• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Şofben & Termosifon Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme

Şofben & Termosifon Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme Modern su ısıtıcıları dayanacak şekilde üretilmiştir Birçoğu uzun garantilerle gelir ve uzun yıllar boyunca bunları sorunsuz bir şekilde kullanabilmeyi umarsınız. Ancak ısı, su ve bunların çalışmasını sağlayan tüm çeşitli bileşenlerin bir araya gelmesi ile kaçınılmaz olarak problemler ortaya çıkmaktadır.

Şofben & Termosifon Yedek Parça ve Aksesuar Değişimi

Isıtıcınız için pek çok sorun ölümcül değildir ve bunları onarmanın anahtarı, neyin yanlış olduğunu doğru bir şekilde belirlemektir. Teşhisinizde size yardımcı olmak için, burada en önemli 13 su ısıtıcısı sorunumuz ve bunların nasıl düzeltileceği konusunda bazı öneriler yer almaktadır.

Başlamadan Önce

Gazla çalışan ve elektrikle çalışan dahil olmak üzere birçok su ısıtıcısı türü vardır . Elektrikli su ısıtıcıları , yüksek voltajlı cihazlardır, yani bir tanesiyle çalışırken tüm önlemleri almanız gerekir. Isıtıcının elektrikli bileşenleriyle ilgili herhangi bir şey yapmadan önce gücün kapalı olduğundan emin olun – bu, ısıtıcınızın servis panelindeki devre kesicisinin kapatılması anlamına gelir. Almanız gereken bir diğer önlem, tüm kabloları kullanmadan önce bir voltaj test cihazı ile test etmektir. Bunun yapılmaması ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme neden olabilir.

Genel Şofben Sorunları ve Sorun Giderme İpuçları

Kişisel şofben Musluk başlıkları ve aletleri için sıcak su sağlamak, evinizdeki perde arkasında çok çalışıyor. Ancak bazen biraz fazla çalışır ve profesyonel hizmet gerektirebilecek sorunlara yol açar.

İşte dört yaygın şofben sorunu ve her biri hakkında ne yapılması gerektiğine dair bazı ipuçları. Unutmayın: Şofbeninizde herhangi bir sorun giderme çalışması yapmadan önce daima devre kesicideki gücü kapatın!

En Yaygın 4 Su Isıtıcı Sorunu

 1. Su sıcaklığı sorunları – Su sıcaklığı sorunları, su ısıtıcılarında karşılaşacağınız en yaygın sorunlar arasındadır. İşte üç su sıcaklığı sorunu, olası nedenleri ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı:
  • Su soğuktur – Soğuk suya genellikle güç eksikliği, arızalı bir termostat veya arızalı bir ısıtma elemanı neden olur. Atmış devre kesicileri sıfırlayarak ve atmış sigortaları değiştirerek bir şüpheli olarak gücü ortadan kaldırarak başlayın. Ardından, açık olduklarından ve güç göstergelerinin yandığından emin olmak için güç düğmelerini kontrol edin. Son olarak, güç aldığından emin olmak için termostatı kontrol edin.
  • Su sıcak, ancak yeterince sıcak değil – Suyunuz yeterince ısınmıyorsa, bunun nedeni küçük bir su ısıtıcısı, çapraz sıcak ve soğuk bağlantılar veya hatalı bir ısıtma elemanı veya termostat olabilir. Su kaynağını kapatıp bir sıcak su musluğunu açarak çapraz bağlantı olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz; su hala akarsa, çapraz bağlantınız olabilir. Bunun ötesinde, şofbenin ısıtma elemanları termostatını kontrol etmek ve şofbeninizin uygun boyutta olup olmadığını değerlendirmek için bir profesyonelle iletişime geçmenizi öneririz .
  • Sızıntılar – Su sızıntıları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedene bağlanabilir:
   • hatalı bir sıcaklık ve basınç (T&P) tahliye valfi
   • uygun olmayan su basıncı
   • aşırı ısınma
   • sıkışmış bir valf
   • yakındaki sıhhi tesisat bağlantısından bir sızıntı
   • gevşek ısıtma elemanı cıvataları
   • kötü bir conta
   • sızıntı yapan bir su deposu

   Sızıntıyı azaltmak için sıkarak (ancak aşırı sıkmadan) herhangi bir gevşek tesisat bağlantısı olup olmadığını kontrol edin.

   Ardından, gevşek ısıtma elemanı cıvatalarını kontrol edin ve gerekirse sıkın. Isıtma elemanı hala sızdırıyorsa, muhtemelen contayı değiştirmeniz gerekecektir (bunu yapmak için bir profesyonel kiralamanızı öneririz ). Son olarak, depolama tankının üzerinde veya çevresinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin – depolama tankları tipik olarak içeriden korozyona uğradığından, muhtemelen su ısıtıcınız için sonun başlangıcını görüyorsunuz.

   Tabii ki, tanksız bir su ısıtıcısına geçerek sızıntı sorunlarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz – ekipman da yaklaşık iki kat daha uzun süre dayanır ve bodrumunuzdaki alanın yaklaşık dörtte birini kaplar.

  • Renksiz su – Paslı su, tankınızın iç astarında, genellikle arızalı bir anot çubuğunun neden olduğu korozyonu gösterebilir. Anot çubuğunu değiştirmenin sorunu çözüp çözmeyeceğini belirlemek için profesyonel bir su ısıtıcısı teknisyeni ile iletişime geçin ; değilse, su ısıtıcınızı değiştirin .
  • Tuhaf sesler – Su ısıtıcınızdan gelen garip seslerin nedeni çoğunlukla tortu oluşumudur. Su ısıtıcısını yıkayarak bu sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz –  bunun nasıl yapılacağıyla ilgili ipuçları için bu videoya bakın . Şofbeninizi yıkarsanız ve sorun devam ederse veya tortu birikimi giderilemeyecek kadar büyükse, bizimle iletişime geçin – bir su ısıtıcısının değiştirilmesi gerekebilir.

Elektrikli Şofben Arıza Tespiti

Üstten Su Sızdırıyor

Elektrikli su ısıtıcınızın üst kısmına yakın bir sızıntı olduğuna inanıyorsanız, bu birkaç şeyden biri olabilir. Soğuk giriş veya sıcak çıkış boruları gevşemiş olabilir, T&P valfi arızalanmış olabilir veya giriş valfi sızdırıyor olabilir. Hepsi kolayca sabitlenir. Daha fazla bilgi için, bkz . Üstten Su Sızdıran Su Isıtıcısı .

Alttan Su Sızıyor

Alttan sızdıran bir elektrikli su ısıtıcısı tipik olarak normal yoğuşma, sızdıran bir elektrikli ısıtma elemanı contası veya T&P valfi tanktaki fazla basıncı boşaltmak için açıldığı için taşma borusundan az miktarda su dışarı atılmasından kaynaklanır.

Bazı durumlarda, gerçek tank sızdırıyor ve tek çözüm su ısıtıcısını değiştirmek. Daha fazla bilgi için, bkz. Su Isıtıcısı Alttan Sızdırıyor .

Sıcak su yok

Elektrikli su ısıtıcısındaki su, iki ısıtma elemanı tarafından ısıtılır (çoğu durumda). Kesinlikle sıcak su olmamasının en yaygın nedeni , devre kesicinin devreye girmesi ve önce kesici kutusunu kontrol etmenizdir.

Sebep bu değilse, ısıtma elemanları arızalanmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Termostat üzerindeki limit/reset anahtarında da sorun olabilir . Suyun çok sıcak olması veya arızalanması nedeniyle devreye girmiş olabilir ve değiştirilmesi gerekiyor.

Yeterli Sıcak Su Yok

Yeterince sıcak su olmaması, büyük olasılıkla termostatla ilgili bir sorundan kaynaklanmaktadır. Belirli bir ısıtma elemanı için termostatta istenen su sıcaklığını ayarlamak kadar basit olabilir.

Elektrikli modellerde, termostat genellikle tankın yanındaki bir erişim panelinin ve bir yalıtım katmanının arkasına gizlenir. Gazlı modellerin aksine, fabrikada bir elektrikli termostat ayarlanmıştır ve değiştirilmesi amaçlanmamıştır, ancak bazen yapılması gerekir.

Soğuk kış aylarında, sıcak su evinizin tesisatından geçerken daha soğuk borulardan daha hızlı soğuduğundan, termostat sıcaklığını biraz yükseltmeniz gerekebilir.

Yeterli sıcak suya sahip olmamanın diğer olası nedenleri arasında arızalı bir termostat, arızalı eleman, gevşek kablolama veya ihtiyaçlarınız için çok küçük bir su ısıtıcısı tankı sayılabilir. Daha fazla bilgi için “ Ne büyüklükte su ısıtıcısına ihtiyacım var ” bölümüne bakın .

Su Çok Sıcak

Yine, bu muhtemelen sıcaklığın çok yüksek ayarlandığı termostat(lar)la ilgilidir. Sadece termostata erişin ve gerektiği gibi ayarlayın. Bu, soğuk mevsimlerden sıcak mevsimlere geçiş yaparken de gerekli olabilir. Önerilen sıcaklık ayarımız için buraya tıklayın .

Su sıcaklığını yeterince düşüremezseniz, termostatınızı değiştirmeniz gerekebilir veya bir tür kablolama sorunu olabilir (daha sonra bir profesyonel çağırmanız önerilir).

Suyun Yeniden Isıtması Çok Uzun Sürüyor

Bu, elektrikli su ısıtıcılarının dezavantajlarından biridir. Ortalama olarak, bir elektrikli modelde geri kazanım süresi (tüm su kaynağını yeniden ısıtmak için gereken süre), karşılaştırılabilir bir gaz modelinin iki katıdır. Bu suyun ısıtılması için gereken süre, farklı modeller arasında biraz değişebilir. Daha yeni genellikle daha iyidir.

Bununla birlikte, sıcak suyun geri kazanılması normalden daha uzun sürüyorsa, ısıtma elemanlarında (üzerlerinde tortu birikmesi dahil) veya termostatta bir sorun olabilir ve bu parçaların değiştirilmesi gerekebilir.

Eviniz birkaç yıl öncesine göre daha fazla sıcak su kullanma eğilimindeyse, daha büyük kapasiteli bir tanka sahip yeni bir modele , tanksız bir modele yatırım yapmayı veya yakındaki bir kullanım noktası su ısıtıcısı kurmayı düşünebilirsiniz . en çok kullandığınız su kaynağı (yani: duş). Ancak tanksız ve tanklı su ısıtıcısı karşılaştırması hakkında biraz araştırma yapmanızı öneririz .

Düşük Sıcak Su Basıncı

Çoğu zaman, düşük sıcak su basıncına sahip olduğunu bildirenlerin, su ısıtıcısına giren ve çıkan 1/2 inç çapında galvanizli borulara sahip eski bir evi vardır. Su basıncı otomatik olarak sınırlandırıldığından, tek çözüm, daha fazla suyun akmasına izin veren modern 3/4 inç boru tesisatı kurmaktır. Sıhhi tesisat veya lavabo havalandırıcılarınızdaki tortu, kalsiyum birikintileri ve pas da düşük sıcak su basıncına katkıda bulunabilir.

Su Isıtıcı Garip Sesler Çıkarıyor

Su ısıtıcınızdan patlama, tıslama, çarpma, vurma veya diğer garip sesler duyarsanız, bunun en yaygın nedeni ısıtma elemanlarınızda kireç birikmesi veya tankın altında çok fazla tortu birikmesidir.

Gürültünün diğer nedenleri arasında bir yerde bir sızıntı, tank içinde çok fazla basınç veya normal genişleme/büzülme nedeniyle gürültülü borular sayılabilir. Senin zaman şofben gürültü yapıyor , genellikle zararsızdır ama her zaman aklın parçası için göz önünde bulundurulmalıdır.

Kirli veya Paslı Renkli Su

Paslı sıcak su, genellikle anot çubuğunun veya hatta tankın kendisinin korozyonunun bir işaretidir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, korozyon tankta sızıntı oluşması için yeterince ciddi hale geldiğinde, şofbeninizin büyük olasılıkla değiştirilmesi gerekecektir. Anot çubuğunun değiştirilmesi kolaydır ve su ısıtıcınıza yıllar ekleyebilir. Su paslı değil, kirli veya rengi bozulmuşsa, bunun nedeni ısıtma elemanlarında kireç birikmesi veya sıcak su çıkışına giren tortu olabilir.

Kokulu Sıcak Su

Büyük olasılıkla, kokan veya kokan sıcak su, tanktaki bakterilerden kaynaklanmaktadır. Su kaynağı olarak kuyu suyu kullanan evler, kötü koku yayan sularına daha duyarlıdır. Su ısıtıcısının periyodik olarak yıkanması geçici olarak yardımcı olabilir, ancak sıcak suyunuzdaki kükürt veya çürük yumurta kokusunu düzeltmek için muhtemelen anot çubuğunu değiştirmeniz gerekecektir. Daha da iyisi, kokudan kurtulacak ve en uzun süre dayanacak güçlü bir anot çubuğu düşünün . Hızlı bir düzeltme, kalan bakterileri öldürmek için termometre sıcaklığını yaklaşık 140 dereceye çıkarmak olabilir.

Gazlı Şofben Arıza Tespiti

Üstten Su Sızdırıyor

Elektrikli su ısıtıcısında olduğu gibi, önce soğuk su giriş ve sıcak su çıkış borularını ve bağlantılarını gevşek olmadığından emin olmak için kontrol etmelisiniz. Arızalı veya gevşek bir sıcaklık ve basınç tahliye vanası veya giriş vanası da sızıntının nedeni olabilir .

Alttan Su Sızıyor

Gazlı su ısıtıcısının altından su sızıyor gibi görünüyorsa, bunun nedeni yoğuşma (termostatı açmayı deneyin), sızıntı yapan veya gevşek bir tahliye vanası veya taşma borusundan bir miktar su tahliye eden T&P vanası olabilir. tank aşırı basınç nedeniyle. Sızıntı, şofben deposundan korozyondan kaynaklanıyorsa, şofbenin değiştirilmesi gerekir. Ek bilgi için Su Isıtıcısı Alttan Sızdırıyor bölümüne bakın .

Sıcak su yok

Kontrol edilecek ilk şey, gaz akışınız olup olmadığı ve pilot ışığınızın açık olup olmadığıdır. Cevabınız evet ise, sorun, pilot ışığın açık olduğunu doğru şekilde algılamayan ve dolayısıyla gazı tutuşturmayan termokupl ile ilgili olabilir. Termokupl değiştirilmesi gerekebilir (veya sadece temizlenir).

Elektronik ateşlemeli daha yeni bir su ısıtıcınız varsa, devre kesicinin açılıp açılmadığını görmek için kesici kutunuzu kontrol edin. Daha fazla bilgi için buraya bakın.

Yeterli Sıcak Su Yok

Yeterince sıcak suyun olmamasının veya sıcak suyun çok çabuk bitmesinin bazı nedenleri arasında termostatın yeterince yüksek bir sıcaklığa ayarlanmaması (özellikle kış aylarında), hatalı bir termostat veya gelen su girişine izin veren kırık veya hasarlı bir daldırma borusu sayılabilir. üstteki sıcak su ile karıştırmak için soğuk su.

Bazen yeterli sıcak su olmaması, ihtiyaçlarınız için çok küçük bir şofben tankına sahip olmanızdır. 40 galonluk bir tankınız olsa bile, bir seferde sadece 28-30 galonluk kullanılabilir sıcak su olabilir. Gelecekte daha büyük bir su ısıtıcısına veya tanksız bir modele geçmek olabilir.

Su Çok Sıcak

Büyük olasılıkla, termostatı çok yükseğe ayarladınız. Bu, daha sıcak İlkbahar ve Yaz aylarına geçerken ve daha soğuk Kış sıcaklıklarını hesaba katarak sıcaklığı yükselttikten sonra geri ayarlamayı unuturken en yaygın olanıdır. Daha az olası, değiştirilmesi gereken hatalı bir termostattır.

Su ısıtıcısı kurulumunda sorun mu yaşıyorsunuz? O zaman bu makale tam size göre.

Suyun Yeniden Isıtması Çok Uzun Sürüyor

Gazlı şofbeninizin çok yavaş toparlandığını hissediyorsanız, termostat çok düşük ayarlanmış olabilir, brülör ağzı çok kirli veya tıkalı olabilir ve temizlenmesi gerekiyor olabilir, gaz basıncı çok düşük olabilir veya havalandırma bacası çok kirli olabilir ve ayrıca temizlik gerektirir.

Birçokları için bu, ailelerinin ihtiyaçları için çok küçük bir su ısıtıcısı tankına sahip olma meselesidir ve asla tam olarak iyileşme şansı verilmez.

Düşük Sıcak Su Basıncı

Daha eski bir eviniz varsa, evinizde 1/2 inç çapında daha küçük galvanizli borulara sahip olma ihtimaliniz yüksektir. Bu, evinizin sıhhi tesisatından akabilecek sıcak su miktarını büyük ölçüde azaltır.

Ne yazık ki, gözle görülür şekilde daha yüksek sıcak su basıncı elde etmenin tek yolu, bugünün evlerinde kullanılan daha yeni 3/4 inç borulara geçmek. Kesinlikle küçük bir görev değil.

Zamanla tıkanma eğilimi gösteren lavabo havalandırıcılarını veya duş başlıklarını temizleyerek su basıncını biraz artırabilirsiniz. Ayrıca su giriş vananızın tamamen açık olduğundan ve kısmen kapalı olmadığından emin olun.

Pilot Yanmayacak

Bir su ısıtıcısında bir pilot ışığın nasıl yakılacağını tam olarak bildiğinizde , ancak yanmıyorsa, bunun nedeni ile ilgili birkaç olasılık vardır. Ya pilot ışık deliği ya da tüpü tıkalı ya da değiştirilmesi gerekiyor, ısıl çift gevşek ya da arızalı, gaz hattında hava var ya da gaz vanası arızalı.

Pilot Yanık Kalmayacak

Bir pilot ışığın yanmaması kadar can sıkıcı bir durum, sık sık sönen bir pilot ışığıdır. Çoğu zaman, termokupl değişimi gereklidir, ancak pilot ışığınız sönmeye devam ederse başka nedenler de vardır . Diğer olasılıklar arasında, pilot ışığını söndüren aşağı akımlara neden olabilecek kötü bir gaz valfi veya kısmen tıkanmış havalandırma bulunur.

Brülör Yanık Kalmıyor

Zaman zaman sönen veya olağandışı, normalden daha yüksek veya daha düşük alev ve hatta ıslık sesi üreten bir brülör, çoğunlukla kirli veya tıkalı brülör deliklerinden kaynaklanır. Pilot ışıkta olduğu gibi, arızalı bir termokupl veya kirli havalandırma da sorunun nedeni olabilir.

Su Isıtıcı Garip Sesler Çıkarıyor

Elektrikli su ısıtıcısıyla aynı şekilde tıslama, patlama, çarpma veya çarpma sesleri bazen gelebilir. Gaz modellerinde, bu tipik olarak tankın altında biriken tortu, duvarların içindeki ahşap çerçeveye sürtünen genişleyen/büzülen borular veya gazın içinden aktığı kirli/tıkanmış parçalardan kaynaklanır.

Paslı Renkli Su

Bir kez daha, anot çubuğunun veya su deposunun iç kısmının korozyonu genellikle sorumludur. Anot çubuğunu değiştirmek karmaşık veya pahalı olmasa da, daha büyük sorun, tankın korozyon belirtileri göstermesi durumunda ortaya çıkar. O zaman bir sızıntının ortaya çıkması ve yeni bir su ısıtıcısına ihtiyaç duyulması sadece bir zaman meselesidir.

Kokulu Sıcak Su

Muhtemelen tankın içinde biriken bakterilerden dolayı. Termostatı yaklaşık 140 dereceye getirmek bakterileri öldürür ancak tankın klorlu ağartıcı ile tamamen temizlenmesi gerekebilir. Koku geri gelirse, anot çubuğunun kullanım ömrü muhtemelen sona ermiştir ve değiştirilmesi gerekecektir.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687