Home / Ev Aletleri / Ütü Isınmıyor ?

Ütü Isınmıyor ?

Ütü Isınmıyor ise Ütü rezistansı arızalıdır. Ütü tabanı değiştirilir. Bağlantı kablolarında temassızlık vardır. Kablo bağlantıları kontrol edilerek temassızlık giderilir. Termostat kontağı oksitlendiği için akım geçirmiyordur. Termostat değiştirilir. Termostat kapalıdır.

Ütü Isınma Arızası

Termostat düğmesi değiştirilerek ısı konumu yükseltilir. Termik şalter açık devre olmuştur. Termik şalter kontrol edilir, bozulmuş ise değiştirilir.

utu-isinmiyor

Elektrikli Ütülerin Tanıtılması

Kumaştan yapılmış giyim malzemelerinin kırışıklıklarını düzeltmek için evlerde ve konfeksiyon atölyelerinde kullanılan elektrikli alete ütü denir.Kumaşın icadıyla ütüleme işlemi de başlamıştır. İlk ütü tabanı düz ağır bir metalin üzerindeki kazanda kömür ısıtılıyor, elde edilen sıcaklıkla metal ısınıyor ve giysinin üzerinde gezdirilerek kırışıklıklar gideriliyor dur.

Ütüde genel amaç, tabanı oluşturan metal kısmın ısıtılması ve elde edilen ısı ile kumaşın düzeltilmesini sağlamaktır. Bu ısıyı elde etmek için günümüzde rezistanslar kullanılmaktadır. En basit elektrikli ütü, ısıtıcı rezistans, rezistans üzerinde bulunan ağırlık ve rezistansı çalıştırıp kapatacak anahtar grubu ve besleme grubu parçalarından ibarettir.

Bu ütülere basit ütü denir Bu ütülerde rezistans elektrik enerjisi verildiğinde, rezistansın verdiği ısı sabittir ve ayarlanma imkanı yoktur yani değişik ısılarda ütülenmesi gereken kumaş cinslerinin hepsini böyle bir ütüde kullanamayız

Isınmıyor ve lambası yanmıyor Kablo, fiş veya elektrik girişinde sorun var demektir. Lambası yanıyor; ama ütü ısınmıyor sa; rezistansı değiştirmeniz gerekecektir. Ütünüz çok ısınıyor (veya hiç ısınmıyor); işte, o zaman sorun termostat tadır.

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

3 comments

 1. Hatice meşe

  Merhaba benim utumunde ışığı yanıyor fakat hiç ısınmıyor ben yaptırmaya kalksam ne kadar bı ücret tutar acaba dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler.

  • Metin Çolak

   Arkadaşım servis hizmeti veriyoruz diye telefon numarası bırakıyorsunuz ama dakikalarca telefona bakmiyorsunuz bu müşterilere yapılmış terbiyesizlikten başka birşey değildir.

   • Uzman

    yeterince terbiye sahibiyiz metin bey, bayram ve arife günü çalışmamak dayız, yukarıdaki makalede ütü üzerine yazılmıştır, ütü arızalarına servisinden destek almanız gerekir metin bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi