Home / Ev Aletleri / Ütü Taban Temizliği

Ütü Taban Temizliği

Ütü Taban Temizliği Buharlı ütünün çok önemli tabanını temizleme talimatları, genellikle kaplanmış seramik, paslanmaz çelik, alüminyum veya yapışmaz bir malzemeden yapılmış malzemeye bağlı olacaktır. Asla aşındırıcı temizleyiciyi asla taban plakasını çizmeyecek şekilde kullanmayın. Tabanı temizlemeden önce daima demirin fişini çekin ve tamamen soğumasını bekleyin.

Ütü Taban Temizleme

Tabanın genel olarak temizlenmesi için temiz bir bezi beyaz sirke ile nemlendirin ve tabanı silin. Daha fazla köpük lekesi için, sirkeye porsiyon soda eklemeyi düşünün. Taban daha ağır lekelenirse, beyaz bir sirkeye batırılmış bir keten bezi ütüleyin. Daha sonra başka bir bezi su ile nemlendirin ve tabanı temizleyin. Havalandırma delikleri tıkanmışsa, 50/50 oranında su ve beyaz sirke karışımı içine batırılmış pamuklu çubuklarla temizleyin.

Yapışmayan Kaplamalı Taban Döşeme Yapışkanlı olmayan kaplamalı demirler için, yumuşak bir bezle, ılık suyla ve yıkama sıvısı gibi yumuşak bir deterjan ile temizleyin.

Paslanmaz Çelik Taban Temizleme

Genel olarak mevcut olan yumuşak krom, gümüş veya paslanmaz çelik temizleyicilerden birini kullanabilirsiniz. Her zaman üreticinin talimatlarını izleyin.

İnsan yapımı elyafların taban plakasına yapışması ihtimali düşük olan durumlarda, ütüyü 3 nokta (sıcak demir) konumuna getirin ve yatağı yüzeyden çekecek temiz bir pamuk parçasının üzerinden geçirin. Ütünün tabanına sıkışmış olan madde mumluysa, ütüyü en yüksek seviyesine getirip, artık yok olacak şekilde gazete üzerinden çalıştırmalısın.

Ergitilmiş Plastik

taban plakanız üzerinde eritilmişse, bir alüminyum folyo parçasını ütü masasına yerleştirip tuz ile serperek çıkarabilirsiniz. Tuz ve folyo Ütüleme plastik gevşetmeye yardımcı olacaktır. Asla plastik plakayı metal aletlerle veya zımpara kağıdı ile kazmaya çalışmayın, aksi halde tabana kalıcı olarak hasar verecektir.

Dış Kasayı Temizleme

Ütünün tamamen soğumasına ve daha sonra nemli bir bez ve yumuşak bir deterjan (yıkama sıvısı gibi) ile silinmesine izin verin, daha sonra kuru bir bezle silin.

Buharlı Ütü Nasıl Temizlenir

DemirÇeşitli ev aletleri gibi kıyafetleriniz, özellikle de buharlı ütü de çok sık olmamasına rağmen temizlenmelidir.

Üreticinin normal musluk suyu yerine damıtılmış su kullanma talimatlarını dikkate almadığınız durumlarda daha da gereklidir.

Sonuç olarak, taban plakasında ve buharlı ütünüzün içinde mineral birikintiler veya kireç birikimi olabilir.

Ayrıca kir, kir, lekeleri ve yakılmış kumaş parçalarını toplayıp onları ütülerken lekelerin arkasında bırakabilir.

Buna ek olarak, taban plakasında sıkışan pas ve toz parçacıkları, demir kullanıldığında kumaşlarda kırışmalara neden olabilir. Biriken kir ve artık, bir süre boyunca demirin performansını düşürecektir.

Buharlı Ütü Nasıl Temizlenir

Aşağıda, bir demirin temizlenmesinde yararlı olabilecek birkaç yöntem ele alınmıştır.

 1. Nemli bez
 2. Kurutma Ebatı
 3. Beyaz sirke
 4. Karbonat
 5. Diş macunu
 6. Tuz

Nemli Bez : Büyük bir bez alın, suya daldırın ve fazla su sıkın. Tabanın içindeki hasardan kurtulmak için hafifçe ısıtıldığında, demirin taban plakasını bu bezle silin. Dirençli lekeler için az miktarda yumuşak bir deterjan ve bir naylon ağ gözü kullanabilirsiniz.

Kurutma Ebatı : Demir ayarını düşük seviyede çevirin ve biriken kir ve kiri temizleyinceye kadar ütünün altına birkaç kurutucu tabakası sürtün. Son olarak, kurutucu tabakalardaki artık kalıntılarını temizlemek için temiz bir bezle demirleyin.

Beyaz Sirke : Bir buharlı ütünün iç kısmını, su rezervuarında beyaz sirke veya eşit miktarda sirke ve su dökerek yıkayın. On (orta yüksek ısı ayarı) açın ve tüm sirke buharlaşır böylece yaklaşık 5-10 dakika buhar için bekletin.

Daha sonra, odayı sade bir suyla doldurun ve geri kalan maden yatakları ve sirke izlerini kaldırmaya yardımcı olması için ütüyü tekrar açın. Son olarak, ütünün altını ve buhar deliklerini bir kağıt havlu veya temiz bir bezle silin. Ayrıca, buhar deliklerinin toparlanmasından kurtulmanıza yardımcı olur .

Buharlı ütü suyun otomatik olarak kireç giderilmesi için değiştirilebilir bir filtre kullanıyorsa bu prosedürü izlemeniz gerekmeyebilir. Bu gibi durumlarda, filtreyi kullanım kılavuzunda önerilen şekilde değiştirdiğinizden emin olun.

Ayrıca, beyaz sirke ve suyun eşit kısımlarını karıştırarak evde yapılmış bir temizlik çözeltisi oluşturabilir, içine bir bez katlayabilir ve bununla birlikte taban plakasını silin. Buna ek olarak, bu çözeltiye batırılmış pamuk çubuk yardımıyla nişasta birikmesi ile tıkanmış buhar deliklerini temizleyin.

Pişirme Soda : İnatçı lekeler ve ütü plakasındaki pas ile uğraşırken, iki çay kaşığı kabartma tozu ve etkilenen bölgede biraz su bulunan bir macunu ovun. En iyi sonucu almak için, macunu yumuşak bir bez üzerine uygulayın, plakaya ovun ve nemli bir bezle silin. Su yerine, fırın soda ile beyaz sirke karıştırabilirsiniz.

Diş macunu : Biraz beyaz bir diş macunu (jel değil) ile demirin taban plakasındaki çöpü ovun. Son olarak, kiri ve mineral yatakları yığılmayı gidermek için nemli bir bezle silin.

Tuz : Ütü plakasındaki kiri temizlemek için, bir kağıt havlu veya pamuklu bir havlu üzerine biraz tuz koyun ve buharın kapalı olduğu en yüksek ayarda ütüyü çalıştırın. Kir, tuza yapışır, böylece demir köpüklü temiz kalır.

Tabanda erimiş plastik varsa, bir miktar alüminyum folyo üzerine biraz tuz serpip ütülün. Bu, plastiği dipten gevşetmeye yardımcı olacaktır.

Vücudunuzdan kurtulmanız gereken bir şey varsa o zaman ütüyü en yüksek seviyeye getirin ve bir gazete üzerine sürdürün. Yağlı maddeleri çıkarmak için temiz bir bez üzerine az miktarda amonyak ıslatın ve plakayı silerek, ardından nemli bir bezle silin.

Söylemeye gerek yok, ayrıca piyasada bulunan demir temizleyiciler de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, yukarıda belirtilenler ucuz, doğal, kolay erişilebilir ve kullanımı güvenlidir.

Ek İpuçları

 • Ütüyü temizlemeden önce, ütünün soğuk ve prizden çekilmiş olmasına dikkat edin.
 • Ütü yaparken kumaş yanmış olmanız durumunda derhal etkilenen bölgede ıslak bir sünger koyun. Sıcaklığın ani bir şekilde değişmesi nedeniyle, kalmış yanmış kumaşın taban plakasından soyulmasına yardımcı olur.
 • Ütünün taban plakasını metal bir ovma pedi veya çelik yünü ile temizlemeyin; çizmeye neden olarak demir hasar görür. Aşındırıcı temizleyicileri de kullanmaktan kaçının, zira bunlar taban plakasındaki kaplamayı yıpranacaktır.
 • Ütü yaptıktan sonra buharlı ütünün su haznesindeki fazla suyunu kuru halde tutmak için sıcakken alın ve maden yatakları oluşumunu önleyin. Bu nedenle, her kullanımdan sonra hazneyi boşaltın.
 • Elbiselerinizin düzgün çalışmasını sağlamak ve daha iyi süzülmek için, demir sıcak olduğunda bir balmumu kağıdının üzerinden çalıştırın. Ayrıca, ütüyü tuzla serpilmiş parafin kağıdına sürerek ütüyü temizleyebilirsiniz.
 • Ütünün verimliliğini ve ömrünü sağlamak için nasıl temizleneceğini ve bakımını yapacağınızı öğrenmek için demirinizin kullanım kılavuzunu okuyun.

Ek İpuçları

Ütüyü temizlemeden önce, ütünün soğuk ve prizden çekilmiş olmasına dikkat edin.
Ütü yaparken kumaş yanmış olmanız durumunda derhal etkilenen bölgede ıslak bir sünger koyun. Sıcaklığın ani bir şekilde değişmesi nedeniyle, kalmış yanmış kumaşın taban plakasından soyulmasına yardımcı olur.

Ütünün taban plakasını metal bir ovma pedi veya çelik yünü ile temizlemeyin; çizmeye neden olarak demir hasar görür. Aşındırıcı temizleyicileri de kullanmaktan kaçının, zira bunlar taban plakasındaki kaplamayı yıpranacaktır.

Ütü yaptıktan sonra buharlı ütünün su haznesindeki fazla suyunu kuru halde tutmak için sıcakken alın ve maden yatakları oluşumunu önleyin. Bu nedenle, her kullanımdan sonra hazneyi boşaltın.

Elbiselerinizin düzgün çalışmasını sağlamak ve daha iyi süzülmek için, demir sıcak olduğunda bir balmumu kağıdının üzerinden çalıştırın. Ayrıca, ütüyü tuzla serpilmiş parafin kağıdına sürerek ütüyü temizleyebilirsiniz.
Ütünün verimliliğini ve ömrünü sağlamak için nasıl temizleneceğini ve bakımını yapacağınızı öğrenmek için demirinizin kullanım kılavuzunu okuyun.

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi