Ocak Doğalgaz Hortumu Nasıl Değiştirirsiniz
Ocak Doğalgaz Hortumu Nasıl Değiştirirsiniz

Ocak Doğalgaz Hortumu Nasıl Değiştirirsiniz ?

Ocak Doğalgaz Hortumu Nasıl Değiştirirsiniz ? Yeni bir gazlı ocak aldıysanız ve gaz hortumu ile gelmediyse, hangi gaz hortumunu almanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Veya belki de ocak gaz hortumunuzu kontrol ettiniz ve aşınma ve yıpranma belirtileri var, bu yüzden değiştirilmesi gerekiyor.

Ocak Doğalgaz Hortumu Nasıl Değiştirilir ?

Peki, tüm gazlı ocak hortumları aynı mı? Bu gazlı ocak makalesinin bugün ele alacağı şey bu. Bakalım tüm gazlı ocak hortumları aynı mı, değilse gazlı ocağınız için hangi gazlı ocak hortumu uygun. Bildiğiniz gibi gaz hortumu, ocağınızın arkasına bağlanan bir borudur. Ancak, birkaç gaz hortumu türü vardır ve gazlı pişiricinizin güvenli olduğundan emin olmak için doğru olanı seçmeniz gerekir.

Gazlı pişiriciniz için doğru hortum olmadan, ocağı çalıştırmak son derece tehlikelidir. Bir LPG ocağı için bir gaz hortumu, bir doğal gazlı ocak için bir gaz hortumu ile uyumlu değildir ve bunun tersi de geçerlidir. Doğal gaz hortumundan LPG gazı kaçabilir. Bu nedenle, ocağınız için doğru hortumu almalısınız.

Gazlı Ocak Hortumu Çeşitleri

Beş tip gazlı ocak hortumu vardır:

 1. Doğal gaz için standart hortum
 2. LPG için standart hortum
 3. Doğal gaz için mikro hat hortumu
 4. LPG için mikro hat hortumu

Kuzineniz için bu 5 tipten dogru gaz hortumunu seçmenin zor oldugunu düsünebilirsiniz. Ancak, pişiricinizin modeline göz atarak doğru hortum tipini bulabilmeniz gerekir. Gazlı ocak hortumu ile ilgili dikkate alınması gereken bir diğer önemli şey de süngü montajıdır. Bazı ocaklarda düz süngü montajı bulunurken, diğerlerinde açılı süngü montajı vardır.

Ocak Doğalgaz Hortum Değiştirme

Çoğu gazlı ocak hortumu, düz bayonet veya açılı bayonet montajlı olarak seçilebilir. Gazlı pişiricinizin hangi montaj parçasına ihtiyacı olduğunu öğrenmek için mevcut hortuma bir göz atın. Tencerenizin şu anda bir hortumu yoksa, üreticinin yönergelerine bakmak en iyisidir. Bunlar, pişiricinizle birlikte verilen kitapçıkta veya pişirici üreticisinin web sitesinde bulunur.

Yeni Gazlı Ocaklar Hortumla mı Gelir ?

Yeni gazlı pişiricilerin çoğu , o pişiricinin güvenli bir şekilde çalışması için doğru gaz hortumu ile birlikte gelir. Ancak, ikinci el bir gazlı ocak satın aldıysanız, gaz borusunun tedarik edilmediğini görebilirsiniz. Üreticinin gaz hortumunu sağlamadığını da görebilirsiniz.

Yeni bir gazlı ocak satın aldıysanız ve gaz hortumu ile birlikte verilmediyse, en kolay seçeneğiniz üretici ile iletişime geçerek ocağınız için doğru gaz hortumunu istemektir.

Ocak Doğalgaz Hortumu Değiştirme

Adım 1: gazı kapatın

Gaz vanası, mutfağınızda gaz bağlantınızın yanında bulunur. Musluğu boruya dik olarak çevirin. O zaman kapanacak.

Adım 2: gaz konektörünü yerleştirin

Bir gaz hortumu genellikle doğrudan ocağınıza sığmaz. Bu yüzden bir gaz konektörü yerleştirirsiniz. Bunu yapmadan önce, ilk olarak sobanın gaz bağlantısının ucunu bantlayın. Bu şekilde bir sızıntıyı önlemiş olursunuz. İpliğin dönüşü ile birkaç kat bant uygulayın. Bant sıkışmışsa, gaz konektörünü bağlayın ve anahtarla sıkın. Sıkmak iyidir, ama çok fazla değil. Gaz hortumunuz doğrudan ocağa uyuyor mu? Ardından doğrudan 3. adıma geçin.

Adım 3: Gaz hortumunu ocağa bağlayın

Gaz hortumunda lastik halka olup olmadığını kontrol edin ve gaz hortumunu ocağa vidalayın. Gaz hortumunu anahtarla iyice sıkın. Gaz hortumunda kauçuk yoksa, sızıntıları önlemek için önce bir kat bant uygulayın. Gaz konektörünün dönüşü ile bandı saat yönünde yapıştırın. Bandı birkaç kez çevirin. Bundan sonra gaz hortumunu açarsınız. Not: Gaz hortumunda lastik halka varsa asla bant uygulamayın. Sürtünme nedeniyle bir sızıntı meydana gelebilir.

Adım 4: gaz hortumunu gaza çevirin

Şimdi gaz hortumunu mutfaktaki gaz kaynağına bağlayın. Aynısı burada da geçerlidir: Gaz hortumunda lastik varsa, doğrudan gaz musluğuna bağlayın. Anahtarla güvenli bir şekilde sıkın. Gaz hortumunda lastik halka yoksa, önce gaz musluğunun ucunu bantlayın. Bunu dönüşle saat yönünde tekrar yapın ve çift kat bant uygulayın. Ardından gaz hortumunu anahtarla sıkın.

Adım 5: sızıntı olup olmadığını kontrol edin

Gaz bağlantısını sızıntı açısından kontrol etmenin en kolay yolu sabun kullanmaktır. Deterjan veya el sabunu ile sabunlu su yapın. Duvardan gaz sobasına kadar tüm bağlantıya sabunlu su uygulayın. Gaz musluğunu açın. Küçük baloncukları arayın. Hiçbir şey olmuyor? Harika, bağlantınız sızdırmaz. Baloncuklar belirirse, bağlantı adımını tekrar gerçekleştirin. Not: Tekrar başlamadan önce gaz musluğunu tekrar kapatın.

Ocak LPG Hortumu Değiştirme

LPG gazlı pişiriciniz varsa, gaz hortumunu her 5 yılda bir değiştirmek iyi bir uygulama olarak kabul edilir. Bu, herhangi bir aşınma ve yıpranma fark etmiş olmanızdan bağımsızdır. Gaz hortumunun dış kısmında aşınma ve yıpranma olmasa bile iç hasar olabilir. LPG ile çalışan ocaklı bir eve yeni taşındınız ve gaz hortumunun ne zaman değiştirildiğinden emin değil misiniz? Değiştirmek en iyisidir.

Ocaklar için gaz hortumları o kadar pahalı değil, ancak montajı için kalifiye bir gaz mühendisine ihtiyacınız olacak. Ayrıca her beş yılda bir doğalgazlı bir ocakta gaz hortumunu değiştirmenizi öneririz.

Bir gaz hortumu aldığınızdan emin olun.

Gaz hortumları, gaz ve gaz aletleri satan satış noktalarında satılmaktadır. Bunlar, DIY mağazaları, nalburlar ve kabin ekipmanı satan dükkanları içerir. Hortum 1,5 metreden uzun olmamalıdır. Mağazaya sorun ve hortumun propan için uygun olduğundan emin olmak için etiketi kontrol edin.

Gaz hortumları ayrı olarak veya hortumu takmak için hortum kelepçeleri içeren bir setin parçası olarak satılır. Bir ucunda regülatör bulunan gaz hortumları da satın alabilirsiniz. Bu türden satın alırsanız, tek yapmanız gereken gevşek ucu gazlı cihazınıza sabitlemektir. Sadece gaz hortumunu satın alırsanız, regülatöre kendiniz sabitlemeniz gerekecektir.

Eski hortumu çıkarın

Başlamadan önce gazın kapalı olduğundan emin olun. Gaz hortumu, hortum kelepçeleri, gaz hortumunun uçlarının etrafına sıkıca vidalanmış veya birbirine kenetlenmiş dar metal bantlar kullanılarak takılır. Eski hortumu çıkarmak için önce bunları gevşetmeli veya gevşetmelisiniz. Ardından, regülatör ve gaz cihazı üzerindeki bağlantı noktalarından hortumu yavaşça bükün.

Yeni hortumu takın

Bağlantı noktalarına Zalo gibi biraz sıvı sabun sürün. Bu, yeni hortumu takmayı kolaylaştırır. Yeni hortumu bağlantı noktalarının üzerine itin ve bükün. Hortum kelepçelerini, hortum bağlantı noktalarının etrafına sıkıca oturacak şekilde sıkın. Sıkarken dikkatli olun – hortumu çok fazla gererseniz hortum patlayabilir.

Cihazı kullanmadan önce sızıntı olup olmadığını kontrol edin

Bağlantıların sıkı olduğundan kesinlikle emin olmak için gazı açmadan önce bir sızıntı testi yapın. Hortumun her iki ucuna konsantre sabunlu su püskürtün. Ardından gazı açın. Bağlantı noktalarından herhangi birinde sabunda kabarcıklar görüyorsanız, bir sızıntınız var demektir. Bu, kelepçeleri biraz daha sıkmanız gerektiği anlamına gelir.

Bir gaz hortumu satın alırken hatırlamanız gerekenler:

 • Gaz hortumunun iç çapı, bağlantı noktalarının dış çapına uygun olmalıdır. Eski hortumu mağazaya götürün, kullanım talimatlarını kontrol edin veya bağlantı noktalarını ölçün
 • Gaz hortumu 1,5 metreden uzun olmamalıdır.
 • Etiketi kontrol edin ve mağazada hortumun propan için kullanılıp kullanılamayacağını sorun.
 • Hortumun üzerindeki tarih damgasını kontrol edin. Gaz hortumları ‘çabuk bozulur’ ve üretim yılı mümkün olduğu kadar yeni olmalıdır

Bir gaz hortumu nasıl değiştirilir:

 • Hortum kelepçelerini gevşetin
 • Hortumun uçlarını bağlantı noktalarından dikkatlice bükün
 • Yeni hortumu takmadan önce bağlantı noktalarına biraz sıvı sabun sürün.
 • Hortum kelepçelerini, hortum bağlantı noktalarının etrafına sıkıca oturacak şekilde sıkın
 • Gazı açmadan önce sızıntı olup olmadığını kontrol edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi