Termosifon Rezistans (Isıtıcı) Nasıl Değiştirirsiniz
Termosifon Rezistans (Isıtıcı) Nasıl Değiştirirsiniz

Termosifon Rezistans (Isıtıcı) Nasıl Değiştirirsiniz ?

Termosifon Rezistans (Isıtıcı) Nasıl Değiştirirsiniz ? Bir su ısıtıcısının takılması veya değiştirilmesi Su ısıtıcılarının ve sıcak suyun bulunması günümüz hayatında çok önemlidir. Su ısıtıcıları, sıcak bir banyo yapmanızı ve ayrıca ev ihtiyaçları için suyu ısıtmanızı sağlar. Büyük veya küçük olabilirler ve görüş alanınıza veya yaşam alanının dışına kurulabilirler. En popüler iki su ısıtıcısı yeri bodrum ve garajdır. Bazı elektrikli aletler mutfak masalarına veya banyo lavabosunun altındaki masalara kurulur. Bu tür ankastre cihazlar, küçük evlere veya apartmanlara kurulum için idealdir.

Termosifon Rezistans Nasıl Değiştirilir ?

Bir su ısıtıcısı seçerseniz, her şeyden önce tankın hacmini ve suyun ısıtılma şeklini dikkate almalısınız. Tank hacmi genellikle galon (litre) olarak ölçülür. İki yatak odalı ve bir banyolu küçük bir ev, daha fazla yatak odası ve banyosu olan bir evden daha az su gerektirir. İki yatak odası ve bir banyolu bir ev için 25 (95 L) ila 40 galon (151 L) su ısıtıcısı yeterlidir. Üç yatak odalı ve iki banyolu bir evin 40 galon (151 L) ila 60 galon (227 L) su ısıtıcısına ihtiyacı olacaktır. Fiyat farkı küçükse, daha büyük bir su ısıtıcısı satın almak her zaman daha iyidir.

Bir evde en yaygın iki ısı kaynağı gaz ve elektriktir. Her durumda, ısıtma için farklı bir görünüme sahip bir su deposu gerekli olacaktır. Gaz (doğal gaz veya propan) daha ekonomik bir yakıttır. Cihazı değiştiriyorsanız, kurulum yerinde her iki ısı kaynağının da mevcut olduğundan emin olun. Değilse, ısıtma için aynı kaynağı kullanmanız gerekebilir.

Gazlı su ısıtıcısını değiştirirken, cihazın kullandığınız gazla çalıştığından emin olun. İki ana gaz türü vardır, doğal gaz ve sıvılaştırılmış petrol gazı – kısaltılmış CIS (İng. Sıvılaştırılmış petrol gazı – LPG). Bu durumların her birinde kontrol sistemi farklı olacaktır. Çoğu şehirde doğal gaz rezervleri bulunurken, LPG daha çok kırsal alanlarda kullanılmaktadır.

Genellikle bütan veya propan olarak adlandırılır, ancak gerçekte LPG bunların yerini almıştır. Soğuk havalarda LPG, bütan veya propandan farklı olarak buharlaşır. Bahçenizde bir bütan tankınız varsa, muhtemelen bir LPG sistemine bağlısınızdır. Çoğu tankta ana valf bir kapakla kapatılır. Gaz tedarikçileri genellikle iç yüzeyinde isimlerini ve telefon numaralarını belirtir. Şüpheniz varsa, onları arayın. Doğal gazlı ısıtıcıyı asla bir LPG sistemine bağlamaya çalışmayın.

Termosifon Isıtıcı Değiştirme

Dışarıdan, tüm su ısıtıcıları çok benzer. Bir tankı, bir taşma vanası, su sıcaklığını kontrol etmek için bir termostatı ve bir tahliyesi vardır. Kapama vanalı soğuk su giriş hortumu ve sıcak su çıkışı da mevcuttur. Gazlı su ısıtıcıları ayrıca bir hava çıkışına sahip olmalıdır.

Gazlı su ısıtıcıları için, Şek. 7.57, ayrıca tankın alt kısmında bulunan bir gaz brülörü bulunmaktadır. Çoğu modern su ısıtıcısı, korozyonu önlemek için cam elyafı veya plastik ile kaplanmıştır. Tankın bir bölümünün doğrudan ısıtılması, astara zarar verebilir, su kalitesini bozabilir ve tankın ömrünü kısaltabilir. Bir gazlı su ısıtıcısının deposu genellikle ortada açık bir alan ile yuvarlaktır. Brülör alevi, tankın duvarlarına değmez, şekilde gösterildiği gibi merkezdeki delikten yukarı doğru yönlendirilir. Brülörün alevi, suyu tankın tüm uzunluğu boyunca eşit şekilde ısıtır. Kullanılmayan ısı ve yanmamış gaz, havalandırma yükselticisinden boşaltılır.

Elektrikli su ısıtıcısının bileşenleri

Elektrikli su ısıtıcıları tek parça bir tanka sahiptir. Şekilde gösterildiği gibi iki ısıtma elemanı doğrudan tanka monte edilmiştir ve su ile temas halindedir. 7.58. Elektrikli su ısıtıcıları hava kanalları gerektirmez.

Su ısıtıcılarının tamiri. Su ısıtıcılarının onarımı minimumdur. Bir su ısıtıcısını tamir edebileceğiniz sadece birkaç durum vardır, ancak böyle bir onarım ekonomik olmayacaktır. Su ısıtıcılarının hizmet ömrü genellikle 10 ila 15 yıldır. 12 yıllık bir cihazı tamir etmek, yatırımınızı veya çabalarınızı haklı çıkarmaz. Suyun ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için termostat sıcaklık kontrol düğmesini birkaç kez ileri geri çevirebilirsiniz. Ardından biraz daha yüksek bir sıcaklığa ayarlayın. Lifler veya oksitler normal çalışmayı engelliyorsa, ileri geri hareket etmek yardımcı olabilir. Cihaz ısınmaya başlarsa sorun çözülmüştür.

İçinde su veya gaz bulunan bir boru sızdırıyorsa, elbette ki sızıntıyı onarmalısınız. 12 yıllık bir gazlı su ısıtıcısında bir termostat veya brülör bozulursa, tüm cihazı değiştirmek en iyisidir.

Eski bir gazlı su ısıtıcısını tamir etmenin belki de tek uygun yolu, sigortayı kontrol eden termokuplun değiştirilmesidir. Ateşlemede aleve dokunan küçük bir tüptür. Termokupldaki bimetal kısım, gaz vanasını açık tutan küçük bir elektrik akımı üretir. Sigorta söndüğünde veya termokupl arızalandığında gaz söner. Ucuz termokupllar her zaman ticari olarak mevcuttur.

Elektrikli şofben tamirinin yalnızca iki uygulanabilir türü vardır. Her ikisi de ısıtma elemanlarının onarımını içerir. Onarım yapmak için, her şeyden önce, su ısıtıcısını elektrik şebekesinden ayırmak gerekir.

İlk onarım türü, ısıtma elemanlarının terminallerini soymaktır. Gerçek şu ki, bakır ısıtıldığında bir oksit oluşturur. Bu oksit, elektrik arzını kesebilecek bir dielektriktir. Birkaç yıl boyunca, bakır bileşikleri o kadar oksitlenebilir ki, elektriğin ısıtma elemanına akışı durur. Elektrik kesintisinden sonra termokuplları kapatan kapağı çıkarın. Ardından termokuplları sökün ve temizleyin. Bağlantıları sıkın, elektriği açın ve ısıtıcının nasıl çalıştığını kontrol edin.

İkinci tip onarım, hatalı bir ısıtma elemanının değiştirilmesi olabilir. Bunu yapmak için elektriği kapatın. Kapağı çıkarın ve ısıtma elemanı kablolarını sökün. Bir ohmmetre ile devrede açık olup olmadığını kontrol edin. Bütünlük yoksa, yani eleman elektriği iletmiyorsa, bu bir arıza olduğunu gösterir ve elemanı değiştirmeniz gerekecektir. Isıtma elemanını değiştirmek için öncelikle tankı boşaltmak gerekir. Su deposunu boşaltma prosedürünün bir özeti bu bölümün sonraki bölümünde verilmiştir. Tank boşaldığında, ısıtma elemanını sökün ve şekil l’de gösterildiği gibi tanktan dışarı çekin.

 Isıtma elemanı değiştirilebilir

Değiştirmek için kullandığınız üründe yeni conta yoksa eski contalara zarar vermemeye dikkat edin. Eski contalar hala iyi durumdaysa, bunları yeniden kullanabilirsiniz, ancak bunları da değiştirmek en iyisidir. Ardından yeni ısıtma elemanını takın ve cıvatayı iyice sıkın. Kabloları bağlayın. Depoyu suyla doldurun ve elektriği açın. Her şeyi kapatmadan önce ısıtıcıda sızıntı olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Su ısıtıcısının sökülmesi. Su ısıtıcısını sökerken yapılacak ilk şey, onu güç kaynağından ayırmaktır. Başka bir deyişle, gazı veya elektriği kapatmanız gerekir. Gaz borusu ve kabloları şofbenden çıkarılmalı ve güvenli bir yere taşınmalıdır.

Bir sonraki adım, tankı boşaltmak olmalıdır. Önce suyu ya soğuk su giriş valfi ya da evdeki ana besleme valfi ile kapatın. Tankı boşaltmanın en kolay yolu, sulama hortumunu gidere bağlayıp, suyu Şekil 2’deki gibi dışarıya veya bodrum drenaj borusuna boşaltmaktır. 7.60. Ayrıca, su ısıtıcısı bir kova kullanılarak boşaltılabilir. Boşaltma deliğini açın, kovayı doldurun ve deliği kapatın. Kovadaki suyu lavaboya dökün ve işlemi tekrarlayın.

Su ısıtıcısının bahçe hortumu ile boşaltılması

Tahliye ettiğiniz ilk birkaç galon (litre), borulardan su içerecek ve tankta bir vakum oluşturacaktır. Su iyi tahliye olmayacak, ancak 2-3 galon (7,6-11,4 L) suyun boşalmasını bekleyin. Su akışını artırmak için, sisteme hava girebilecek şekilde soğuk su borusunu ayırın. Soğuk suyun hangi borulardan aktığını bilmiyorsanız, yukarıya bakın. Boru “giriş” veya “giriş” yazılmalıdır.

İçinde hala su olabileceğinden sıcak su borusunu henüz sökmeyin. Hava, doldurma borusundan tanka girdikten sonra, su birkaç dakika içinde boşaltılmalıdır. Tankı tamamen boşaltın.

Bir sonraki adımda, sıcak ve soğuk su borularını su ısıtıcısından ayırın. Burada yapacağınız işlemler mutlaka standartlara uygun olmalıdır. Boruları tanktan ayırmak için bir soğuk su kapatma vanasının yanı sıra biraz boş alana sahip olmalısınız. Kural olarak, su ısıtıcısı su kaynağına şekil 3’te gösterildiği gibi kaplinler veya esnek bağlantılar kullanılarak bağlanır. 7.61. Bağlantılarını kes.

Su ısıtıcısı, esnek bağlantılar ve kaplinler kullanılarak bağlanır

Onlara sahip değilseniz, bir şeyi sökmek için boruyu kesmeniz gerekecektir. Boruları, kolayca sökülebilmeleri için belirli bir açıyla kesmeyi unutmayın. Ardından gerekli kapama vanalarını ve bağlantı fitinglerini boruların üzerine monte edin. Çoğu su ısıtıcısı bağlantısı “(20 mm) boruya bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. 70 galondan (265 L) daha büyük su ısıtıcıları 1” (25 mm) bağlantı parçası gerektirebilir. Su borularınız “(20 mm) galvaniz boru değilse, şofbeninizi mevcut borularınıza bağlamak için geçiş fitinglerine ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca birçok standart, yerden en az 12 “(305 mm) yükseklikte suya dayanıklı bir hazneye gazlı su ısıtıcılarının kurulmasını gerektirir. Bazı bölgelerde bu sadece cihazı bir garaja kurarken gereklidir. Bunun nedeni Gereken, açık tutuşan alevlerin seviyesini zeminin üzerine yükseltmektir. Patlayıcı gazların çoğu havadan ağırdır ve yüzeyden uzağa dağılmaz. Şofbenin zeminden birkaç inç uzağa monte edilmesi, çalışmasını biraz daha güvenli hale getirir.

Su ısıtıcısını güç kaynağından, su borularından tamamen ayırdıktan ve tahliye hortumunu çıkardıktan sonra cihazı sökmeye başlayabilirsiniz. Dikkatlice kaldırın ve çıkarın. Yardımcınız yoksa, eğilmek yerine cihazı kaldırmak için çömelin. Cihazın ayakları yoksa üst kısmından belli bir açıda tutarak yuvarlayarak odadan çıkarabilirsiniz.

Yeni bir su ısıtıcısının montajı. Bu noktada, yeni bir cihaz satın almaya zaten karar vermiş olmalısınız. Muhtemelen ihtiyacınız olan boyut ve tipte yeni bir ısıtıcı satın aldınız ve kurulumu için bir site hazırladınız. Bu, borularınızın standartlara uygun olduğu anlamına gelir; yakınlarda ağa bağlanmak için bir çıkış bulunur; ısıtıcı tipiniz güç kaynağına uygun; havalandırma boruları ve havalandırma için tüm gereksinimler karşılanmaktadır.

Yeni su ısıtıcısını kurulum yerine getirin ve dikkatlice paketinden çıkarın. Yüklemek için kılavuzu okuyun. Cihaz tipinizi, boru boyutunu vb. tekrar kontrol edin.

Ardından boruları ve kabloları kılavuzda önerildiği gibi bağlayın. Tüm dişli bağlantıları Teflon bant veya boru yağlayıcı ile kapatın. Gazı veya elektriği açmadan önce suyu açın. Bu, ısıtıldığında boş tanka zarar vermemek için gereklidir. Herhangi bir yerde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Gaz kaçakları fırça ve sabunlu su ile tespit edilebilir. Gaz sızıntısında su köpürecektir. Sızıntılar giderilene kadar bağlantıları sıkın.

Cihazı kurduktan ve her şeyi kontrol ettikten sonra, başlangıç ​​için termostatı düşük bir sıcaklığa ayarlayın. Cihazın nasıl davranacağını bilemezsiniz. Bu nedenle, düşük bir sıcaklık ayarlayarak ısıtıcıyı test edebilirsiniz. Bu şekilde ciddi yanıklardan da kaçınabilirsiniz.

Su ısıtıcısının değiştirilmesi. Bir su ısıtıcısının seçimi ve montajı

Artık o kadar da sıcak olmayan, alıştığınız o uzun sıcak jetleri bulmaktan daha kötü bir şey yoktur. Sıcak su ısıtıcınız bir sızıntıya neden olmuş olabilir veya çalışmayı durdurmuş olabilir. Evet, muhtemelen su ısıtıcınızı değiştirme zamanı gelmiştir.
Bir su ısıtıcısının ortalama ömrü 8 ila 12 yıldır. Sizinkini değiştirme zamanı geldiğinde, büyük olasılıkla aynı tür cihazı seçeceksiniz – basınçlı gaz veya elektrikli su ısıtıcısı.

Bir su ısıtıcısı seçimi

Ana zorluk, ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar büyük, en verimli su ısıtıcısını seçmektir. Ortalama dört kişilik, iki duşlu bir aile, 100 ila 300 litrelik bir blok kullanacaktır (ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak, daha spesifik olarak, bir mağaza danışmanı ile boyuta karar vereceksiniz.). Kilovat cinsinden güç yalnızca elektrikli modeller için değil, aynı zamanda karşılaştırmayı kolaylaştırmak için gazlı modeller için de belirtilir. Birçok su ısıtıcısında, yoğun ısıtma gerekmediğinde kapasitenin sadece yarısı kullanılabilir, bu da enerji tasarrufuna yardımcı olur.

Su ısıtıcı tamiri

Elektronik kontrollü cihazlar satın almak daha iyidir> sıcaklığı ayarlama ve değerini koruma yeteneği. Panel mekanik kontrollere veya butonlara sahip olabilir. Birkaç modelde bir ekran var. En gelişmişi, ısıtma işlemini kontrol eden ve çalışma hatalarını tespit eden yerleşik bir mikroişlemciye sahip su ısıtıcılarıdır. Uzaktan kumanda, özellikle su ısıtıcısını duvara yükseğe monte ederken faydalı bir ek olacaktır.

Kurulum

Su kaynağını kapatın ve evdeki tüm sıcak su musluklarını açın. Depoyu tamamen boşaltmak için bir bahçe hortumu kullanın. Borular, boruların kesilmesini veya su ısıtıcısı bağlantı hortumlarına bağlanmasını gerektiren sağlam bir şekilde sabitlenecektir. Bizim durumumuzda, bağlantıyı söktük. Boruları ayırın ve su ısıtıcısını çıkarın. Ağır olabilir, bu yüzden bir yardımcı alın ve dikkatli olun.

Su ısıtıcısını tekrar takın ve boruları bağlayın. Eski su ısıtıcınızda yoksa bağlantı hortumları ekleyin. Soğuk su girişindeki (mavi ile işaretli) aşırı basıncı tahliye etmek için özel bir vana takın. Set olarak satılır, eğer orada değilse – satın alın, öyle olmalı. Kapatma vanasının önüne başka bir tişört takılması ve buna bir musluk bağlanması tavsiye edilir. Onsuz yapabilirsiniz, ancak bakım sırasında su ısıtıcısından suyu boşaltmak çok daha zor olacaktır. Sıcak su musluklarının hala açık olduğundan emin olun ve su kaynağını açın. Bu, havanın su hatlarına girmesini önleyecektir. Kapatmadan önce her musluktan bir ila iki dakika su akmasına izin verin. Kabloları bağlayın, gücü açın ve suyun ısınmasını bekleyin.

 Su ısıtıcınızın düzenli bakımı iyi bir fikirdir. Su ısıtıcısını yılda iki kez boşaltın. Bu tortuyu giderecek ve verimliliğini artıracaktır. Şofbeninizdeki sıcaklık kontrolüne yakından bakın ve tatil kelimesini arayın. Beş günden fazla bir süre uzaktaysanız, şofben ayarını “tatil” olarak ayarlayın; bu, siz yokken suyunuz ve ısıtma faturanızın dinleneceği anlamına gelir.

Bir su ısıtıcısındaki ısıtma elemanı nasıl değiştirilir, onarımların nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar

Yeni bir eve, daireye veya kulübeye taşınırken satın alınması ilk düşünülen yeri doldurulamaz cihazlar listesinde bir su ısıtıcısı var. Sakinleri sıcak su kaynağından bağımsız kılar – cihazı açıp duş alabilirsiniz.

Ancak bu tür ev aletlerinin düzenli bakıma ihtiyacı vardır ve hatta bazı elemanların değiştirilmesi gerekir. Bu nedenle, mal sahibi, arızaları önlemek için önlemenin nasıl doğru şekilde yapılacağı ve hala arızalanırsa su ısıtıcısındaki ısıtma elemanının nasıl değiştirileceği hakkında bilgiye ihtiyaç duyacaktır.

Su ısıtıcı tasarımı

Kazan, temelde belirli bir su sıcaklığını koruyabilen en sıradan elektrikli su ısıtıcısından farklı değildir. Sadece ilki, sonraki ısıtması için gerekli miktarda sıvının sağlanmasını sağlayan bir kapak görevi görür. Bugün pazar, çok çeşitli kazanlar sunmaktadır. Tüm modern modeller farklı tasarımlara, özelliklere, görünüme ve elbette farklı fiyatlara sahiptir.

Bir cihaz satın alırken, yalnızca güvenilir üreticilere tercih verilmesi önerilir. Ekipmanın uzun süre dayanacağından ve gereksiz sorunlar yaratmayacağından emin olmanın tek yolu budur. Bu nedenle, herhangi bir gelir düzeyine sahip bir alıcı, parametreler, kalite ve maliyet açısından en uygun modeli seçebilecektir.

Markadan bağımsız olarak, tüm kazanlar aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

 • durum  – ısı kayıplarını en aza indirecek şekilde yalıtılmalıdır;
 • ısıtma elemanı – iki türü vardır: birincisi su ile doğrudan temas halindedir ve ikincisi sıvıyı özel bir seramik kabuktan ısıtır;
 • iç tank  – hacmi 15 ila 200 litre arasında değişir ve tankın kendisi korozyona dayanıklı olmasını sağlayan paslanmaz çelikten yapılmıştır;
 • termostat – su sıcaklığını izleyen ve kullanıcı tarafından belirlenen bir seviyede tutan bir sensör;
 • bir magnezyum anot , asıl görevi cihazı elektrokimyasal korozyondan korumaktır, ancak hiçbir şekilde kireç oluşumunu etkilemez;
 • ısıtma elemanı montaj ünitesi contası .

Magnezyum anodu düzenli olarak değiştirilmelidir – bu işlem yılda en az 1-2 kez yapılmalıdır. Bu tür bir bakım, kazanın ömrünü uzatacak ve verimini artıracaktır. Su ısıtıcısının oldukça basit bir devresi vardır. Bu sayede hem paradan hem de zamandan tasarruf ederken kendiniz tamir etmeye başlayabilirsiniz.

Cihaz nasıl çalışır?

Isıtma cihazı, birbirinden izole edilmiş iki kaptan oluşur. İlk namlu genellikle korozyon önleyici kaplama veya paslanmaz çelik ile kaplanmış yüksek kaliteli çelikten yapılır.

Yalıtımı düzenlemek için yenilikçi malzemeler kullanılır. Çoğu zaman poliüretan köpük, bazalt yün veya bunların analogları olabilir. Bu çözüm, suyu iki ila üç güne kadar sıcak tutmanıza izin verir. Sıvının sıcaklığı kullanıcı tarafından belirlenen bir değerin altına düşerse, ısıtma elemanına bir elektrik akımı verilir.

Aynı zamanda sıcak ve soğuk sıvının karışmasını önlemek için ikincisinin alımı cihazın üst kısmından gerçekleştirilir. Bu durumda, fizik yasaları çalışır. Daha doğrusu, soğuk su basitçe sıcak suyun yerini alır.

Kazanı her zaman açık bırakmayın. Sonuçta, herhangi bir tekniğin kendi kaynağı vardır. Buna göre, bazen su ısıtıcısını kapatırsanız, hizmet ömrünü önemli ölçüde uzatabilirsiniz.

Termostatın t = 60’a ayarlanması tavsiye edilir. Bu durumda, iç namlu ve ısıtma elemanları üzerinde faydalı bir etkisi olacak olan kireç oluşumu önlenebilir. Ancak her durumda, her ay cihazı maksimumda açmanız gerekir. Bu çözüm, tüm zararlı bakterileri öldürerek kabı dezenfekte etmenize izin verecektir.

Isıtma elemanını değiştirme nedenleri

Eski elemanın arızalanması durumunda ısıtma elemanının değiştirilmesi gerekir. Ancak bir ısıtıcının gerçekten yandığını nasıl anlarsınız? Bunu yapmak için kazanı bir prize takmanız ve tepki verene kadar beklemeniz gerekir.

Cihaz hemen kapanırsa, bu bir sorunun açık bir işaretidir. Eh, ekipmanın çalışmaya devam etmesi durumunda, sırasıyla arıza ve onarım ihtiyacı yoktur. Kazan bir apartman dairesinde veya evde sürekli fişleri keserse, bu, onu tamir etmeye, yani ısıtma elemanını değiştirmeye başlamak için iyi bir nedendir.

Sonunda parçanın arızalı olduğuna ikna olmak için, tabiri caizse, onu “çalmak” gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, iletken özellikleri değerlendirin.

Bunu yapmak için aşağıdaki prosedürü uygulamanız gerekir:

 • ekipmanı prizden kapatın;
 • koruyucu kapağı sökün;
 • ısıtma elemanının kontaklarını bulun;
 • bileşenin direncini kontrol edin.

Test için bir ohmmetre veya multimetre kullanabilirsiniz. Ölçüm cihazı “sonsuz” gösteriyorsa, ısıtma elemanı kullanılamaz hale geldi (yanmış) ve değiştirilmesi gerekiyor. Eh, cihaz sıfır veya kesin bir sayı gösterdiğinde, o zaman sorun yok.

Termosifonu değiştirmeye değer mi?

Su ısıtma ekipmanı oldukça basit bir tasarıma sahiptir ve temel bir prensibe göre çalışır. Bu nedenle, her ev ustası, bir uzman çağırmadan ısıtma elemanlarının kendi başlarına değiştirilmesiyle başa çıkabilecektir.

Bir profesyoneli çekmenin ana dezavantajı, yüksek onarım maliyetidir. Genellikle bu rakam 60 TL ulaşabilir ve bu sadece parça maliyeti hariç iş içindir. Bu nedenle, kendinize biraz zaman ayırarak önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz.

Isıtıcı hala garanti kapsamındaysa, servis merkezine başvurmanız zorunludur. Bu durumda, kullanıcı işletim kurallarına uymuşsa onarım ücretsiz olacaktır.

Isıtma elemanının sağlığını kontrol etme

Bir ohmmetre ile yukarıdaki test yöntemi, bir arızayı belirlemek için tek yöntem değildir. Her türlü sorunu tespit etmenize ve zamanında düzeltmenize izin vererek cihazın tamamen arızalanmasını önleyen iki seçenek daha vardır. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Elemanın görsel muayenesi

Bu durumda, ekipmanı elektrik şebekesinden ayırmak ve suyu ondan boşaltmak gerekir. Ardından sökün ve yüzeyinde varsa ısıtma elemanını kireçten temizleyin. Bileşeni kaplama bütünlüğü açısından incelemek önemlidir.

Küçük çatlaklar, talaşlar veya hasarlar bile bulunursa, parça güvenli bir şekilde çöp kutusuna gönderilebilir. Gerçekten de, bu durumda, onu onarmak artık mümkün olmayacak. Bu durumda kalan tek şey, ısıtma elemanını yenisiyle değiştirmek.

Bir elemanın kaplamasının zarar görmesinin nedeni, çoğunlukla üretimi için kullanılan malzemelerin düşük kalitesidir. Sonuç olarak, bir veya iki yıllık çalışmadan sonra, böyle bir ısıtma elemanı kelimenin tam anlamıyla parçalara ayrılır ve geri yüklenemez.

Bir test cihazı ile kontrol etme

Isıtma elemanının arızasını tespit etmenin yollarından biri yukarıda verilmiştir. Ancak ohmmetre sonuç vermediyse ve görsel inceleme sırasında hiçbir şey bulunamadıysa, son kontrol bir arıza bulmaktır.

Bunu yapmak için, ölçüm cihazının terminallerinden birinin bağlantısını kesmek ve su ısıtma elemanının yüzeyi boyunca hareket ettirmek gerekir. Ohmmetre tam direnç değerini gösteriyorsa, bir sorun vardır ve ısıtma elemanının hurdaya çıkarılması gerekir.

Kazanı dijital bir multimetre veya test cihazı ile test etmek en iyisidir. Bu durumda bir arıza olup olmadığını olabildiğince doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Isıtma elemanı ile her şey yolundaysa, termostatı kontrol etmeye başlamalısınız. Bunu yapmak için, ölçüm cihazının terminallerini, elektrik akımı sağlamak için kullanılan sıcaklık sensörünün kontaklarına bağlamak gerekir.

Sayaç doğru bir okuma okursa veya zili çalarsa, bileşen tamamen işlevseldir. Aksi takdirde, termostat bozulur ve değiştirilmesi gerekir. Ve bunun için suyu kazandan tahliye etmenize bile gerek yok.

Çalışabilirliği geri yüklemek için cihazın elektrik bağlantısını kesin, paneli çıkarın, tüm kabloları termostattan ayırın ve yeni bir parça bağlayın. Bu sorunu çözmezseniz, depoya dokunursanız elektrik çarpması riskiniz olduğunu unutmayın.

Onarım için neye ihtiyacınız var?

Yine de bir arızanın varlığı doğrulanırsa, ısıtma elemanını değiştirmeye başlama zamanı. Ancak çalışmaya başlamadan önce gerekli tüm araçları edinmeniz gerekir. Liste küçük, ancak onsuz bir şey yapılması pek mümkün değil.

Onarım için ihtiyacınız olacak:

 • anahtarlar;
 • pense;
 • paçavralar veya peçeteler – suyu iyi emmeleri gerekir;
 • tornavidalar – çapraz ve düz stok yapılması tavsiye edilir;
 • faz ölçer – alet, tutamağa yerleştirilmiş özel bir göstergeye sahip bir tornavidadır;
 • yeni ısıtma elemanı.

İhtiyacınız olan her şeyle donanmış olarak, doğrudan onarıma geçebilirsiniz. Her şeyin yolunda gitmesi için, aşağıda tartışılacak olan belirli bir eylem sırasını izlemeniz gerekir. Kazanların büyük çoğunluğu görünüm ve özelliklerde birbirinden farklı olsa da, kural olarak aynı tasarıma sahiptirler.

Su ısıtma elemanının değiştirilmesi

Her şeyden önce, su kaynağını kapatmalısınız. Genellikle kesme vanası kazanın yanında bulunur. Hiçbiri yoksa, daire boyunca (yükselticiden) suyu kapatabilirsiniz. Her usta iki yoldan birini seçebilir. Ana şey, tankı suyla doldurmayı durdurmaktır. DHW tedarik musluğunun da kapalı olması gerektiğini lütfen unutmayın.

Ardından, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • cihazı şebekeden ayırın;
 • bir tornavidanın faydalı olduğu koruyucu paneli çıkarın;
 • bir faz ölçer kullanarak su terminallerinde voltaj olmadığından emin olun;
 • ısıtma cihazını montajlardan çıkarın;
 • kabloları ayırın – bundan önce, sizi birçok problemden kurtaracak orijinal devreyi fotoğraflamak daha iyidir;
 • ısıtma elemanını sabitleyen somunları sökün.

Isıtma elemanı ile birlikte kazanı paslanmaya karşı koruyan anot da değiştirilmelidir. Ardından yeni parçalar yükleyebilirsiniz. Bu durumda kontaklarının kuru olduğundan emin olmak gerekir. Aksi takdirde kısa devre riski vardır.

Kazan ters sırada monte edilmelidir. Elektrikli parçanın bağlanmasına özellikle dikkat edilmelidir. Daha önce çekilmiş bir fotoğraf bununla başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Tüm hortumlar bağlandıktan sonra, ekipman soğuk su temini için test edilir. Lütfen cihazın henüz prize takılı olmadığını unutmayın. Sonuçta, önce bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Herhangi bir sorun yoksa, sıcak su musluğundan tüm hava çıktıktan sonra, cihazı ağa açabilirsiniz.

Kazanın çalışmasını mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için kontrol edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Her şeyden önce, sırasında bile sağlanması gereken topraklama olduğundan emin olmanız gerekir. Kurulumun yanı sıra kablolamayı korumak için kendi başına ayrı bir güç hattı döşemek iyi bir ek olacaktır.

Emniyet valfi kullanışlı bir parçadır. İç tankta çok yüksek basınca izin vermeyecektir. Ayrıca, eleman sıvıyı boşaltmak için kullanışlıdır. Su kesintisi durumunda kazan bileşenlerini korumak için soğuk hatta bir çek valf takılması tavsiye edilir.

Isıtma elemanının ömrü nasıl arttırılır?

Su ısıtma elemanını uzun süre değiştirme gereğini düşünmemek için, yalnızca tedarikte yer alan güvenilir tedarikçilerden sipariş vermelisiniz. Bu durumda, satın almadan önce talimatları dikkatlice incelemelisiniz.

Kazanı asla boş bir depo ile çalıştırmayın. Aksi takdirde, cihaz arızalanabilir ve pahalı onarım veya hatta tam değiştirme gerektirebilir.

Tanka giren suyun kalitesini iyileştirmek için temizleme filtreleri takmanız gerekir. Daha da akıllıca bir karar, sıvının her türlü safsızlıktan arındırılmasını organize etmek olacaktır. Çok aşamalı filtreleme cihazları bununla başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Yılda en az bir kez şofbenin rutin muayenesini yapmayı unutmayın. Düzenli bakım, sorunları zamanında tanımlamanıza ve çok fazla para harcamadan çözmenize olanak tanır.

Konuyla ilgili sonuçlar 

Bir su ısıtıcısı, otonom bir su tedarik sisteminin çalışmasını sağlayan yeri doldurulamaz bir cihazdır. Bu tür ekipmanlar, istediğiniz zaman duş ve banyo yapmanızı sağlayacaktır. Ancak medeniyetin faydalarından yararlanmak için kazanın durumunu sürekli izlemek, yıllık olarak temizlemek ve yıpranmış parçaları değiştirmek gerekir.

Kazandaki boru şeklindeki elektrikli ısıtıcıyı kendi elinizle nasıl değiştirdiğinizi bize anlatın. İlgilenen site ziyaretçileri için kullanışlı olabilecek bazı teknik ipuçlarını paylaşın. Lütfen aşağıdaki blokta yorum bırakın, fotoğraf gönderin ve makalenin konusu hakkında sorular sorun.

Isıtma elemanını kendi elinizle nasıl çıkarır, değiştirir ve çalarsınız

Isıtma elemanı veya ısıtma elemanı, her türlü su ısıtıcısının ana birimidir. Sıvının ısınmasını sağlayan ve çoğu zaman başarısız olan kişidir. Bir ev ustasını aramak pahalıdır, bu nedenle gerekli alet listesini satın alarak, ısıtma elemanını bir kazan veya su ısıtıcısında kendiniz değiştirebilirsiniz.

Isıtma elemanını değiştirmek için hangi araçlara ihtiyaç vardır?

Kazandaki ısıtma elemanını değiştirmeye başlarken, her şeyin “diz üzerinde” yapılması önerilmez, çünkü bu yeni bir arızanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Ve tüm eylemlerin verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli aracı önceden satın almalısınız.

Kazan onarımı için araçların listesi:

 • Düz ve kıvırcık tornavidalar. Gelecekte bir kereden fazla kullanışlı olacaktır.
 • Bir dizi açık uçlu anahtar. Ev işleri için Çinli bir üreticiden alınan ucuz bir standart oldukça uygundur.
 • Pense. Ayrıca, anahtarlar gibi ucuz bir seçenek satın alabilirsiniz.
 • Bir multimetre, iletkenlerin voltajını, akımını ve direncini ölçmek için bir cihazdır. Cihaz, ısıtma elemanının sağlığını belirlemek için gereklidir.
 • Nemi iyi emen kuru bezler.

Yukarıdaki aletler ve paçavralar herhangi bir hırdavatçıdan satın alınabilir. Ev işleri için pahalı, profesyonel bir alet satın almanın gerekli olmadığı, Çinli meslektaşların oldukça yeterli olduğu unutulmamalıdır.

Isıtma elemanının cihazı ve çalışma prensibi

Isıtma elemanı, yüksek direnç prensibi ile çalışan boru şeklinde bir ısıtma elemanıdır. Bu, elektrik akımının geçişini engelleyen bir malzemeden yapıldığı anlamına gelir. Buna göre elektrik enerjisinin ısıya dönüşümü gerçekleşir.

Isıtma elemanı

Isıtma elemanının genel cihazı: belirli bir malzemeden yapılmış bir telli kavisli bir metal boru. Tel için yüksek dirençli bir metal kullanılır, bu hızlı ve kaliteli ısıtma sağlar. Bu metal çoğunlukla nikromdur. Tüpün kendisi karbondan (daha ucuz bir seçenek olarak) veya paslanmaz çelikten yapılmıştır.

Nikrom spiralin uçları, daha sonra çalışma voltajının uygulanacağı çıkış pimlerine lehimlenir. Telin borunun duvarlarına temas etmesini ve kısa devre olmamasını sağlamak için ısıtma elemanının iç boşluğu elektriksel olarak yalıtkan bir dolgu maddesi ile doldurulur. Daha sonra sadece tüpü lehimlemek ve gerekli şekli vermek için kalır.

Isıtma elemanı doğru ve hızlı bir şekilde nasıl kontrol edilir

Isıtma elemanını kontrol etmek için dijital bir cihaza ihtiyacınız olacak – bir multimetre. Multimetre, dijital ekranlı ve test uçlarını bağlamak için soketli küçük bir plastik kasadır. Cihaz DC ve AC voltaj, akım, direnç ve kapasite gibi parametreleri ölçmek için kullanılır (daha pahalı modellerde). Bununla beraber, herhangi bir ısıtma elemanını arayabilirsiniz.

Isıtma elemanının bir multimetre ile kontrol edilmesi

Isıtma elemanı kontrol sırası:

 1. Isıtma elemanı ev aletinden çıkarılır ve herhangi bir yüzeyde bulunur. Test uçlarını bağlamak, multimetreyi açmak ve direnç ölçümü gibi bir parametre ayarlamak gerekir.
 2. Bir probu ısıtma elemanının ilk terminaline, diğerini ikinci terminale uygulayın. Bu durumda, kalemin işaretlenmesi belirli bir rol oynamaz.
 3. Cihaz belirli bir değer gösteriyorsa, örneğin 24 Ohm, bu, ısıtma elemanının düzgün çalıştığı ve şofbenin üzerine monte edilebileceği anlamına gelir.
 4. Multimetre 0 okursa, bu, ısıtma elemanının mahfazasının içinde bir kısa devre belirlemenizi sağlar.
 5. Ekranda 1 gösteriliyorsa, bu, ısıtma elemanının içinde bir kablo kopması sinyalidir.

Küçük bir direnç değerinde bile ısıtma elemanı düzgün çalışacaktır ancak sıvıyı ısıtmak daha fazla zaman alacaktır.

Kazandaki ısıtma elemanının değiştirilmesi

 1. Su ısıtıcısını güç kaynağından ayırın. Isıtma elemanı arızalı olduğu için buna bağlı olarak tanktaki su soğuk olacaktır. Bu nedenle, bundan önce kazana soğuk su beslemesini kapatarak güvenli bir şekilde tahliye edebilirsiniz.
 2. Sol (yatay modellerde) veya alt (dikey modellerde) koruyucu kapağı çıkarıyoruz. Bunu yapmak için 4 vidayı sökmek yeterlidir. Unutulmamalıdır ki, bazı beyaz eşya üreticileri estetik için cıvata başlıklarını çıkartmaların altına gizlemektedir.
 3. Faz ve nötr terminallerini ısıtma elemanı kelepçelerinden ayırın. Ayrıca teller termostata bağlanabilir, ayrıca sökülmeleri gerekir.
 4. Basınç flanşını tutan vidaları sökün ve çıkarın. Conta hasar görebileceğinden dikkatlice çıkarılmalıdır. Conta hasarlıysa, yenisi satın alınmalıdır.
 5. Kullanıcı flanşı söktükten sonra ısıtma elemanı çıkarılabilir. Sökmeden sonra yeni bir ısıtma elemanının montajı ters sırada gerçekleştirilir.

Su ısıtıcılarında ısıtma elemanını değiştirme sırası

Uzun süredir şofben üretimi yapan Ariston firması, bir yılı aşkın süredir kullanıcılara hizmet verecek dayanıklı ve kaliteli modeller üretmektedir. Ariston şofbenlerin dış ve iç düzenlemesi Termeks’inkiyle hemen hemen aynıdır. Ancak birçoğu oval şekli nedeniyle flanşı çıkarmakta zorluk çekiyor.

Ariston su ısıtıcısındaki ısıtma elemanını değiştirme sırası:

 1. Su ısıtıcısının enerjisini kesin ve tanktaki tüm suyu boşaltın. Bunu yapmanın basit bir yolu var: tüm sıcak su musluklarını açın ve emniyet valfini açın. Emniyet valfinin çıkışının gidere yönlendirildiğinden önceden emin olun. Aksi takdirde, suyun ayrı bir kaba boşaltılması gerekecektir.
 2. Ariston modellerinde koruyucu kapak sağlanmaz, ancak flanşı çıkarmadan önce bir cıvata ile sabitlenen sabitleme çubuğunun yerinden çıkarılması gerekir. Flanş dışarı çekilmez, kazanın içine itilir.
 3. Isıtıcı elemanı flanşla tam olarak bir araya getirmek mümkün olmayacağından ev aletinin içine yerleştirilmelidir. Flanş açıldığında, ısıtma elemanı dışarıdadır ve kolayca sökülebilir.

Standart olmayan flanş dışında Ariston kazanlarda ısıtma elemanlarının değiştirilmesinde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Isıtma elemanı nedir ve nasıl değiştirilir?

Silindirik “kuru” ısıtma elemanı

Zanussi ve Electrolux gibi üreticilerin su ısıtıcılarındaki “kuru” ısıtma elemanı, özel şişelere monte edilmiştir ve sıvı ile doğrudan teması yoktur. Bu nedenle, değiştirilmesi, sıvının depolama tankından boşaltılmasını bile gerektirmez.

Sadece koruyucu kapağı, faz ve sıfır terminallerini çıkarmak ve ısıtma elemanını sabitleyen cıvataları sökmek gerekir. Isıtma elemanı değiştirilerek, tüm yapı orijinal durumuna döndürülmelidir.

Bir su ısıtıcısındaki ısıtma elemanı nasıl değiştirilir: adım adım talimatlar

Evde kurulu su ısıtıcısı ne kadar kaliteli olursa olsun, er ya da geç ana elemanı olan ısıtma elemanı arızalanır. Perakende satış noktalarında bu parçanın maliyeti çok yüksek değil, ancak kurulum sihirbazının hizmetleri ucuz değil. Bir su ısıtıcısındaki ısıtma elemanını kendiniz nasıl değiştireceğinizi biliyorsanız, önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Gerekli alet ve malzemeler

Tüm su ısıtıcılarının cihazı benzerdir, bu nedenle ısıtma elemanını değiştirmek için standart bir alet ve malzeme setine ihtiyacınız olacaktır:

 • Phillips ve düz tornavidalar;
 • kapak anahtarları;
 • pense;
 • nemi toplamak için bezler;
 • su ısıtıcısının modeline göre yeni ısıtma elemanı;
 • magnezyum anot.

Isıtma elemanı arızalanırsa magnezyum anotun her zaman değiştirilmesi gerekmez. Ancak parçalar belirgin korozyon belirtileri gösteriyorsa, ustalar, su ısıtıcısını iki kez sökmemek için yenisini takmanızı önerir.

Adım adım talimat

Isıtma elemanı, su ısıtıcısını duvardan sökmeden değiştirilebilir. Ancak bazen cihaz, flanşa erişim sınırlı olacak şekilde yerleştirilir. Bu durumda, su ısıtıcısının sökülmesi gerekecektir.

Isıtma elemanını değiştirme işlemi aşağıdaki gibi gerçekleştirilir:

 1. Su ısıtıcısını şebekeden ayırın.
 2. Depoya giden su beslemesini kapatın ve kalan suyu boşaltın. Su tahliyesi bağlantı yöntemine bağlıdır. Girişte bir musluk varsa, üzerine bir hortum takabilir ve suyu tahliye kanalına boşaltabilirsiniz. Musluk yoksa, su kovalara boşaltılmalıdır. Soğuk su boşaltılırken, tanka havanın girebilmesi ve boşaltma işleminin daha hızlı gerçekleşmesi için sıcak su çıkış vanası açık olmalıdır.
 3. Koruyucu kapağı çıkarın. Modele bağlı olarak, koruyucu kapağın sabitlenmesi farklı olabilir, bu nedenle cihazın talimatlarına bakmaya değer.
 4. Termostat kablo bağlantısını ayırın. Isıtma elemanını değiştirdikten sonra her şeyi doğru bir şekilde bağlamak için bağlı kabloların fotoğrafının çekilmesi veya eskizinin yapılması gerekir.
 5. Isıtma elemanı ile flanş bloğunu sökün. Bu elemanın farklı modellerde sökülmesi tornavida veya anahtarlarla gerçekleştirilir: ısıtıcılarında, sabitleme altı cıvataya vidalanmış bir rondela olduğundan ayarlanabilir bir anahtar gerekir; somun anahtarını # 13 sökmeye yardımcı olacaktır; “Gerçek” için – ayarlanabilir bir anahtar, kenarları sökün ve parçayı çıkarın.
 6. Eski ısıtma elemanını yuvadan çıkarın, ardından contanın deliğe tam olarak oturması için yenisini eşit şekilde yerleştirin.
 7. Basınç halkasını vidalayın, termostat sensörlerini takın, ardından termostatın kendisini vidalayın.
 8. Önceden yapılmış bir çizime veya fotoğrafa göre telleri flanşa takın.
 9. Koruyucu bir kapak takın, hortumları bağlayın ve su sağlayın. Kazan, sıcak musluktan hava çıkana kadar doldurulur.

Tüm işlemler doğru yapılırsa ve şofben akmıyorsa elektrik bağlayıp sıcak su kullanabilirsiniz.

Kazanın bakımı ve ısıtma elemanının değiştirilmesi

Su ısıtma tankının periyodik önleyici bakıma ihtiyacı vardır. Aksi takdirde, normal şekilde çalışamaz. Bu, üreticiden bağımsız olarak tüm depolama suyu ısıtıcıları için geçerlidir. Zamanında servis edilmeyen bir kazanda, ısıtma elemanları genellikle yanar, değiştirilmesi gerekir. Nasıl düzgün bir şekilde tartışılır ve başarısız elemanlar nasıl değiştirilir?

Neden tanka servis yapmanız gerekiyor?

Tüm kazanlarda benzer işlemler gerçekleşir.

 • Magnezyum anodu aşınır, magnezyum reaksiyonlara girer, parçalanır ve cihaz, diğer metal yapılar için ortaya çıkan tüm sonuçlarla birlikte elektrokimyasal koruma işlevlerini yerine getirmeyi bırakır.
  Anot bir sarf malzemesidir, sadece periyodik olarak değiştirilmesi gerekir.
 • Tankta büyük miktarda tortu birikir. Gevşek silt tabakası şeklinde ve ısıtılmış eleman üzerinde kireç şeklinde – ısıtma elemanı üzerinde.

Magnezyum anot nereye gidiyor, neden değiştirilmesi gerekiyor?

Magnezyum anot, korozyondan korumak için elektrik on’un yanına kurulur. Isıtıcıdan gelen elektromanyetik alan, zemine (vücuda, toprağa) akan suda potansiyel bir farka ve kaçak akımlara neden olur. Magnezyum anot en iyi iletkenliğe sahiptir ve bir bütün olarak mevcutken, yüklü parçacıkların kütleye hareketi bunun içinden geçer. Bu durumda, malzeme anottan çöker, çökelir, genellikle 1 – 3 yıl içinde, sadece tabanın metal çekirdeği kalır.

Bu element parçalanırsa, elektrokimyasal reaksiyon, başta ısıtma elemanı olmak üzere sudaki tüm metal parçalar üzerindeki etkisini çoğaltır.

Zamanlar neden yanar, ısıtma elemanını ne etkiler?

Elektrikli ısıtıcıların arızalanmasının genel nedenlerini – üretim hataları, malzemelerin eskimesi gibi – ayırmak mümkündür, ancak markalı ürünler için bu nadiren geçerlidir. Kazan servis edilmezse, ısıtma elemanının sık sık arızalanmasının nedenleri aşağıdakiler olur.

 • Elektrokimyasal korozyon nedeniyle mekanik yıkım veya basitçe – “delik”. Su on içine nüfuz eder, ısıtma teli hızla paslanır ve tahrip olur.
 • Aşırı ısınma, anormal termal koşullarda çalışma, yüksek sıcaklık nedeniyle iç organların tahrip olması. Nedeni, tortu, ölçek ile ısı yalıtımıdır.

Bir su ısıtıcısındaki ısıtma elemanları nasıl değiştirilir

Kazandaki ısıtma elemanının değiştirilmesi ve bu tankın bakımının yapılması, yapılan işlemler açısından benzer faaliyetlerdir. Ürünü sökmek, on vidayı sökmek, temizlemek ve incelemek gerekir. Yeni bir tane satın almanız gerekiyor (burada büyük bir sahte sorun var), her şeyi yeniden monte edin, yerine kurun.

İyi niteliklerle kendiniz yapın – bir saatlik çalışma. Ve bunu ilk kez yapıyorsanız ve hazır yedek parça ve uygun anahtar yoksa, çalışma birkaç saat veya birkaç gün sürebilir, Nasıl yapılacağı hakkında daha fazla ayrıntı – açık kendi başınıza veya bir usta arayın.

Kazan nasıl çıkarılır 

Tanka giden su beslemesi kapatılır, su boşaltılır. Soğuk boru hattında, musluklu bir tişört ve kanalizasyona giden bir hortum sağlanmalıdır veya hortum bir emniyet valfine bağlanabilir ve içinden boşaltılabilir. Tank çıkarılır, ters çevrilir, musluklar, tees bükülür, dekoratif kapak çıkarılır, somunlarla içeri çekilen (düz modellerde, 2 kapak veya daha fazla) gölgeli kapalı kapağa erişim sağlanır. saplamalar üzerinde.

Somunları sökerek kapak yükselir, ısıtma elemanı çıkarılır, takılan anot hemen değişir. Tüm işlemler, cihazı menteşeden çıkarmadan yapılabilir, yani. aşağıdan. Ancak yine de, yüksek kaliteli yıkama ve ilk kez iş yapmanın rahatlığı için, onu çıkarmak daha iyidir.

Su deposunun temizlenmesi

Bu tank modeli için anot önceden hazırlanmalıdır. Ayrıca, çıkarılabilir kapağın altındaki contalar değiştirilmelidir. Bir otometre ile veya hatta görsel inceleme ile belirlenmesi kolay olan ısıtma elemanı yanarsa – ısıtıcıda bir delik vardır – o zaman doğal olarak değişir.

Gölgenin kireçten arındırılması sorunludur. Zaman kalırsa, bir gün boyunca sitrik asit solüsyonunda bırakabilirsiniz (kesilmiş 2 litrelik bir şişe yeterli olacaktır). Her durumda metal fırçalar dikkatli kullanılmalıdır.

Dışarı çıkarılması tavsiye edilen tankın yıkanması önemlidir. Alternatif olarak, küvetin üzerine, lavabonun üzerine bir tahta üzerine kurun ve içindeki birikintileri yıkamak için bir basınçlı duş hortumu kullanın. Ancak tüm işlemlerden sonra tank temiz kalmalıdır.

Bir ısıtıcı nasıl düzgün bir şekilde monte edilir

Tüm çıkarılabilir kablo bağlantılarının telefonda fotoğraflanması gerekir. Kesilen tüm bağlantılar geri yüklenmelidir. Gölgelik kapağının altındaki conta değişir. Somunları “mühür üzerinde kapak” ilkesine göre tekrar vidalamak önemlidir – “çapraz” sırayla, kapağı yuvaya kademeli olarak eşit şekilde bastırın. Muslukların, boruların bağlantılarını geri yüklerken, özel bir yağlayıcı ile keten sargı kullanmanız gerekir. Fum bant tavsiye edilmez.

Çoğu durumda, kazanın bakımı ve yanmış bir ısıtma elemanının değiştirilmesi için belirtilen prosedürler, sahiplerin kendileri tarafından yapılır. Daha kolay, daha hızlı ve daha ucuzdur. Herhangi bir usta, yapılan işe karşılık gelmeyen, ancak yalnızca harcanan zamana karşılık gelen bir miktar paranın gelmesi için ödeme yapmak zorunda kalacaktır.

Ancak, bunu kendiniz yapmanın bir yolu olmadığında, bir reklama göre tesisatçı aramak yerine bir servis merkezine başvurmak nadir değildir. Özellikle “özel usta”nın sunacağı dükkanlardan onlarca ve fişlere güvenmeyin.

Isıtma elemanları nereden ve nasıl alınır

Onlarca sahtecilik, tüm Çinlilerin ve diğer esnafın en sevdiği hobidir. Bu nedenle, pazarın herhangi bir yerinde bir ısıtıcı satın almak bile risk taşır. Satın alınan ürünün birkaç ay boyunca herhangi bir ağırlaştırıcı koşul olmadan çalışması muhtemeldir, artık değil, Sadece büyük kuruluşlarda, markalı bir üründe ve hatta bu tür ve bu tür ekipman satan bayilerden kişisel olarak satın almak daha iyidir. ve bunun için yedek parçalar. Markalı bir ısıtıcı ile sahte arasındaki fiyat farkı 2 – 3 katıdır, bu nedenle, çağrıya tenomuyla gelen bir shabashnik’in bunun yüksek sınıf bir şey olduğuna dair güvenceleri ekonomik olarak haklıdır.

Herhangi bir su ısıtıcısındaki ısıtma elemanının ortalama hizmet ömrü yaklaşık 4 yıldır. Kural olarak, arızası, açıldıktan hemen sonra tetiklenen otomatik kapanma – kazan koruması ile gösterilir. Bu durumda onarım, ısıtma elemanının değiştirilmesinden oluşur. Yanmış kısım kendi ellerinizle değiştirilebilir. Bu materyalde, videoda her şeyi kendi başınıza nasıl yapacağınıza dair ipuçları ve püf noktaları bulacaksınız.

Isıtma elemanlarının onarımı için hazırlık

Isıtma elemanı, geleneksel bir elektrikli su ısıtıcısında kaynamanın nasıl gerçekleştiğine benzer şekilde suyu ısıtır. Arızanın nedeni, kapta su olmaması, bir kaynağın gelişmesi, kalitesiz su vb. Olabilir. Isıtma elemanı içeride gizlendiği için gerçeği belirlemek kolay değildir. Kazanı şebekeden ayırmak, kapağı çıkarmak ve ısıtıcının kendisini kontrol etmek ve bundan önce yardımcı malzemeleri ve araçları hazırlamak gerekir:

 • anahtarlar;
 • tornavidalar;
 • pense;
 • faz ölçer;
 • bir kova ve bir bez – dökülen suyun derhal temizlenmesi için.

Tabii ki, yeni bir ısıtma elemanına sahip olmalısınız. Su ısıtıcısının kendisini onarıma hazırlamak için aşağıdaki adımları uyguladığınızdan emin olun:

 1. Su beslemesini kapatın: kazanın kendisine giden yolda olabilir (musluk genellikle yakınlarda bulunur) veya tamamen evde, yükselticide olabilir.
 2. Kazan üzerindeki sıcak su çıkışını bloke edin. Vinç ayrıca kurulumun yakınında bir yerde bulunur.
 3. Suyu cihazdan boşaltın.
 4. Ağdan bağlantısını kesin.
 5. Koruyucu kapağı çıkarın.
 6. Giriş terminallerindeki voltajı ölçün. Faz ölçer, yokluğunu göstermelidir.
 7. Cihaza erişim zorsa, su ısıtıcısını duvardan çıkarın.
 8. Elektrik devresini çizin veya fotoğraflayın ve kabloları ayırın.
 9. Kilitleme somunlarını sökün. Su sızıntısı olasılığının farkında olun.

Kazandaki bir ısıtma elemanını tamir etmenin özellikleri

Güvenilir teşhis için ısıtıcıyı örten kapağı çıkarmanız gerekecektir. Ardından şu şekilde ilerleyebilirsiniz:

 1. Direnci ölçmek için ısıtma elemanını bir multimetre ile çalkalayın. Monitördeki “sıfır” değeri kısa devre anlamına gelir ve “sonsuz”, suyu ısıtan nikrom spiralinde bir kırılma anlamına gelir.
 2. Isıtıcıyı test lambalı bir test cihazı ile kontrol edin. Yandı – ısıtıcı sağlam ve kazanın yanlış çalışmasının nedeni başka bir şey.

Molaları görsel olarak teşhis etmek için ısıtma elemanını kutudan çıkarabilirsiniz. Yüzeyi kireçten arındırın. Bu prosedür özen gerektirir. Isıtma elemanını bir sitrik asit çözeltisine (1 litre su başına 50 g) batırmak en iyisidir. Kireç yaklaşık iki gün içinde tamamen çözülür, ancak zamandan tasarruf edebilirsiniz: topaklanma durumuna getirerek yumuşak bir fırça ile temizleyin.

Kireci çıkarmak için asla sert bir yöntem kullanmayın veya ısıtıcıya hafifçe vurun.

Ardından, gövdede mekanik hasar olup olmadığını görmek için ısıtma elemanını dikkatlice inceleyin. Düşük kaliteli malzemeden yapılmış bir ısıtma elemanının temizlenmesi bile gerekmez: ellerinizde yırtılmış, dövülmüş, bükülmüş veya basitçe parçalanmış görünebilir. Çatlaklar küçük olabilir, ancak yine de geri yüklenemeyen bir kırılma anlamına gelir – yalnızca başka bir parça ile değiştirilir. Isıtma elemanı sağlam görünüyorsa ve test cihazı yalnızca bunu onayladıysa, termostatı su ısıtıcısı modelinize takılıysa kontrol etmeyi deneyin:

Isıtma elemanının değiştirilmesi

 • termostatı ısıtma elemanına yerleştirin;
 • akımın verildiği termostat üzerindeki terminalleri bulun ve test cihazının terminallerine bağlayın.

Bir çağrı, cihazın düzgün çalıştığı anlamına gelir, olmaması termostatın arızalandığını gösterir.

Isıtma elemanının değiştirilmesi için önlemler ve prosedür

Yeni ısıtma elemanının kuru kontakları olmalıdır. Tüm kurulum süreci boyunca bunu takip edin. Kaliteli bir değişim yapmak için, su ısıtıcısının beraberindeki parçalarına dikkat edin:

 1. Su ısıtıcısının sızdırmazlığından sorumlu olan ısıtma elemanının tabanındaki kauçuk contanın bastırılıp bastırılmadığını kontrol edin. Sadece eziklere değil, aynı zamanda mekanik hasara da sahip olmalıdır. Varsa contayı değiştirin.
 2. Yeni bir ısıtma elemanı ile yeni bir magnezyum anot takmak daha iyidir. Bu kısım, su ısıtıcısının “doldurulmasını” korozyondan korur. Kazanın tasarımında, ısıtma elemanından çok uzakta değildir.

Kazanın yeni bir ısıtma elemanı ile montajı ters sırada gerçekleştirilir:

 • ısıtma elemanını somunlarla takın ve sabitleyin;
 • gerekirse fotoğraflanan devreye dayanarak kabloları bağlayın;
 • devreyi bir test cihazı ile çaldırın;
 • şofbenin içini bir kapakla kapatın, çıkarılmışsa duvara asın;
 • su şebekesini eski haline getirin: bağlandıktan sonra tank suyla doldurulmalıdır;
 • doldurma işlemi sırasında, tertibatta sızıntı olup olmadığını dikkatlice inceleyin, varsa giderin.

Dikkat! Su ısıtıcısı ancak tamamen su ile doldurulduktan sonra şebekeye bağlanabilir. Bunun harici bir işareti, sıcak su musluğundan hava çıkışının durmasıdır. İlk ısıtma sırasında, her şeyin doğru olup olmadığını, kazanı dikkatlice izleyin: termostatın doğru çalışıp çalışmadığı, ısıtma elemanının ısıtıp ısıtmadığı.

Isıtma elemanının ömrünün nasıl uzatılacağına dair öneriler

Birkaç ipucu, kazanınızın ve ısıtma elemanının ömrünü uzatmanıza yardımcı olacaktır:

 1. Magnezyum anotu zamanında değiştirin. Görevi, ısıtma elemanının değiştirilmeden daha uzun süre çalışması için çökmektir.
 2. Cihazın kullanım talimatlarını izleyin.
 3. Kazana giren suyun kalitesini izleyin. Bunun için evinizin su kaynağına ek filtreler takmanız gerekebilir.
 4. Sorunları erken bir aşamada belirlemek için ekipmanı yılda en az bir kez inceleyin.
 5. Parçaları yalnızca kaliteli analoglarla değiştirin.
 6. Termostatı maksimum su ısıtma değerlerine ayarlamayın. Kural olarak, üreticiler ölçekte en uygun sıcaklığı gösterir: enerjiden ve ısıtma elemanının kaynağından tasarruf etmek.

Şofbeniniz düzgün çalışmaz çalışmaz hemen kapatın ve kontrol ve onarımını kendinize sorun. Arızalı bir cihazın kullanılması elektrik çarpması tehlikesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi