• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Şofben Çakmak Nasıl Değiştirirsiniz

Şofben Çakmak Nasıl Değiştirirsiniz ? Bir gazlı su ısıtıcısını nasıl doğru şekilde yakacağınızı öğrenin. Bir su ısıtıcısı pilot ışığının değiştirilmesi için adım adım kılavuz. Nasıl çalışır ve pilot alevi söndüğünde ne yapılır. Şofben pilot ışığı veya pilot alev, şofben içindeki gaz brülörünü ateşlemek için kullanılan küçük bir gaz alevidir. Bu küçük alev sürekli olarak yanar, böylece ısıtma ve termostattan bir çağrı geldiğinde brülörü yakabilir.

Şofben Çakmağı Nasıl Değiştirilir ?

Gaz brülörü tertibatı genellikle pilot brülör, boru sistemi, termokupl, brülör borusu ve ana brülörden oluşur; hepsi pilotu ve su ısıtıcısını aydınlatmaktan sorumlu. Gaz valfi, bu yakma işleminde elbette ki kalptir. Şofben pilot ışığının diğer alternatiflere göre ana avantajı, elektrik gücü olmasa bile (örneğin elektrik kesintisi) brülörü yakabildiğinden, elektrik sisteminden bağımsız olmasıdır.

Pilot alevin ana dezavantajı, sürekli yanmasını sağlayan ve ünite çalışmadığında enerji israfına neden olan tasarımdır. İkinci sorun, ünite kapatılmadığı takdirde potansiyel olarak tutuşabilen yanıcı sıvılardan (boya, benzin) gelen yanıcı buharlardır.

Yüksek konsantrasyonlu buhar sorunu nedeniyle, birçok su ısıtıcısı, brülöre ve pilota giden gaz beslemesini kapatan ve bölgedeki buharların tutuşmasını önleyen FVIR sistemi ile donatılmıştır. Günümüzde giderek daha fazla gazlı cihaz, elektrotlardan veya sıcak yüzeyden gelen kıvılcımları (yüksek voltajlı elektrik arkı) kullanarak elektrik ateşlemesini kullanmaktadır.

Şofben Çakmağı Değiştirme

Pilot nasıl yakılır – Adım Adım Talimatlar

Farklı gaz kontrol vanası üreticilerine bağlı olarak, yıldırım talimatları biraz farklıdır. En yaygın yıldırım sistemi, ateşleyici düğmesi, bir elektrot ve bir telden oluşan bir piezoelektrik ateşleyici sistemidir. Su ısıtıcısı pilot ışığı, ateşleme düğmesine basıldığında üretilen bir elektrik kıvılcımı ile ateşlenir. Elektrot ucundan pilota kadar ölçülen kıvılcım aralığı mesafesi fabrikada 0.125 inç olarak ayarlanmıştır ve başarılı aydınlatma için korunmalıdır.

Piezo ateşleyici nasıl kontrol edilir? Düğmeye tam olarak basıldığında kıvılcımın mevcut olup olmadığını kontrol edin. Pilot tertibatı görüntülerken, varsa eylemi görmek için bir gözetleme camı kullanın. Piezoelektrik ateşleyici pilot alevi tutuşturursa, sıcak su ısıtıcısının nasıl yakılacağına dair adım adım kılavuz burada.

 • Dış kapı panelini çıkarın.
 • Sıcaklık kontrolünü en düşük ayarına getirin.
 • Gaz düğmesini KAPALI konuma getirin.
 • Biriken gazı temizlemek için birkaç dakika bekleyin.
 • Gaz kontrol düğmesini pilot konumuna çevirin
 • Gazın yalnızca pilot brülöre akmasını sağlamak için pilot ayar düğmesini veya gaz kontrol düğmesini basılı tutun.
 • Ateşleyiciye basarak ve yüksek bir klik sesi duyana kadar piezo ateşleyici düğmesini kullanarak bu pilot gazı manuel olarak ateşleyin.
 • Alevin termokuplu ısıtmasına ve gaz valfine yeterli voltaj üretmesine izin vermek için pilot ışığı yandıktan sonra düğmeyi bir dakikaya kadar basılı tutmaya devam edin.
 • Düğmeyi bırakın ve tekrar yukarı çıkması gerekir.
 • Gaz kontrol düğmesini ON konumuna çevirin.
 • Termostatı istenilen sıcaklığa ayarlayın.

Su ısıtıcısındaki gaz kontrol vanasını KAPALI konuma getirin. Su ısıtıcısına giden gaz besleme borularındaki kesme vanasını kapatın. Brülör grubunu (ayakta pilot) veya brülör manifoldu kapak plakasını (elektronik ateşleme) açığa çıkaran kapak panelini çıkarın. Termokupl bağlantısını, ana brülör besleme borusunu ve pilot besleme borusunu kontrol valfinden gevşetmek ve çıkarmak için ayarlanabilir bir anahtar veya açık ağızlı anahtar kullanın. Elektronik ateşlemeli ısıtıcılar için ateşleyiciye giden kabloyu çıkarın.

Elektronik Ateşlemeli Su Isıtıcısında Termokupl Nasıl Değiştirilir

 1. Brülör Grubu Manifold Kapağını Çıkarın

  Elektronik ateşlemeli su ısıtıcılarının yanma odası sızdırmaz ve contalıdır. Yanma odasına erişmek için, brülör besleme borusu, brülör, elektronik ateşleme, pilot ve termokupl ile odayı koruyan brülör grubu manifold kapağını çıkarmalısınız.

  İlk olarak, brülör grubu manifold kapak plakasını sabitleyen tespit elemanlarını çıkarın. Sahip olduğunuz su ısıtıcısının markasına ve modeline bağlı olarak panel, somunlar, vidalar veya #20 Torx başlı vidalar gibi kurcalamaya karşı dayanıklı özel tutturucularla sabitlenebilir.

 2. Brülör Tertibatını Çıkarın

  Brülör besleme borusunu tutun ve manifold, pilot boru ve termokupl bağlantılarını serbest bırakmak için hafifçe aşağı bastırın.

  Manifold/brülör grubunu brülör yanma bölmesinden yavaşça çıkarın. Dahili bileşenlere zarar vermemeye dikkat edin. Brülör kolayca hareket etmiyorsa, tabanın etrafını kontrol edin—onu aşağıda tutan ilave vidalar olabilir.

 3. Kapak Plakası Contasını Çıkarın

  İyi durumdaysa ve yeniden kullanmak istiyorsanız, manifold kapak plakasının etrafındaki eski contayı dikkatlice çıkarın. Aksi takdirde, contayı çıkarın ve yenisini satın almayı planlayın. Kapak plakası ile şofben arasındaki metal yüzeyleri temizleyin.

 4. Termokupl’u çıkarın

  Eski termokupl’u montaj braketinden yavaşça ve sıkıca çekin ve bükün. Sert baskı uygularsanız kolayca çıkmalıdır. Pilot ve termokupl braketi arasındaki bağlantıyı bükmediğinizden veya deforme etmediğinizden emin olun. Lastik rondelalı contadan içeriden dışarıya doğru çekerek veya brülör tertibatı manifold kapağındaki açıklıktan eski termokupl’u tamamen çıkarın. Gerekirse, çıkarmak için eski termokupl’u kesebilirsiniz.

 5. Yeni Bir Termokupl Takın

  Tam bir yedek satın almak için eski termokupl’u donanım, ev geliştirme veya sıhhi tesisat malzemeleri mağazasına götürün. Ayrıca, eskisini değiştiriyorsanız, manifold kapak plakası için yeni bir conta satın alın.

  Yeni termokupl’u rondeladan veya brülör tertibatı manifold kapağındaki açıklıktan dışarıdan takın. Termokupl’u, tam olarak oturana veya yerine oturana kadar montaj braketine sokun. Termokupl ucunu, pilot alev, termokupl ucunun 3/8 ila 1/2 inç üstünü kaplayacak şekilde konumlandırın.

 6. Brülör Ünitesini Yeniden Kurun

  Yeni bir brülör manifold kapağı contası takın veya iyi durumdaysa eskisini yeniden takın. Brülörü yanma odasına yerleştirin ve üniteyi düzgün şekilde oturtun. Kapak aksamını yeniden takın. Vidaları veya bağlantı elemanlarını aşırı sıkmayın. Son olarak, gaz kontrol valfini yeniden bağlayın (aşağıya bakın).

Bir Daimi Pilot Su Isıtıcısında Termokupl Nasıl Değiştirilir ?

 1. Brülör Tertibatını Çıkarın

  Pilot besleme borusu, brülör besleme borusu ve termokupl gaz kontrol vanasından ayrıldıktan sonra (yukarıya bakın), brülör tertibatını su ısıtıcısının altından kaldırın ve çıkarın.

 2. Termokupl’u çıkarın

  Eski termokupl’u termokupl braketinden yavaşça ve sıkıca çekin ve bükün. Sert baskı uygularsanız kolayca çıkmalıdır. Herhangi bir parçayı deforme etmemeye dikkat edin.

 3. Yeni Bir Termokupl Takın

  Tam bir yedek satın almak için eski termokupl’u donanım, ev geliştirme veya sıhhi tesisat malzemeleri mağazasına götürün. Yeni termokupl’u, tamamen yerine oturana veya tık sesiyle yerine oturana kadar çıkardığınız brakete yerleştirin. Termokupl ucunu, pilot alev, termokupl ucunun 3/8 ila 1/2 inç üstünü kaplayacak şekilde konumlandırın.

 4. Brülör Ünitesini Yeniden Kurun

  Brülörü yanma odasına yeniden yerleştirin ve üniteyi uygun şekilde oturtun. Gaz kontrol valfini yeniden bağlayın (aşağıya bakın).

Gaz Kontrol Vanası Nasıl Yeniden Bağlanır

Hem elektronik ateşlemeli hem de sabit pilotlu su ısıtıcıları için: Yeni termokupl takıldıktan sonra pilot, brülör ve termokupl (ve elektronik ateşleme ünitesi için elektronik ateşleyici) gaz kontrol vanasına yeniden bağlayın.

 1. Gaz Tüplerini Yeniden Takın

  Brülör besleme borusunu, pilot besleme borusunu ve termokupl’u gaz kontrol valfine yeniden bağlayın. Termokupl üzerindeki montaj somunu, elle sıkmanın ötesinde 1/4 turdan fazla olmamalıdır. Elektronik ateşlemeli ünitelerde Piezo ateşleyiciyi de yeniden bağlayın.

 2. Gazı Açın

  Gaz besleme borularındaki kapatma vanasını açın. Gaz kontrol vanasını AÇIK konuma çevirin. Sabit pilot üniteler için, valfi AÇIK konuma getirmeden önce üreticinin talimatlarını izleyerek pilotu yeniden ateşleyin. Su ısıtıcısı termostatını istediğiniz sıcaklığa ayarlayın.

 3. Su Isıtıcısını Test Edin

  Bir sabun ve su solüsyonu kullanarak gaz kontrol valfindeki ana besleme borusunu ve pilot besleme borusunu gaz sızıntıları  açısından kontrol edin. Bağlantı parçalarını sabunlu suyla kaplayın ve sızıntı olduğunu gösteren kabarcıkları arayın. Bir sızıntı bulunursa, tüm gaz bağlantılarını sıkın ve herhangi bir sızıntı tespit edilene kadar sabunlu su ile tekrar test edin.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara