Kombi Baca Fanı Değişim Ücretleri
Kombi Baca Fanı Değişim Ücretleri

Kombi Baca Fanı Değişim Ücretleri

Kombi Baca Fanı Değişim Ücretleri Kazan fanı arızalarına ilişkin bu kılavuz, kazan fanlarının nasıl çalıştığı ve çalışmayı durdurduklarında nasıl düzeltileceği konusunda size yol gösterecektir. Araştırmamızda en yaygın 8 hatayı ve bunların değiştirme ve onarım maliyetlerini belirledik.

Kombi Baca Fanı Değişim Ücreti

Yanma odasından dumanı zorla çıkarmak için gazlı ısıtma ekipmanına duman aspiratörü olarak da bilinen bir fan monte edilmiştir. Böyle bir sistemle donatılmış bir gaz kazanına turboşarjlı denir. Egzoz cihazının çalışması bir duman basınç sensörü (basınç anahtarı) tarafından izlenir. Bir venturi tüpü vasıtasıyla çark odasına bağlanır. Gaz kazanı fanının arızalanması, ısıtma cihazının durmasına neden olur ve egzoz fanının arızası giderilene kadar daha fazla çalışması imkansızdır.

Kombi Baca Fanı Değiştirme Fiyatı Ne Kadar ?

(Marka Ve Modele Göre ücretler Değişmektedir, Detaylı Bilgi Almak İçin Çağrı Merkezimizi Arayınız.)

Kombi Baca Fanı Değişim Maliyeti
Genel ortalama maliyetGüncel Fiyat İçin Arayınız
Ortalama maliyetGüncel Fiyat İçin Arayınız
Minimum maliyetGüncel Fiyat İçin Arayınız
Maksimum maliyetGüncel Fiyat İçin Arayınız

(Yapılacak değiştirme yenileme işleminde yedek parça ve işçilik 1 Yıl garantilidir.)

Arızanın nedenini belirlediyseniz, bileşenleri bulduysanız ve bir aletle nasıl çalışacağınızı biliyorsanız, bir gaz kazanı fanını onarmak zor değildir.

Bir gaz kazanı duman aspiratörünün çalışma prensibi

Fan birimlerden oluşur:

 1. Çarkı döndüren bir motor.
 2. Yanma odasında vakum oluşturan bir türbin.
 3. Besleme havasını karıştırmak için bıçaklar.
 4. Basınç şalterinin verimli çalışması için bir fark basıncı oluşturan venturi tüpleri.

Gaz kazanı fan cihazı.

Egzoz fan türbini, galvanizli sac veya alüminyumdan yapılmış bir kasaya yerleştirilmiştir. Motor, titreşim pedleri aracılığıyla montaj cıvataları ile gövdeye bağlanır.

Stator indüktöründe 220 volt göründüğünde, armatür türbini ve kanatları döndürmeye başlar. Besleme havasının karıştırılması ve baca gazlarının uzaklaştırılması, koaksiyel bir boru veya ayrı bir hava kanalı ve baca ile oluşturulur.

Fanın elektrik gücü, ev modelleri için 35 – 80 watt, kazanın ısı çıkışına bağlıdır.

Kombi fanı arızası belirtileri

Kırılmaya aşağıdaki belirtiler eşlik eder:

 1. Motor vızıldıyor, ancak türbin yavaş dönüyor veya dönmüyor.
 2. Kazan önceden ayarlanmış modda çalışmayı durdurur ve kontrol panelinde yaklaşık olarak şu içeriğe sahip bir hata kodu görünür: “Basınç anahtarının çalıştırılmasında gecikme”.

Arıza nedenleri

Duman aspiratörü aşağıdaki nedenlerden dolayı arızalı olabilir:

 1. İndüktör hasarlı. Sıcak gazların uzaklaştırılmasından veya motorun aşırı yüklenmesinden kaynaklanan yüksek sıcaklıkların etkisi altında, tel yalıtımı erir, bu da dönüşler arası kısa devreye veya bobin sargısında bir kopmaya neden olur.
 2. Türbin dengesiz. Duman tahliyesi sürecinde, fan kanatları kurum, toz vb. ile kaplanır ve bu da tekerleğin ağırlık merkezinde bir değişikliğe yol açar.
 3. Rulmanlar aşınmış. Armatür mili, düz veya döner yataklarla donatılmıştır. Türbin balanssız ise yağlama yetersiz ise bu ünitelerin kullanım ömürleri kısalır.
 4. Aspiratöre güç beslemesi yoktur. Fana güç sağlayan kontrol kartı modülü arızalanırsa pervane dönmeyecektir.
 5. Düşük şebeke gerilimi. Kazana verilen elektrik voltajı 195 volttan az olduğunda, güçteki azalma nedeniyle yeterli vakum oluşturulmadığından basınç şalteri fanı kapatabilir. Gaz kazanının düşük tahmin edilen besleme gerilimi, fanın zarar görmesine yol açmaz, arıza etkisi yaratır.

Kombi fanı teşhisi

Arıza teşhisini gerçekleştirmeden önce, fanın ayrıntılı bir incelemesi için onarılmakta olan cihazın enerjisinin kesilmesi ve ön kapağın sökülmesi zorunludur. Turboşarjlı bir kazanda yukarıda listelenen arıza belirtilerinden biri meydana gelirse, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Şebeke voltaj değerini kontrol edin. Voltmetreyi bir elektrik prizine bağlayın. Okumaları 195 volttan azsa, basınç anahtarı performansındaki düşüş nedeniyle fanı kapatır. Elektrikli bileşenler dengesiz voltajdan beslendiğinden, kazanın bir voltaj dengeleyici aracılığıyla elektrik şebekesine bağlanması tavsiye edilir.
 • İndüktörde açık devre olup olmadığını inceleyin. Servis verilebilir bir stator sargısının 50 – 80 ohm direnci vardır.
 • Kontrol panosundan voltaj beslemesini belirleyin. Enerjisi kesilmiş ekipmanda, güç terminallerini duman tahliyesinden ayırın, bunlara 250 Volt voltmetre bağlayın ve kazanı çalıştırın. Sirkülasyon pompasını açtıktan sonra, kontrol panosundan gelen elektrik gücü fana ve bu durumda yaklaşık 220 volt sabitlemesi gereken ölçüm cihazına gidecektir. Okuma olmaması, fan kontrol kartı modülünde bir sorun olduğunu gösterir. Röle hasar görebilir. Bu gibi durumlarda, kontrol modülü geri yüklenir veya benzer bir modülle değiştirilir.
 • Rulmanların durumunu kontrol edin. Isıtma veya sıcak su besleme modunu açın ve türbin dönerken uzun ince bir nesne (tutamak, çubuk, tornavida vb.) kullanarak dikkatli bir şekilde, oynamayı algılamak için yatak tertibatındaki mili sallayın. Bu yöntem size uymuyorsa, motoru duman egzoz odasından ayırın ve çarka bir darbe (döndürme, sallama vb.) uygulayın. Koltuklar ciddi şekilde aşındığında veya yarış bozulduğunda yataklar değiştirilmelidir. Rulmanlar kolayca değiştirilebilir. Burçlar satılık değil, bunları kendiniz yapmanız, bir tornacıdan sipariş vermeniz veya aks kutusunun iç çapı için özel bir klips seçmeniz, bir rulman takmanız gerekir.
 • Besleme havasını karıştırmak için motor miline kanatlar monte edilmiştir. Çarkın yakınında bulunan yatağı değiştirirken, bıçaklar milden çıkarılır, ancak bunları yeniden takmak neredeyse imkansızdır. Uygulamada, duman egzoz sistemi onlarsız kararlı bir şekilde çalışır.
 • Pervaneyi birikimden temizleyin. Agresif bir ortamda çalışması nedeniyle, türbin kanatları yanma ürünleriyle aşırı büyür. Bu nedenle periyodik olarak temizlenmeli ve artan gürültü durumlarında dengelenmelidir. Türbin, akan su altında bir diş fırçası ile plaktan kolayca çıkarılabilir. Dinamik balans için yatakların iyi çalışır durumda ve yağlanmış olması, türbinin kirden arındırılmış olması gerekir. Rotorun dönüşünü ayarlamak için parmaklarınızı kullanın. Türbin durduktan sonra üst bıçağa bir işaret koyun. Yine, birkaç kez rotoru döndürün. Her durakta işaret farklı yerlerdeyse ve tekerlek kolayca dönüyorsa balans yapmaya gerek yoktur. Konum değişmediğinde, üst bıçağa ağırlıklar sabitlenir ve ağırlık merkezi tekrar kontrol edilir. Ağırlığın ağırlığı yetersizse, başka bir ağırlık eklenir. Etiket olduğu sürece balans yapılır,
 • Basınç anahtarının servis verilebilirliğini kontrol edin. Duman dedektörü fanın çalışmasını izlediğinden, duman aspiratörün arızası nedeniyle durması mümkündür. Basınç anahtarının durumunu belirlemek için, 1 ve 3 numaralı terminallere bağlı telleri, fan çalışırken bir köprü ile bağlanır. Kazanın çalıştırılması, duman sensörünün veya yoğuşma kapanlı borunun arızalandığını gösterir.

Gaz kazanı basınç anahtarının servis verilebilirliğinin kontrol edilmesi

Borunun yoğuşma toplayıcı ile sızdırmazlığının ihlali bir hava engeli oluşturur ve basınç anahtarı membranı mikro anahtara çekilmez. Tüpün bütünlüğünü kontrol etmek için, suyla dolu bir kaba daldırabilir ve yan memeleri tutarak üst memeden hava üfleyebilirsiniz. Hava sızıntılardan kaçacaktır. Böyle bir kusur varsa, tüp değiştirilmelidir. Acil bir durumda, hasar silikon, bant veya sıcakta eriyen yapıştırıcı ile onarılabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi