• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Ocak Çakmak Nasıl Değiştirirsiniz

Ocak Çakmak Nasıl Değiştirirsiniz ? Gazlı ocağınızın her brülöründe, kontrol düğmesi tarafından çalıştırılan bir ateşleyici bulunur. Ateşleyiciye elektrik akarken, küçük bir kıvılcım parlar. Ateşleyici kıvılcım çıkarırken, brülöre küçük bir gaz akışı geliyor. Elektrik kıvılcımı gazı tutuşturur ateşlemez brülör yanar. Ateşleyiciler kıvılcım çıkarmadığında, bir kibritle manuel olarak yakmadığınız sürece brülörleriniz çalışmaz. Ateşleyicilerin çalışıp çalışmadığını belirlemek için tıklama sesini dinleyin.

Ocak Çakmak Nasıl Değiştirilir ?

Brülör düğmesini çevirdiğinizde tıkırtı duyuyor ve kıvılcımlar görüyorsanız ve gazın aktığının kokusunu alabiliyorsanız, ancak yangın tutuşmuyorsa, gaz beslemesi tıkanmış olabilir.

Bu son derece hızlı ve kolay bir çözümdür, ızgarayı kaldırın (dokunmanın serin olduğundan emin olun), brülör kapağını çıkarın ve brülörü ocak üst kısmından kaldırın. Bazı modellerde, brülörü yerinde tutan iki vidayı sökmeniz gerekebilir bunun için normal bir somun anahtarı veya lokma anahtar işinizi görecektir.

Brülörün arkasındaki küçük, neredeyse iğne büyüklüğündeki deliğe bir bakın. Bu, yangını yakmak için gazı ateşleyiciye besler ve sık sık gres veya başka türden döküntülerle tıkanabilir. Brülörü temizlemek için deliğe bir kürdan, iğne veya benzer boyutta bir alet sokarak brülörü iyice temizleyin ve tekrar ocağınıza yerleştirin. Gaz içeri girmeli ve brülör her zamanki gibi yanmalıdır.

Ocak Çakmak Değişimi

Ocağınızı kullanmaya başladıysanız ancak tutuşmadığını fark ettiyseniz, sebebini teşhis etmeye çalışmak için doğru yerdesiniz. Fırın ateşlemenizin alev üretmemesi için hatalı olabilecek bazı parçaları listeliyoruz – ve ocağınızın yanmamasının nedeninin gerçekten bunlar olup olmadığını nasıl anlayabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz.

Kuzinenizin düzenli bakimi, öngörülemeyen arizalari önlemeye yardimci olabilir, ancak zaman zaman kuzinenizi kullanmaya gidip fırının alev almadığını görebilirsiniz.

Evinizde elektrikli bir cihaza kıyasla gazlı ocak olmasını seçerseniz, bu, çözülmediği takdirde pişirme ve pişirme işleminizin etkinliğini azaltabilecek bir sorun olabilir.

Burada, ocağınızın doğru şekilde yanmamasına neyin sebep olabileceğine dair olası sebepler var ve bu sebeplerden herhangi birinin sorundan sorumlu olup olmadığını belirlemek için neyi kontrol etmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

Kıvılcım Jeneratörü

Alevler fırınınızın içinde tutuşmazsa ve gaz beslemesinin engellenmediğini doğruladıysanız, bu durumda arıza genellikle kıvılcım jeneratöründe olacaktır . Modern ocaklar elektronik ateşleme sistemleri kullandıklarından, zamanla sarsılabilir ve sonra değiştirilmeleri gerekebilir.

Kıvılcım jeneratörü elektroda güç sağlayan modüldür; jeneratör iyi çalıştığında elektrotlarınız kıvılcım çıkaracak ve “tıklayarak” hayata dönecektir.

Kıvılcım üreteci ile bir arızayı teşhis etmek basittir:

  • Başlamak için normalde fırınınızda kıvılcım oluşturan düğmeye basmanız yeterlidir.
  • Elektrotlardan hiçbiri “tıklamaz” veya bir kıvılcım yaymazsa, arızanızın kıvılcım jeneratöründe olduğunu doğrulayabilirsiniz.

Başlamadan önce lütfen herhangi bir onarım işine başlamadan önce makinenizi kapatmayı unutmayın.

Ocak Elektrotu

Kalbinizi bu yeni tarifi denemeye koyduysanız, yalnızca fırınınızın yanmadığını bulmak için – bu bir felaket gibi görünebilir. Bununla birlikte, düzeltme basit olabilir, arızayı belirlemeye yardımcı olmak için aşağıdaki yararlı adımlarımıza bakın ve umarım ocağınızı yeni bir cihaz maliyeti olmadan eski haline getirin.

Ocaktan gaz beslendiğinde, elektrot harekete geçer ve brülöre ateşlenmesi için bir kıvılcım sağlar.

Burada, ocağınızın yanmayı reddetmesinin nedeni olabilecek olası hasar için elektrotu nasıl kontrol edeceğinizi anlatıyoruz.

Başlamadan önce lütfen herhangi bir onarım işine başlamadan önce makinenizi kapatmayı unutmayın.

  • Elektrot genellikle fırının tabanındaki fırın brülörünün yanında bulunur.
  • Elektrodu arızalara karşı kontrol etmek için fırının içindeki (alt fırın rafının altında bulunan) alt metal plakayı çıkarın.
  • Modelinize bağlı olarak genellikle bir klips veya vida ile sabitlenmiş elektrotu bulacaksınız.
  • Fırın elektrodunu kusurlar açısından inceleyin ve gerekirse değiştirin.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687