Home / İpuçları / Suda pH Düzeylerini Nasıl Test Edersiniz ?

Suda pH Düzeylerini Nasıl Test Edersiniz ?

Suda pH Düzeylerini Nasıl Test Edersiniz? Bazı yerlerde suyun nasıl ekşice veya acı olduğunu ve belki de kıyafetlerinizi bazı ülkelerde temizlemek için daha fazla sabuna nasıl ihtiyaç duyacağınızı fark etmişsinizdir . Su yumuşak veya sert olup olmadığını test etmek için kolay bir pH seviyesi testi kullanılabilir . İçme suyunuzun pH seviyesini bilmek önemlidir , çünkü suyun 6’ya kadar daha düşük bir pH seviyesine veya 8,5’ten daha yüksek bir pH seviyesine sahip olması optimal değildir.

Sudaki pH seviyelerinin nasıl test edileceğini açıklıyoruz .

PH ölçeği

PH test sistemi , bir çözeltideki hidrojen iyonlarının konsantrasyonunu test etmek için kullanılan sayısal bir ölçektir. 7’nin altındaki bir okuma veren herhangi bir şey asidik olur ve 7’nin üstünde bir okuma yapan herhangi bir şey alkali olur. Nötr bir pH seviyesinde suyun eşit konsantrasyonda hidrojen ve hidroksit iyonlarına sahip olması gerektiği söylenir.

Yumuşak ve sert su

Bir madde asidik ise, daha fazla hidrojen iyonu var demektir. Bazı asidik maddeler arasında limon, sirke ve temizlik ürünleri bulunur. Eğer su çok asitli Eğer demir, manganez ve suda mevcut bakır da dahil olmak üzere, metal iyonları, yüksek düzeyde olduğunu gösteren, içtikten sonra ağzında ekşi bir tat fark edilebilir.

Yüksek asidik su vücudu yüksek düzeyde toksik metallere maruz kalabilir. Aynı zamanda metal kaplamaya zarar verebilir; lavabo ve musluklardaki korozyonu hızlandırır. Yumuşak su asitli olma eğilimindedir.

Bir madde alkali ise, daha fazla hidroksit iyonu mevcut olduğunu gösterir. Bazı alkalin örnekler arasında pişirme soda ve diş macunu bulunmaktadır. Eğer su çok alkalin olduğu o olarak adlandırılır sert su ve muhtemelen acı tadacaktır. Ayrıca, lavabo ve çamaşır sepetlerinde birikinti yapmak için de ölçek lehine olabilir.

PH testi

Suyu test etmek için çok basit bir test yapabilirsiniz. En kolay yöntem, litus kağıdı kullanmaktır . Litemüs kağıt şeritlerini herhangi bir marketten satın alabilirsiniz.

Bu şeritler kırmızı ve mavi renkte kirlenmiştir. Kırmızı şerit alkali çözeltilerde maviye dönüşecek ve mavi şerit asitli çözeltilerde kırmızıya dönüşecektir.

Alternatif olarak, farklı renk tonlarını döndürecek nötr şeritleri de kullanabilirsiniz. Bu, birçok farklı tonları kapsayan bir renk paletiyle verildiğinden daha doğru sonuçlar sağlayabilir. Bu şeritleri aldıktan sonra teste devam edebilirsiniz.

Temiz bir bardak alın ve suyla doldurun. Cam şeridi örtecek kadar derin olmalıdır. Sonra şeritlerinizi camın üzerine koyun. Kırmızı ve mavi şerit kullandıysanız, suyunun asidik veya alkalin olup olmadığına bağlı olarak renk değişikliği görebilirsiniz.

Nötr şerit kullandıysanız şeritleriniz açık pembe veya açık mavi renkte olabilir. Referans renk tuşu paletini alın ve şeritleri her gölgenin yanına yerleştirin. Testin sonuçlarına bağlı olarak, pH değerini düzeltmek için yöntemler kullanarak , pH değerinizi nötralize etmek isteyebilirsiniz . Unutmayın, suyun optimum pH seviyesinin 6 ila 8.5 arasında olması gerekir.

Dikkatinizi Çekebilir

Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ?

Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ? Fırınının sıcak hava fanını nasıl değiştirebilirim? Bu yazıda fırın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi