Home / Elektronik / Uydu Anteni Kurulumu Nasıl Yapılır ?
Uydu Anteni Kurulumu

Uydu Anteni Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Uydu Anteni Kurulumu Nasıl Yapılır ? Uydu anteni ve alıcısı kurmak her zamankinden daha kolay. Birçok şirket, ekipmanı kiralamanızı ve sisteminize gelip kurmanız için bir yükleyiciye ödeme yapmayı tercih eder. Ancak, modern uydu sistemleri, ana üreticilerden satın alınabilecek ekipmana ek olarak birkaç araçla kurulabilir.

Uydu Anteni Kurulumu

Bazı elektronik meraklılar kendi sistemlerini kurmak isteyebilirken, sistemlerin elektronik satıcılardan satın alınması tavsiye edilir. Temelde tak ve çalıştır olan bir sistemi satın almanın düşük maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, kendi takımlarınız veya sistemleriniz herhangi bir maliyet getirmeyecektir.

Bahçenizde veya evinizden seçilen uyduya net bir görüş çizgisi bulabileceğiniz bir yer bulun. Bunu yapmak için uydu sağlayıcınızdan arayacağınız manyetik azimutu ve yükseltmeyi bulmanız gerekir. Pusulayı kullanarak, herhangi bir binadan, diğer yapılardan ve ağaçlardan kaçınarak net bir atış yapan bir yeri bulun. Bunların hepsi, uydudan gelen sinyali önemli ölçüde engelleyebilir veya tamamen engelleyebilir.

Uydu anteni nasıl ayarlanır

Uyduyu nasıl kuracağınıza karar verin. Seçtiğiniz yer evinizin yanındaysa, yemeği evin yanına veya çatıya monte etmek mümkündür. Bununla birlikte, bir tavan montajı sızdırmazlık sağlamak ve sızıntılara karşı korumak daha zor olduğundan, bir yan montaj her zaman bir tavan montajı üzerinde tercih edilir. Seçtiğiniz yer avluda ise, çanağınızın montaj direği olarak kullanmak için standart 5 metrelik zincir bağlantı çit hattı satın alabilirsiniz. Direk, standart beton kullanılarak 18 ila 24 inç derinlikte bir delik içine sabitlenebilir.

Çanak anten ince ayarı nasıl yapılır

Kullandığınız montaj sisteminin düz olduğundan emin olun. Manyetik bir düzlem kullanarak, montaj dirseğinin dört kenarını kontrol edin, dikey olarak dik ve aşağı doğru olduğundan emin olun. Ayarlanması gerekiyorsa, ayarlamayı şimdi yapın. Bunu yapmamak, daha sonra uydu çanağına ince ayar yapmaya çalışmaktan çok daha zor bir zaman alacaktır.

LNB montaj elemanını arkaya takarak uydu çanağını monte edin. Dört merkez deliği hizalayın ve üreticinin orijinal ekipmanı ile birlikte verilen cıvata, kilit somunları ve rondelalarla sabitleyin. Bir ingiliz anahtarı seti veya cırcır seti kullanarak, uydu programlama sağlayıcısı tarafından gösterilen yükseltmeyi önceden seçin ve yerine sabitleyin.

RG-6 koaksiyel kablosunu, uydu alıcısının arkasından, çanak konumuna “LNB” olarak işaretlenmiş şekilde çalıştırın. Kabloyu LNB eleman yuvasından geçirerek LNB’ye bağlayın. LNB elemanını yuvaya sabitleyin ve RG-6 kablosunu fermuarlarla montaj yapısına sabitleyin ve “damlama halkası” sağlayarak, LNB elemanına koşmak yerine yağmur suyunun kablonun düşmesine izin verin.

Çanak anten ayarlama

Topraklama kablosunu montaj braketine sabitleyin ve ekipman üreticisi tarafından tedarik edilen topraklama bloğuna doğru çalıştırın. Topraklama bloğu daha sonra koaksiyel kabloya ve ayrıca topraklama çubuğuna bağlanmalıdır. Bu, evin içindeki alıcıya değil, herhangi bir yıldırımın yere yönlendirilmesini sağlar.

Çanağı uydu sağlayıcısı ve pusulanın belirttiği manyetik azimutun yaklaşık konumuna doğrultun. Bu, yemeğin ince ayarını yapmak için başlangıç ​​noktanızı sağlayacaktır. Televizyonu açmak ve alıcı menüsünü kurulum sürecine yönlendirmek için, TV’nizde sinyal gücünü görmenizi sağlayacak bir işlem bulacaksınız. Çanağı 1/8 inç’lik artışlarla uygun şekilde ayarlayın.

Önce mümkün olan en yüksek sinyali almak için çanağı sola ve sağa hareket ettirin, ardından yükseltmeyi yukarı ve aşağı doğru ayarlayın. Mümkün olan en yüksek sinyale ulaşıldığında, tüm ayar cıvatalarını kilitleyin. Programlamayı kurmak için uydu TV sağlayıcınızı arayın ya da ücretsiz kanallarda geziniyorsanız, sisteminizde kanal taraması yapın.

Gerekli Araçlar

 • Ayarlanabilir spanneİngiliz anahtarı
 • matkapmatkap
 • ÇekiçÇekiç
 • keskiKüçük keski
 • PusulaPusula
 • İşaretleyiciİşaretleyici

Gerekli parçalar

 • Uydu anteni

  Uydu anteni

 • 'L' şekilli duvar montajı

  ‘L’ şekilli duvar montajıs

 • 4 paslanmaz çelik duvar prizi

  4 paslanmaz çelik bağlantı elemanı

 • 4 altıgen vida

  4 altıgen vida

 • 4 paslanmaz çelik bağlantı elemanı

  4 paslanmaz çelik bağlantı elemanı

 • 'F' konektörü X 2

  ‘F’ konektörü X 2

 • Koaksiyel kablo

  Koaksiyel kablo

 • Dijital tv alıcısı

  Dijital tv alıcısı

Duvara montajı takma

Her şeyden önce, uygun bir yer bulmalısınız. Bu iki gereksinimleri göz önünde bulundurun:

 • Yer, çanağın uyduya doğru yönlendirilmesine izin vermelidir. Pusulayı kullan.
 • Çanak ile uydu arasında herhangi bir engel olamaz. Uydunun aşağıdaki adımlarda nerede olduğunu öğreneceksiniz.

“L” duvar montajını alın ve duvara elle tutturun. Duvardaki gelecekteki deliklerin yerlerini işaretleyin.

Şimdi dört deliği delin. Uygun bir çap seçerken dikkatli olun (sabitlemede kazınmış numaraya bakın). Delikler için ideal derinlik yaklaşık 0,5 cm + duvar fişi uzunluğudur.

Marker ve matkap

Dört sabitleme parçasını deliklerine yerleştirin ve bunları düzeltmek için çekiçle keskiyi kullanın.

Çekiç ve tespitler

Şimdi “L” duvar montajını alın ve sabitleme parçalarına vidalayın. Yıkayıcıları unutma.

Sabitleme vidaları
(1) Yıkayıcı / (2) Vida / (3) L montaj / (4) Sabitleme

çanak yükleme

Kurulum işlemi, yemeğin markasına ve modeline bağlı olarak değişecektir. Talimat kitapçığına bir göz atın.

Tabak

LNB de dahil olmak üzere hepsini takın ve kırmızıyla işaretlenmiş vidalar haricinde sıkıca vidalayın. Doğru yönlendirmek için çanağı çevirmeniz ve hareket ettirmeniz gerekecektir.

Azimut, yükseklik ve LNB polarizasyon / çarpıklık değerlerini bulmanız gerekecektir.

Azimut

Bu, kuzeye göre çanak pozisyonudur. Derece olarak ölçülür.

Azimut
Azimut animasyonu

Yükseklik

Bu, çanağa ulaşan uydu sinyal eğimidir. Derece olarak ölçülür. Ayarlamak için tabağın arka tarafındaki sayılara bakmalısınız. Sinyalinin bölgenizi kapsadığından emin olun.

Yükseklik
Yükseklik animasyon

Polarizasyon / LNB Çarpıklık

Polarizasyon toprağa göre LNB rotasyonudur. Derece olarak ölçülür.

polarizasyon
Polarizasyon animasyon

Bütün bu veriler iki faktöre bağlıdır:

 • Coğrafi konumunuz
 • İşaret etmek istediğiniz uyduların konumu.

Bu değerleri öğrenmek için Dishpointer’ı kullanın .

Kablolama

Kablo yalıtımını aşağıdaki şekilde açıklandığı şekilde kesin:

Koaksiyel kablo

Kablonun her iki ucuna iki “F” konektörünü bağlayın. Bir ucunu tabağın LNB’sine ve diğerini de alıcıya bağlayın.

Şimdi ince ayar zamanı. Dijital uydu alıcısını açın, uydu bandının adını seçin ve sinyal gücü ve kalitesini size söyleyen seçeneği arayın. Ardından, en iyi sinyal kalitesini ve gücünü elde edene kadar çanağı hafifçe hareket ettirin.

bitirdi

Dikkatinizi Çekebilir

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ?

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ? Bilgisayarın yavaş çalıştığı çeşitli nedenler açıklanmakta ve yavaş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi