Ocak Gaz Enjektör Nasıl Değiştirirsiniz
Ocak Gaz Enjektör Nasıl Değiştirirsiniz

Ocak Gaz Enjektör Nasıl Değiştirirsiniz ?

Ocak Gaz Enjektör Nasıl Değiştirirsiniz ? Enjektörler, yapılarına göre brülörlerdeki gaz akışını düzenlemek için kullanılır : düşük, yumuşak, orta, güçlü ateş: ısıtmak, kaynatmak, ele geçirmek veya yüksek sıcaklıkta pişirmek. Bu nedenle her enjektörün farklı bir işlevi vardır ve bir başkasıyla değiştirilemez.

Ocak Gaz Enjektör Nasıl Değiştirilir ?

Enjektör, bir ucunda daha büyük veya daha küçük bir delik ve diğer ucunda genellikle bir vida dişi bulunan pirinç bir parçadır. Altın rengi sayesinde tanınması kolaydır. 2 ila 6 cm yüksekliğinde olabilir. Üreticinin markasına ve gaz sobası modelinin yaşına bağlı olarak piyasada 600’den fazla referans bulunmaktadır.

Bir enjektörün kurulum şekli belirleyicidir: vidalama veya kilitleme . Her modelin boyutu da dikkate alınmalıdır. Bu, deliğin boyutu hakkında milimetrenin yüzde biri cinsinden bilgi verir. 50 dereceli bir enjektör, bu nedenle 0,5 mm’lik bir deliğe sahiptir. Dişinin çapı genellikle 6 veya 7 mm de önemlidir. Aksi takdirde, enjektör daha uzun veya daha kısa, “pahlı” (yuvarlak kenarlı) veya “odalı” (genişletilmiş delikli) olabilir.

Ocak Enjektör Değişimi Doğal Gaz ve LPG

Enjektör ne zaman değiştirilir?

Bir gaz ocağının ömrü boyunca enjektörleri değiştirmek zorunda kalmak nadirdir. Ancak tıkanabilirler, bu da brülörün veya brülörün alevi yanmayacağı anlamına gelir. Rozeti brülörden çıkardıktan sonra gaz girişinden iğne geçirilerek sorun çözülür.

Ancak, doğal gaz (eski şehir gazı), bütan gazı, veya propan havası gibi gazın yapısını değiştirdiğinizde enjektörleri zorunlu olarak değiştirmeniz gerekir. Bu durumda talimatlara bakın ve güvenlik talimatlarına uyacak bir tesisatçı çağırın.

Gazlı pişiriciniz 10 yaşından büyükse, enjektörler doğal olarak aşınabilir ve desteklerine yapışabilir. Bunları değiştirmek için, her bir enjektör üzerindeki göstergeleri dikkatlice not edin. Modeliniz pazarlanamayacak kadar eskiyse bilin ki evrensel enjektörler vardır. Bunlar, yaşlarına bakılmaksızın herhangi bir gaz sobası markasına uyum sağlar.

Ocak DOĞALGAZ & LPG Dönüşümü Nasıl Yapılır ?

Popüler enjektör arızaları

Genellikle jetler uzun süre hizmet eder. Başka bir gaza geçerken veya fabrika arızası durumunda bunların değiştirilmesi gerekir . Genellikle onları kurum ve tıkanmadan arındırma ihtiyacı vardır .

Aşağıdaki belirtiler meme tıkanmasıyla ilişkilidir:

 • soba dumanı düz mavi alev yerine, ayırıcının üzerinde kırmızı-sarı diller belirir;
 • brülörlerden biri yanmıyor;
 • brülör zayıf yanıyor, bazen sönüyor;
 • ateşleme cihazını açan düğmeyi (tutamak) bıraktığınızda, fırın alevi söner veya hiç yanmaz – bu, yetersiz gaz kaynağı nedeniyle üretilen ısı sıcaklık sensörünü ısıtmak için yeterli olmadığında olur , ve yakıt beslemesi gaz kontrol sistemi tarafından otomatik olarak kapatılır.

Gaz, brülör üzerinde o kadar yoğun yanarsa, alev dilleri ayırıcıdan çıkarsa, ayrı bir memenin değiştirilmesi gerekir. Bu, fabrika evliliği durumunda olur. Tüm brülörlerde benzer bir desen görülürse, dişli kutusunu kontrol etmeye değer.

Nozullarla ilgili çalışma araçlarının biraz ihtiyacı olacaktır: bir dizi açık uçlu ve kombine anahtar, bir yıldız tornavida, ince bir iğne (bir kalemin ucuna sabitlemek daha iyidir), tel veya misina. Temizlik için, bulaşıkların yıkandığı bir sabun çözeltisi veya başka bir sıvı deterjan da yararlıdır. Aşındırıcılar kullanılmamalıdır!

Ocak Memesi Nasıl Değişir ?

Çoğu zaman, anahtarlara ihtiyaç vardır:

 • eski jetler için – 8 mm (sıvılaştırılmış gaz için – 7 mm);
 • brülör somunları için – 14 mm;
 • fırın boru ucu için – 17 mm.

Ancak plaka tasarımları farklı olduğu için başka tuşlara da ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle, tam setlerini stoklamak daha mantıklı.

Meme için temizleme ipuçları

Çoğu zaman, püskürtme uçlarının temizlik için çıkarılması gerekmez. Brülörlerin çıkarılması yeterlidir. Bazı modellerde ocak üstü ve diğer parçaların da sökülmesi gerekecektir.

İlk önce meme deliğini çıkarmadan temizlemeyi deneyin.

Birçok gaz ünitesi modelinde, pişirme nozuluna ulaşmak oldukça basittir. Bunu yapmak için sadece brülörü çıkarın

Meme açıklığı dardır; temizlemek için bir misina, bakır tel veya iğne kullanın. İğneyi parmaklarınızla ekseni etrafında kaydırmanız yeterlidir. İğne derinleştikten sonra, çıkarmadan önce gazı açın ve iğneyi çıkarın. Bir gaz jeti, delikten tozu üfler. Temizlemek için birkaç saniye yeterlidir.

Yerinde temizlik başarılı olmazsa, meme çıkarılmalı, temizlenmeli ve durulanmalıdır. Kuruduktan sonra değiştirin.

Ocak ve fırın meme değiştirme talimatları

Daha sonra, fırının yanı sıra ocaktaki nozulların değiştirilmesi hakkında ayrıntılı bir brifing düşünüyoruz.

Ocak Nozullarının Değiştirilmesi

Ayrıca, bir gaz sobasındaki nozulların ne yapılacağı ve nasıl değiştirileceği. Gaz sobalarının tasarımları farklı olduğundan, en tipik seçeneklerden birkaçını ele alacağız. Yeni modifikasyonların tasarımlarında, nozullara erişim kolaylaştırılmıştır (sadece brülörleri çıkarın). Diğer yaygın modeller ilgi çekicidir.

Brülör tasarımı açısından, bazı Hephaestus ve Darina soba modelleri benzerdir. Hephaestus ocağının pişirme kısmının nozüllerini değiştirmek için sırayla bir dizi adım gerçekleştirilir.

Adım 1 . Izgarayı ocaktan alın, tüm brülörleri çıkarın.

Darin pişiricinin gaz dağıtım sistemine ulaşabilmek için üst panel ile gövde arasına her iki yanda parmaklarla bastırılarak stoplar yerleştirilir.

Adım 2 . Sabitleme vidalarını sökerek üst paneli çıkarın (kaldırın). Darina, plaka setinden özel duraklarla serbest bırakılan mandallara sahiptir.

Adım 3 . Brülörü serbest bırakmak için yapısını sabitleyen iki vida bir Phillips tornavida ile sökülür.

Gaz musluğundaki gaz borusu tutucusu, nozulu değiştirirken borunun bağlantısını kesmek için çıkarılan bir plaka braketidir.

Adım 4 . Düz uçlu bir tornavida kullanarak, tutucu (kavisli plaka) vana kolunun yan tarafından çıkarılır ve brülöre gaz sağlayan tüp serbest bırakılır. Telefonu yan tarafa alın.

5. Adım . Tutma plakasını parmaklarınızla veya bir pense (Hephaestus’ta) / tornavida (Darina’da) ile çıkararak tüpün diğer ucunu yuvadan sökün.

Hephaestus gaz (üst sıra) sabitleme plakasının çıkarılması, uzak nozulların yeri (sol alt). Rakamlar şunları gösterir: 1 – travers; 2 – koltuk; 3 – meme; 4 – bir sızdırmazlık halkası; 5 – bir sabitleme plakası; 6 – alüminyum gaz tüpü

Adım 6 . Hephaestus plakasında, gaz tüpünün ucu bir geçiş konisi aracılığıyla nozüle bağlanır (koninin altındaki tüpe bir sızdırmazlık halkası takılır). Koninin altıgen platformuna (14 ile) bir anahtar atılır, vidayı sökerken boruyu tutmak ve zarar vermemek için meme ikinci anahtar (8 ile) tarafından vidalanır.

Adım 7 . Eski memeyi söktükten sonra, ipliği grafit gres ile yağlayarak yenisiyle değiştirin. Sızdırmazlık halkası da değiştirilir, bu da bir kibrit ile yapmak için uygundur. Sıkmak için bir 7 anahtar kullanın.

Gaz borularının ucundaki jetler kolayca algılanır. Düz bir tornavida köşeli ayraçlardan köşeli ayraçları alır. Montaj plakası söküldükten sonra nozullu boru yana çevrilir ve nozul değiştirilir. Meme conta halkası. Yeni nozuldaki tamir setinden yeni bir halkayı uygun gresle kaplayarak takmak daha iyidir.

Adım 8 . Tüm montajı ters sırada toplayın.

Pişirme tablasının kalan brülörleri için benzer bir işlem gerçekleştirilir. Ünitenin üst kısmının açılmasından yararlanılarak pislik ve kirden arındırılır. Nozulları değiştirmeye ek olarak, düşük gaz akışını (veya düşük alevi) kontrol etmek için plakalar vidalarla da değiştirilebilir. Minimum gaz beslemesi ile brülördeki alevin sönmemesini sağlamak için azaltılmış gaz beslemesini düzenlerler.

Gaz musluğuna küçük alev ayar vidaları takılmıştır. Ön paneli çıkararak onlara ulaşabilirsiniz (fotoğrafta panel sağda). Ayarlamak için uygun yuvaya sahip bir tornavida kullanın

Jetleri değiştirerek, gerekirse hareketlerini kontrol edin, ardından küçük alevin yanma sürecini vidalarla ayarlayın. Nozulları değiştirdikten, küçük alev ve hava beslemesini ayarladıktan ve sobanın içini temizledikten sonra, ocak ters sırada monte edilir.

Fırının memelerinin değiştirilmesi

Farklı soba modellerinin tasarımlarında brülör sayısı ve yeri farklı olabilir. Yani fırında bir (alt) veya iki (ızgara için üst ve alt) brülör olabilir. Modern fırınlarda, brülörler daha çok soba boyunca (uzunlamasına) yönlendirilir ve nozullar arka duvara monte edilir. Daha eski sobalarda, gaz sola (yan yönlendirme) verilir ve nozüller de fırının sol tarafında bulunur.

Üst brülörlerin memesine ulaşmak için, kapıyı çıkarın, brülörü kapatan ızgarayı sökün ve çıkarın, brülörü çerçeveye sabitleyen vidayı sökün. Brülörü kendinize doğru çekerek fırından dikkatlice çıkarılır, ardından meme görünür hale gelir. Bazı modellerde, brülörü çıkarmak için ucun çıkarılması gerekir. termokupllar .

Brülörün memesinin yeri, çıkarıldıktan sonra açılır. Meme genellikle “yapışır”, bu nedenle gaz sisteminin tasarımını bozmamak için çok dikkatli bir şekilde çıkarmak gerekir. Meme, bir lokma anahtar kullanılarak bükülür. Yeni bir parça taktıktan sonra fırının donanımını ters sırada monte ederler. Nozul bu konumdan çok fazla çaba sarf edilmeden çözülemezse, plakanın arkasından ulaşılır.

Bazı modellerde alt brülörlere erişim alt teknik kutunun boşluğundan açılır. Diğerlerinde – nozülün değiştirilmesi bir örnek olarak verilen MORA sobasında olduğu gibi fırından. MORA ocağının uzunlamasına yerleştirilmiş alt brülörüne fırından erişim mümkündür. Sökmek için alt ızgarayı çıkarın

Vidasız brülör, termokupl ucunun aynı brakete sabitlenmesini engeller. Bağlantıyı kesmek için somunu sökün Brülör uzunlamasına konumda kurulur. İki vida ile kavisli bir demir şerit vasıtasıyla bir plakaya sabitlenir. Aynı şeride bir termokupl bağlanmıştır. Brülör ancak termokupl ucunun bağlantısı kesildikten sonra çıkarılabilir. Bir demir şerit ile birlikte çıkarılır.
Somunu söktükten sonra termokupl geri itilir. Bağlantısı kesilen brülör dışarı çekilir ve fırın bölmesinden çıkarılır ve nozüle doğrudan erişim sağlar. Brülörün yanal konumunda memenin değiştirme sırası daha karmaşık olabilir.

Daha fazla değiştirmek için adım adım talimatları göz önünde bulundurun:

Adım 1 . Tabak çekmecesinin alt kapağını sonuna kadar açarak fırın kapağını tam olarak açma imkanı elde edin.

Adım 2 . Fırın kapağını sonuna kadar açın. Brülörü çıkarmak için, kendimizi yuvadan çekerek fırın odasının tabanını çıkarıyoruz.

Adım 3 . Brülör üzerindeki iki sabitleme vidasını sökün. Brülörü çıkarın.

Adım 4 . Şimdi duvarda soldaki nozulu görebiliriz. Eh, eğer sıkışmadıysa ve büküm için çok fazla çaba sarf etmenize gerek yok. Eğer öyleyse, jet bu aşamada zaten çıkarılır ve değiştirilir. Brülörü haznenin dibine “bağlamadan” serbest bıraktıktan sonra ocaktan çıkarılır.

5. Adım . Jet sıkışmışsa, bırakın. Plakanın sol duvarını sökün. Bunu yapmak için sabitleme vidalarını sökün.

Adım 6 . Duvarı çıkardıktan sonra, brülöre giden gaz hattını açığa çıkarıyoruz. Gaz borusunun en altında, bir anahtarla kolayca sökülebilen bir somun 17 vardır.

Adım 7 . Gaz borusunu somunla bir kenara bırakıp meme tutucu muhafazasını ocaktan ayırıyoruz.

Adım 8 . Yapışkan nozulu WD-40 veya diğer uygun araçları yağlayın, çalışana kadar bekleyin ve nozulu sökün.

Ocağın yan duvarını çıkardıktan sonra, çerçeveye iki vidayla sabitlenen fırın brülörünün memesinin gövdesine erişirler. Nozul gövdesi gaz sobası çerçevesine iki vida ile sabitlenmiştir. Gövdenin diğer ucu rakor somunu ile bir gaz borusuna bağlanmıştır.

9. Adım . Muhafazaya yeni bir nozul takıyoruz ve yeni bir sızdırmazlık halkası takmayı hatırlayarak önceden çıkarılmış tüm parçaları birleştiriyoruz.

Meme değiştirme ipuçları

Ocağın durumunu ve gaz kaçağı olmadığını kontrol etmek için yılda bir kez gaz servis ustalarının aranması tavsiye edilir . Sobanın genel temizliği en iyi haftalık olarak yapılır. Masa temizliği – her pişirmeden sonra.

Aşırı güç kullanmak gaz borusuna veya nozüle zarar verebilir, bu da daha ciddi soba onarımına veya jet arızasına neden olabilir. Bu nedenle, anahtar için özel platformların olduğu yerlerde, nozulu sökerken ve döndürürken, biri boruyu tutmak için, ikincisi nozulu döndürmek için iki anahtar kullanın.

Termostatlı bir fırının brülöründeki alevin şekli ve rengi, fırın soğukken doğru kontrol edilmelidir. Aksi takdirde, sıcaklık kontrolörü sürece müdahale eder ve bu da sıcaklık belirli bir eşiğe ulaştığında gaz beslemesini azaltır. Onun amacı budur. Eski modelin ekipmanında, hava brülörüne besleme hızı ayrıca ayarlanır.

Yeni ünitelerde nozullar diş sarımı olmadan vidalanmıştır. Eski gaz yapılarında ipliğin son 3-4 adımı lifli malzemelerle kapatılır. Çeşitli modellerdeki gaz sobalarındaki nozullar farklı şekillerde yerleştirilebilir. Bu nedenle, çalışmaya başlamadan önce cihazınızın talimatlarını okumanız gerekir.

Eklemlere contalar takılmışsa, eski lastik halkaları yenileriyle değiştirmek daha iyidir. Forumlarda, deliğe tel koyarak veya boğarak nozulun enine kesitini delikten değiştirmek için ipuçları var. Bunlar, başvurulması tavsiye edilmeyen oldukça kaba yöntemlerdir. Bu yöntemlerin hiçbiri gaz beslemesini doğru bir şekilde ayarlayamaz. İnce bir matkapla dar bir delik açmak da mümkün olmayacaktır. En iyi çözüm, istenen çapta bir deliğe sahip yeni bir meme satın almaktır.

Bir atomizeri değiştirirken güvenlik önlemleri

Gazla ilgili faaliyetler gerçekleştirilirken güvenli değiştirmenin sağlanması temel bir gerekliliktir.

Bu nedenle, bir dizi kuralı ihmal etmeyin:

 • Nozulları değiştirmeden önce sobayı gaz ve elektrikten ayırın.
 • Brülörlerin soğuk olduğundan emin olun.
 • Çalışmaya başlamadan önce pencereleri açın, elektrikle çalışan, kıvılcım verebilen cihazları kapatın.
 • Plakanın ayrıntılarını değiştirmek veya yerli olmayan, uygunsuz boyutta veya kendi başınıza değiştirmek için kendiniz yapamazsınız.
 • Parçaları monte ettikten sonra, olası sızıntılar için tüm gaz bağlantılarını kontrol ettiğinizden emin olun. Bunun için bileşikler her taraftan (fırça veya sünger kullanılarak) yıkanır ve gaz beslemesi açılarak kabarcık oluşup oluşmadığı gözlemlenir. Sızıntı tespit edilirse bağlantı ya sıkılır ya da sökülüp tekrar monte edilir.

Tamamen farklı bir tasarıma sahip sobaların gaz brülörü veya diğer gaz cihazları için tasarlanmış hiçbir nozul kullanılamaz. Yeteneklerinizden emin değilseniz, gaz sobasındaki memeleri kendiniz değiştirmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi