Home / İpuçları / Termometre Nasıl Çalışır?
Termometre Nasıl Çalışır

Termometre Nasıl Çalışır?

Termometre Nasıl Çalışır? işte bu sorunun cevabı; Evinizin etrafına bakarsanız, yaşamdaki amacı sıcaklıktaki değişiklikleri algılamak ya da ölçmek olan çeşitli cihazları bulacaksınız :

-Arka bahçedeki termometre, dışarıda ne kadar sıcak veya soğuk olduğunu anlatıyor.
-Mutfaktaki et ve şeker termometreleri yemek sıcaklıklarını ölçer .
-Fırındaki termometre, ne zaman açıp kapayacağını söyler.
-Fırındaki termometre, ayarlanan sıcaklığı (sıcak) muhafaza etmesini sağlar.
-Buzdolabındaki termometre, ayarlanmış bir sıcaklığı (soğuk) muhafaza etmesini sağlar.
-Ateş ecza dolabında termometre doğru çok küçük bir aralıkta sıcaklık ölçer.

Termometre Nasıl Ölçer?

Bu yazıda, günümüzde kullanılan farklı termometre teknolojilerine bakacağız ve bunların nasıl çalıştığını anlayacağız. Ayrıca kendi termometrenizi de kendiniz kuracaksınız!

Ampul termometre muhtemelen ile büyüdü ortak cam termometre olduğunu. Termometre, bir miktar sıvı, genellikle cıva içerir.

Ampul termometreleri, sıvının sıcaklığına göre hacmini değiştiren basit ilkeye dayanır . Sıvılar soğuk olduklarında daha az yer kaplar ve sıcak olduğunda daha fazla yer kaplarlar (bu aynı gazlar gazlar için çalışır ve sıcak hava balonunun temeli olur.

Her gün sıvı ile çalışırsınız, ancak su, süt ve yemeklik yağ gibi şeylerin sıcaklıkları değiştikçe daha fazla veya daha az yer kapladığını fark etmeyebilirsiniz. Bu durumlarda hacim değişikliği oldukça azdır. Tüm ampul termometreleri , hacim değişimini artırmak için oldukça geniş bir ampul ve dar bir tüp kullanır.

Termometreyi nasıl kalibre ediyoruz ? İki ortak ölçek kullanılır:

Fahrenheit ölçeği – Daniel Fahrenheit, keyfi olarak, suyun donma ve kaynama noktalarının 180 derece ayrılmasına ve donmuş suyu 32 derece tutturduğuna karar verdi. Böylece bir termometre yaptı, buz gibi suya yapıştı ve camdaki cıvanın seviyesini 32 derece olarak damgaladı. Sonra aynı termometreyi kaynar suda sıkıştı ve cıvanın seviyesini 212 derece olarak işaretledi. Daha sonra bu iki nokta arasına 180 eşit aralıklı işaret koydu.
Celsius ölçeği – Anders Celsius keyfi olarak, suyun donma ve kaynama noktalarının 100 dereceyle ayrılabileceğine karar verdi ve suyun donma noktasını 100 derece sabitledi. (Terazisi daha sonra ters çevrildi, bu nedenle kaynama noktası 100 derece oldu ve donma noktası 0 derece oldu.)
Gördüğünüz gibi, yaygın olarak kullandığımız sıcaklık skalaları tamamen keyfi! İstersen kendi ölçeğini bulabilirsin. Suyun dondurucu ve kaynama noktaları güzel, çünkü bunlar kolayca üretilir, ancak başka bir ölçek kullanamadığınızı söyleyecek bir şey yoktur.

Dikkatinizi Çekebilir

Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ?

Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ? Fırınının sıcak hava fanını nasıl değiştirebilirim? Bu yazıda fırın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi