Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Kombi Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme

Kombi Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme

Kombi Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme Kombinizin kritik öneme sahip bileşenleri için yedek parçalara sahip olmak, bir arıza olduğunda arıza süresinden tasarruf etmenin harika bir yoludur. Acil aramalar, hızlı sevkiyat ve süreç kesintilerinde tasarruf sağladığından bahsetmiyorum bile. Ama hangi parçaları elinizde bulundurmayı düşünmelisiniz? Bu yazıda, her kazan operatörünün raflarında olması gereken 15 önemli kazan yedek parçasını ele alıyoruz.

Kombi Yedek Parça ve Aksesuar Değişimi

Kombi Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme Not: Bazı mekanik ekipmanların temin edilmesi diğerlerinden çok daha uzun sürer ve bu, bölgeden bölgeye değişebilir. Hangi önemli ekipman parçalarının daha uzun teslim sürelerine sahip olduğu konusunda tedarikçinizle iletişim halinde olmanız önemlidir . Bu, acil bir durum ortaya çıktığında maliyetli arıza sürelerinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, tesisinizin yerel tedarik mağazalarına yakınlığı, kazan yedek parça envanterinizin genişliğini ve derinliğini belirleyebilir.

Nasıl Değiştirileceğine Dair Genel Parçaları Listeledik : 

KONTROLLER VE GÜVENLİK CİHAZLARI

ASME CSD-1, otomatik olarak ateşlenen kazanlar için kontrol ve güvenlik cihazlarının gereksinimlerini özetlemektedir. Bu kritik güvenlik cihazları ve kontrolleri, rafta olması gereken kazan yedek parçalarında harika bir ‘ilk allık’. Bir kazanı onlarsız çalıştırmak çoğu eyalette hem yasa dışı hem de düpedüz tehlikeli olur! ASME CSD-1’den öne çıkanlara bir göz atarak başlayalım.

1. ALEV DEDEKTÖRÜ

Bu kritik cihazın zahmetli olduğu ve el altında bulundurulması gereken en yaygın parçalardan biri olduğu bilinmektedir. Alev dedektörü, ev tipi fırınlardan büyük endüstriyel su borulu kazanlara kadar, alev olmadığında ekipmanın ham yakıtla dolmasını engeller. Alev algılama için kullanılan birçok teknoloji vardır. Büyük kazanlarda genellikle bir ‘alev tarayıcı’ iken ticari uygulamalarda bir ‘alev çubuğu’ olabilir. Ateşlenen herhangi bir ekipmanı güvenli bir şekilde çalıştırmak için kesinlikle gerekli bir şey. Bu cihazların hassas yapısı , bir parça arızası durumunda kullanıma hazır bir yedeğe sahip olmayı garanti eder .

2. YARDIMCI VE BİRİNCİL DÜŞÜK SU KESME ANAHTARLARI 

Bu cihazlar, kazandaki düşük su koşullarının tespit edilmesinde kritik bir rol oynar. Ayrıca, bu koşullar ortaya çıktığında brülörü kapatmak için bir ana yakıt gezisi başlatırlar. Düşük Su Kesintileri, yıllık olarak kapsamlı bir şekilde temizlenmeleri durumunda genellikle on yıllık bir beklenen ömre sahiptir. Bakım ihmal edilirse, düşük su cihazlarının çok daha erken değiştirilmesi gerekecek ve işletimde önemli ölçüde daha az güvenilir olacaklardır.

Bu seviye şalterleri kazanın güvenli bir şekilde çalışması için gereklidir. Ne yazık ki, hatalı bir şalterin yasadışı olarak atlanması ile bir kazanın devre dışı bırakılması arasında seçim yapmak, birçok kazan operatörünün yapmak zorunda kaldığı bir karardır. Operatörlerin doğru kararı verebilmelerini sağlamanın en iyi yolu, yedek bir yedek bulundurmaktır. Şamandıralı tip anahtarlar için bu sadece bir yedek kafa tertibatı ve conta olabilir. Sonda tipi anahtarlar için bu, yedek bir sonda ve röle olabilir.

3. YÜKSEK BASINÇ / YÜKSEK SICAKLIK KESME ANAHTARI

Bu basit basınç anahtarı (buhar kazanları için) veya sıcaklık anahtarı (sıcak su kazanları için) kazanınızı devre dışı bırakabilir. Yanma güvenlik kodları, tüm kurulumlarda bu güvenlik anahtarını gerektirir. Size hızlı bir şekilde gönderebilseniz bile, bu nispeten ucuz parçanın üretim kaybından sorumlu olmasına izin vermeyin.

4. BASINÇ KONTROL CİHAZI

Büyük sistemlerde bu, PLC tabanlı kontrolörün bir parçasıdır. Daha küçük sistemlerde bu, bağımsız bir ‘basınç kontrolörü’ olabilir. Bu cihaz olmadan, bir operatörün kazan basınç göstergesini izlemesi ve sistem basıncını korumak için kazan ateşleme oranını manuel olarak ayarlaması gerekir. Bütün bunları kazanı kapatmadan veya emniyet valflerini kaldırmadan yapmak. Kuruluma bağlı olarak, bu zor bir görev olabilir ve kesinlikle güvenilir bir ince basınç kontrolü yöntemi değildir. Gerekli yazılımla önceden yüklenmiş olarak yedek bir basınç sensörü ve döngü kontrolörü veya yedek bir PLC bulundurmak hayat kurtarıcı olabilir.

5. SU SEVİYESİ CİHAZI 

Farklı kazan besleme suyu kontrol kurulumları, kazandaki su seviyesini kontrol etmek için farklı teknolojiler ve cihazlar kullanır. Bir anahtarı kapatan basit açma/kapama kurulumlarından, bir döngü kontrolörüne veya PLC’ye bağlı dp seviyesi algılama cihazlarına kadar. Gerçek şu ki, bir kazanı besleme suyu kontrolleri olmadan çalıştırmak tam zamanlı bir operatörün manuel valfi ayarlamasını gerektirir. Bildiğimiz gibi, çoğu kazan dairesinde, etrafta yapacak hiçbir şeyi olmayan operatörler yoktur. Bu nedenle, bir şeyin başarısız olması durumunda yedek bir seviye algılama cihazı ve döngü kontrol cihazı bulundurmak mantıklıdır.

6. EMNİYET TAHLİYE VALFLERİ

Emniyet tahliye vanalarının yasalara göre yıllık olarak test edilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Bunun yerine bazı şirketler, planlanan yıllık kesintide döndürülebilecek yedek bir valf setine sahip olmayı tercih ediyor. Bu, çalışmakta olan vanaların sertifikasyon ve test için gönderilmesini sağlar. Emniyet valfi yayları zamanla bozulabilir ve basınç ayar noktasında olmasa bile valfin hava almasına neden olabilir. Bu nedenlerle, bunları çalışırken değiştirmeniz gerektiğinde bir yedek bulundurmak iyi bir fikirdir. Belirlediğiniz noktalarda kazanınız için boyutlandırılmış yeni vanalar almak, hızlandırılsa bile günler alabilir.

7. YAKIT GÜVENLİĞİ KAPATMA VALFLERİ

Ana valf, ikincil valf ve büyük gazla çalışan ekipmanlar için arızalı açık havalandırma valfi. Pilot emniyet kapatma valflerini de unutmayın. Bu valfler, kazan kapalıyken yakıtın yavaşça kazanın içine sızmamasını sağlar. Bu, yakıtla dolmasını, patlamaya veya kazanın kontrolden çıkmasına neden olmasını önler! Saatlerce içine yavaş yavaş gaz sızan bir kazanı yaktığınızı hayal edin. Veya 2 Numaralı yağla dolu bir fırını olan bir kazanı kapattığınızı hayal edin. İyi bir senaryo değil. Bu kritik valfler arızalandığında veya sızdırdığında, onları en kısa sürede değiştirmek isteyeceksiniz.

Bazı daha büyük vanalar için, elinizde fazladan kapatma anahtarları kanıtı ve bir vana yeniden oluşturma kiti bulundurabilirsiniz. Bu, tam bir montaja ihtiyaç duymanızı önler. Ancak, bu vanaların bazılarının son derece uzun teslim sürelerine sahip olduğunu unutmayın. Bu vanaların onarılamaz olması yaygın bir durum değildir, ancak gerçekleşirse, o kazan uzun süre hizmet dışı kalabilir. Tabii ki, yıllık bakım planınız bu valflerin sızdırmazlığını test etmeyi içeriyorsa, daha rahat uyuyabilirsiniz.

8. YÜKSEK VE DÜŞÜK GAZ BASINÇ ŞALTERLERİ

Yakıttan söz ederken, bu 2 basınç anahtarı, kazanın çok fazla veya çok az gaz almamasını sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu anahtarlar olmadan kazanınız çok zayıf veya zenginleşebilir ve büyük hasara veya patlamaya neden olabilir. Birini elinizin altında bulundurun ve bir sonraki brülör ayarı sırasında yedek parçalarınızı kalifiye bir teknisyene ayarlatın, böylece şalterler çalışmaya hazır olur. Anahtar ayar noktasının kazana özel olabileceğini unutmayın, bu nedenle bunları önceden ayarlamak her bir kazan için yedek bir yüksek ve düşük gerektirebilir.

9. YANMA HAVA ANAHTARI

Kombi yanıyor ama bir arıza nedeniyle fan dönmüyorsa ne olur? Hiçbir şey, çünkü yanma havası anahtarı, hava akışı olmadığında brülörün yakıt valflerini açmasını önler. Evet, bu basit akış anahtarı kazanınızı raylarında durdurabilir. Neden yedek tutmuyorsun? Bazı sistemlerin bu işlev için başka sensörler kullandığını ve bağımsız bir yanma havası akış anahtarına sahip olmayabileceğini unutmayın.

10. GAZ REGÜLATÖRÜ

Tamam, bu yüzden çoğu insan tam bir gaz regülatörü stoklamaz, ancak siz aşağıdayken ve dışarıdayken gelmek zor olabilir. Bu nedenle, yumuşak parçalardan oluşan eksiksiz bir yeniden yapılandırma kiti ve bir kılavuz, elinizin altında bulundurmak için iyi bir şeydir. Oh, ve bu arada, ilkbaharda, bir hata ekranınız olduğundan emin olmak için regülatör havalandırma hatlarını kontrol edin. Her yıl, sadece regülatör havalandırma hattındaki böcek yuvalarından kaynaklandığını bulmak için yanmayan bir kazanımız var.

11. ATEŞLEYİCİ PARÇALARI

Tel, buji, trafo çok meyilliyseniz. Bu annenin barbeküsü değil. Bir kazanı çalıştırmak için bir çubuğa yağlı bir bez yakma günleri geride kaldı. Pilotu ateşleyemeyeceğiniz için aşağı ve dışarı çıkmayın.

12. CONTALAR

Contalar sık ​​sık değiştirilir ve kazanın ocak tarafında mı yoksa su tarafında mı olmalarına bağlı olarak farklı malzemelerden yapılır. Bunlar genellikle her 12 ayda bir veya kazan üzerinde yapılan herhangi bir kontrol sırasında değiştirilir. Bunlar çok sık değiştirildiğinden, yedek contaları elinizde taşımak iyi bir fikirdir. Bu ayrıca bir sızıntı olması durumunda arıza süresini kısaltacaktır.

Contalar yeterince düşük maliyetlidir ve eski contalarla tekrar kazanı yakmaya değmez. Ayrıca, bazı contaların yalnızca 1 yıl hizmette olması gerektiğini unutmayın! Bunları her yıllık denetimde değiştirdiğinizden emin olun. Tek başına soğutma, boşaltma ve yeniden doldurma için harcanan zaman, kazan dairesinde birkaç yeni contanın depolanması için ödeme yapar. Kesintiler veya sızıntılar için 2-4 tam set üst geçit ve el deliği contası bulundurun. Uygun ocak başı conta bandı veya ipinden bir rulo da elinizde bulundurun.

13. KAZAN SEVİYE GÖZETLEME CAMI VE GÖZETLEME CAMI PAKETLEMESİ

Bu küçük parça, kazanda doğru miktarda su olup olmadığını hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olabilir, bu da onu kritik hale getirir. Kazan gözetleme camından veya salmastrasından küçük bir sızıntı bile su seviyesi okumasını etkileyerek çok güvenli olmayan bir çalışma koşuluna yol açar. Gözetleme camınızın temiz ve temiz olması, sızdırmaması ve camda herhangi bir incelme belirtisi olmaması çok önemlidir. Gözetleme camının okunması zorlaşacak bir noktaya gelmesine asla izin vermemelisiniz. Çok kirliyse, havaya uçuramazsınız, o zaman değiştirme zamanı. Bu parçayı taşıyarak bir sorun çıkması durumunda gözetleme camını kapatabilirsiniz. Ve contalar gibi, eski parçaları yeniden kullanmak riske değmez. Salmastrayı ve boru şeklindeki mastar camını en az yılda bir kez değiştirin ve operatörlerinizi bunu kendilerinin yapması için eğitin.

14. VANA PAKETLEME SETLERİ

Elbette, birkaç valfin üzerindeki salmastra sızdırıyor olsa bile kazanınızı çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Ve evet, sümüğü gövde paketinden sıkıştırabilir ve küçük sızıntıları durdurabilirsiniz. Ancak, harekete geçirilen valfler aşırı sıkılmış salmastra ile düzgün çalışmayacaktır. Bu nedenle, tüm kontrol vanaları için yedek bir salmastra seti bulundurmak mantıklıdır. Salmastra rakorunu kapatarak bir sızıntı durdurulamıyorsa, o salmastra setinin değiştirilmesi zaman alabilir.

15. GÖZETLEME KAPISI CAMI VE AMBALAJI

Tüm operatörler, turları sırasında alevi gözlemlemeleri gerektiğini bilir. Bununla birlikte, gözlem noktası camının genellikle kirli, isli, kırık, sızdıran, aşırı SICAK veya yukarıdakilerin tümü olduğunu görüyoruz. Temiz bir bardaktan kendinize alevi iyi bir şekilde görmenin ne kadar ucuz olduğu düşünülürse bu çok saçma görünüyor. Bu şekilde sızıntıları, çatlamış refrakterleri ve hasarlı brülör kafalarını henüz küçük sorunlarken tespit edebilirsiniz! Bir sonraki kesintiniz için bir yedek bulundurmak mantıklı.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687