Home / Ev Aletleri / Su Sebili Temizleme Ve Bakımı

Su Sebili Temizleme Ve Bakımı

Sebil temizliği nasıl yapılır ?

Su Sebili Temizleme Ve Bakımı Sebil temizliği yapan eleman ilgili kurum, kuruluş veya tüketiciye geldiği firma kimliğini göstermek suretiyle işine başlar Hijyenik olması açısından personel eline eldiven takmalıdır. Öncelikle plastik parçalar sökülerek dezenfekte edilir. Çelik kazan içi temiz bir sünger ile dezenfektan sürülerek 5-10 dakika bekletilir. Bekleme esnasında sebilden sökülen plastik parçalar bol su ile durulanır.

Daha sonra çelik kazan içi sünger ile yıkanarak sebilin içerisindeki suyu arka sıcak su tahliyesi ve ön soğuk su musluğundan boşaltılır. Kazan içi temizlendikten sonra soğuk su borusu fırça ile dezenfekte edilip durulanarak yerine takılır. Bu işlemler bittikten sonra tekrar temiz su ile içerisi durulanarak musluklardan akıtılır. Diğer parçaları da takılır Sebil kullanıma hazır hale gelmiştir. Bu işlem periyodik olarak 3 – 6 ay arasında yapılır.

Damacana Sebilleri 

19 litre damacana sular, polikarbonat şişe içerisinde tüketime sunulmaktadır. Polikarbonat ambalaj gözle görülmeyen gözenek çaplarına sahiptir ve dışarıdan hava alışverişi yapar.Damacana sebili, 19 litrelik ambalajların tüketilmesine yardımcı bir ekipmanıdır. Sebil muslukları ve iç kısım; ortamdaki hava ile temas ederek çalışmaktadır.

Dış ortam, soyunma odaları, spor salonları, sauna vb. buharlı, nemli ve kirli tüm ortamlar; mikropların üremesine, çoğalmasına, var olmasına yardımcı olurlar. Kısacası dış ortamdaki çeşitli uygunsuzluklar (yoğun koku, toz, vb. kirler); suda olumsuz etkilere zaman zaman yol açabilmektedir.

Su Sebili Temizleme Ve Bakımı

Su Sebili Temizligi

Direkt güneş ışığına konulmamalıdır. Nemli, buharlı ortamlarda tutulmamalıdır. Toz, toprak akışının çok olduğu bölümlerde tutulmamalıdır. Temizliğine dikkat edilmelidir. Dış yüzeyi, her gün tozlardan uzaklaştırılmalıdır. Musluk ağızları gelişi güzel, temiz olmayan bezler ile temizlenmemelidir.

Damacana Pompa Temizligi

Pompalar kullanılmadan önce mutlaka yabancı koku içerip içermediği ve temiz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Pompa musluğundaki tıpa sürekli kapalı tutulmalıdır.

Pompa Temizliği Önerisi

Su pompası damacanadan sökülür. Bir su bardağı kaynar su hazırlanır. Damacana içerisine giren borunun önce iç ve dış kısmı; temiz bir fırça ile temizlenerek varsa görünür kirler uzaklaştırılır. Sonra kaynar su içeren bardağa daldırılır ve kaynar su pompaya çekilir, musluğundan akıtılır. Bu işleme bardak içindeki kaynar su bitene kadar devam edilir. Pompanın dış yüzeyi de temizlenerek, damacanaya geri takılır. Sebil ve pompalarınızı deterjan ile yıkıyorsanız, bolca durul-ayınız. Unutmayın yetersiz durulama sonucunda deterjan kokusu ve tadı suya geçecektir

Pompa Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Su pompalarının sık sık temizlenmesi ve belirli aralıklarla değiştirilmesi suyun kalitesinin korunması için önemlidir. Damacana suyun kullanımının pratikliği açısından hemen hemen herkesin evinde mevcut pompaların temizliği, suyun ömrünün olabildiğince uzaması için önemlidir. Yaygın olarak kullanılan bu pompalar suda ciddi koku ve tat bozukluklarına neden olmaktadır.

Su pompalarının iç kısmında bulunan körüklerin sürekli nemli olması toz taneciklerinin yapışmasına sebep olabildiği için zamanla ciddi bir kirlilik oluşturabilmektedir. Suda kötü tat ve kokuyu hissetmeye başladığınız anda pompayı yenilemeniz gerekmektedir.

Sebil Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Su sebili temizliği için iki farklı yöntem uygulanabilmektedir.

1.Su sebilinizi OZON GAZIYLA temizletebilirsiniz (Ozon Senitasyonu)

2.Su sebilinizi ÜZÜM SİRKESİ ile temizleyebilirsiniz.

OZONLA Su Sebili Temizliği

Ozonla Su Sebili Temizliği Ozon Senitasyonu

Doğal oluşumu; Güneşten gelen mor ötesi ışınımların, yerküremizin atmosferinde bulunan oksijeni parçalayarak ozon moleküllerine çevirmesi sonucunda oluşan ozon gazı, teknolojik oluşumda ozon jenaratöründe, elektron boşalımı yardımıyla her ortamda bulunan soluduğumuz havadan yada saf oksijenden elde edilmektedir.

 • Ozon gazı, uygulandığı miktara göre bir süre geçip, dezenfeksiyon görevini tamamladıktan sonra, ham maddesi olan oksijene dönüşür.
 • Su sebilinizin içerisinde kendisinden kaynaklı en küçük bir kalıntı, koku, tad, mekanik artık ve kimyasal madde bırakmaz.
 • Suyunuzun kötü kokmasını ve tad değişikliklerini engeller.
 • Sağlık açısından bir sakıncası olmadığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Özelliği nedeniyle doğadan gelip doğaya giden bir gazdır.

Su sebilin izin ozon gazıyla temizlenmesi evresi kısaca şu şekilde olmaktadır:

 • Öncelikle su sebilin izin dış temizliği yapılır.
 • Soğuk su kazancınızdan ozon gazı enjekte edilmiş su akıtılıyor, tabi bu gazla beraber biriken tortuların atılması için cihazınızın hemen arkasında bulunan tahliye tapası sökülüyor.
 • Kalıntılar dışarı atıldıktan sonra tahliye tapasını ozon jeneratörünün hortumu takılıyor.
 • Ozon jeneratörü su sebilin ize takılıyken tüm alanlar kapatılıp sebilini su ile dolduruluyor.
 • Daha sonra su sebilinin kapasitesine göre ozon dozajları ayarlanıp jeneratör çalıştırılıyor.
 • Son aşamada ozona doymuş su musluklardan ve tahliye borusundan dışarı akıtılıyor böylece su sebiliniz dezenfekte edilmiş oluyor.
 • Bu işlemi kendiniz bir cihaz edinerek yapabileceğiniz gibi, bu konuda deneyimli firmalardan da bilgi alabilirsiniz.

ÜZÜM SİRKESİYLE Su Sebili Temizliği

Bu yöntem herkesin kendi ev ya da iş yerinde kolayca ve daha düşük maliyetle yapabileceği bir dezenfeksiyondur.

Hepimizin bildiği gibi sirke çok önemli bir dezenfektandır.

 • Damacananızı 1/3 oranında ister kullandığınız kaynak suyuyla, isterseniz çeşme suyuyla doldurunuz.
 • İçerisine 1 litre üzüm sirkesi boşaltınız.
 • Su sebilinizin içerisinde kalan suyu, soğuk su kazanını, mavi renkle belirtilen soğuk su musluğundan tamamen boşaltınız.
 • Su sebilinizin arka tarafında bulunan tahliye tapasını açarak sıcak su kazanınızı ve tüm borulardaki suyu boşaltınız.
 • Su sebiliniz tamamen boşaldıktan sonra hazırladığınız içi sirkeli suyla dolu olan damacananızı her zaman yaptığınız gibi makinenizin üzerindeki yerine oturtunuz.
 • Damacananızın, makineye su akışı durduktan sonra, su sebilin-izin fişini takınız, sıcak ve soğuk su düğmelerini açarak çalıştırınız.
 • Su sebili 6 saat böyle çalıştıktan sonra kapatınız, fişten çekiniz, damacana üzerinden alınız ve yukarda söylemiş olduğum gibi su sebili sıcak ve soğuk su kazanlarını boşaltınız.
 • En son durulama bölümünde su sebili muslukları açık, arkasındaki tahliye tapası açık olarak 2-3 kez normal su ile devir daim yaptırınız.

Su sebili böylece temizlenmiş bir biçimde yeniden kullanabilirsiniz.

Su sebillerin izin temizliğinde kesinlikle deterjan, çamaşır suyu, kir çözücü, kireç çözücü, yağ çözücü gibi kimyasal maddeleri kullanmayınız.

Su sebilin izi bulunduğu ortam şartlarını göz önünde bulundurarak (mutfak, kirli ve tozlu bir atölye, yağlı bir tamirhane, doktor ofisi vs. gibi) 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık periyotlarda mutlaka temizleyiniz.

Unutmayın göz görmeyince gönül katlanır, ancak göz görmüyor diye bedeniniz katlanmaz ve tüm bunlar zaman içerisinde size sağlık problemleri olarak döner.

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi