• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Siemens Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları konforlu bir iç mekan iklimi sağlamak sizin için bir önceliktir. Klima ekipmanınızın mümkün olduğunca uzun süre hizmet verebilmesi için beraberinde gelen talimatları okuduğunuzdan emin olun. Bu, klimayı kullanmaya başlamadan önce yapılmalıdır. Talimatlarda, cihazın ayrıntılı bir açıklamasını, bağlantı kurallarını, klimanın uzaktan kumandasındaki düğmelerin tanımını, çalıştırma hata kodlarını ve klimaya kendi ellerinizle nasıl bakım yapacağınıza ilişkin önerileri bulabilirsiniz. . Bu makale, klimanızda yerleşik olarak bulunan tüm işlevleri kullanabilmenizi garanti eden uzaktan kumandadaki düğmelere daha yakından bakacaktır.

Siemens Klima Kumanda İşaretleri Ve Kullanımı

Siemens Klima Kumanda Sembolleri

ISITMA – Isıtma, 30 dereceye kadar sıcaklık. Bu mod, iç ortam havasını ısıtmak için kullanılır. Klima kontrol panelinde güneş şeklinde bir atama vardır. Program, sıcaklığı düşmeye başlar başlamaz otomatik olarak ayarlanan sıcaklığa yükseltir.

SOĞUTMA – Sıcak havalarda odayı 16-18 dereceye kadar soğutma. Bu işlev ana işlev olarak kabul edilir ve herhangi bir klimada bulunur. Klima kontrol panelinde kar tanesi şeklinde işaretlenmiştir.

DRY – Odadaki yüksek nemi aktif olarak gidermek için ayarlanan sıcaklığı birkaç derece değiştirmek üzere tasarlanmış nem alma işlevi. Bu mod, COOL ile aynıdır, ancak çok düşük fan hızlarındadır. Fonksiyonu oda soğutma ile birleştirmek, daha konforlu hava anlamına gelir. DRY modu, alanı hızlı bir şekilde boşaltmaya ve yüksek nemden kurtulmaya yardımcı olur, ısıya dayanmak daha kolaydır.

FAN – Fonksiyon fana benzer, klimanın üfleme hızını değiştirmek için kullanılır. Bu modda soğutma ve ısıtma ekipmanı çalışmaz, sadece sokaktan hava alınır. Bazı modellerde sokaktan hava çekmeden sadece odanın havalandırmasını açabilirsiniz.

OTOMATİK – İşlev, bir kişi için en rahat olduğu düşünüldüğünden oda sıcaklığını 22-24 derecede tutar. Ayar noktası her yarım saatte bir eşitlenir.

TURBO – Havanın oda boyunca yüksek hızda aktığı bir mod. Sokaktan hava girişini kapatmak mümkünse hava katmanlarını hızlıca karıştırabilirsiniz. Böylece oda sıcaklığı aynı olacaktır.

UYKU – Mod, uygun bir ortam yaratmak için uyku sırasında kullanılır. Bu modda, 6-8 saat boyunca sıcaklık değişir, uyuyan kişiyi aşırı soğutmamak veya aşırı ısıtmamak için hava sıcaklığını kademeli olarak 1 derece artırır veya azaltır. Klima ısıtma için çalışıyorsa sıcaklık yükselir, soğutma için ise düşer. Ayrıca gece modunda fan hızı düşürülerek klimanın gürültüsü azaltılır.

SWING – Bu mod, bölünmüş sistem panjurlarının konumunu sabitlemek veya değiştirmek için kullanılır. Bu mod sayesinde hava odaya eşit olarak dağıtılır. Bazı uzaktan kumandalarda panjurların hareketi görüntülenir.

AUTORESTART – Bu mod kontrol panelinde gösterilmez, ancak varlığı çok önemlidir. Bu program beklenmedik bir elektrik kesintisi durumunda çalışır ve elektrik tekrar geldiğinde klimanın belirtilen modda çalışmasına otomatik olarak devam eder.

Fan hızını ayarlama 

Fan Hızı düğmesi, klimanın İngilizce’de “fan hızı” anlamına gelen bu işlevinden sorumludur. Bölünmüş sistemin modeline ve uzaktan kumandanın kendisine bağlı olarak, düğme farklı şekillerde belirlenebilir. Çoğu zaman, bir çiçeğe benzeyen bıçakların sadece bir Yelpazesi veya şematik bir temsilidir.

Nüans: Kanatların hızını ayarlamak için kullanılan Fan düğmesini, fanı etkinleştiren (ve MODE kullanılarak açılan) Fan seçeneğiyle karıştırmayın. Bunlar iki farklı seçenek.

Fan işlevi tüm modellerde mevcut değildir. Etkinleştirildiğinde, klima normal bir fana dönüşür, yalnızca daha güçlü ve daha sessizdir. Fan seçeneği neden gereklidir? Aynı anda birkaç görevi yerine getirir:

 • üst ve alt hava katmanlarını karıştırır, odadaki sıcaklığı “dengeler”;

 • havayı tazeler ve odada küf kokusu hissedildiğinde yardımcı olur;

 • bir kişi hasta olduğunda çok yararlı olan hava akışını filtreler.

Fan düğmesi (aka Fan Hızı veya basitçe Hız) kanatların dönüşünü ayarlar. Bu neden gerekli? Fan kanatları ne kadar hızlı dönerse, odayı soğutmak / ısıtmak için o kadar az zaman alır ve bunun tersi de geçerlidir. Yani, anahtarla, klimadan gelen havanın odanın çevresine dağılımını kontrol edebilirsiniz.

Fanın birkaç hızı vardır, birbiri ardına giderler ve Fan’a her bastığınızda açılırlar:

 1. Oto. Bu, klimanın otomatik bir çalışma modu değildir, kanatların dönüşü ile ilgilidir. Bu hız açıldığında fan, ekranda ayarlanan sıcaklığı dikkate alarak hızı bağımsız olarak ayarlayacaktır.

 2. Düşük. Bıçakların en yavaş dönüşü etkinleştirilir. Odada insanlar varsa mod idealdir. Hava, kullanıcı için herhangi bir rahatsızlık duymadan farkedilmez bir şekilde değişecektir.

 3. Orta. Fan, odadaki havanın “derecesini” hızlı ve fark edilir şekilde değiştirerek orta hızda çalışır.

 4. Yüksek veya Turbo. En güçlü mil dönüşü. Bu hızda, klima oldukça gürültülüdür, odayı anında soğutur veya ısıtır. Üreticiler, Yüksek hızı etkinleştirirken odadan ayrılmanızı önerir.

Kontrol panelinde fan hızı bir ölçek olarak gösterilir. Ekranın yan tarafında hızlar yazılır ve ekranın kendisinde imleç seçilen modun karşısına yerleştirilir.

Sıcaklık kontrolü 

Oda çok sıcak olduğunda ve tasarruflu bir serinlik istediğinizde, “Soğutma” modunu açmanız gerekir. Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 • kar tanesinin çizildiği tuşa basın;

 • istenen sıcaklığı ayarlamak için “-” veya “+” düğmelerini kullanın (bazen bunun için uzaktan kumandanın ayrı bir Temp düğmesi vardır).

Siemens Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları

Dereceler ekranda görünecek ve herhangi bir zamanda değiştirilebilir. Klima odayı gerekli parametrelere soğuttuğunda, uzak ünite kapanacak ve evaporatör ayarlanan sıcaklığı koruyarak çalışmaya devam edecektir. Hava, kullanıcı tarafından ayarlanandan en az 1 °C daha fazla ısınırsa, klima sahibinin talimatlarına göre anında açılır ve sıcaklığı eski haline getirir.

Çalışma modunun seçilmesi

 Klimanın gerekli çalışma modunun seçimi “MODE” düğmesi kullanılarak gerçekleştirilir. Bu düğmeye basarak çalışma modunu değiştirirsiniz. Standart split sistemler beş çalışma modu ile donatılmıştır. Geleneksel soğutmaya ek olarak, otomatik mod, havalandırma modu, nem alma ve ayrıca cihazınıza böyle bir işlev dahil edilmişse ısıtma modu burada kullanılabilir. Bazı üreticilerin her modu etkinleştirmek için ayrı düğmeler kullandığını unutmayın. Örneğin, sırasıyla nem alma veya havalandırma amaçlı “DRY” veya “FAN” düğmeleri olabilir.

Sıcaklık ayarı

İstenilen çalışma sıcaklığının seçiminin gerçekleştirildiği butonlara Sıcaklık kısaltması olan TEMP adı verilir. Düğmeler yön oklarına veya “+” ve “-” sembollerine sahip olabilir. Buna göre, bir artı ile odadaki sıcaklığı arttırırsınız ve eksi ile düşürürsünüz.

Hava akış hızının ayarlanması

Hava akışının gücünü değiştirmek, iklim ekipmanının gürültü seviyesini önemli ölçüde azaltabilir ve ayrıca hava kütlelerinin odaya akışını değiştirebilir. Örneğin klimaların inverter modellerinde hava debisinin düşmesi ile birlikte kompresör performansında düşüş meydana gelmektedir. Bu, özellikle çocuklar için tehlikeli olan sıcaklıktaki ani değişiklikleri önler. Hava akışı “SPEED” veya “FAN” düğmesi kullanılarak ayarlanır. “FAN” düğmesine basıldığında ventilasyonu açmayacağını unutmayın. Klimayı ısıtma veya soğutma yapmadan havalandırma moduna almak istiyorsanız, bilgi ekranında ilgili mesaj görünene kadar “MODE” düğmesine basmanız gerekecektir.

Hava akış yönünün değiştirilmesi

Odadaki hava akışını optimize etmek istiyorsanız, hava akışını tersine çevirme işlevini kullanın. Örneğin, koşullandırılmış havanın akışını dinlenme alanından veya iç mekan çiçeklerinin özellikle ani sıcaklık değişikliklerine duyarlı olduğu alandan uzağa yönlendirebilirsiniz. Akış yönünün değiştirilmesi “SWING” veya “AIR FLOW” düğmesi kullanılarak gerçekleştirilir. İlgili düğmeye basarak, klimanın iç ünitesinden gelen hava akışının çıkışında bulunan özel panjurları harekete geçirirsiniz. Gelişmiş donanım modellerinde hava panjurlarının konumu dört yönde (yukarı, aşağı, sağ, sol) değiştirilebilir.

Ek modlar

Modern klimaların bazı modellerinde, varlığı split sistem üreticisi tarafından belirlenen çeşitli ek çalışma modları gözlemlenebilir. Ekipmanda en sık bulunan bu tür birkaç modu ele alalım.

Uyku aktivasyonu

Genellikle “UYKU” olarak adlandırılan yaygın bir mod. Bu düğmeye basarak, klimanın gece boyunca odadaki sıcaklığı kademeli olarak 2-3 derece artırmasını “sipariş edersiniz”. Bu mod enerji tasarrufuna yardımcı olur.

Soğutma hızının arttırılması

Odadaki sıcaklığı olabildiğince çabuk düşürmeyi kendinize görev edindiyseniz, hızlı soğutma işlevini içeren “JET COOL” veya “TURBO” modunu kullanabilirsiniz. Bu modda, fan hızı keskin bir şekilde artar ve bunun sonucunda hava akışının yayılma hızı artar. İstenilen sıcaklığa ulaşıldığında, klima otomatik olarak normal çalışma moduna girecektir. Ancak, ilgili düğmeye tekrar basarak turbo soğutmayı her zaman kapatabilirsiniz.

Açık ve kapalı zamanlayıcı

Çoğu durumda, her seferinde kendiniz yapmamak için klimayı belirli bir zamanda açıp kapatacak şekilde ayarlamak uygundur. Cihaz çalışma zamanlayıcısı “TIMER”, “SET”, “CLOCK”, “TIMER ON / OFF” vb. butonlar ile açılabilir. Düğmenin özel adı, bölünmüş sistem modeli ve üreticisi tarafından belirlenir. Açma / kapama programını kurma süreci, talimatlarda ayrıntılı olarak okuyabileceğiniz bireysellik açısından da farklılık gösterir.

Kendi kendini temizleme modu

“AUTO CLEAN”, “CLEAN” veya “X-FAN” gibi düğmeler, klimayı küf oluşumundan korumaya yardımcı olurken, HVAC ekipmanının hizmet ömrünü de uzatan iç ünite alanının nemini almak için tasarlanmıştır. Bu düğmeye basarak 15-20 dakika çalışacak olan fanı çalıştırıyorsunuz ve sonrasında otomatik olarak kapanıyor.

Hava iyonizasyon modu

Klimanızın hava iyonizasyon modu varsa “ION” veya “PLAZMA” butonlarını kullanarak açabilirsiniz. Düğmeye basmak, hava akışını zararlı bakterileri havadan hızlı ve verimli bir şekilde temizleyen negatif iyonlarla zenginleştirir.

IFEEL modu

Bu mod, uzaktan kumandada bulunan sensör tarafından konforlu bir sıcaklık rejimi sağlama yeteneği sağlar. İlgili düğmeye basmak, odanın uzaktan kumandanın bulunduğu bölümündeki sıcaklığı değiştirir.

“SIFIRLA” ve “KİLİT”

Uzaktan kumanda üzerindeki bu düğmelerin diğer düğmelere göre “gömme” göründüğünü fark edebilirsiniz. Bu, yanlışlıkla basılmasını önlemek için dokunsal bir düzeyde tanımlanmalarını sağlar. “RESET” düğmesi klimanın mevcut ayarlarını sıfırlar ve fabrika ayarlarını geri yükler. “KİLİT” düğmesine gelince, bazı split sistem modellerinde, çocuk koruması olarak kullanılabilecek uzaktan kumandadaki düğmelere basılmasını engeller.

İç ünitede bulunan düğmeler

Uzaktan kumandayı kaybettiyseniz, klimayı iç ünite üzerindeki düğmeleri kullanarak üniteyi çalıştırarak çalıştırabilirsiniz. Kural olarak, klimanın otomatik çalışmasının dahil edilmesine yol açan küçük bir düğmeden bahsediyoruz. İlgili düğme, bilgi ekranında veya doğrudan çerçevenin arkasında bulunabilir. İklim ekipmanının çalışma modlarının daha ince ayarı, yalnızca uzaktan kumanda yardımı ile mümkün olacaktır.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687