Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Ticari Fırın Temizleme ve Bakım İpuçları

Ticari Fırın Temizleme ve Bakım İpuçları Kabul edelim. Başka hiçbir cihaz, ticari mutfağınızı fırınınız gibi pişirmeye devam etmez. Bozulmasını göze alamazsınız, bu nedenle rutin ekipman bakımı ve temizliği bir zorunluluktur. Bir teknisyenle yapılan kontrollerin yanı sıra, düzenli servis randevuları arasında yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bu temel ancak önemli ticari fırın temizleme ve bakım ipuçları, ünitenizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır.

Ticari Fırın Temizliği

İç Mekanınızı ve Ocağınızı Günlük Temizleyin

Her zaman bir fırtına pişirdiğiniz için fırınınızın içini her gün temizlemeniz önemlidir. Rafları çıkarın ve uygun temizleyicide yaklaşık 10 dakika bekletin. Kullanım kılavuzunuz önerilen bir temizleyiciyi içermelidir , ancak su ve yumuşak bulaşık sabunu karışımı da işe yarayacaktır. Aynı temizleme solüsyonu iç kısmı silmek için de kullanılabilir. Sadece ısıtma elemanına ve sıcaklık probuna bulaştırmamaya dikkat edin.

Ünitenizde ocak varsa, brülörleri de günlük olarak fırçalamalısınız. Ocakları ve ızgaraları en az ayda bir kez ılık, sabunlu suya batırarak iyice temizleyin. Bu, yapışmış yağ ve kiri temizlemeye yardımcı olacaktır.

Kapıyı Sık Sık Kontrol Edin

Zamanla, fırın kapağınızdaki conta yoğun kullanımdan dolayı yıpranacaktır. Contada hasar veya çatlama fark ettiğinizde, hemen değiştirdiğinizden emin olun. Fırınınızı arızalı bir contayla çalıştırmak yalnızca içinin sıcak kalmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda enerji maliyetlerini de artırır. Hasarı azaltmanın bir yolu, kapıyı çok fazla kuvvet uygulamadan nazikçe kapatmaktır.

Fanlarda Yağ Oluşumuna Bakın

Ayda birkaç kez, ticari fırınınızın egzoz fanında, fan motorunda veya üfleyicide yağ birikmesi olup olmadığına bakın. Çok fazla yağ sadece ünitedeki hava akışını kısıtlamakla kalmaz, aynı zamanda mutfağınızdaki havalandırmaya da zarar verebilir. Kullanım kılavuzunuz özel yağ giderme talimatlarına sahip olmalıdır. Bu parçalardan herhangi birinde hasar fark ederseniz, derhal değiştirin.

Termostatı yeniden kalibre edin

Üniteniz sık sık çalıştığı için termostatın kalibrasyonu zaman zaman bozulabilir. Her üç ayda bir, sıcaklık farkını karşılaştırmak için içine bir fırın termometresi yerleştirerek doğruluğunu kontrol edin. Bir farklılık fark ederseniz, termostatı yeniden kalibre etmek veya değiştirilmesini sağlamak için kılavuzunuza bakın.

Özel Fırınlar için Temizlik

Aşağıdaki özel fırınlardan herhangi birine sahipseniz, yukarıdaki yönergelerin yanı sıra her bir üniteyle ilgili aşağıdaki özel ipuçlarını kullanın.

  • Konveksiyonlu fırın – Giriş fanı bir konveksiyonlu fırın için gerekli olduğundan, haftalık olarak temizlemeye çalışın. Ayrıca fanın menteşesini ve çevresini yağ, kir ve diğer parçacıklar için rutin olarak kontrol etmelisiniz.
  • Konveyör fırını – Bir konveyör ünitesinin çalışmasını sağlayan birçok farklı parça vardır, bu nedenle her birini ayrı ayrı çıkarmanız ve temizlemeniz gerekir. Çarpma parmaklarını, kırıntı tepsilerini ve taşıma bandını iyice temizlemelisiniz. Kullanıma bağlı olarak, bakım günlük olarak veya en az haftada birkaç kez yapılmalıdır.
  • Güverte fırını – İster pizza ister pide olsun, bir güverte fırını çok fazla yapışkan hamurdan kirlenebilir. Su ve temizleyiciler güverteyi yıpratabileceğinden, kalanlar kül olana kadar fırınınızın ısısını yükseltin. Kalan parçacıkları çıkarmak için bir fırın fırçası veya kazıyıcı kullanın.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687