Klima Yedek Parça Değişim Ve Teknik Servis Ücretleri
Klima Yedek Parça Değişim Ve Teknik Servis Ücretleri

Klima Yedek Parça Değişim Ve Teknik Servis Ücretleri

Klima Yedek Parça Değişim Ve Teknik Servis Ücretleri Modern çok katlı konut binaları, iyi gelişmiş bir altyapı gerektirir, doğrudan konut dairelerine ek olarak, bu tür binalarda yüzme havuzu, güzellik salonları, mağazalar ve bir spor merkezi olabilir. Yaşam alanı ve ilgili altyapı odaları için klima değişiklik gösterebilir. Konut binaları için merkezi, bölgesel ve geleneksel bölünmüş sistemler kullanılmaktadır.

Klima Yedek Parça Değişim Ve Servis Ücreti

Klima servis ücreti ne kadardır?

Servis Çağrısının Maliyeti

Bir servis aramasının maliyeti birkaç faktöre bağlıdır.

1. Sabit oran. Çoğu Klima teknisyeni, yalnızca evinize gelip klima sisteminizi incelemek için sabit bir ücret talep edecektir.

2. Uzmanlık. İyi bir üne sahip daha deneyimli bir teknisyen, daha az deneyimli bir teknisyenden daha fazla ücret alabilir.

3. Aramanızın zamanlaması. Hafta sonu, tatil veya akşam ziyareti, hafta içi veya normal çalışma saati ziyaretinden daha pahalı olacaktır.

Ödeyeceğiniz tutar, teknisyenin basit bir ayar ve temizlik yapıp yapmadığına veya klimanızda tamir etmesi gereken daha büyük sorunlar bulup bulmadığına bağlıdır.

Klima Yedek Parça Değişim ve İşcilik Ücretleri:

Isı endeksi yükseldiğinde, klima ile soğutulan bir eve çekilmek, onu terletmenin alternatifini yener. Ancak sakin kalmanın bir bedeli vardır ve hayır, sadece enerji faturalarınızdan bahsetmiyoruz. Ayrıca klimanızın bakımını, bir ısıtma, havalandırma ve klima teknisyeninden düzenli bir klima servisi ile yapmanız anlamına gelir. Aslında, bir ünitede düzenli bakım, bazı üretici garantilerinin geçersiz kalmasını önlemek için bir gereklilik olabilir.

Rutin bakım, pencere ünitelerinin, evaporatör soğutucularının (bataklık soğutucuları olarak da bilinir), split AC sistemlerinin ve merkezi klima sistemlerinin ömrünü uzatır. Aynı zamanda nihayetinde enerji faturalarından tasarruf sağlar ve evi daha serin tutar, üçlü bir kazanç. Klimanıza servis vermesi için bir teknisyen tutmadan önce, klima servis ve bakım maliyetleri hakkında bir tahmin alın.

Bu maliyet kılavuzunda neler var? Klima servis maliyetlerini neler etkiler?

Klima servisi ve bakımı için ödeyeceğiniz toplam ücret, firma normalde talep ettiği sabit ücrete veya saatlik ücrete ve bir sorun varsa, klimanızla ilgili belirli bir sorunu onarmanın maliyetine bağlı olacaktır.

Klima servis ücretleri

Rutin bakım için, çoğu klima servis teknisyeni 300 ila 400 tl arasında sabit bir ücret talep eder, Bazı Klima uzmanları, servis çalışması için saatlik ücret alır . Saatlik ücret, iş yerine gidiş geliş seyahatleri için geçerli olabilir veya yalnızca yerinde yapılan işler için geçerli olabilir (bu durumda, bazı yükleniciler nakliye masraflarını karşılamak için ayrı bir seyahat ücreti talep eder).

Aşağıda, birkaç Klima teknisyeninin AC servis çağrıları için ücretlendirdiği bazı örnek oranlar ve hizmetlerinin neler içerdiği yer almaktadır:

 • Standart bakım
  • Dış mekan evaporatör ve kondenser serpantinlerini özel temizleyici ile temizleyin.
  • Drenaj hatlarını yıkayın.
  • Drenaj hatlarında birikmeyi (küf, yosun vb.) azaltmak için drenaj masaları kurun.
  • Soğutucu seviyelerini, kapasitörleri ve güvenlikleri kontrol edin.
  • Elektrik bağlantılarını kontrol edin ve sıkın.
  • Kanal sistemini kontrol edin.
  • Amper çekişini ve elektrik akımını ölçün.
  • Yedek elektrik ısısını test edin.
  • Ocaklardaki brülörleri temizleyin ve baca borusunu kontrol edin.
  • Üfleyici çarkını kontrol edin.
  • Tüm hareketli parçaları yağlayın.
Klimanızın değiştirilmesi

Tüm evi kapsayan yeni bir klima sistemi kurmak için ortalama olarak 4.000 ila 12.000 tl arasında bir ödeme yapmayı bekleyin.  Yeni kanalsız klima kurmak için  tahminen 1.800 ila 7.000 tl.

Bazı durumlarda, Klima sisteminizi değiştirmek daha uygun maliyetlidir. Onarım maliyetleri 500 doları aşarsa, ünite 10 yıldan daha eskiyse veya 2020’de üretimi duracak olan HCFC-22 soğutucu akışkan kullanıyorsa, klimanızı onarmak yerine değiştirmeyi düşünün.

Rutin bir Klima servis çağrısına neler dahildir?

AC servis ücretleri, klimanızın performansını değerlendirmek ve daha büyük sorunları önlemek için bakım yapmak için standart bir kontrol listesini kapsayacaktır. Sahip olduğunuz Klima sisteminin tipine bağlı olarak, bir teknisyen düzenli bir ayarlama sırasında tipik olarak bu AC servis çağrısı kontrol listesini gözden geçirecektir:

 • Termostatın doğruluğunu kontrol etmek için sistemi açın.
 • Ünitenizin elektrik terminallerinde bir teşhis testi yapın.
 • Amper çekişini ve elektrik akımını ölçün.
 • Elektrik bağlantılarını kontrol edin ve sıkın.
 • Soğutma ve ısıtma sisteminin aynı anda çalışmamasını sağlamak için elektrik kontrol dizisini çalıştırın.
 • Evaporatör bobinindeki hava akışını ölçün.
 • Bobin kanatçıklarını inceleyin. Bunların zamanla bükülmesi yaygındır. Teknisyen ince bir tarak kullanarak onları tekrar şekle sokar.
 • Dış ünite evaporatör ve kondenser serpantinlerini özel temizleyici ile temizleyin (dış üniteniz varsa).
 • Çift bölmeli sistemlerde veya pencere ünitelerinin etrafındaki fan, kondansatör ve kompresördeki pislikleri temizleyin.
 • Pencere birimlerinin etrafındaki pencere contalarını inceleyin.
 • Merkezi Klima sistemlerinde kanal sistemini kontrol edin ve gevşek contaları düzeltin.
 • Gerekirse tahliye hatlarını kontrol edin ve yıkayın.
 • Yeterli soğutucu seviyesi olup olmadığını kontrol edin ve soğutucu sızıntısı olup olmadığını test edin.
 • Uygun hava akışı için üfleyici çarkı ve bıçakları kontrol edin.
 • Motoru ve diğer hareketli parçaları yağlayın.
 • Motor kayışlarını ve kasnaklarını aşınma ve sıkılık açısından inceleyin.
 • Hava filtresini değiştirin veya temizleyin.

Genel klima sorunları

Ayarlama sırasında, Klima uzmanınızın ortaya çıkarabileceği üç yaygın sorun vardır:

 • Sıcak hava üfler. Klimanız açıksa ancak havalandırma deliklerinden yalnızca sıcak hava üfleniyorsa, sisteminize yeniden soğutucu yüklenmesi gerekebilir veya hatta bir sızıntı olabilir.
 • Açılmıyor veya kapanmıyor. İlk önce termostatınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yeni pillere ihtiyaç duyabilir. Sorun bu değilse, elektrik bağlantısında bir yerde bir arıza olabilir.
 • AC ünitesi donmuş. Birkaç şey oluyor olabilir. Klima yeterli soğutucu yoksa, bobinler çok soğuyabilir. Fan hasar görürse havanın dolaşmasını engelleyebilir.

Klima servis aramalarında nasıl tasarruf edebilirsiniz?

Çoğu klima sistemi ortalama 15 yıl dayanır (pencere üniteleri tipik olarak yaklaşık 10-12 yıl sürer). Düzenli klima bakımı ve ayarlamaları, ünitenizin tam kullanım ömrüne ulaşmasına yardımcı olabilir.

Düzenli temizlik ve filtre değişimi

Bir Klima uzmanının servis çağrıları arasında, Klima sisteminin hava filtresini temizlediğinizden veya değiştirdiğinizden emin olun. Kirli filtreler birikintileri toplayabilir, hava akışını engelleyebilir ve evinizin ısısını emen evaporatör bobinini tıkayabilir. Klimanızı sık kullanıyorsanız, bu temizleme işini en az ayda bir yapın. Birden fazla evcil hayvanınız varsa, şiddetli alerjiniz varsa veya yüksek düzeyde tozla karşılaşırsanız ( ev tadilatı sırasında olduğu gibi  ), her üç haftada bir değiştirin.

Enerji Bakanlığı’na göre, ortalama bir hane halkı enerji maliyetlerinin %6’sını evini soğutmaya harcıyor, ancak bu bakım görevi klimanızın enerji tüketimini %5 ila %15 oranında azaltabilir.

İndirimler hakkında soru sorun

Yeni müşteri oranları hakkında soru sorduğunuzdan emin olun. Sisteminizin bakımını sezon dışında (yani, bir yaz sıcağı dalgasının ortasında değil), Klima şirketlerinin iş ararken alması da size biraz para kazandırabilir.

Klima uzmanınızla uzun vadeli bir sözleşme düşünün

Çoğu klima servis sağlayıcısı, genellikle fırın bakımınızı  ve klima bakımınızı bir araya getiren çok sezonlu veya uzun vadeli sözleşmeler için indirimler sunar. Yüklenici, sisteminizin yeterince ısındığından emin olmak için kış mevsiminin başlangıcından önce, sonbaharın başlarında fırını kontrol edecektir. Ardından, yaz başlamadan önce klimanızın sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlayacaklar, böylece tüm yaz boyunca serin kalacaksınız.

Uzun vadeli bir sözleşme imzalamanın bir başka avantajı da, beklenmedik bir şekilde bir şeyler ters giderse, çoğu Klima hizmet sağlayıcısının, ek acil durum maliyeti olmadan sözleşmeli müşterilerin öncelikli ilgi görmesini sağlamasıdır. Bir sıcak hava dalgası sırasında bu, günlerce baygınlık geçirmek ile anında rahatlamak arasındaki fark anlamına gelebilir.

İyi bir klima servisi nasıl bulunur ?

Klimanıza servis vermesi için kimseyi işe alamazsınız – kalifiye, saygın ve uygun fiyatlı birini işe almanız gerekir. Klima servis vermesi için en iyi uzmanı tuttuğunuzdan emin olmak için şu adımları izleyin:

 1. Klima teknisyenlerini çevrimiçi karşılaştırın. Çevrimiçi olmak, bölgenizdeki en iyi HVAC teknisyenlerini hızlı bir şekilde bulmanızı ve görüntülemenizi sağlar .
 2. İncelemeleri ve derecelendirmeleri okuyun. Müşteri incelemelerini okuyarak teknisyenin itibarı ve yetenekleri hakkında bir fikir edineceksiniz.
 3. Kimlik bilgilerini kontrol edin.  Düşündüğünüz profesyonellerin uygun lisanslara ve sertifikalara sahip olduğundan emin olun. Bölgenizdeki gereksinimlerin neler olduğunu görmek için bölgenizin ve yerel yönetimlerin web sitelerini kontrol edin.
 4. Üç ila beş teknisyenden  tahminler alın. Klima hizmetiniz için en iyi fiyatı ödediğinizden emin olmak için her zaman düşündüğünüz birkaç profesyonelden fiyat teklifi almalısınız.

Yakınınızda bir Klima teknisyeni bulun

Klimanız sıçramadan ve pes etmeden önce,  tahminler almak için yakınınızdaki en iyi klima teknisyenleriyle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi