Klima Motor (Kompresör) Değişim Ücretleri
Klima Motor (Kompresör) Değişim Ücretleri

Klima Motor (Kompresör) Değişim Ücretleri

Klima Motor (Kompresör) Değişim Ücretleri Tipik klima sistemleri dört ana bölümden oluşur: bir kompresör , bir kondansatör, bir genleşme valfi ve bir buharlaştırıcı. Klimanızdaki kompresör, freon (soğutucu) aldığı ve gazı yüksek sıcaklık ve basınca sıkıştırdığı soğutma işleminde çok önemli bir parçadır. Kompresör daha sonra sıcak bir gaz yayar ve sonuçta kalan soğuk havayı sisteminizde dolaştırır. Çalışan bir kompresör olmadan klimanız düzgün veya hiç çalışmayacaktır . Ortalama klima kompresörünüzün maliyetini görmek için okumaya devam edin.

Klima Motor (Kompresör) Değişim Ücreti

Bir Klima Kompresörü Nasıl Tükenir?

Klima sisteminizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız veya ünitenizin artık soğuk hava üflemediğini fark ederseniz, bir sorun olabilir – bu, Klima kompresörünü yerel yüklenicinize aramanın zamanı geldiği anlamına gelir. Kompresörünüzün arızalı olduğunun bir işareti, klimanızı açtığınızda artık üniteden fanı duyamıyor olmanızdır. Ayrıca ünitenizden gelen yüksek sesleri duyabilir veya debriyajın hiç hareket etmediğini fark edebilirsiniz.

Klima Motor (Kompresör) Değiştirme Yenileme Fiyatı Ne Kadar ?

(Marka Ve Modele Göre ücretler Değişmektedir, Detaylı Bilgi Almak İçin Çağrı Merkezimizi Arayınız.)

Klima Motor (Kompresör) Yeni Değişim Maliyeti
Genel ortalama maliyet245
Ortalama maliyet270
Minimum maliyet190
Maksimum maliyet660

(Yapılacak değiştirme yenileme işleminde yedek parça ve işçilik 1 Yıl garantilidir.)

Bir Klima Kompresörün Yanmasına Neden Olan Nedir?

Aşağıdakiler kompresör yanmalarının yaygın nedenleridir:

 1. Klima sisteminin yetersiz bakımı , kompresörde hasar oluşumuna neden olur
 2. Elektrik arızalarının kompresörü yakmasına neden olan güç dalgalanmaları
 3. Aşırı nem, kimyasal reaksiyonlara neden olarak asit yan ürünleri oluşturarak kompresörü tüketir

Yüksek yoğunluklu işleri göz önüne alındığında, kompresörler genellikle oldukça sağlam yapılır. Ancak kompresörünüzün yanmasına neden olabilecek birkaç durum vardır.

Kompresör yanmasının yaygın bir nedeni, kompresörün hareketli parçaları üzerindeki yağlama yağının kaybıdır. Bir araçtaki motor yağına benzer şekilde, bir kompresördeki yağlama yağı genellikle kompresörün gövdesindeki küçük boşluklardan veya çatlaklardan dışarı çıkar. Zamanla, bu küçük sızıntılar kompresörünüzü yeterli yağlamadan yoksun bırakarak kompresörünüzün arızalanmasına neden olacak aşırı ısıya neden olabilir.

Kompresörünüzün arızalanmasına neden olabilecek bir diğer durum da tıkalı bir genleşme valfidir. Klimanızdaki soğutucu akışkan hattı kapalı bir sistem olmasına rağmen, genleşme valfi o kadar küçüktür ki bir soruna neden olmak için çok az miktarda tortu veya asit birikmesi yeterlidir. Valf tıkanırsa, arkasında çok fazla basınç oluşmasına neden olarak kompresörün aşırı çalışmasına neden olur.

Kompresör arızasına yol açabilecek üçüncü bir sorun, kompresör gövdesinde ısı birikmesidir. Kompresörünüzdeki egzoz fanı çalışmayı durdurursa veya kompresörün çevresinde aşırı miktarda pislik varsa, kompresörün içinde ve çevresinde çok fazla ısı birikerek arızaya neden olabilir.

Yeni Bir Klima Kompresörünün Maliyeti Ne Kadardır?

Yeni bir Klima kompresörünün maliyeti, onu nereden aldığınıza veya sizin için kimin kurduğuna bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Ev tipi bir Klima kompresör değişimini kendiniz yapıyorsanız, klimanıza uyan bir kompresör için 300 ila 600 arasında bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Öte yandan, bir Klima teknisyeni değilseniz ve işi sizin yerinize yapması için birini kiralamanız gerekiyorsa, tam olarak kurulmuş bir kompresörün maliyeti 1.500 ila 2.000  arasında olabilir . Yine, bu mevcut Klima ünitenize bağlı olacaktır.

Kompresörü Değiştirmeli miyim veya Yeni Bir Ünite Almalı mıyım?

Arızalı bir klima kompresörünü değiştirmenin nispeten yüksek maliyeti göz önüne alındığında, kaçınılmaz soru, yalnızca kompresörü mü yoksa tüm klima sistemini mi değiştirmeniz gerektiği haline gelir .

Açıkçası kompresörünüzün garantisi devam ediyorsa sadece Klima kompresörü değiştirmeniz en mantıklısı olacaktır. Ancak sisteminiz daha eskiyse, kompresörünüzü değiştirdikten hemen sonra başka arızaların oluşmasını önlemek için tüm klimayı değiştirmeniz mantıklı olabilir. Sonuç olarak, bir bileşeni mi yoksa tüm sistemi mi değiştireceğinize karar vermek, bütçenize, ev konfor gereksinimlerinize ve sisteminizin yaşına göre düşünmeniz gereken bir şeydir.

Kompresör arızasını önlemenin en iyi yolu klimanızın yıllık bakımını yaptırmaktır . Bu, bir teknisyenin kompresöre veya başka herhangi bir bileşene aşırı yük binmesini önlemek için birlikte iyi çalıştıklarından emin olmak için her sistem bileşenini kontrol etmesine olanak tanır. Bu, klimanızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için bir ons önlemin kesinlikle yatırıma değer olduğu bir durumdur.

AC Kompresör Maliyetini Etkileyebilecek Faktörler

Evinizi soğutmak için kullanabileceğiniz çeşitli klima sistemleri vardır – pencere üniteleri, portatif sistemler, kanalsız klimalar ve merkezi klima sistemleri. Hangi sistemi seçerseniz seçin, hepsi temelde aynı şekilde çalışır. her klimanın beş önemli parçası vardır :

 • Soğutucu
 • Kompresör
 • Yoğunlaştırıcı
 • Geniş valf
 • Evaporatör bobini

Klima ünitesindeki kompresörü değiştirmeye veya tamamen yeni bir sistem satın almaya değip değmeyeceğini belirlemenize yardımcı olacak birkaç faktör vardır:

Klima Kompresör tipi

Kompresörler çeşitli modellerde gelir tek kademeli, iki kademeli ve değişken hızlı. İki aşamalı ve değişken hızlı stiller daha verimlidir ancak değiştirilmesi daha maliyetlidir.

Marka

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok marka var ve her biri farklı bütçeler için harika seçenekler sunuyor. Merkezi Klima üniteleri genellikle aynı markanın kompresörü ile en iyi şekilde çalışır.

Soğutucu

Kompresörü değiştirdikten sonra, soğutucunun doldurulması gerekir. Soğutucu akışkan dolumları, ne tür olduğuna bağlı olarak – R22 veya R410a – 100 ila 600 arasındadır.

Garanti kapsamı

Kompresör, Klima ünitesinin ana parçasıdır. Bir garanti planı, tipik olarak kompresörü tamir etme maliyetinin önemli bir bölümünü kapsar. Kompresör garanti kapsamında değilse, tüm Klima ünitesini değiştirmek daha kolay ve daha ucuz olabilir.

Boyut

Daha büyük ünitelerin onarımı daha pahalıdır ve genellikle daha fazla soğutucu gerektirir.

Mevsim

Bir Klima kompresörün ne zaman arızalanmaya karar vereceğini kimse tahmin edemezken, konu Klima kompresör değiştirme maliyeti olduğunda mevsim bir faktördür. Fiyatlar, Klima müteahhitlerinin meşgul olduğu ilkbahar ve yaz aylarında yükselme eğilimindedir. Yoğun olmayan aylar genellikle en uygun zamanlardır – Ocak Mart ve Eylül Kasım

Klima Kompresör Sorunları

100 derecelik bir günde Klima sıçradığında, kompresörün tamamen değiştirilmesi gerekmeyebilir, bazen sadece onarım gerekir. Arızalı bir Klima kompresörünün belirtilerini belirlemek, sorunu hızlı ve verimli bir şekilde gidermenize yardımcı olabilir.

 • Kirli filtreler: Tıkalı ve tozlu filtreler, soğuk havanın akmasını engeller ve Klima kompresörün yavaşlamasına neden olur.
 • Arızalı termostat: Klima çalışmayı durdurursa veya artık soğuk hava üflemiyorsa, termostat pilleri, sensörler veya cihazın yanlış sıcaklığı okumasına neden olan başka bir sorun olabilir.
 • Kompresör tıkanması: Kompresör ünitenizi engelleyen bir şey varsa, bu, Klima kompresörünüzün nasıl çalıştığını etkileyebilir. Ünitenizi hiçbir bahçe enkazı, aşırı büyümüş çalılar veya diğer öğelerin engellemediğinden emin olun.
 • Kompresör gürültüsü: Yüksek sesler, arızalı bir parçanın veya AC ünite arızasının bir işareti olabilir.

Klima Kompresörlerin Ömrü Ne Kadardır?

Klima kompresörler, bulundukları yere, bakımlarının ne kadar iyi yapıldığına ve ne sıklıkta kullanıldığına bağlı olarak 10 ila 20 yıl dayanabilir. kuzey bölgelerinde klima kompresörleri 15 ila 20 yıl, güneyde ise Klima kompresörler 8 ila 10 yıl dayanabilir. Rutin bakım, düzenli kontroller ve periyodik filtre değişiklikleri, Klima ünitesinin mükemmel durumda kalmasına ve kompresörün ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır.

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Uzmana Yorum Yaz Soru Sor !x
Call Now ButtonServis Çağırmak için Arayın