Home / Ev Aletleri / Saç Kurutma Makinesi Tamiri

Saç Kurutma Makinesi Tamiri

Saç Kurutma Makinesi Tamiri konusu : Saç kurutma makineleri, her iki tipte küçük cihazın birleşmesini sağlar: ısınan ve bir şeyleri hareket ettirenler. Bu nedenle, bir saç kurutma makinesi hem bir ısıtma elemanı hem de bir fan motoru içerir.

Çoğu kişi saç kurutma makinesindeki en basit problemleri bile düzeltmek için zahmet etmez çünkü genellikle değiştirilmesi daha ucuza mal olur. Onları atıp yenilerini almak daha kolaydır. Bununla birlikte, uzun vadede, daha kaliteli bir saç kurutma makinesi almak ve tamiratların çoğunu kendiniz yapmak daha etkili olabilir.

Saç Kurutma Makineleri Nasıl Çalışır?

Kişisel saç kurutucuları çeşitli şekil ve ebatlarda gelir, ancak hepsi aynı bileşenleri içerir ve aynı şekilde çalışır. Tipik saç kurutma makinesi bir açma / kapama düğmesi, fan hızı düğmesi, fan ve motor, bir ısı düğmesi, bir ısıtma elemanı ve bir termal kesme anahtarı içerir.

Isıtma anahtarı ısıtma elemanına iletilen akım miktarını kontrol eder, böylece saç kurutma makinesinin verdiği ısıyı kontrol eder. Fan hızı anahtarı, fan motorunun ve fanının hızını kontrol eder, böylece saç kurutma makinesinin gönderdiği havanın kuvvetini kontrol eder. Termal kesme anahtarı, emniyet unsuru, aşırı ısındığında ısıtma elemanını kapatır.

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Tamir Edilir?

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Tamir Edilir?

Genel saç kurutma makinesi onarımı şalterin, fanın, ısıtma elemanının ve termik kesimin bakımını içerir.

Açma Kapama Tuşu Bakımı : Açık / kapalı, fan hızı ve ısı düğmeleri aynı şekilde çalışır. Saç kurutma makinesine, fana veya elementlere giden akımı kontrol eder.

Bazı anahtarların yalnızca iki konumu vardır: açık veya kapalı, yüksek veya düşük. Diğerlerinde üç veya daha fazla tane var. Bununla birlikte, hepsi aynı şekilde sınanır ve değiştirilir. Bir saç kurutma makinesi anahtarı nasıl test edileceğidir:

Saç kurutma makinesi fişini çekin ve muhafazayı dikkatle açın ve çıkarın. Vidalar tipik olarak motor havalandırma deliğine gömülür.

Anahtarlar elektrik kablosu ile fan motoru ve ısıtma elemanı arasındaki sapa veya ana gövdeye monte edilecektir. Anahtarı çıkarın ve bağlantısını kesin.

Bir süreklilik test cihazı veya çoklu işaretleyici kullanarak anahtarın gerektiği gibi çalıştığından emin olun. Yani, bir açma / kapama anahtarı KAPALI konumda bir açık devre (süreklilik ışığı kapalı) ve AÇIK konumda kapalı devre (süreklilik açık) gösterir.

Fan hızı anahtarları ve ısıtma elemanı anahtarları, tüm ayarlarda sürekliliği gösterecektir.

Saç Kurutma Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar

Saç Kurutma Makinesi Ne Kadar Elektrik HarcarFan Bakımı :Bir saç kurutma makinesindeki fan havayı bir havalandırma deliğinden içeri çekerek memeden iter. Fan hızı anahtarı ona elektrik akımı gönderir.

Saç kurutma makinesi fanları genellikle dayanıklıdır. Sorunların başlıca nedenleri saç ve nem – banyoda bolca bulunan iki element.

Saç, tüysüz ve diğer artıklar hava emişindeki ekran filtresini tıkayabilir. Temizlemek için sıkıştırılmış hava veya yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın.

Nem, parçaları kısaltan herhangi bir motora zarar verebilir. Bir saç kurutma makinesi fanını ve motorunu test etmek ve onarmak için: Muhafaza vidalarını sökün ve muhafazayı kaldırın.

Fan kanatlarını çıkartın ve kontrol edin, gerekirse onarın veya değiştirin.

Akımın motor üzerinden kapalı bir yol (kesintisiz ışık açık) olduğundan emin olmak için bir süreklilik test cihazı kullanarak motoru test edin. Değilse, motoru sökün ve vatlı ve boyut olarak aynı oranlardan biriyle değiştirin.

Değiştirilen bir motor bulunamazsa veya yeni bir saç kurutucusunun yarısından daha fazla bir maliyeti varsa, saç kurutma makinesinin tamamını değiştirmeyi düşünün.

Saç Kurutma Makinesi Temizliği

Saç Kurutma Makinesi TemizliğiRezistansın Bakımı : Saç kurutma makinasındaki ısıtma elemanı, iletken olmayan bir çerçevenin etrafına sarılmış sürekli yüksek dirençli bir teldir. Cihazın memesine veya çıkış deliğine monte edilmiştir. Ona elektrik akımı uygulandığında, eleman ısınır. Bitişik fan, elementi geçerek havayı zorlar ve memeden çıkmadan önce ısıtarak onu ısıtır. Bir sorundan şüpheleniyorsanız bir saç kurutma makinesi öğesini test etmek için:

Saç kurutma makinesinin gövdesini ve elemanın kalkanını çıkartın.

Elemana giden iki telin bulun. Herhangi bir belirgin kırılma veya enkaz için kabloları ve parça bobinlerini görsel olarak inceleyin.

Sürekliliği kontrol etmek için süreklilik test cihazı veya çoklu kontrol cihazı kullanın. İki kablo arasındaki devre kapalı olmalıdır (süreklilik açık). Değilse termal kesmeyi kontrol edin.

Termal kesme işlemi düzgün çalışıyorsa, ısıtma elemanını tam bir değiştirme parçasına değiştirin.

 Sigorta Bakımı : Bir elektrikli saç kurutma makinesinin eleman grubunda bir termal kesme bulunur. Bimetalik bir termostatın amacı, eğer çok ısınırsa, saç kurutma makinesi elemanını kapatmaktır. Termal kesmeyi test etmek için:

Mahfazayı açın ve parça takımına erişin.

Enkaz, bozulma veya renk değişikliği için termal kesmeyi bulun ve inceleyin.

Temas noktalarını zımpara kağıdı ile temizleyin. Hassas eleman tellerine zarar vermemek için püskürtmeyi birkaç dakika sıkıştırılmış hava ile yeterince uzak tutarak gevşetin.

Bu yüzden, hatalı çalışan saç kurutma makinesi, ekmek kızartma makinesi ya da diğer küçük cihazları atmadan önce sorunu çözmek kolay bir şey olmadığından emin olun. Bu makaledeki ipuçları, bu ev eşyalarını almanıza ve tekrar çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi