Vulkan Fırın Bakımı Ve Temizliği
Vulkan Fırın Bakımı Ve Temizliği

Vulkan Fırın Bakımı Ve Temizliği

Vulkan Fırın Bakımı Ve Temizliği Vulkan fırınları çok çeşitli lezzetli yemekleri kolaylıkla pişirebilir. En iyi durumda kalmak için, onları temizlemenin ve korumanın belirli yolları vardır. Neyse ki, bir Vulkan fırınının nasıl temizleneceğine dair kolay bir kılavuzumuz var . Paslanmaz çeliğin bakımıyla ilgili ipuçlarından popüler Vulcan konveksiyon ve tutma modellerindeki temizleme talimatlarına kadar her şeyi bulacaksınız .

Vulkan Fırın Temizleme

 • Ön Temizlik Hazırlığı
 • Vulkan Konveksiyonlu Fırının Temizlenmesi
 • Vulcan Tutma Fırınının Temizlenmesi
 • Paslanmaz Çelik Bakım İpuçları

Ön Temizlik Hazırlığı

Temizliğe başlamadan önce ünitenizi buna göre hazırladığınızdan emin olun.

 • Adım 1. Üniteyi kapatın ve fişini çekin – Su ve temizleyici uygulamaya başlamadan önce fırının kapalı olduğundan ve fişinin prizden çekildiğinden emin olun.
 • Adım 2. Fırını soğumaya bırakın – Temizlemeye başladığınızda fırın soğumuş olmalıdır. Ünite hala sıcaksa, soğuması için en az 30 dakika verin.

Fırının üst kısımlarına hortum kullanmaktan veya su sıçratmaktan kaçının. Bu bölümler tipik olarak fazla sudan zarar görebilecek elektrik bileşenlerini barındırır. Ayrıca aşındırıcı pedler veya sert kimyasal temizleyiciler kullanmayın. Her ikisi de iç ve dış kısma veya fırına zarar verebilir.

Vulcan Konveksiyonlu Fırın Temizliği

Vulcan’ın VC ve SG Tam Boyutlu Konveksiyon Fırınları serisinin özel temizleme talimatları vardır. Üniteyi hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin.

Günlük Temizlik Talimatları

Kullanımdan sonra aşağıdaki adımlar günlük olarak yapılmalıdır:

 • Adım 1. Nikel kaplı rafları çıkarın – Fırının içindeki nikel kaplı rafları ve raf desteklerini çıkarın .
 • Aşama 2. temizleyin rafları – raflar ve destekler bir lavabo ya da bulaşık makinesinde yıkanabilir. Yumuşak bir sabun veya deterjan kullandığınızdan emin olun.

   

 • Adım 3. Fırının içini temizleyin  Porselen içini ılık su ve hafif bir deterjan veya sabunla nemli bir bez kullanarak temizleyin. Alanı iyice duruladığınızdan ve kuru, yumuşak bir bezle sildiğinizden emin olun.
 • Adım 4. Pencereyi temizleyin (gerekirse) – Cam pencerede sıcak renk tonu oluşursa, temizlemek için nemli bir bez kullanın. İnatçı bir birikim olduğunda, yumuşak bir fırça ve temizleyici veya ılık su ve kabartma tozu solüsyonu kullanmayı düşünün. Ovma tozu kullanmayın çünkü cama zarar verir ve camı buğulandırır.
 • Adım 5. Rafları yeniden monte edin – İç kısım kuruduğunda, temiz ve kuru rafları ve destekleri tekrar fırının içine yerleştirin.
 • Adım 6. Fırının dışını temizleyin – Fırının dışını temizlemek için nemli bir bez kullanın. Önemli ölçüde yağ birikmesi veya yanmış yiyecek varsa, ılık su ve yağ çözücü veya ovma tozunu bir macun halinde karıştırın. Bir sünger veya özel bir paslanmaz çelik yün ped kullanarak temizleyiciyi ovun. Cila çizgileri yönünde ovduğunuzdan emin olun.
 • Adım 7. Dış yüzeyi kurulayın – Temizlendikten sonra iyice durulayın ve üniteyi kuru bir bezle silin. Paslanmaz çeliği güvenli bir şekilde kullanmanın yolları için bu kılavuzun altındaki bakım ipuçlarına bakın .
 • Adım 8. Kokuları gidermek için fırını çalıştırın – Pişirme sırasında temizlik malzemelerinin kokusu kalabilir. Bunu önlemek için fırını 500°F’ye ayarlayın ve yaklaşık 30 ila 45 dakika boşta çalıştırın.

Haftalık Temizlik Talimatları

Günlük bakımın yanı sıra şnorkel ve fanı haftalık olarak da temizlemelisiniz. Aşağıda uygun bakım için adımlar verilmiştir.

Şnorkel Temizliği

Şnorkel, arka fırın boşluğunda bulunan bir ısı sirkülasyon tüpüdür . Uygun havalandırmayı sağlamak için, her zaman temiz ve tıkalı olmamalıdır. Haftada bir kez, şnorkeli temizlemek için bir temizleme solüsyonu ve bir bez veya yumuşak kıllı bir fırça kullanın. İşiniz bittiğinde temizleyiciyi iyice durulayın ve fırını boş olarak 400°F’de 20 dakika çalıştırın. Bu, durulanmayan herhangi bir artık temizleyiciyi yakmaya yardımcı olacaktır.

Fan Temizleme

Fan da haftada bir temizlenmelidir. Temizleyin fan kanatları sert-kıl fırça, sıcak su ve bir temizleme çözeltisi kullanılır. Temizlerken bıçakları bükmediğinizden veya zarar vermediğinizden emin olun. Temizlemenin ardından, bir bez kullanarak gevşek kalıntıları toplayın.

Vulcan Fırın Temizliği

Vulcan Pişirme ve Bekletme Fırınlarının özel temizleme talimatları vardır. Üniteyi hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin.

Günlük Temizlik Talimatları

Kullanımdan sonra aşağıdaki adımlar günlük olarak yapılmalıdır:

 • Adım 1. İç yan rafları çıkarın – Ünite kapanıp soğuduktan sonra ünitenin içindeki yan rafları çıkarın.
 • Adım 2. İç yan rafları temizleyin – İç yan rafları bir lavaboya veya bulaşık makinesine yerleştirin. İster lavaboda ister bulaşık makinesinde yıkıyor olun, yumuşak bir sabun veya deterjan kullandığınızdan emin olun. Lavaboda temizlik yapıyorsanız, suyun ılık olduğundan emin olun.

   

 • Adım 3. Fırının içini temizleyin – İçeride herhangi bir kalıntı ve kalıntı olup olmadığını kontrol edin. Nemli bir bezle temizleyin. Bitirdiğinizde, kuru ve yumuşak bir bezle silin.
 • Adım 4. Pencereyi temizleyin (gerekirse) – Cam pencerede sıcak renk tonu oluşursa, temizlemek için nemli bir bez kullanın. İnatçı bir birikim olduğunda, yumuşak bir fırça ve temizleyici veya ılık su ve kabartma tozu solüsyonu kullanmayı düşünün. Ovma tozu kullanmayın çünkü cama zarar verir ve camı buğulandırır.
 • Adım 5. İç yan rafları yeniden monte edin – İç kısım kuruduğunda, temiz ve kuru yan rafları tekrar fırının içine yerleştirin.
 • Adım 6. Fırının dışını temizleyin – Fırının dışını silmek için nemli bir bez kullanın. Önemli ölçüde yağ veya kir birikmesi varsa, ılık su ve yağ giderici kullanın.
 • Adım 7. Dış yüzeyi kurulayın – Temizlendikten sonra iyice durulayın ve üniteyi kuru bir bezle silin. Paslanmaz çeliği güvenli bir şekilde kullanmanın yolları için bu kılavuzun altındaki ipuçlarına bakın .

Paslanmaz Çelik Bakım İpuçları

Paslanmaz çelik yüzeye zamanla zarar verebilecek bazı unsurlar ve prosedürler vardır. İşte kaçınılması gerekenlerin bir listesi:

 • Asitli veya klorürlü temizleme solüsyonları kullanmayın – Bu temizleme solüsyonları fırının dışındaki koruyucu filmi parçalar.
 • Yüzeyde yiyecek veya tuz bırakmayın – Birçok yiyecek asidik özellikler içerir ve tuz klorür içerir. Her iki eleman da dışarıya zarar verebilir.
 • Aşındırıcı aletler kullanmayın – Paslanmaz çelik kaplamaya zarar verebilecek tel fırçalar, ovma pedleri, sıyırıcılar, eğeler veya metal aletler kullanmaktan kaçının.
 • Çelik yün kullanmayın – Çelik yün pedler veya temizleme araçları dış kısımda paslanmaya neden olabilir.
 • Temizlerken dairesel hareketlerle ovalamayın – Yüzeyi temizlerken paslanmaz çeliğin damarı yönünde hafifçe ovaladığınızdan emin olun.

Sert su birikintileri, paslanmaz çelik yüzeylerde pasın ana nedenidir. Herhangi bir tortuyu önlemek veya gidermek için tesisinizdeki suyun filtre veya yumuşatıcı ile arıtıldığından emin olun. Ayrıca temizlerken hafif deterjanlar veya klorür içermeyen temizleyiciler kullanın. Bunlar korozyonu önleyen maddeler içerir. Ekstra koruma ve daha parlak bir kaplama eklemek için paslanmaz çelik cila kullanmayı düşünün. Öneriler için kullanım kılavuzuna bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir