• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Kurutma Makinesi Termostat Nasıl Değiştirirsiniz

Kurutma Makinesi Termostat Nasıl Değiştirirsiniz ? Bir elbise kurutucudaki termostat temel bir bileşendir. Hala nemli olan kıyafetleri çamaşır kurutucudan çıkarıyorsanız veya makine zamanında kapanmıyorsa, büyük olasılıkla hatalı bir termostat vardır.

Kurutma Makinesi Termostat Nasıl Değiştirilir ?

Termostat, kurutma işlemi sırasında kullanılan ısı miktarını düzenler. Arızalıysa, değiştirmeniz gerekebilir. Bu makale, bir termostatın veya benzer bir cihazın düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edeceğinizi açıklamaktadır.

Kurutma Makinesi Termostat Değişimi

Adımlar
1 Kurutma makinesini güç kaynağından ayırın. Prizden çıkarın veya ana şebekeye bağlayan kesiciyi kapatın.

2 Kurutucunun arkasına geçin. Makineyi duvardan uzaklaştırın ve arka panelin nasıl çıkarılacağını belirleyin. Arka paneli yerinde tutan metal vidaları çıkarmak için bir tornavida kullanın.

3 Bir termostat bulun. Üfleyici ve havalandırma sistemini bulun, ardından yaklaşık 3,8 cm (1 1/2 inç) uzunluğunda küçük, oval bir termostat arayın.

4 Kabloları termostattan ayırın. Kurutucudaki termostat, ısıtma elemanına iki tel ile tutturulmuştur. Bu kabloların bağlantısını kesmeden önce, nasıl yeniden bağlayacağınızı öğrenmek için işaretleyin. Tellere bağlı kayar konektörleri bulun. Gerekirse sivri uçlu bir pense kullanarak bu konektörlerdeki kabloları ayırın.

5 Termostatın elektrik direncini ölçün. Termostattan geçen akım buna bağlıdır. Termostatın direncini belirlemek için, bir multimetre kullanın ve RX 1 moduna ayarlayın. Multimetre konektörlerini, kabloları çıkardığınız pimlere yerleştirin. Cihaz 0 değerini göstermelidir. Düşük, sıfıra yakın direnç değeri, termostattan doğru akımın geçtiği anlamına gelir. Direnç 0’dan önemli ölçüde yüksekse ve sonsuza eğilimliyse, termostat değiştirilmelidir.

Tavsiye

Termostatı oda sıcaklığında kontrol edin. Termostatın düzgün çalıştığı tespit edilirse, makine zamanlayıcısını, sigortaları, motoru veya ısıtma elemanlarını kontrol etmeniz gerekecektir.

Uyarılar

Elektrikli cihazlarda çalışırken, elektrik çarpmasını önlemek için her zaman güç kaynağından ayırın. Kurutucunun kontrol panelinde bulunan başlat düğmesi. Kural olarak, başlat düğmesi sık sık başarısız olmaz. Düğmeyi test etmek için, kontrol panelini çıkarın ve direnç ölçeğini kullanarak anahtarı cihazla test edin. Kabloları anahtar terminallerinden ayırın ve ilgili kontak gruplarında kısa devre olup olmadığını cihazla kontrol edin.

Anahtar düğmesine basın. Okuma sıfırsa (kısa), anahtar çalışıyor demektir. Cihazın okumaları kararlı değilse, farklı aralıklarla değiştirin, o zaman anahtar arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir. Anahtarı aynı tipte yenisiyle değiştirin, kabloları yeni anahtarın terminallerine arızalı olanla aynı şekilde bağlayın, aynı kablolar bağlanmıştır. Çamaşır makineleri ve bulaşık makineleri için orijinal yedek parçalar satın alın.

Kurutucunun çalıştırma düğmesinin ve termostatının bakımı

Kurutucu termostatları, sıcaklığı kontrol eder ve kurutucunun içindeki sıcaklığı kontrol eder. Kontrol panelindeki bir veya daha fazla termostat, kurutucudaki sıcaklığı düzenleyebilir.

Termostatı aşağıdaki şekilde kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz:

Adım 1: Termostatı kontrol etmek için, kurutucunun kapalı olduğundan emin olun. Direnç ölçüm ve kontrol modunda cihaz ile termostatı kontrol edin.

Cihazın test uçlarını termostat uçlarına bağlayın. Termostatın açık durumunda, cihaz sıfır direnç gösteriyorsa, termostat aktüatörün anahtar devresini doğru bir şekilde kapatır.

Adım 2: Gerekirse, termostatı aynı tipte yenisiyle değiştirin. Yeni termostatı, arızalı termostatın bağlandığı şekilde bağlayın.

Adım 3:  Belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında, termostat aktüatörün anahtar devresini kesmelidir. Eğer öyleyse, termostat çalışıyor demektir.

Kanıtlanmış adımları izleyerek kurutucunun zamanlayıcısını kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz:

Adım 1: Zamanlayıcıya erişmek için kurutucu kontrol panelinin önünü ayırın. Bazı kurutucularda, zamanlayıcı, kontrol panelini sökmeden çıkarılabilir. Her durumda, zamanlayıcı kolunu şafttan çıkarmak gerekir.

Adım 2: Alet direnç ölçüm modundayken zamanlayıcıyı kontrol edin. Zamanlayıcıyı NORMAL KURU olarak ayarlayın ve zamanlayıcı güç kablolarından birinin bağlantısını kesin. Bazı zamanlayıcıların birden fazla kablosu olabilir.

Ölçüm problarını her bir zamanlayıcı pimine bağlayın. Sayaç sıfırı okursa, zamanlayıcı çalışıyor demektir. Okuma sıfırdan büyükse, zamanlayıcı arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir. Zamanlayıcıyı aynı tür ve boyutta yenisiyle değiştirin.

Adım 3: Zamanlayıcıyı değiştirmek için, kabloları aynı sırayla teker teker ayırın, kabloları yeni zamanlayıcıya bağlayın. Tüm kablolar bağlandıktan sonra, bağlantı hatası olmadığından emin olmak için bağlantıyı tekrar kontrol edin.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687