Home / Bilişim / Seo Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır ?

Seo Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır ?

Seo Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır ? SEO başta Google olmak üzere arama motorları odaklı yapılan çalışmalara verilen isimdir. İngilizce adı ile Search Engine Optimization (SEO) arama motorlarına yapılan tüm çalışmalardır. SEO web siteleri veya mobil aplikasyonları aracılığı ile sağlanan hizmet, ürün satışı ve bilgilerin arama motorlarında üst sıralara taşınarak daha çok kazanç ve kitleye ulaştırılmasıdır.

Search Engine Optimization

Search Engine Optimization Arama motorlarının amacı ziyaretçilerine bulmak istedikleri anahtar kelimeyle alakalı doğru sonuçları getirmektir. Bu sonuçların neye göre getirileceği ve sıralamasıyla ilgili her arama motorunun hem ortak hem kendilerine özel bazı kriterleri vardır. Bu kriterler zamanla güncelleştirilip geliştirilmekle kalmayıp bazı dönemlerde de artık kullanılmayan seo teknikleridir.

Seo Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır

Google ve Seo

Şüphesiz Türkiye’de aramaların büyük bir bölümü Google’da yapılmakta. Doğal olarak seo hedeflerini Google’a yönelik planlamak gerekiyor. Google Seo çalışması, Google dostu siteler oluşturma, kalite şartlarına uygun düzenlemeler yapılması ve hatta bir kademe daha atlayıp Google’ın ileride ne yapabileceğini tahmin etmeyi gerektirmekte.

Google Yönergelerine Uyunuz

başda Google Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi ne mutlaka uyunuz,  Spam içerik veya black hat seo taktikleri eninde sonunda sitenize zarar verecektir. Google birkaç sene öncesine kadar gizli yazıyı fark edemiyordu, fakat şu an fark ediyor. İlk siteleri indeksten silindiğinde firmaların düştükleri komik durumları hatırlıyorum. Google’ın zaman içerisinde spam içeriği daha iyi ayırt ettiğini unutmayın. Kirli link çalışmalarının da sonu bu şekilde olacak. (bloglara abuk yorumlar hack link vs)

SEO Neden önemli ? 

SEO nedir ve nasıl yapılır konularını hallettik sanırım  Şimdi gelelim SEO neden gereklidir, SEO bizim ne işimize yarayacak adlı soruların cevaplarını vermeye. Eğer bir web siteniz varsa ve gelir kazanmayı düşünüyorsanız mutlaka sitenizin tanıtımını yapmanız yani kullanıcılara ulaşmanız gerekir.

seo teknikleri

Google AdWords Reklamları

Google reklamları ile müşterilerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz ve websitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Ancak elinizi cebinize atmaktan çekinmemeniz gerekir. Her reklam kanalında olduğu gibi AdWords reklam yönetimi de sizin için maliyetli olacaktır.

Facebook Reklamları

Özellikle üye kazanımı için tercih edilen Facebook reklamları da, en az AdWords kadar maliyetlidir. Bir süre kesenin ağzını Facebook için de açmanız gerekir.

SEO magnet

sosyal medya kanalları

Twitter ve Linkedin’e reklam vermek için oldukça güçlü olmalısınız. AdWords ve Facebook’a göre oldukça pahalı olan bu iki firma, gelişi güzel açılan reklamlar ile canınızı oldukça sıkabilir.

Satış ortaklığı : Reklam kanalları arasında nispeten en az maliyetli olan kanal: Satış ortaklığı yani affiliate kanalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki bu pazarlama yöntemi ile oluşacak satışlardan komisyon vermeniz gerekecektir.

Sitenizin şık ve farklı tasarımı

kullanıcıların sitede kalmasına ve sitenize ilgi duymasına yardımcı olur. Bilindik ve standart tasarımlar yerine özgün tasarım kullanmayı tercih edin. Google sitenizin her noktasının özgünlüğüyle ilgileniyor, gerçekleştireceğiniz farklı ve sıra dışı tasarımlarla özgünlüğü yakalamaya çalışın. Özgün tasarımlar kullanıcılar tarafından da genelde beğeni ile karşılanıyor.

Elbette Özgün Site 

kastımız aşırı dağınık ve hem Google hem de kullanıcıları rahatsız eden tasarımlar anlamına gelmiyor. Sitenizin 12 ayda bir tasarımına müdahale etmeyi ihmal etmeyin. Yapacağınız değişiklikler çok radikal ve köklü olmak zorunda değil. Amacınız yenilikçi olmanızı aksatmamanız (evet biz de yakında tasarımı değiştiriyoruz).

Sitenizin belli bir hiyerarşi yapıda olmasına ve hem kullanıcılar, hem de Google tarafından rahatlıkla okunabilir olduğundan emin olun. Google sitenizi ziyaret ettiği zaman sitenizi kod bölümünden okuyor. Div ve Css’in doğru, hatasız kullanımı ile rakiplerinize göre daha avantajlı bir konuma sahip olabilirsiniz.Küçültülmüş ve süre sonu belirtilen dosyalar sizi bir adım daha öne çıkartacaktır.

seo teknikleri google

Sitede çalışmayan linkler ve kırık url

yapılarının çoğalması tehlike çanlarının çalmasına yeterlidir. Google bu durumu “ilgisizlik” olarak adlandırır ve site sahibinin sitesiyle yeterince ilgilenmediğini, sitenin artık vasfını yitirdiğini düşünmesine sebep olur. Kırık linkler ve çalışmayan url yapıları zamanla arama motorları tarafından gözden çıkarılmanıza ve sitenize gelen hitlerin git gide azalmasına neden olur. Sitenizde yapacağınız rutin kontroller ve search console üstünde gerçekleştireceğiniz kontrollerle link kırılmasının önüne geçebilir, kırık olan linkleri en basit uygulama olan 301 yapılandırmasıyla onara bilirsiniz.

İletişim bölümü bilgilerinizi paylaşın

İletişim bölümünüzde bilgilerinizi paylaşmaya çekinmeyin. Google iletişim sayfanızda bulunan bilgilerinizi ve bu bölümü dikkatle inceler. Sitenizin iletişim bilgilerinde telefon, açık adres, iletişim formu, harita, vergi daire ve numarası ve varsa şube gibi bilgilerinizi çekinmeden paylaşın. İletişim bilgilerinizin whois bilgileriniz ile örtüşmesi sizi değerli kılacaktır. Kullanıcı istismarına sebep olan davranışlar sebebi ile Google gizlenmiş ve açık şekilde belirtilmemiş içeriklere karşı duyarlıdır. Google sitenize daha temkinli yaklaşabilir. Bu yüzden iletişim bölümünde şeffaf olmaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu şeffaflık ilkenizi kullanıcılarınızın olumlu karşılayacağını unutmayın.

Gizlilik, hizmet şartları, mesafeli satış sözleşmesi,

site kullanım şartları ve benzer sayfaların sitenizde olması ve içeriğinin sizinle alakalı olmasını Google güvenilirlik olarak adlandırır. Bu da sizin diğer sitelere göre sizin sitenizin daha avantajlı hale gelmenizi sağlar. Özellikle Google Adwords politikalarında bu konuda oldukça hassas davrandığını söyleyebiliriz.

SSL Sertifikası kullanımı önemli

SSL Sertifikası kullanımına önem verin. Google index sayfası dahil, tüm veri alışverişinin gerçekleştiği sayfalarda SSL sertifikasına sahip olan siteleri daha güvenilir bulur. SSL sertifikası olan sitelere, SSL sertifikası olmayan sitelere nazaran daha cömert davranır. Ayrıca kullanacağınız EV SSL ile şirketinizin resmi ismini url bar bölümüne yazıdırabilir ve firmanızın bilinirliğine katkı sağlayabilirsiniz. SSL verilerin tümünün gizli kalması sebebiyle Google tarafından kullanıcıya güvenli hizmet verildiği şeklinde yorumlanır. Gizli kalan kullanıcı bilgileri kullanımınıza verdiğiniz değerin bir işaretidir ve Google bu işareti kolaylıkla görebilir.

SSL Sertifikası

Veri işaretleyicisinin kullanan sitelerin kullanmayan sitelere göre daha şanslı olduğuna inanıyoruz. Veri işaretlemek kullanıcılarımıza arama sonuçlarında kendinizi diğer sitelere göre daha etkili gösterme imkanı sunar ve bu durumda sitenize ziyaretçi çekmenize sebep olur. Şayet içinde olduğunuz sektör veri işaretleyici aracını kullanmaya uygun bir içeriğe sahipse bunu kullanmanızı ısrarla tavsiye ederiz. Kullanım ardından sitenizde gerçekleşecek olan trafikten bunu ne denli faydalı bir araç olduğunu anlayacağınıza inanıyoruz.

Dikkatinizi Çekebilir

Playstation 4 Yazılım Güncelleme

Playstation 4 Yazılım Güncelleme

Playstation 4 Yazılım Güncelleme Sürüm 5.05’in temel özellikleri: PlayStation 4 için Sistem Yazılımı sürüm 5.05 …

2 comments

  1. Yusuf YILDIRIM

    arama motoru optimizasyonu ile ilgili sayfanızda backlink çalışması yapmak istiyoruz. Detaylar için lütfen iletişime geçin.

  2. SEOFİSİ

    SEO Hakkında bilgiler için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi