Home / Klima / Split Klima Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Split Klima Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizin bir bölümünde yaz ayları aşırı sıcak geçmekte, bu durum çalışma ve yaşama koşullarını olumsuz yönde etkilemektedir. Daha rahat bir şekilde yaşama ve çalışma koşulları sağlayabilmek için çalışılan ve yaşanılan ortamların klimatizasyonuna ihtiyaç vardır.

Klima Montajında Dikkat Edilmesi Gereken

Dış ortam şartlarındaki değişkenlikler dikkate alınmaksızın, iç ortamlardaki sıcaklık, nem, hava hareketi, hava temizliği ve taze hava girişi unsurlarının birlikte kontrol edilerek iç ortamların istenilen şartlarda tutulmasını sağlayan klimalar Türkiye’de merkezi ve bireysel sistem olarak kullanılmaktadır. Merkezi sistemler genelde büyük binalarda ve resmi kuruluşlarda kurulup işletilmektedir.

klima iç ve dış ünite mesafesi

Türkiye’de konut ve küçük işyerlerinde genellikle split tipi klimalar kullanılmaktadır. Son yıllarda split klimaların filtre sistemleri olduk- ça geliştirilmiş ve ortam havasının en uygun şekilde filtre edilmesi sağlanmıştır. DC İnverter teknolojisiyle imal edilen klimalarda enerji sarfiyatı düşürülmüş, yeni geliştirilen R407C ve R410A gazlarıyla da oldukça düşük sıcaklıklarda ısıtma imkânı sağlanmıştır.

klima montaj yüksekliği

Akdeniz bölgesinde yaşayan insanlar, konutlarda ve iş yerlerinde genellikle kışları ısıtma amacıyla duvar tipi split klimaları tercih etmektedirler. Duvar tipi split klimalar, yeni geliştirilen soğutucu akışkanlarla -15 °C altındaki sıcaklıklarda dahi ısıtma yapabilmekteler. Bu geliş- meyle birlikte split klima artık Anadolu’nun iç kısımlarında da ısıtma amaçlı kullanılacaktır.

split-klima-montajinda-dikkat-edilmeli

Şekil 1’de duvar tipi split klimanın ısıtma ve soğutma konumlarındaki ısı alışverişleri gösterilmiştir. Split klimalar ısıtma konumunda iken, dış ünitede soğutucu akışkan buharlaşırken çevreden yüklenen ısı, soğutucu akışkanın iç ünitede yoğuşturulmasıyla iç ortama verir. Böylece iç ortamın ısıtılması sağlanır. Split klimalar soğutma konumunda iken, iç ünitede soğutucu akışkan buharlaşırken iç ortamdan yüklenen ısı, soğutucu akışkan dış ünitede yoğuşurken çevre ortamına verilir, böylece iç ortamın soğutulması sağlanır.

Duvar tipi split klimaların istenilen verimde ve arıza yapmadan uzun yıllar kullanılması ancak doğru şekilde ve kurallara uyularak yapılan bir montajla mümkündür. Bu çalışmada doğru bir montajın nasıl yapılacağı detaylı olarak anlatılmıştır. Duvar tipi split klimaların istenilen verimde ve arıza yapmadan uzun yıllar kullanılması ancak doğru şekilde ve kurallara uyularak yapılan bir montajla mümkündür. Bu çalışmada doğru bir montajın nasıl yapılacağı detaylı olarak anlatılmıştır.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi