• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Çamaşır Kurutma Makineleri Sağlık Kontrolü ve Bakım İşlemleri Basit bakım ipuçlarından çamaşır kurutma makinesi bakımı ve sorunları çözmeyle ilgili sık sorulan soruların yanıtlanmasına kadar, kılavuzumuz makinenizi en iyi durumda tutmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacaktır.

Çamaşır Kurutma Makinesi Bakımı

 • Kurutma makinesi bakımı ne zaman yapılır?
 • Çamaşır kurutma makinesi içi nasıl temizlenir?
 • Kurutma makinesi eşanjör temizliği nasıl yapılır?
 • Çamaşır kurutma makinesi Hijyenik mi?

Lif filtresinin temizlenmesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.
 • Herhangi bir bakıma başlamadan önce daima kurutucunuzun elektrik beslemesini kapattığınızdan emin olun.
 • Kurutma makinenizi temiz tutmak ve herhangi bir tüy veya kir birikintisinden arındırmak önemlidir ve verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır. Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır.
 • Kurutma makinenizin en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamak için kurutucuyu her kullandığınızda lif filtresini temizlemelisiniz.
 1. Lif filtresini tiftik kapanından çıkarmadan önce çamaşır kurutma makinenizin soğuduğundan emin olun. Bu, kapı açıklığının altında bulunur.
 2. Filtredeki tüy ve toz kalıntılarını temizleyin (bu, kurutucu her kullanıldığında yapılmalıdır ve bir elektrikli süpürge ile yapılabilir).
 3. Kolaylıkla değiştirilebildiğinden, lif filtresinin hasar görüp görmediğini düzenli olarak kontrol edin.
Lif filtresinin etrafındaki tiftik tuzağı zamanla tozu biriktirecektir; her altı ayda bir bu alanı temizlemek için bir elektrikli süpürge kullanın.

Kurutma Makineleri Genel Kontrolü

Havalandırma hortumunun ve çekme kanadının temizlenmesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Herhangi bir bakıma başlamadan önce daima kurutucunuzun elektrik beslemesini kapattığınızdan emin olun. Bu alanda biriken toz, tüy veya diğer kalıntılar kurutucunun verimliliğini etkileyebileceğinden, makinenin arkasını periyodik olarak temizlemek iyi bir fikirdir. Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır.

 • 1.Kurutucu soğuduğunda fişini çekin ve havalandırma hortumunu çıkarın.
 • 2.Ardından arka panel havalandırma borusu bağlantısını çıkarın (bunun vidalarının açılması gerekebilir).
 • 3.Üfleyici ve havalandırma borusu bağlantısının etrafını vakumlayın.
 • 4.Arka paneli ve havalandırma borusunu yeniden takın ve kurutucuyu yeniden bağlayın.
 • 5.Sıcak nemli havanın temiz bir şekilde dışarı akmasını sağlamak için hava akımı kanatlarının temizlenmesi de iyi bir fikirdir.

Kurutma makinenizin yüklenmesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kurutma makinenizi aşırı yüklememek önemlidir. Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır. Ayrıca bakınız “Çamaşır bakım sembolleri” Daha fazla bilgi için konuyu.

  • Çamaşırları kurutmadan önce ayırın, çamaşır makinenizden karışık bir çamaşır yükü alıp kurutma makinenize yüklemek, çamaşırları yıkamanın en kolay yolu gibi gelebilir, ancak bu, çamaşırları kurutmanın en verimli yolu değildir. Kuruma sürelerini azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak için farklı kumaşları ayırın ve benzer giysileri birlikte kurutun. Bu, giysilerin eşit şekilde kurumasını sağlar.
  • Kurutmadan önce çamaşırları gevşetin – sıkıca bağlanmış ıslak çamaşırların bir kurutma makinesinde kuruması uzun zaman alacaktır. Makine yükü ne kadar alt üst ederse etsin, bir araya getirilmiş bazı giysiler kuruyacak, bazıları ise hala nemli olacaktır. Bu yüzden çamaşırlarınızı çamaşır makinesinden çıkarırken gevşetin. Bu, uzun kuruma sürelerinin önlenmesine yardımcı olacak, giysilerin eşit şekilde kurumasına ve kırışmanın azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Kurutucunuzu aşırı yüklemeyin – boyutları nedeniyle, bazı ürünler hiçbir zaman bir çamaşır kurutma makinesine uygun olmayacaktır, bu nedenle yorgan ve battaniye gibi çok büyük parçaları çamaşır makinesinde kurutmaktan her zaman kaçının. Daha yeni 10 kg’lık tamburlu kurutuculardan birine sahip olsanız bile, cihaz aşırı yüklendiğinde hava sirkülasyonu için yeterli alan olmayacaktır ve bu, kurutucunun aşırı ısınmasına neden olabilir.
  • Bakım etiketlerini kontrol edin – farklı kumaş türleri farklı ısı seviyelerine dayanabilir ve bazıları hiç kurutulmamalıdır.

Kurutma makinenizin içini temizleme

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kurutma makinenizi temiz tutmak ve herhangi bir tüy veya kir birikintisinden arındırmak, verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır. Kurutucunuza özel ayrıntılar için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir rehberlik sağlayacaktır.

 • 1.Kurutma makinenizde bir sensör varsa, sensörün iyi çalışmasını sağlamak için tamburu birkaç ayda bir beyaz sirke veya paslanmaz çelik temizleyici ile silmeniz gerekir (bununla ilgili ayrıntılar için cihazınızın kullanım kılavuzuna bakın).
 • 2.Bir kondenser kurutucunuz varsa, kondenser ünitesini (buharı tekrar suya dönüştüren) bir musluk altında çalıştırarak düzenli olarak çıkarmanız ve temizlemeniz gerekir. Bu, biriken kir ve döküntülerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Daha fazla bilgi için “Yoğuşturucunun temizlenmesi …” başlığına bakın.
 • 3.Kurutma makinenizin en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamak için, kurutucuyu her kullandığınızda lif filtresini temizlemelisiniz. Daha fazla bilgi için “Lif filtresinin temizlenmesi” başlığına bakın .

  1. Lif filtresini çıkarmadan önce daima çamaşır kurutma makinenizin soğuduğundan emin olun.
  2. Filtredeki kir, tüy ve tozu temizleyin (bu, kurutucu her kullanıldığında yapılmalıdır).
  3. Kolaylıkla değiştirilebildiğinden, lif filtresinin hasar görüp görmediğini düzenli olarak kontrol edin.
  4. Lif filtresinin etrafındaki alan zamanla tozu alacaktır; her altı ayda bir bu alanı temizlemek için bir elektrikli süpürge kullanın.
 • 4.Bir kondenser kurutucunuz varsa, su toplama tankını her yükten sonra, tankı boşaltmak için yarı yolda durdurmak zorunda kalmadan tam yükte bir kurutma döngüsü çalıştırabilmenizi sağlamak için temizlemelisiniz (kondenser kurutucunuzu su tesisatı kurmadıysanız). bir atık su borusu). Ayrıca rezervuarın ucundaki vananın tıkanmadığını kontrol edin (bir örnek gösterilmektedir, ancak özel kurutucunuzun ayrıntıları için kullanım kılavuzuna bakın). Ayrıca daha fazla bilgi için “Boşaltma ve temizleme…” konusuna bakın.

Yoğuşturucunun temizlenmesi (yoğunlaştırıcı kurutucular)

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Herhangi bir bakıma başlamadan önce daima kurutucunuzun elektrik beslemesini kapattığınızdan emin olun. Kondenser kurutucunuzun kıyafetleri kurutmasının uzun sürdüğünü fark ederseniz, kondansatörün içinde ve çevresinde tüy birikmiş olabilir. Cihazınızın verimli çalışmasını sağlamak için, kondansatörünüzü düzenli olarak temizlemeniz önerilir.

  Özel kurutucunuzla bunun nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar için kullanım kılavuzuna bakın, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır.

 • 1.Makinenizin verimli çalışmasını sağlamak için filtre ve yoğuşturucuyu düzenli olarak temizlemenizi tavsiye ederiz.
 • 2.Kondansatör, cihazınızın altında bulunur. Yoğuşturucuyu çıkarmak için önce alt kapağı yanlarından tutup kendinize doğru yavaşça çekerek veya serbest bırakma klipsine basarak kurutucunun önünden çıkarın (kurutucunuzla ilgili ayrıntılar için kullanım kılavuzuna bakın). Kondenser ünitesini (genellikle sabitleme klipsleri döndürülerek yerinde tutulur) kendinize doğru çekerek çıkarın.
 • 3.Kondansatör ünitesi kurutucunuzdan çıkarıldığında, tozu veya kiri temizlemek için üniteyi musluğun altında çalıştırın.
 • 4.Kondenser ünitesini kurutucuya yerleştirin ve herhangi bir sabitleme klipsiyle yerine kilitlediğinizden emin olun. Ardından alt kapağı yerine sıkıca tutturarak yerine takın.

Kapı contasının temizlenmesi ve bakımı

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Herhangi bir bakıma başlamadan önce daima kurutucunuzun elektrik beslemesini kapattığınızdan emin olun. Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır.

  Kurutma makinenizi temiz tutmak ve herhangi bir tüy veya kir birikintisinden arındırmak, verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır.

 • Bir lavaboyu sıcak sabunlu suyla doldurun, bir bezi nemlendirin ve ardından çamaşır kurutma makinesi kapağının contalarının etrafını ve kapının contaya değdiği yerin içini silin

Kurutma makinenizin dışının temizlenmesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Kurutucunuzun dışını temizlerken asla aşındırıcı temizleyiciler veya çözücüler kullanmayın.

 • 1.Kurutucunun gövdesini gerekirse sabunlu su veya aşındırıcı olmayan yumuşak jel deterjanlarla silin.
  Kontrol panelini temizlemek için yalnızca yumuşak ve nemli bir bez kullanın. Asla sünger veya ovalama malzemeleri kullanmayın. Bunlar boyalı ve plastik yüzeylere zarar verir.
 • 2.Yumuşak bir bezle kurulayın, bezin aşındırıcı olmadığından veya lif dökmediğinden ve çok ıslanmadığından emin olun.

Su haznesinin boşaltılması ve temizlenmesi (kondenser kurutucular)

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Herhangi bir bakıma başlamadan önce daima kurutucunuzun elektrik beslemesini kapattığınızdan emin olun. Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır. Kondenser kurutucunuz bir atık su borusuna bağlanmamışsa ( “Drenaj…” konusuna bakın), her kurutma döngüsünden sonra su toplama tankını boşaltmanız ve ayrıca tankı temiz tutmanız gerekecektir.

 • 1.Kurutulduktan sonra çamaşırlardan alınan su, su tankında toplanır. Buna normalde kurutucunun önünden alt tekme plakasının arkasından erişilir, ancak cihazınızın kullanım kılavuzundaki kesin ayrıntıları kontrol edin. Depoyu kurutucudan çekerek çıkarın.
 • 2.Su tankını lavaboya boşaltın.
 • 3.Ayrıca, rezervuarın ucundaki vananın tıkanmadığını ve herhangi bir toz, tüy veya tüy döküntüsü içermediğini kontrol edin. Ardından depoyu kurutucuya geri kaydırın, sonraki yükün kurutulmasına hazır olun.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687