Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Kurutma Makinesi Kurulumu Ve Montajı

Kurutma Makinesi Kurulumu Ve Montajı Neyse ki, yeni bir çamaşır kurutma makinesi kurmak ilk bakışta göründüğü kadar göz korkutucu olmak zorunda değil. Burada yoğuşturuculu bir çamaşır kurutma makinesinin nasıl kurulacağı ve ardından havalandırmalı bir çamaşır kurutma makinesinin nasıl kurulacağı konusunda size yol göstereceğiz .

Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kurulur ?

 • Kurutma makinesi kurulumu icin ne gerekli?
 • Kurutma makinesi nereye baglanir?
 • Kurutma makinesi aparatı ücretli mi?
 • Kurutma makinesi her yere konulur mu?

Kurutma Makinesi Kurulumu Ve Montajı Havalandırmalı bir çamaşır kurutma makinesi kurmak çok daha zordur. Duvarda herhangi bir delik açmadan önce profesyonel ve yetenekli bir esnafa danışmanızı öneririz. Kurutma Makinesi Kurulumu Ve Montajı Havalandırma deliğini kendiniz kurma konusunda kendinize güvenmiyorsanız, işin doğru bir şekilde yapılacağından emin olmak için hizmetlerinden yararlanmaya bakın.

Kurutma Makinesi Kurulum İçin En İyi Yer

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kurutucu, kullanım sırasında yeterli havalandırma sağlayacak şekilde bir alana kurulmalıdır. Açık ateşler de dahil olmak üzere diğer yakıtları yakan cihazlardan kurutma makinesinin bulunduğu odaya gazların geri akışından kaçınmalısınız. Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzundaki talimatları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır.

 • 1.Kurutma makinesini bir tezgah altına kuracaksanız, kurutucunun üst kısmı ile üstündeki herhangi bir yüzey arasında 10 mm boşluk ve her tarafta uygun hava sirkülasyonu sağlamak için yanlar ile mutfak üniteleri veya duvarlar arasında 15 mm boşluk bıraktığınızdan emin olun kurutucu. Kurutma makinesi asla kilitlenebilir veya sürgülü bir kapının (veya kurutucu kapı menteşesinin ters tarafında menteşeli bir kapının) arkasına monte edilmemelidir.
 • 2.Havalandırmalı Çamaşır Kurutucu
  Kurutma Makinesi Kurulumu Ve Montajı Havalandırmalı bir kurutucu ile, sıcak, nemli hava cihazdan tamamen dışarı pompalanır. Bu tür bir kurutucu, sıcak havayı dışarı pompalamak için açık bir pencereden asılan veya daha kalıcı olarak (duvardan veya bir pencere armatüründen) sabitleyebileceğiniz bir havalandırma borusuna sahip olacaktır. Havalandırma borusu bağlantısı normalde kurutucunun arkasında olacaktır, ancak özel cihazınızın ayrıntıları için kullanım kılavuzuna bakın.
 • Bir duvarda veya pencerede mümkün olduğunca alçak bir delik açmaya çalışın ve havalandırma borusunu olabildiğince kısa tutun (duvardaki herhangi bir kanal, yoğuşmanın dışarı çıkmasına izin vermek için hafifçe aşağı doğru eğimli olmalıdır).Havalandırma borusunu açık bir pencereden asıyorsanız, yoğuşmanın dışarı çıkmasına izin vermek ve sıcak nemli havanın odada veya tekrar kurutucuda yoğuşmasını önlemek için borunun ucu aşağı bakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Havalandırma borusunun ezilmediğinden veya ezilmediğinden daima emin olun.Ayrıca “Havalandırma borusunun bağlanması” başlığındaki ayrıntılara bakın .

  Toplanan tüy veya tüy kalıntılarını gidermek için ara sıra havalandırma tüpünü ve açık ucunu kontrol etmelisiniz.

 • 3.Kondenser Tamburlu Kurutucu
  Kondenser tamburlu kurutucular için havalandırmalı olanlarla aynı genel proses söz konusudur; tambur giysileri yuvarlar ve giysileri kurutmak için sıcak hava üflenir. Aradaki fark, ılık, nemli havanın cihaz içinde kalması ve nemin yoğunlaşmasıdır. Kurutucu, cihazın içinde büyük bir plastik kap kullanarak yoğunlaşan nemi toplar ve kaba boşaltır. Bu, cihaza bir havalandırma borusuna ihtiyaç duymaktan bağımsızlık kazandırır, ancak kabı çıkararak ve biriken suyu boşaltarak manuel olarak boşaltmanız veya cihazı bir atık su borusuna yerleştirmeniz gerekir (cihazınızda bu özellik varsa) böylece drenaj otomatiktir.
 • 4.Kondenser Tamburlu Kurutucu – Bir atık su borusuna bağlanır Bazı cihazlar, lavabonun altındaki atık su sistemine bağlanır (bir örnek gösterilmiştir). Bu, su toplama kabının manuel olarak boşaltılması gerekliliğini ortadan kaldırır.

Kurutma Makinesi Oda ve Sıcaklık Gereksinimleri

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kurutucu, kullanım sırasında bir kurutma döngüsü sırasında üretilen sıcak, nemli havadan odanın buharlaşmasını önlemek için yeterli havalandırma sağlayacak bir alana kurulmalıdır. Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzundaki talimatları kontrol edin, işte bazı genel bilgiler.

 • Kurutma makinenizi kapalı bir yerde kullanmamaya çalışın. Kurutucular düzgün ve etkili bir şekilde çalışmak için iyi bir soğuk hava kaynağına ihtiyaç duyar. Pencereleri kapalı küçük bir oda veya havalandırma borusu doğru takılmamış gibi sınırlı bir alana kurulursa, duvarlar nemlenebilir ve pencerelerde nem görünebilir. En iyi sonuçlar için makineyi iyi havalandırılan bir odada kullanın. Ayrıca “Kurulum için en iyi konum” konusuna bakın .

Kurutma Makinesi Ayakların Ayarlanması

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kurutma makinesinin minimum gürültü ve titreşimle çalışmasını sağlamak için makineyi ayarlanabilir ayakları kullanarak dengelemeniz gerekir. Makineyi dengelemek için ayakların ayarlanması da yük dengeleme sorunlarını azaltır ve titreşim sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

  Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır.

 • 1.Cihazı düz ve sağlam bir zemine kurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, cihazın herhangi bir duvara, mobilyaya veya dolaba yaslanmadığından emin olun.
 • 2.Ayakları ayarlamak için, erişim sağlamak üzere makineyi arkaya doğru eğmeniz gerekecektir.
 • 3.Ayağı gevşeterek veya vidalayarak istediğiniz yüksekliğe ayarlayın.
 • 4.Cihazınız, kilitleme somunlu ayarlanabilir ayaklara sahip olabilir. Ayakları ayarlamak için kilitleme somunlarını gevşetmek için döndürün.
 • 5.Ayakları istenen uzunluğa ayarlayın (ürün zeminde hem soldan sağa hem de önden arkaya düz ve dengeli bir şekilde durana kadar).
 • 6.Kilitleme somunlarını elle sıkın ve makineyi tekrar yerine itin.

Kurutma Makinesi Güç Kaynağının Bağlanması

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Diğer kurulum adımları uygulandığında, kurutma makinesini elektrik kaynağına bağlamaya hazır olacaksınız. Açma / Kapama kontrollerinin yerini belirlemenize yardımcı olması için makinenizin kullanım kılavuzunu ve ana elektrik kaynağına bağlanmayla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin.

 • 1.Makinenin fişini bulun (bu, arkaya takılmış olabilir).
 • 2.Elektrik kablosunun cihazın altına veya arkasına sıkışarak ezilebileceğinden veya hasar görmediğinden emin olun, şebekeye takın ve açın.
 • 3.Kurutmaya hazır olduğunuzda cihazın ‘Açma / Kapama’ veya ‘Başlat’ düğmesini (bazı cihazlarda her ikisi de bulunur) bulun ve basın. Güç düğmesi veya anahtarı, kelimeler veya bir güç simgesi kullanılarak gösterilebilir.
 • 4.Ya da makinenizin Açma / Kapama kontrolü program kadranı ile çalıştırılabilir, örneğin kadranı istenen ayara çevirmek de makinenizi açabilir.

Kurutma Makinesi Havalandırma Borusunun Bağlanması

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Havalandırmalı kurutucular, sıcak, nemli havayı dışarı pompalar ve bu havanın evinizin dışına doğru şekilde yönlendirilmesini sağlamak için çıkış havalandırma borusunun takılması gerekir. Havalandırma borusunun ezilmediğinden veya ezilmediğinden daima emin olun.

  Kendi cihazınızla ilgili kesin ayrıntılar için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel tavsiyeler verecektir.

 • 1.Kalıcı bir pozisyon için, havalandırma hortumu, kolayca bulunabilen bir kit kullanılarak cihazın arkasındaki duvara takılabilir. Bir duvarda veya pencerede mümkün olduğunca alçak bir delik açmaya çalışın ve havalandırma borusunu olabildiğince kısa tutun (duvardaki herhangi bir kanal, yoğuşmanın dışarı çıkmasına izin vermek için hafifçe aşağı doğru eğimli olmalıdır).
 • 2.Duvarınızın yapısı veya konumu kanalların aşağıya inmesine izin vermiyorsa, çıkış daha yukarıda olabilir, ancak tavsiye edilen maksimum havalandırma borusu uzunluğu için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin.
 • 3.Duvardan bir delik açmak istemiyorsanız ve yakında bir pencere varsa, havalandırma borusunun yarı kalıcı olarak sabitlenmesini sağlamak için pencere kitleri mevcuttur. Her zaman tavsiye edilen maksimum havalandırma borusu uzunluğu için kullanım kılavuzunu kontrol edin ve mümkünse pencere kitini aşağıya doğru monte etmeye çalışın.
 • 4.Alternatif olarak, havalandırma borusu açık bir pencereden dışarı sarkabilir. Yoğuşmanın dışarı çıkmasına izin vermek ve sıcak nemli havanın odada veya tekrar kurutucuda yoğuşmasını önlemek için borunun açık ucunun aşağı doğru baktığından emin olun.

Kurutma Makinesi Drenaj (yoğunlaştırıcı kurutucular)

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kondenser kurutucular, giysilerden suyu çıkarabilir ve boşaltılması gereken dahili bir tankta saklayabilir. Alternatif olarak, bazı modeller bir drenaj borusuna kalıcı bağlantıya izin verir.

  Kendi cihazınızla ilgili kesin ayrıntılar için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel tavsiyeler verecektir.

 • 1.Çamaşırlardan kurutulurken alınan su, kurutucunun önünden erişilen bir su tankında toplanır.
 • 2.Hazneyi çekmeceyi açıp kurutucudan kaydırarak çıkarın. Tankı lavabonuzdan boşaltın, ardından tank ünitesini kurutucuya yerleştirin.
 • 3.Kondenser kurutucuların arkasında, lavabonun altındaki atık borularına bağlayabileceğiniz bir tahliye hortumu olabilir. Özel cihazınız için bunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar için kullanım kılavuzuna bakın.

  Boruyu rezervuar kolektöründen ayırın.

 • 4.Boruyu lavabonun altındaki atık borusuna bağlayın.

Kurutma Makinesi Model Numarası Nasıl Bulabilirsiniz ?

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Kurutma Makinesi Kurulumu Ve Montajı Herhangi bir yedek parça sipariş etmek veya uzman tavsiyesi almak için cihazınızın model numarasına ihtiyacınız olacaktır. Model numarası kullanım kılavuzunuzda yer almalıdır, ancak aşağıdaki kılavuz numarayı cihazın kendisinde bulmanıza yardımcı olacaktır.

 • Seri numarası normalde kapı çerçevesinin içindeki bir etikette bulunabilir. Alternatif olarak, cihazınız bir kondansatör modeliyse, çamaşır kurutucunun arkasında veya alt kaide tekme plakasının altında olabilir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687