa Yoğuşma borusunu yalıtarak gelecekte dondurma ve tıkanma riskini azaltırsın. Tüm iyi mağazalarında boru yalıtımı satılmalı, bu kolaylıkla küçük bir çaba ile donatılabilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Kombi Nasıl Sıfırlanır Nasıl Resetlenir ?

Kombi Nasıl Sıfırlanır Nasıl Resetlenir ? Kazanınızı nasıl sıfırlayacağınızı bilmek mi gerekiyor? Bir kazan kilitlendikten …

One comment

  1. Pendik Kombi Servisi

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Fakat kişilerin kombilerin kendiliğinden tamir etmesini kesinlikle önermiyoruz. Kombi tamiri, bakımı ve diğer işlemleri için mutlaka profesyonel hizmet almaları daha sağlıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi