Buzdolabı Fan Motoru Değişim Ücretleri
Buzdolabı Fan Motoru Değişim Ücretleri

Buzdolabı Fan Motoru Değişim Ücretleri

Buzdolabı Fan Motoru Değişim Ücretleri Fan motorunun değiştirilmesi uzmanlar tarafından yapılması gereken bir işlemdir. servisimizi arayın, ortaya çıkan sorun hakkında bilgi verin, ustalar sizin için uygun bir zamanda evinize gidecektir. Yanlarında yedek parçaların yanı sıra eksiksiz bir alet ve ekipman seti alacaklar. İşin tamamlanmasının ardından bir garanti kartı verilir.

Buzdolabı Fan Motoru Değişim Ücreti

Soğutucu bölmesindeki hava kütlelerini soğutmak için fan çarkının hareketi ile evaporatörden geçen sıcak hava kullanılır. Böylece hava soğur ve soğutma odasının hacmi boyunca eşit olarak dağılır. Elektrik motoru durduğunda, ısıtma elemanı açılır , bu da buzun çözülmesine ve yerleşik tepsiye nem damlamasına neden olur.

Buzdolabı Fan Motoru Değiştirme Fiyatı Ne Kadar ?

(Marka Ve Modele Göre ücretler Değişmekdedir, Detaylı Bilgi Almak İçin Çağrı Merkezimizi Arayınız.)

Buzdolabı Fan Motoru Değişim Maliyeti
Genel ortalama maliyet270
Ortalama maliyet290
Minimum maliyet210
Maksimum maliyet570

Buzdolabının modeline bağlı olarak, hava akışı temini gerçekleştirilebilir :

 • Yan duvarlardan;
 • Bölmenin üst kısmından;
 • Her raf için ayrı ayrı.

İki çift bağımsız soğutma devresinin bulunduğu modeller de vardır.

Arıza belirtileri

Bir ünite arızasının ana “belirtisi”, soğutma odasındaki sıcaklığın artması ve oda değerlerine ulaşmasıdır. Yabancı sesler görünebilir: uğultu, çatırdama veya gıcırdama. Genellikle, bu tür işaretler, elektrik motorunun çalışmasını zorlaştıran pervane kanatlarında donma görünümünden kaynaklanır.

Fan motorunu değiştirme nedenleri

Başarısızlık şunlardan kaynaklanabilir:

 • Bıçaklarda buz birikmesine yol açan nadir buz çözme;
 • Kanatların donmasına ve buzlanmasına neden olan kompresör veya kontrol panosu arızası;
 • Çok güçlü hava akışlarının neden olduğu yataklarda yağlama eksikliği;
 • Güç dalgalanmaları nedeniyle kontakların tükenmesi;
 • Hareketli parçaların normal aşınması ve yıpranması.

Fan değiştirme işlemi

Yedek parçanın doğru seçimi çok önemlidir. merkez teknik servis uzmanları, aksesuar seçerken pervanenin voltajını, gücünü ve dönüş hızını dikkate alır. Ekipmanın elektrik devresindeki ve motor gövdesindeki akımın parametreleri de dikkate alınır. Onarım çalışmaları, üreticilerin gereksinimlerine uygun olarak ve her buzdolabı modelinin tasarım özellikleri dikkate alınarak gerçekleştirilir.

Buzdolabı fanını tamir etmeyle ilgili sorular:

 • Buzdolabındaki fan gürültülü ve uğultu – bu bir arıza belirtisi mi? – Her zaman değil. Eski modellerde, geceleri ve sessizlikte farkedilebilen, eşit bir uğultu yayan oldukça gürültülü fanlar vardır. Beş ila yedi yıldan daha kısa bir süre önce piyasaya sürülen daha yeni modellerde bu ses olası bir sorunu gösterir.
 • Buzdolabı fanından gıcırdayan ses, gıcırtılı fan – tehlikeli mi? – Bu, nitelikli onarım gerektiren bir arızanın açık bir işaretidir. Buz, dondurucuda ve buzdolabında donar, sıcaklık düşer. Fanın bununla ne ilgisi var? – Cebri hava konveksiyonu sağlar ve çalışma alanında sabit bir sıcaklık sağlar. Fan arızası, tüm sistemin arızalanmasına, artan aşınmaya ve motor kompresöründe hasara yol açar.
 • Buzdolabındaki fan neden bozulur? – Uzun süreli çalışma ile ilişkili aşınmadan. Fan kanatlarının dönmesini engelleyebilecek don donmasından.
 • Fanı buzdolabında döndürmüyor. Ne yapalım? – Konveksiyon sisteminin açık olduğundan emin olduktan sonra bir uzman çağırın. Bazı modellerde fanın durması normaldir. Noufrost sisteminde, bu çoğu zaman bir arızadır.
 • Fanı çıkarıp buzdolabını kullanmaya devam edebilir miyim? – hayır. Bu, çalışma alanındaki mikro iklimi bozar, yanlış çalışma ritmine ve motor-kompresör ve evaporatörün aşınmasına yol açar.
 • Buzdolabındaki fanı değiştirmek ne kadar zor? Bir uzman için zor değil. Ancak kendiniz başa çıkamayacaksınız, çünkü ona ulaşamayacak, bir analog bulamayacak ve üniteyi doğru bir şekilde monte edemeyeceksiniz. Bu, nitelikli bir onarımdan daha pahalıya mal olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi