Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Şofben Diyafram Contası Nasıl Değiştirirsiniz ?

Şofben Diyafram Contası Nasıl Değiştirirsiniz

Şofben Diyafram Contası Nasıl Değiştirirsiniz ? Diyafram, su beslemesi kapatıldığında yakıt beslemesini kesmekten sorumludur. Arızalanırsa, evinizi ölümcül sonuçlarla patlayıcı gazla doldurabilir. Oring ve sıkıştırma sızdırmazlık teknikleri hakkında iyi bir çalışma bilgisine sahip olmalısınız.  Şofben güvenilir su ısıtıcılarıdır, ancak diğer cihazlar gibi aşınan parçaları vardır. Bu nedenle, suyun ısınmayı bıraktığı zamanlar vardır. Bunun nedeni bir gaz kolonu için sızdıran bir membran ise, bir ustayı onarım için davet etmek gerekli değildir. Değiştirmeyi kendin yapabilirsin, katılıyor musun? Ama bunun için neye ihtiyaç var ve nereden başlamalı?

Şofben Diyafram Contası Nasıl Değiştirilir ?

Şofben amacı ve yapısı

Membran, gaz beslemesinin düzenlenmesinde önemli bir detaydır. Amacını ve çalışma prensibini anlamak için, yapısal elemanı olduğu Şofben su bloğunun cihazını ayrıntılı olarak incelemek gerekir. Bu bilgi, zarı değiştirirken yardımcı olacaktır, çünkü ona ulaşmak için tüm montajı sökmeniz ve sökmeniz gerekir.

Ayrıca tasarımında bir su bloğu bulmayı kolaylaştırmak için genel gaz kolonu cihazını tanımanızı öneririz . Ama önce ilk şeyler.

Su azaltıcı cihaz

Hemen hemen her gaz ısı eşanjörünün düğümlerinden biri su azaltıcıdır (su ünitesi – WU, su regülatörü). Tek tip su ve gaz beslemesini düzenlemek için tasarlanmıştır. Regülatörün pratik olarak geliştirilmiş formu bloğun kolon gövdesine kompakt yerleştirilmesine katkıda bulunur. Teknik olarak basit cihaz otomatik olarak çalışır.

Şanzımanın işlevleri aşağıdaki gibidir:

 • musluğu açarken / kapatırken gaz kolonunu başlatmak ve durdurmak;
 • su ve gaz arzının düzenlenmesi;
 • yetersiz su basıncı durumunda aşırı ısınmaya karşı kolon koruması.

Şanzımanın tasarımı iyi düşünülmüş ve görsel olarak karmaşık değil. Kasa pirinç, poliamid (cam elyafı içerir), silumin veya plastikten yapılmıştır.

Regülatörün çalışma prensibi ve değeri

Membran tarafından ikiye bölünmüş dişli kutusunun içi boş boşluğu su ile doldurulur. Su, su kaynağından boşluğa girer. Alttan bağlantı Venturi’den geçerek bypass deliğinden üst bölmeye girer. Bununla birlikte, su kaynağından alt kısma gelen su, boru hattındaki su basıncının kuvveti ile her zaman membrana baskı yapar ve üst kısımda, suyun ısı eşanjöründen geçip geçmemesine bağlı olarak basınç kuvveti değişir.

Şofben Diyafram Contası Değiştirme

Gerçek şu ki, daraltılmış bölümleri olan boru hatlarında, darboğazda akan sıvının basıncı azalır. Musluğu açarken ve nozülden su geçirirken Venturi , armatürün yerel kısıtlamasından (meme) önceki basınç yükselir.

Dar bir yerde akış hızının artmasından dolayı hem fitingde hem de kurbağanın üst boşluğunda basınç düşer. Bu, sulama hortumunun ucunu düzleştirmeye benzer. Nozul meme çapları (0,3 cm) ve ana hazne (2 cm) arasındaki farkla basınç düşüşü 1 atmosfere ulaşır. Bu, zarın bükülmesi ve çubuğun eksenine sıkıca sabitlenmiş plastik bir plakaya bastırması için yeterlidir. Çubuk gaz vanasına kuvvetle bastırarak vananın açılmasına ve gaz brülörüne gaz verilmesine neden olur.

Membran kaldırılırken üst bölmeden gelen su , çelik moderatör topunun bulunduğu kanaldan bypass edilerek dışarı akmaya başlar . Sağa doğru hareket eden top, kanalı kısmen bloke eder, bu nedenle brülöre gaz girişi ve beslemesi düzgün olur. Pürüzsüzlük ayar vidası kullanılarak ayarlanır.

Venturi nozulu çıkış borusunda bulunur (kurbağanın sağ tarafında). Bu, musluğu açarken diferansiyel basınç sağlayan yerel bir kısıtlamadır. Tıkalı armatür temizlenmelidir.

Sıcak su musluğu (DHW) kapatıldığında, su akışı durur ve Venturi nozulundaki basınç, membranın altındaki boşluktaki basınçla karşılaştırılır. Yayların etkisinden dolayı, çubuk plaka ile birlikte aşağı doğru yer değiştirir ve zar orta konuma geri döner.

Gaz valfi otomatik olarak kapanır. Küre, menfez kanalındaki suyun ters akışı ile üst boşluğa (sola) hareket ettiğinden ve sıvı akışını engellemeyi bıraktığından gaz vanası hızlı bir şekilde kapatılır. Gaz vanası çalışmıyorsa ne yapmanız gerektiğine dair bilgileri görmenizi tavsiye ederiz .

Sıcak suyun debisi 2-3 l/dk’dan az ise, gerekli basınç düşüşü oluşmaz ve yaylar, milin gaz vanasını hiç açmasına veya suyu tam olarak ısıtmasına izin vermez. Ayrıca membran bütünlüğünün ihlali durumunda gerekli basınç farkı oluşmaz.

Nozul prensibine dayanan su regülatörü Venturi , bir güvenlik cihazıdır, çünkü sadece ısı eşanjöründen yeterli miktarda su aktığında su ısıtıcısını açmanıza izin verir. Böylece şanzıman otomatik olarak gaz kolonunu aşırı ısınmadan korur.

Bir transfer deliği, venturi nozulunu ve kurbağanın üst boşluğunu birbirine bağlar. Diyaframı takarken, dişli kutusunun düzgün çalışması için bu delik açık bırakılmalıdır.

Diyaframın başarısız olmasının nedenleri

Membranlar, ömrü 5-8 yıl (ortalama) olan sarf malzemeleridir. Malzemenin esnekliği zamanla azalır. Değişken gerilmelerin etkisinin bir sonucu olarak, bükülme üzerinde çalışan her malzeme zamanla yorulmaya – hasar oluşumuna ve birikmesine – neden olur. Membranlar gelişmiş modda çalışırsa, gaz kolonu sık ve çok kullanıldığında yorulma daha erken oluşur. Diyafram gövdesinde mikro çatlaklar belirir, ardından kopmalar oluşur.

Diyaframın hızlı aşınması da kurbağanın içinde oluşan pisliğe katkıda bulunur. Diğer bir neden de gizli üretim için diyaframların kullanılmasıdır. Çoğu zaman, bu tür ürünler düşük kaliteli kauçuktan yapılır.

Bu nedenle, düzgün bir ev gaz sütununda zarı değiştirmeye ilişkin bilgiler  bu başarısız olursa, o en kabul edilecektir. Böyle bir bilgiyle, bunun için uzmanları dahil etmeden su düğümünü kendi başınıza düzeltebilirsiniz.

Çıkarıldıktan sonra su azaltıcı gibi görünüyor. Salmastra kutusunun mil ve somun üzerindeki oluğunun bir sonucu olarak, diyaframın değiştirilmesi sırasında çıkan pul oluşur.

Membran arıza tespiti

Gaz kolonunun çalışması kademeli olarak bozulabilir veya anında durabilir. Arıza her zaman su bloğunun kauçuk kalbinin aşınmasında yatmaz. Bazen sebep gereksizdir. Bu nedenle, ünitenin içine bir tornavida veya bir anahtar ile devam etmeden önce, teşhis etmek daha mantıklıdır.

Şofben otomatik kapanma nedeninin teşhisi

Kolonun arızalanması çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bir arıza tespit edildiğinde, su ünitesinin sökülmesi ve sökülmesi için kolonlar hemen alınmamalıdır.

Hoparlör aşağıdaki durumlarda otomatik olarak kapanır:

 • bacada taslak yok;
 • ısı eşanjörü aşırı ısınır;
 • gaz brülörünün üzerindeki alev yanmıyor;
 • membran düzgün çalışmıyor.

Sütunun zayıflamasının diğer nedenlerini aşağıdaki materyalde belirttik .

Dijital ekranlarla donatılmış modern ev tipi ısı eşanjörlerinde, ana kontrol panosu ekranda sayılarla bir hata kodu görüntüler. Ustaya önce neyi kontrol edeceğini söyleyecektir.

Eski cihazlarda bu değil. Ortalama bir kullanıcı için hata kodu çok az şey söyleyecektir. Bu nedenle, uygulama tarafından test edilmiş bir yöntemle – doğrulama ve dışlama yöntemiyle – bozulma nedenini aramada rehberlik edilmelidir.

Doğru iletişim bağlantısını kontrol etme

Bu nedenle, önce evin su şebekesinde su olduğundan, girişteki gazın kapalı olmadığından, kolona su ve gaz sağlayan vanaların çalışma modunda açık olduğundan ve pillerin boş olmadığından emin olmanız gerekir.

Şofben çalışmazlığı sorunu sıradan piller olabilir – tükenirse veya kontaklar oksitlenirse, şofben açılmaz Yani, sütunun bağlantısının performansından bağımsız nedenlerle kesilmediğini öğrenmeniz gerekir.
 1. Su kaynağındaki ve bacadaki su basıncını kontrol edin – doğal çekişin varlığı. Membranın çalışabilmesi için su akışı dakikada en az 2-3 litre olmalıdır. Zayıf baskının nedenleri hakkında burada konuştuk .
 2. Güç bölmesinin kontaklarını soyun, pilleri değiştirin .
 3. İthal edilen üniteler, fazın çıkışlarda nasıl bulunduğuna duyarlıdır. Prizdeki fişin konumunu ters çevirin.
 4. Sigortaları kontrol edin.
 5. Soğuk su giriş borusuna bir karter takılmışsa, filtrenin tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Mikserin musluğuna takılan ağı da kontrol etmelisiniz. Kirlenmişse temizleyin.
 6. Sıcak su karıştırıcı açıkken ateşleme elektrotlarında kıvılcım olup olmadığını kontrol edin. Kapalı hazneli ünitelerde dışarıdan tıkırtı sesi duyulur. Bir kıvılcımın varlığı membranın tetiklendiği anlamına gelir.

HA arızasının nedenlerinin sistem içinde gizlendiğinden emin olduktan sonra, daha fazla teşhise geçin.

Membran arızası kendini nasıl gösterir?

Bazı GC modellerinde, kolon da dahil olmak üzere, gövde gövdenin üzerine yönlendirilir, bu nedenle gövdenin hareketi gözlemlenebilir. Gövde hareket etmiyorsa veya tam olarak uzanmıyorsa, membran ve plakanın bütünlük açısından kontrol edilmesi gerekir. Bazı modellerde kasayı çıkarırken çubuğun hareketi görülebilir.

Filtre süzgecini temizledikten sonra gaz brülörü çalışmıyorsa ve sadece sıcak su musluğu tamamen açıldığında veya gaz tüpüne bağlı bu musluklardan birkaçı aynı anda açıldığında yanıyorsa, değiştirilmesi gerekecektir. gaz kolonunun eski diyaframını yenisiyle değiştirin.

Girişe bir süzgeç takarak elastik pedi hızlandırılmış kırılmadan korursunuz. Kauçuk parçalara göre birçok kat daha yüksek çekme ve eğilme gerilmelerine dayanabilen silikon membranlar, özellikle mekanik aşınmaya karşı hassastır.

Membranın normal çalışması sırasında alevler 3-5 cm yükselir ve tam olarak brülörün kenarlarının üzerinde bulunur. Aksi takdirde, özellikle memenin temizlenmesi yardımcı olmadıysa (ateşleme fitilden gerçekleştirilirse), sızdıran diyafram suçlu olabilir. En olası sebep, kolonun pillerden ateşlenmesi sırasında karakteristik tıkırtıların duyulmamasıdır.

Kırmızı yüksek alev, gazın uygun olmadığının bir işareti olabilir. Yavaşça yanan mavi alev önce sıcak, sonra hızla soğuyan su veriyorsa, o zaman başka bir “zar rahatsızlığı” semptomumuz var demektir.

Su bloğundan su sızarsa dişli kutusu da demonte edilmelidir. Bu arıza kireçlenme, çubuğun vida burcundaki contanın aşınması, membranın kendisinin veya kombine membranın plastik parçalarının arızalanmasından kaynaklanabilir.

Değiştirilecek bir membran seçimi

Diyaframlar elastik malzemeden yapılmıştır – siyah kauçuk veya silikon. Katı veya kompozit olabilirler, örneğin ürün kauçuk – metal olabilir veya plastik parçalarla birlikte gelebilir. Çoğu zaman, diyaframlar basit bir yuvarlak şekle sahiptir. Ancak, şanzıman membranları karmaşık, “tuhaf” bir konfigürasyonda farklılık gösteren gaz kolonları modelleri vardır.

Sütun yerli ise ve “yerli” membranlar satıştaysa şanslısınız. Gerekli parça silikondan yapılmışsa daha da şanslıdır, bu da daha uzun süre dayanacağı anlamına gelir (yaklaşık 10 yıl). Ancak, bir çevrimiçi mağaza olan bayiler aracılığıyla “yerel” bir diyafram edinmenin gerekli olması da muhtemeldir. Belki de tam tamir takımı veya yeni bir kurbağa almanız gerekiyor . Her şey gaz ısı eşanjörünün modeline bağlıdır – tüm dişli kutuları aynı çalışma prensibine sahip değildir.

Sütununun dişli kutuları için membran “sekiz”, tekrarlanması zor bir biçimde farklılık gösterir. Yedekte böyle bir zarın olması daha pratik

Avrupalı ​​​​şirketler, şeklini taklit etmesi zor olan membranlı su ısıtıcıları üretiyor. En kötü durumda, “yabancı arabalar” için yedek parçalar sağlanmazsa, yeni bir sütun satın almanız veya eldeki araçlardan bir şeyler icat etmeniz ve üretmeniz gerekecektir. Çok sayıda modele uyan evrensel açıklıklar vardır.

Kolona uygun bir membranın ne zaman gönderileceğini beklemek zorundaysanız ve kolonun diyaframı karmaşık bir konfigürasyona sahip değilse, parçayı geçici olarak değiştirmek için kendiniz yapabilirsiniz. Uygun kauçuk, örneğin kalın dielektrik eldivenlerden veya eski bir araba kamerasından 1,5-2 mm kalınlığındadır.

Eski bir ürünü şablon olarak kullanarak yeni bir conta kesilir. Baypas kanalı ve vidalar için delikler, ince duvarlı bir metal boru zımbası ile yapılmıştır. Kapak ve diyaframın baypas açıklığının çapları, kurbağa boşlukları arasındaki su akışının engellenmemesi için eşit olmalıdır.

Ayrıntılı değiştirme talimatları

Ardından, diyaframın nasıl düzgün bir şekilde değiştirileceğini ele alacağız. Ancak çalışmaya başlamadan önce, gaz ekipmanıyla çalışmanın yüksek tehlike sınıfına ait olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, bir kolon kalifiye bir teknisyen tarafından onarılmalıdır.

Becerilerinizi ve güçlü yönlerinizi abartmamalısınız – şüpheniz varsa gaz servisine başvurmanız gerekir. Ayrıca, odada gaz kokusu varsa, gaz uzmanlarına başvurmak gerekir, çünkü güvenlik önlemleri alınmadığında kolon patlayabilir.

Hazırlık çalışması

Öncelikle kolona gaz ve soğuk su akışı engellenir. Ekipmanın gaz kısmının incelenmesi planlanmasa bile, çalışmaya başlamadan önce gaz kapatılmalıdır. Su ünitesi gaza bağlı, “çarpıyor”, bu da büyük sorun yaratabilir.

Su, kolondan sıcak suyun aktığı bir musluğun açıldığı sistemden boşaltılır. Birkaç sıcak su musluğu bağlıysa, ünitenin altında bulunanı açın. Daha sonra sistemden maksimum su miktarı birleşecektir. Kalan suyu tahliye etmek için su regülatörünün altına bir leğen yerleştirilir.

Değiştirilecek membranın önceden satın alınması gerektiği gerçeğinden söz edilemez. Her iki memenin gövdesini ve rakor somunlarını sızdırmaz hale getirmek için conta satın almak da daha iyidir. Tam tamir takımı satın alabilir .

Değiştirirken bir silikon membran koymak en iyisidir. Gayzerlerin tüm modifikasyonları için değil, bunu hemen bulmak kolaydır. Çoğu zaman, sütun modelinize uyan kullanılabilirlik seçeneğini kullanmanız gerekir.

Aletler iş için hazırlanmıştır: tornavidalar, anahtarlar veya gaz anahtarları, pense. İnce zımpara kağıdı işe yarayabilir. Ayrıca pası çözmek için bir araç olan paçavralarla stoklanmaya değer (kurbağa vidaları genellikle ekşi olur).

Su düğümüne erişimi açmak için sütunun gövdesini açın. Muhafazayı çıkarmak genellikle zor değildir, – kısa bir süre için sabitleme vidalarını bulun ve sökün.

Membran Değişiminin Adım Adım Açıklaması

Bir gaz kolonunda aşınmış bir zarın değiştirilmesi işlemi hakkında bir fikir, örnek olarak Neva ev tipi akışlı ısı eşanjörü kullanılarak yapılabilir. Çıkış borusunun rakor somununu bir anahtarla sökerken ve su bloğunu gaz bloğuna bağlayan vidaları sökerken, kurbağayı elle tutun

Ardından, su düğümünü sökme işlemini düşünün:

 1. Bir anahtarla donanmış olarak, önce dişli kutusunun sol tarafındaki giriş borusunun rakor somununu söküyoruz. Daha sonraki eylemlere müdahale etmemek için tüpü alıyoruz.
 2. Kurbağayı elinizle tutarak çıkış borusunun somununu sökün. Suyu boşaltmasına izin verin.
 3. Bir tornavida kullanarak su ve gaz bloklarını birbirine bağlayan üç vidayı sökün. Bağlantı elemanlarını tamamen sökmek gerekli değildir; sapı serbest bırakmak yeterlidir. Şanzımanı çıkarın.

Şimdi kapağı sabitleme vidalarını ve bloğun temelini (8 vida) çıkarıyoruz. Cıvatalar ekşiyse WD-40 kullanın. Bloğun boşluğunu açıyoruz, hasarlı zarı çıkarıyoruz.

Çıkarılabilir parçaların durumunu inceliyoruz – plakalar, çubuk ve burçlar, filtre ağı, bağlantı. Gerekirse, kurbağanın boşluğunu ve diğer yüzeylerini ve parçalarını kireç veya pastan temizleriz. Uygun olmayanları değiştiriyoruz veya eski parçaları uygun yerlere takıyoruz.

Moderatör topunun durumunu kontrol etmeyi unutmamak önemlidir. Sadece kapağı bir çıngırak gibi sallayın ve yuvarlanan çelik bilyenin vurup vurmadığını duyun

Kauçuk parçanın deliğini baypas kanalının deliği ile tam olarak hizalamayı unutmadan membranı takıyoruz. Eğer kanal tıkalı ise üst boşluğa su girmeyecektir. Contaya alttan gelen suyun basıncı onu kavisli bir konumda tutacak, su akışı olmadığında bile gaz çubuk tarafından açılacaktır.

Kapağı yerine geri getiriyoruz, montaj vidalarını çapraz olarak (birbirine karşı) takıp sabitliyoruz. Her şeyin doğru yapıldığından emin olduktan sonra tüm vidaları aynı sırayla sıkın.

Ardından monte edilen birimi kurarız:

 1. Şanzımanı ters sırada monte edin. Nozullara yeni yarım inç çaplı contaların takılması tavsiye edilir.
 2. Sıcak su musluğunu açarak bağlantının kalitesini kontrol ediyoruz. Musluk açıkken sızıntı gözlenmezse, suyu kapatın ve basınç altında sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Ardından gaz kaynağını açın. Gaz bağlantılarına sabunlu solüsyon uyguladıktan sonra gaz kaçağı kontrolü yapıyoruz.
 3. Sızıntı tespit edilmezse, tüm çalışma modlarında sütunu kontrol ederiz.

Her şeyin doğru yapıldığından emin olduktan sonra kolon çalışır, çıkarılan gövde kapağını monte ederiz. Şanzıman, tüm bağlantıları sırayla döndürerek, sayılarla belirtilen sırayla sökülmelidir. Ve ancak bu adımı tamamladıktan sonra su bloğunu dikkatlice kaldırabilirsiniz. Değiştirildikten sonra ters sırada kurulmalıdır

Tüm su bloğunu temizleyin

Şanzımanın contasını değiştirmemeniz için ve birkaç gün sonra başka bir arızayı ortadan kaldırmak için şofben sökmeniz gerekecek, oyalanmak ve önleyici bakım yapmak daha mantıklı.

Şanzıman çıkarılırken, diyaframın değiştirilmesine ek olarak, gövdenin strok kolaylığını kontrol etmeniz gerekir. Su ve gaz düğümlerinin çubukları etkileşime girer.

Sızıntılar nedeniyle dişli kutusu gövdesi kireçlenebilir veya ekşi olabilir. 240 tane inceliği olan zımpara kağıdı ile temizlenmeli, parlatılmalı, örneğin litol gibi mineral yağ ile yağlanmalıdır . Vuruş düzgün ve kolay olmalıdır.

Sızıntıların önlenmesi için mil kovanını ve contaları kontrol etmek gereksiz değildir. Mil kovanındaki conta periyodik olarak değiştirilmelidir. Contayı değiştirmek için somunu sökün, manşonu çıkarın. Ölçek varsa temizlenir. Contayı değiştirerek, tertibatı ters sırada monte edin. Gövde contası her üç yılda bir değiştirilmelidir.

Ayrıca memenin temizliğini kontrol edin. Venturi (montaj). Küçük bir kirlilik bile kurbağanın işleyişini büyük ölçüde etkiler. Armatürü ince bir tahta çubukla temizleyebilirsiniz. Venturi üzerindeki o-ringlerin değiştirilmesi gerekebilir.

Ardından aşağıdaki öğeleri kontrol etmeniz önerilir:

 1. Manyetik anahtar düğmesinin çalışmasını kontrol edin. Düğme çalışır durumdaysa ve gaz beslemesinin olmaması nedeniyle brülör ateşlenmiyorsa, bunun nedeni anahtarın dilinde olabilir. Rahat oturması için hafifçe sıkılabilir.
 2. Uygun olmayan filtre ağını değiştirin veya daha önce orada değilse yenisini takın.

Su ünitesinin rutin muayenesi yılda en az bir kez yapılmalıdır. Gaz kolonunun tüm yapısal elemanlarının temizliği ve düzenli bakımı hakkında unutmamak .

Eski tip bir Şofben zarının değiştirilmesi

Durgunluk tekniğinde mevcut değildir, modern gazlı su ısıtıcılarının ve eski kolonların ( Gva , L, VPA ) tasarımı farklıdır. Bu nedenle, contanın değiştirilmesinde nüanslar vardır. OIG -56 için aşağıdaki açıklama verilmiştir .

KGI-56 hoparlörleri Sovyetler Birliği’nden geliyor. 1956’dan beri Iskra fabrikasında üretiliyorlar. Ama yine de mutfaklarda çalışır vaziyette bulunabilirler. Aşınmış veya uzatılmış diyaframı değiştirmek için KGI-56’da sırayla bir dizi işlem gerçekleştirilir:
 1. Somunu sökerek, gaz bloğunun üzerinde bulunan brülörü bir kenara koyun.
 2. Gaz bloğunu gaz borusundan ayırarak ve onu su bloğuna bağlayan üç vidayı gevşeterek gaz bloğunu sökün. Rakor somununu sökerek gaz bloğu elle tutulur.
 3. Su bloğu muhafaza kapağını sabitleyen cıvataları sökün. Kapağı çıkar.
 4. Aşınmış parçayı değiştirin, vidaları takın (sonraki vidalamayı kolaylaştırmak için), şanzıman kapağını yerine takın. Vidalar önce bu işlemi karşılıklı olarak gerçekleştirerek yemleme yapar, ardından aynı sırayla sıkın.
 5. Gaz bloğunu, ardından brülörü monte edin.

Hazneyi değiştirdiğinizden emin olun, çünkü şanzıman kapağını sökerken su akacaktır.

Şofben Yeni modellerde membran değiştirmenin özellikleri

Modern hoparlörlerin su düğümleri aynı prensipte çalışır. Anlık su ısıtıcılarının yeni tasarımları arasındaki temel farklar, kontrol üniteleri, kontrol üniteleri, dokunmatik ekranlar, teller ile doygunluktur.

Bazı bağlantı elemanları değişti. Örneğin, şimdi vidalar yıldız işaretli özel tornavidalarla sıkılır ve gevşetilir. Yenilikler ayrıca kurbağaların şeklini ve gaz bloğu ile olan bağlantılarını da etkiledi.

Gaz parçasını suyla birlikte sökmeniz gerektiğinden, kurbağa contasının değiştirilmesini uzmanlara emanet etmek daha iyidir. On markalı sütunlar Bosch ve Junkers su düğümü sağ altta yer almaktadır. Çıkarmak için, kontrol ünitesinin önünde bulunan çekiş sensörünün terminalini birleştirmeniz gerekir .

Kolona giden su beslemesini kapattıktan ve sıcak su musluğunu açtıktan sonra, WU’dan ısı eşanjörüne giden boruya baskı yapan braketi çıkarmak için bir tornavida kullanın. Boruyu su ünitesinin biraz sağına çektikten sonra, sistemden gelen su musluktan dökülene kadar beklerler, ardından boru tamamen boşalır. Bundan sonra, su bloğunu su kaynağına sabitleyen somun bir anahtarla kapatılır.

Braketler – Bosch ve Jurkers sütunlarının su bloğunun yapısal elemanları için yeni bir bağlantı elemanı türü, bir tornavida ile yırtılır ve serbest bırakılır

WU sabitlemesinin vidalarını yıldız tornavidayla sökün. Yapının altında bulunurlar. Bunları tamamen sökmeye gerek yoktur. Bundan sonra su bloğu sahibinin emrindedir. İncelenebilir, temizlenebilir, sarf malzemeleri değiştirilebilir (kaba filtre ağı, WU’yu çıkarmadan temizlenebilir).

Böyle bir kurbağada Neva Şirketler Grubu’nun dişli kutusundan çok daha fazla sarf malzemesi var. İlk olarak, su bloğunun kendisi plastikten yapılmıştır, sabitleme vidaları doğrudan plastiğe vidalanmıştır (pirinç uçlar olmadan). Bağlantı, birçok montaj-sökme döngüsü için tasarlanmamıştır. Kontrol ünitesinin gövdesinde bir sızıntı varsa, kapağı tamamen değiştirmeniz gerekecektir (maksimum 2-3 yıl).

İkincisi, yukarıda açıklanan fonksiyonlara ek olarak, kolondan akan su miktarını da düzenler, bu nedenle sıcak su musluğunun çıkışında sabit bir sıvı sıcaklığı korunur. Bosch su ısıtıcısında silikon membran, düz kauçuktan kesilemeyen karmaşık tasarımlı dışbükey bir kapaktır. Yalnızca satın alın ve yerel

Su akışını ayarlamak için, kurbağanın alt kısmı ek taşma kanalları, bir vinç kutusu, su akışının mekanik bir düzenleyicisi ile donatılmıştır . Pirinç aks kutusu ekşimişse yenisi ile değiştirilir. Değiştirilecek diyaframın bir “yerli” edinmesi gerekecektir. Tüm parçalar marka su ısıtıcıları pahalıdır. Doğru düğümü bulmak ve teslimatını ve kurulumunu beklemekten daha ucuz olacak ve yeni bir sütun satın alacak .

Diyafram tamiri yapabilir miyim?

Ev ustaları, sızdıran bir lastik parçayı onarmaya çalışma fırsatını kaçıramazlardı.

Uygulayıcılar aşağıdaki yöntemleri denediler:

 • çeşitli yapıştırıcılarla yamalar uygulamak;
 • diyafram yüzeyinin silikon dolgu macunu ile macunlanması;
 • silikon bileşik Pentelast uygulaması .

Deneyimler, zarın gergin bir modda çalıştığı için bu tür önlemlerin uzun süre, belki de sadece bir veya iki gün boyunca yardımcı olmayacağını göstermiştir. Yeni bir başarısızlık durumu ağırlaştırabilir. Bu nedenle, contaları yapıştırmaya ve yamalamaya başvurmaya değmez.

Comment (1)

 • Yorum Gönder

  Khalid

  Bosch RDT 2217/01 gazlı şofben için
  Su Grubu 00496202 lazım.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687