Vestel Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları
Vestel Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları

Vestel Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları

Vestel Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları İlk bakışta, klimaların sembollerine bakmak ve deşifre etmek oldukça kolay olabilir: bunların çoğu, farklı kar tanesi simgeleri varyasyonlarına su ve hava illüstrasyonları şeklinde gelir. Oldukça basit? Pek değil. Standart soğutma ısıtma modu ve nem alma modu veya açma ve kapama düğmelerinin yanı sıra, daha az belirgin olan diğer simgelerin amacını ve işlevini bulmak çok kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, klima satıcınız veya servisiniz bu sembollerin anlamlarını ve işlevlerini açıklamak için zaman ayırmadıysa, bu semboller klimanızın uzaktan kumandasına veya kontrol paneline oyulmuş bir grup tozlu hiyeroglif de olabilir.

Vestel Klima Kumanda İşaretleri Ve Kullanımı

Vestel Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları Bu makalede, yaygın olanlardan en belirsiz sembollere kadar klima sembollerinin farklı anlamlarını ve işlevlerini tartışacağız. Artık çok sayıda klima markası olduğu için semboller değişebilir ve bu nedenle ünitenizin hangi markaya ait olduğunu kontrol etmeniz önemlidir.

Vestel Klima Sembolleri

 1. Açık ve kapalı 
 • En yaygın olanı ile başlayalım: açma ve kapama sembolü. Bu sembol genellikle dikey bir çubukla temsil edilir.
 1. Soğuk Modu (yaz)
 • Herhangi bir kar tanesi sembolü, klima soğutma moduna aittir. Bu işlev, bir klimada en yaygın kullanılan modlardan biridir ve ünitede anında soğutma için popüler bir seçim olmaya devam etmektedir.
 1. Sıcak modu (kış)
 • Sembol güneş şeklinde görünüyorsa, ısıtma modu içindir. Isıtma modu, istenen sıcaklığa ulaşılana kadar bir odaya sıcak hava üfleyerek çalışır.
 1. Nem alma modu
 • Soğutma modu ile karıştırılmaması için, kurutma modu genellikle bir su damlası sembolü ile temsil edilir. Sıvı sembolü kullanmasına rağmen, kurutma modu, bir yandan soğuk hava üflerken bir yandan da oda havasındaki nemi azaltan bir işlevdir.
 1. Fan Modu
 •  Güçlü soğutmaya ihtiyacınız yoksa, fan modu sizin için en iyi şekilde çalışmalıdır. Bu özellik genellikle bir fan sembolü ile temsil edilir ve ünitenin dahili fanının daha düşük soğutma kapasitesi pahasına da olsa hava sağlamasını sağlar. Bu modun güç ve elektrik tüketimini azalttığı bilinmektedir.
 1. Pervane hızı
 • Fan hızı sembolü, genel olarak sinyal çubuklarının sembolünde gösterilir. Bu, dahili fan hızının şu anda sahip olduğu oranı belirtmenize yardımcı olur. Çubuklar ne kadar yüksek olursa, fan o kadar hızlı çalışır.
 1. Otomatik İşlev
 • Otomatik işlev genellikle farklı okların içinde yer alan “A” harfiyle gösterilir. Bu fonksiyon, üniteniz tarafından ulaşıldığında istenen sıcaklığın korunmasından sorumludur. Ayrıca hem soğutma hem de ısıtma modunda çalışır.
 1. Sessiz mod
 • Sessiz veya sessiz mod genellikle bir insan sinyal sessizliği ile temsil edilir. Bu modu kullanmak, size daha iyi bir gece uykusu sağlamak için ünitenizin mümkün olduğunca sessiz çalışmasını sağlayacaktır.
 1. Dikey Hava Salınımı
 • Dikey hava salınımı, genellikle birden fazla hava darbesi taşıyan bir sembolle temsil edilir. Bu, hava salınımınızı dikey olarak ve üç ortak yönde yönlendirmenizi sağlar: statik, salınımlı veya otomatik.
 1. Yatay Hava Salınımı
 • Dikey hava salınım sembolüne benzer şekilde, yatay muadili genellikle yatay ayarda da olsa hava vuruşlarını görüntüler. Bu işlevi seçmek, ünitenin havasının yatay akışını seçmenizi sağlar.
 1. Turbo Soğutma
 • Acil soğutmaya mı ihtiyacınız var? Klima kumandanızda bir insan figürü veya bir yıldırım sembolü aramayı deneyin. Turbo soğutma, 15 ila 30 dakika arasında size güçlü soğutma sağlamak için makinenizi maksimum kapasitede çalışmaya zorlar.

Yıllar geçtikçe AC kontrolörleri daha gelişmiş, karmaşık ve teknik hale geldi. İklimlendirme endüstrisindeki en yeni gelişmeleri dahil ederek, bu AC uzaktan kumandaları, birlikte hareket ettikleri klima üniteleri ile birlikte gelişebilmektedir. Bu günlerde, normal pencere veya split klima, eşit derecede yetenekli bir klima uzaktan kumandasıyla donatılmıştır. Bu nedenle ikisi bir araya geldiğinde hoş ve zengin özelliklere sahip bir Klima deneyiminin ortaya çıkması beklenebilir.

Vestel Klima Kumanda İşaretleri Ve Kullanımı

Klima uzaktan kumandasındaki bu gelişmelerle, bazen basit bir kullanım eylemi, ortalama bir Klima kullanıcısı için oldukça kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir. Ancak endişelenmeyin, Klima uzaktan kumanda, kullanımı her zaman rahat olması gereken kullanışlı bir cihazdır. Bu yazıda, bir dahaki sefere elinizi koyduğunuzda cihazı daha iyi anlayabilmeniz için tipik klima uzaktan kumanda işlevlerinden bazılarını tartışacağız.

Klima Uzaktan Kumandasının İşlevleri Nelerdir?

 1. AC kompresörünü açıp kapatarak kontrol eder – Bir klima kontrolörünün ortak işlevlerinden biri, klima sıcaklık ayarları veya modları yoluyla klima kompresörünü açıp kapatabilmenizi sağlamasıdır. Örneğin, klima soğutma modundaysa, Klima kompresörü otomatik olarak açılır. Öte yandan, klimanız fan modunu kullanıyorsa, ünite maksimum soğutma için buna ihtiyaç duymayacağından kompresör kapatılabilir.
 1. AC/DC inverter kompresörünü kontrol eder – AC veya DC inverter klima kompresörünü kontrol edebilmek, bir AC kontrol cihazında bulunan başka bir fonksiyondur. Ancak bunlar inverter kompresörler olduğu için sadece AC ve DC inverter ünitelerinde bulunur ve bunlara özeldir.
 1. Çok çeşitli farklı klima modlarını kontrol eder – Klima uzaktan kumanda ayrıca bir dizi farklı mod düğmesi içerir bunların tümü, bir klimanın nasıl çalıştığına katkıda bulunur, sıcaklık seviyelerinden soğutma yoğunluğuna kadar. Standart bir Klima uzaktan kumanda genellikle soğutma modu, ısıtma modu, kurutma modu, otomatik mod ve fan modunu içerir. Soğutma modu, soğuk havayı çok daha hızlı bir şekilde deneyimlemek istiyorsanız dönebileceğiniz varsayılan ayardır. Öte yandan, genel olarak soğuk bir bölgedeyseniz ve bir odadaki sıcaklığı artırmak istiyorsanız, ısıtma modunu seçebilirsiniz. Kuru mod, esasen, bir odadaki nemi ve nemi gidermek için kompresörün açılıp kapanmasına izin veren soğutma modunun başka bir çeşididir. Bu arada otomatik mod, ünitenizin bir odayı soğutması veya ısıtması gerektiğinde fanın çalışmasını bildirir. Son olarak, fan modu, enerji ve elektrikten tasarruf etmek için minimum soğutma elde etmek isteyen AC kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılır.
 1. Enerji ve elektrik tasarrufuna yardımcı olmak için ekonomi veya uyku modu sunar Standart klima modlarının yanı sıra, AC uzaktan kumanda size üniteyi enerji tasarrufu özelliğine geçirme seçeneği de sunar. Daha yaygın olarak uyku modu olarak bilinen bu ayar, soğutma sıcaklığını artışlarla düzenleyerek klimanın performansını iki katına çıkarmasını sağlar. Bu genellikle gece kullanıldığından, bina sakinleri genellikle hızlı uykuda oldukları için bu değişiklikleri ayırt edemezler, bu da daha rahat bir uykunun yolunu açar ve elektrik faturalarında ek tasarruf sağlar.
 1. Klima fan hızını kontrol etmenizi sağlar – Genellikle yüksek, orta ve düşük seviyeler altında sınıflandırılan uzaktan kumanda, kullanıcıların bir ünitenin fan hızını kişisel olarak seçmelerine de olanak tanır. Ek olarak, daha sezgisel ve akıllı bir fan hızı için klimanızın uzaktan kumandasında Otomatik modunu da seçebilirsiniz.
 1. Size bir zamanlayıcı ayarlama ve Klima açma veya kapatma yeteneği verir – Çoğu Klima ünitesi ve air con uzaktan kumanda cihazı, onları açıp kapatmanıza izin veren bir zamanlayıcı ile donatılmıştır. Örneğin, klimanızı gece uyurken sadece 5 saat kullanmayı planlıyorsanız, bir zamanlayıcıyı birkaç saat sonra kapatacak şekilde ayarlamak güç ve elektrik tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.
 1. Elektrik kesintisi durumunda kullanabileceğiniz otomatik rastgele yeniden başlatma özelliği vardır – Otomatik rastgele yeniden başlatma özelliği, ani bir elektrik kesintisi durumunda klima ünitenizdeki ayarları korumanızı sağlar. Bu, güç geri geldiğinde en son klima ayarlarınıza yeniden başlamanıza yardımcı olur. Ek olarak, klima kompresörünü neredeyse aynı anda çalıştıracaktır.
 1. Klimayı toz toplamak için negatif iyonlar oluşturmaya ve salmaya yönlendirebilir – İyonlaştırıcı özelliği artık piyasadaki çoğu klimada bulunan ortak bir özelliktir. Klima yerleşik bir iyonlaştırıcı özelliği varsa, bunu Klima uzaktan kumandanızı kullanarak açabilirsiniz. Ünite, toz parçacıkları, polen ve diğer görünmez kirleticiler gibi bir odadaki pozitif yüklü iyonları çekmek için havaya elektrik kullanarak neredeyse anında negatif iyonlar üretmeye başlayacaktır.
 1. Ünitenizdeki hava panjuru işlevini kontrol edebilir – Bir klimadaki hava panjuru veya hava salınımı işlevi, hava akışını seçtiğiniz yöne yönlendirmeye yardımcı olur. Bunu, klima uzaktan kumandanızda hava salınım fonksiyonunu arayarak ve ok navigasyonları aracılığıyla istediğiniz yöne ayarlayarak değiştirebilirsiniz.

Klima Performansını En Üst Düzeye Çıkarma

AC ünitenizi daha iyi maksimize etmek için, bir klima uzaktan kumandasının temel işlevlerine aşina olmanız gerekir. Bu ilk başta biraz kafa karıştırıcı gibi görünse de, tekrarlanan kullanım ve denemelerle askıda kalmalısınız! Klima etkili bir şekilde nasıl çalıştıracağınızı bilmek, ünitenin verimli çalışmasını sağlayarak istenmeyen onarımlardan ve yüksek bakım maliyetlerinden kaçınmanıza olanak tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.