Kurutma Makinesi Kayış Nasıl Değiştirirsiniz
Kurutma Makinesi Kayış Nasıl Değiştirirsiniz

Kurutma Makinesi Kayış Nasıl Değiştirirsiniz ?

Kurutma Makinesi Kayış Nasıl Değiştirirsiniz ? kırık bir kurutucu kayışını değiştirmek için adım adım talimatlara sahiptir. Kurutucu tahrik kayışı, tahrik motoru döndüğünde kurutucu tamburunu döndürür. Tahrik kayışı kırılırsa, motor çalışır ancak tambur hareket etmez. Üst kısmı kaldırarak ve kayışı inceleyerek tahrik kayışının kırılıp kırılmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz.

Kurutma Makinesi Kayış Nasıl Değiştirilir ?

Kurutma makinenizdeki kayış, tamburunuzun her yerine ve ardından bir tarafta motorun üzerinden geçerek motorun tamburu döndürmesine izin verir. Tambur dönmüyorsa, tahrik kayışında bir sorun olabilir. Öncelikle, sadece doğru yolda olup olmadığınızı kontrol etmek için, kemerinizin değiştirilmesi gerektiğine dair uyarı işaretleri şunlardır:

 • Motorun döndüğünü duyarsanız – ancak tamburun kendisi dönmez
 • Elinizi tamburun içine sokarsanız ve çok kolay hareket ettirebilirsiniz.

Nedeni ne olursa olsun, kurutma makineniz için kemeri değiştirmeniz gerekirse, doğru yere geldiğinizi bilmekten memnuniyet duyacaksınız!

Hasarlı veya kırık bir tahrik kayışını üreticinin onayladığı kurutucu parçasıyla değiştirin . Gaz kurutucular ve elektrikli kurutucular ısı üretmek için farklı sistemler kullanırken, her ikisi de çamaşırlarınızı başarılı bir şekilde kurutmak için kurutucu tamburunun dönüşüne güvenir. Tamburun çalışma sırasında sürekli dönüşü kıyafetleri, havluları veya çarşafları yuvarlar, böylece tamburdan üflenen ısıtılmış hava yükü daha eşit bir şekilde kurutur. Tambur dönüşünden sorumlu anahtar bileşen, kurutucu tambur kayışıdır .

Kurutucu Tambur Bandı Nasıl Çalışır?

Kurutucu kayışı, tamburun dışında dolaşır ve kayışı tahrik eden kurutucu motor şaftına bağlı bir tahrik kasnağına ve kayışa gerilim uygulayan bir avara kasnağının etrafına ilmeklenir. Bu gerginlik, kayışı döndürmek için tamburun dışını kavramasına neden olan şeydir. Tambur aşırı yüklenmişse veya tambur silindiri, kayma, yatak veya kasnak arızalanırsa, kayış kaymaya başlayabilir. Kemer zamanla yıpranabilir ve sonunda kırılabilir. Kayış kırıldığında, motorun çalıştığını duymaya devam edebilirsiniz, ancak tambur dönmeyecektir. Bazı kurutucu modellerinde, kopan bir kayış, motorun çalışmasını engelleyen bir kayış anahtarını etkinleştirecektir.

Kurutma Makinesi Kayış Değişimi

Kurutucu Tambur Kayışının Değiştirilmesi

Kurutucu tambur kayışlarının tümü aynı değildir; genellikle modele göre değişiklik gösterirler. Popüler markalar arasında Modelinize uygun özel bir tambur kayışı satın aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Tambur kayışını değiştirmek, kurutucu kabinini sökmenizi gerektirecektir. Bu süreç her model için farklı olacaktır, ancak bu adımları genel bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Bir çamaşır kurutucunun arızalanmasının en yaygın nedenlerinden biri, kurutucu tamburundaki kırık bir tahrik kayışıdır. Bu, çok az alet kullanan ve çok para tasarrufu sağlayan, kendi kendine tamir etmek kolaydır. İşte bu görevi gerçekleştirmenin adımları.

 • Elektrik çarpmasını önlemek için cihazın güç kablosunu çıkarın.
 • Kurutucunun üst panelini çıkarmak veya paneli yukarı kaldırıp desteklemek için vidaları açın (bu, önce kurutucu kontrol panelinin çıkarılmasını gerektirebilir).
 • Kurutucunun ön panelini veya panellerini çıkarın. Ön paneli tamamen çıkarmadan önce genellikle bir kapı anahtarı telinin bağlantısını kesmeniz gerekecektir.
 • Bazı kurutucu modellerinde, tamburu destekleyen ön panelin arkasında bir bölme olacaktır. Tüm destekleri çıkarın ve sensör kablo bağlantılarını ayırın, ardından bölmeyi çıkarın.
 • Artık tamburun altına erişebilir ve eski kayışın (hala sağlamsa) gerginliğini gidermek için avara kasnağına bastırabilir, ardından kayışı avara kasnağından ve motor tahrik kasnağından ayırabilirsiniz.
 • Eski kayışı çıkarmak için tamburun önünden kaydırın.
 • Yeni kayışı tamburun üzerine kaydırın. Çoğu kurutucu modeli, tamburu kavramak için kayışın oluklu tarafının içe doğru bakmasını gerektirir.
 • Kayışı avara kasnağı ve tahrik kasnağı üzerinde zikzak şeklinde döngüleyin ( bunun farklı kurutucu modelleri için nasıl yapılacağını gösteren bazı kullanışlı şemalar vardır).
 • Yeni kayışı hizalamaya yardımcı olmak için tamburu elle döndürün.
 • Ön bölmeyi kabin çerçevesine yeniden takın ve tamburun bölme üzerine doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Tüm sensör kablolarını yeniden bağlayın ve bölmeyi sabitlemek için tüm destekleri veya destekleri değiştirin.
 • Ön paneli veya panelleri yeniden takın, gerekirse kapı anahtarı kablo konektörünü yeniden bağladığınızdan emin olun.
 • Üst paneli ve kontrol panelini gerektiği gibi yeniden takın.
 • Yeniden montaj tamamlandıktan sonra güç kablosunu tekrar takın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi