Termosifon Termostat Nasıl Değiştirirsiniz
Termosifon Termostat Nasıl Değiştirirsiniz

Termosifon Termostat Nasıl Değiştirirsiniz ?

Termosifon Termostat Nasıl Değiştirirsiniz ? Termostatın cihazı ve çalışma prensibi Cihaz nasıl çalışır? Kontrol panelinde ısıtma değerlerini ayarlarsınız. Su ayarlanan parametrelere ulaşır ulaşmaz sıcaklık sensörü tetiklenir ve kontrol modülüne bir sinyal gönderilir. İkincisi, ısıtma elemanını kapatma komutunu verir.  Depolu kazanlarda sıcaklık kontrol cihazı sayesinde su sürekli sıcaktır.

Termosifon Termostat Nasıl Değiştirilir ?

Göstergeler azalır azalmaz ısıtma elemanı tekrar çalışmaya başlar ve ısıtmaya devam eder. Bu nedenle, uzun süre beklemeden istediğiniz zaman sıcak su alabilirsiniz. Modern modellerde, termal röle bir kapatma düğmesi – termal koruma ile donatılmıştır. Isıtma elemanı aşırı ısındığında veya içeriği belirtilen oranın üzerinde ısıttığında koruma tetiklenir ve çalışma durur. Aksi takdirde, ısıtma elemanı yanar.

Isıtma eksikliğinin nedeninin şofben termostatı olduğundan emin olmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır: 

  1. Isıtma elemanının terminallerindeki besleme voltajını kontrol etmek için bir test cihazı veya multimetre kullanın. Varsa, termostatın bununla hiçbir ilgisi yoktur, ısıtma elemanını değiştirmeniz gerekir. Klemenslerde voltaj yoksa kabloyu dikkatlice inceleyin, fişi takın ve kazan girişindeki voltajı kontrol edin. Normal ise, su termostatı muhtemelen arızalıdır. Ancak, devrenin hala çalışması ısıtma elemanı tarafından sağlanan aşırı ısınma korumasına sahip olduğu akılda tutulmalıdır. Bu sayede hem mekanik hem de elektronik termostatlar test edilebilir.
  2. Kazana su için mekanik bir termostat takılıysa, çalışabilirliği bağımsız olarak kontrol edilebilir, ancak bunun için kazandan çıkarılması gerekecektir. Bundan sonra, maksimum sıcaklığı ayarlamanız ve kontaklardaki direnci ölçmeniz gerekir: giriş ve çıkış terminalleri çift olarak kapatılmalıdır. Aksi takdirde, su ısıtıcısının termostatı arızalıdır. Bundan sonra, kontrol kolunu minimum değere çevirmeniz ve sensörü çakmak, havya veya mum kullanarak ısıtmanız gerekir. Bir süre sonra mekanik termostatın rölesi veya yürütücü kontağı çalışmalı ve devreyi açmalıdır.

Her tip termostatın kendine has özellikleri vardır:

  1. Çubuk termostatlar özel bir tüp içinde bulunur. Boyu 25 cm ile 45 cm arasında değişmektedir. Bu tip şofben olanlar için gereklidir .
  2. Kılcal termostatlar , sıvı bulunan tüplerdir. Hacmi ısıtıcının sıcaklığına bağlıdır. Belirli sıcaklık değerlerinde, ısıtma işlemi sırasında sıvı, elektrik kontaklarına bağlı membrana baskı yapmaya başlar.
  3. Su ısıtıcısındaki elektronik termostatlar ikide bir kurulur. Bunlardan biri sıcaklığı düzenler, diğeri ise koruma işlevi sağlar. Elektronik termostatın bir parçası olan termal direnç, sıvının sıcaklığındaki değişikliklere tepki verir.

Termosifon Termostat Değiştirme

Termosifon termostatın değiştirilmesi

Termostatı değiştirme işlemi, ısıtma elemanını değiştirmekten daha hızlıdır: Tanktan suyu boşaltmaya gerek yoktur.

Aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • Su ısıtıcı kasasını sökün.
  • Termostatı kablolardan ayırın.
  • Termostatı ev aletinden çıkarın.
  • Termostatın bütünlüğünü bir test cihazı ile kontrol edin.
  • Su ısıtıcısının arızalanmasının nedeni termostatın arızalanmasından kaynaklanıyorsa, değiştirin.

Termostatlar bazen, termal koruma su ısıtıcı durması , eğer aktif termik koruma fonksiyonunu . Bu olasılığı ortadan kaldırmak için önce uygun butona tıklamayı deneyin. Cihaz çalışıyorsa, iyi durumda demektir. Ancak, termal koruma işlevinin neden çalıştığı konusunda uyarılmalıdır. Isıtma elemanının kireçle kaplanmış olması ve temizlenmesi gerekmesi mümkündür. Ayrıca, ısıtma elemanı bozulursa şofben çalışmayı durdurabilir. Düzgün çalıştığından emin olmak için ısıtma elemanı da çağrılmalıdır. Her durumda, şofbenin performansını korumak için herhangi bir arızanın onarılması gerekir, bu aynı zamanda şofbeniniz sızdırıyorsa da geçerlidir .

Arızanın nedenini doğru bir şekilde tespit edip edemeyeceğinizden emin değilseniz, ev aletleri onarım servisini arayın. İşlerini yapmaları için profesyonel uzmanlara emanet edin!

Önemli! Gerekli bilgi ve deneyim olmadan, su ısıtıcısının elemanlarını bağımsız olarak değiştirmenizi önermiyoruz. Yeni parçaların yanlış montajı kısa devreye, elektrik çarpmasına, diğer ev aletlerinin bozulmasına ve onarım maliyetlerinin artmasına neden olabilir. Ek olarak, piyasadan bileşenleri kendi başlarına satın alırken, deneyimsiz bir usta, düşük kaliteli bileşen analoglarını satın alabilir ve bu da daha ciddi ekipman arızalarına yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi