• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Kombi Su Doldurma Musluğu Nasıl Değiştirirsiniz

Kombi Su Doldurma Musluğu Nasıl Değiştirirsiniz ?  Bu yazıda, bir kazan doldurma döngüsünün gerçekte ne için kullanıldığını ve neden bu kadar önemli olduklarını inceleyeceğiz. Bu küçük ama kullanışlı parçayı kullanarak kazanınızı nasıl yeniden basınçlandıracağınızı öğrendikten sonra, kendinizi birçok baş ağrısından kurtaracaksınız!

Kombi Su Doldurma Musluğu Nasıl Değiştirilir ?

Kombi Su Doldurma Musluğu nedir ve nasıl çalışır?

Kazan doldurma döngüsü, kazanınız söz konusu olduğunda önemli bir unsurdur. Sistemi su ile doldurmak, basınçlandırmak ve gerektiğinde doldurmak için kullanıyoruz. Şebeke suyu kaynağına bağlıdır ve dahili olabilir, kazanın içine yerleştirilebilir veya harici olarak taktığımız bir şey olabilir bir boru veya hortum parçası olarak. Suyun sistem içinde yanlış yöne gitmesini önlemek için valflerden yapılabilir ve genellikle bir uçta bir durdurma valfi ve diğer uçta bir çift çek valf kullanılarak yapılır. Bunlar, şebeke suyu kaynağına kontaminasyonla sonuçlanabilecek suyun geri akışının olmamasını sağlamak için ayrılmazdır.

Ne yanlış gidebilir?

Kombinizin düzenli olarak doldurulması gerekiyorsa, bu bir sızıntının göstergesi olabilir, bu nedenle uzun vadeli herhangi bir hasarı önlemek için göz kulak olmak en iyisidir. Bunu akılda tutarak, kazanınızın kurulum, onarım ve değişiminin zamanında yapılmasını sağlamak önemlidir. Doldurma döngüsünü kullanmak genellikle atılacak iyi bir ilk adım olabilir. Kendiniz yapabileceğiniz bazı hızlı düzeltmeler var, sadece aşağıdaki SSS’lere göz atın. Acil bir durumda veya aşağıdaki sorulardan daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, radyatörlerinizin çalışmaması veya diğer merkezi ısıtma sorunlarınız için PHS’yi aradığınızdan emin olun .  

SSS

Neden bir doldurma döngüsüne ihtiyacımız var?

Kazanlarımızın basıncını optimum 1-1.5 bar seviyesinde tutmak için çoğu kazanın bir doldurma döngüsüne veya alternatif yerleşik bileşene ihtiyacı vardır. Bir kazanı yeniden basınçlandırmazsanız birkaç sorun ortaya çıkabilir. Eğer kazan basıncı düşük olduğunda , sisteminizde mülkünüzün boru sızıntı, her yerde sızan vana ve hatta hava söz konusu olabilir. Bu arada, yüksek basınç , radyatörünüzün havasını alarak kolayca düzeltilebilir (bir UFH sisteminiz varsa , yerden ısıtmanızın havasını nasıl alacağınızla ilgili bu kılavuz da yardımcı olacaktır), ancak uzun süre bırakılırsa ciddi sorunlara neden olabilir. Doldurma döngüsü olmadan, radyatörlerinizin havasını aldıktan sonra sisteminizi güvenli bir şekilde yeniden doldurmanın bir yolu yoktur. Benzer şekilde, bir sızıntı varsa, sızıntı bulunup giderildikten sonra sistemi doldurmanın bir yolu olmayacaktır. 

Kombi Su Doldurma Musluğu nerede?

Isıtma sisteminize bağlı olarak, doldurma döngüleri farklı görünebilir ve farklı yerlere gidebilir. Genel olarak, esnek, paslanmaz çelik, örgülü bir hortum uzunluğu arıyorsunuz. Ancak bazen daha küçük bir katı döngü arıyor olabilirsiniz. Bunlar çoğu zaman kazan kurulumcunuz tarafından güvenli bir yerde saklanması için bırakılır, ancak daha yeni kazanlarda bunlar da yerleşik olabilir.

Dış Dolum Döngüleri

Bu, gelen soğuk borudan merkezi ısıtma dönüş borusuna giden örgülü bir hortum olacaktır. Harici doldurma devrelerini kurarken, suyun yanlış yöne akmasını önlemek için devrede hangi vanaların bulunduğunu kontrol etmek ve doğru şekilde taktığınızdan emin olmak önemlidir. Kombinizin vana ayarından emin değilseniz, herhangi bir çalışma yapmadan önce bir PHS mühendisini arayın .

İç Dolum Döngüleri

Bazı kazanlar yani kombiler aslında sisteme entegre dolum döngüsüne sahiptir. Mekanik olarak, bunlar harici doldurma döngüleriyle aynı şekilde çalışırlar, ancak kazanın altında renkli bir kol şeklinde bulunabilirler.

Kombi Su Doldurma Musluğu neden çalışmıyor?

Doldurma döngüleri oldukça ucuz olduğundan, genellikle işi yapmıyor gibi görünüyorsa doldurma döngünüzü değiştirmenizi öneririz. Dahili valflerde, tek tek düzeltilmesi zor olan sorunlar olabilir ve ilk önce yeni bir doldurma döngüsünü denemek çok daha hızlıdır. Bu başarısız olursa, kazanınızdaki dahili bir şeyi değiştirmeniz gerekebilir ve bu daha karmaşık bir iş olabilir. Sorunu bulmanıza ve teşhis etmenize yardımcı olabilmemiz için bugün PHS ekibinin bir üyesini arayın.

Kombi Su Doldurma Musluğu Değiştirme

Kombide dolum devremi nasıl değiştiririm?

Kombiler esnek doldurma döngülerine sahip olma eğilimindedir. Bunlar kısa, örgülü paslanmaz çelik parçalarına benziyor ve kazanınızın altında bulunan ve bakır borulara bağlanan iki musluğa giriyorlar.

Kısa ve sağlam olmaktan ziyade bükülebilir/hortum benzeri olduğu için esnek olarak adlandırılırlar. Kombinizin yanına veya altına yerleştirilmiş bir doldurma halkasını değiştirmeniz gerektiğinde, üç basit adımı izlemelisiniz.

 1. Daima her iki musluğun da kapalı olduğundan emin olun.
 2. Hortumu tutan somunları çözün.
 3. Yeni hortumla değiştirin ve somunları yukarı kaldırın.

Doldurma devresi olan ve olmayan bir Kazanı yeniden basınçlandırabilir miyim?

Kazanınızdaki basınç çok düşerse, sistemi yeniden basınçlandırmak kolaydır ve yine de ev sahiplerinin bilmesini tavsiye ettiğimiz bir şeydir. Modelinize bağlı olarak 3 ana yeniden basınçlandırma yöntemi olduğu için Baxi Boyler’i örnek olarak kullanıyoruz. Talimatlar, sahip olduğunuz kazan tipine ve ayrıca takılı olduğu doldurma devresinin tipine göre değişiklik gösterir. Bazen hiç doldurma döngüsü yoktur. Hem katı hem de esnek doldurma devreleri ve hiç doldurma devresi olmayan kazanlar için aşağıdaki adım adım talimatlarımızı izleyin:

Esnek bir doldurma döngüsüne sahip bir Baxi Kazanına yeniden basınç verilmesi

 1. Kazanın altındaki muslukları bulun.
 2. Çalışmaya başlamadan önce sağ musluğun tamamen kapalı olduğundan emin olun.
 3. Kazanın altındaki muslukları bulun ve iki uç kapağı sökün.
 4. Esnek örgülü bir hortum parçası olacak olan doldurma halkanızı bulun.
 5. Doldurma halkasını musluğun her iki ucuna elle sıkarak bağlayın.
 6. İlk musluğu tamamen açın.
 7. Basınç göstergesini bulun.
 8. İkinci musluğu yavaşça açın.
 9. Akan suyun sesini duyacaksınız ve manometrede basıncın yükseldiğini göreceksiniz.
 10. Gösterge 1-1.5 bar arasında bir basınç gösterdiğinde, önce ikinci musluğu tamamen kapatmalı, ardından ilk musluğu tamamen kapatmalısınız.
 11. Hortumun sol somununu sökün. Hortumdan su gelebilir.
 12. Hortumun diğer ucunu sökün ve esnek doldurma halkasını çıkarın.
 13. Muslukların her iki uç kapağını da değiştirin.

Sert doldurma döngüsüne sahip bir Baxi Kazanına yeniden basınç verilmesi

 1. Kazanın altındaki muslukları bulun ve iki uç kapağı sökün.
 2. Lastik rondelaların sert doldurma döngünüzde sağlam olup olmadığını kontrol edin.
 3. Doldurma halkasını iki musluk arasına yerleştirin ve ilk somunu gevşekçe vidalayın.
 4. İkinci somunu elinizle olabildiğince sıkı sıkın.
 5. İlk somunu sıkın.
 6. İlk musluğu tamamen açın.
 7. Basınç göstergesini bulun.
 8. İkinci musluğu yavaşça açın.
 9. Akan suyun sesini duyacaksınız ve manometrede basıncın yükseldiğini göreceksiniz.
 10. Gösterge 1-1.5 bar arasında bir basınç gösterdiğinde, önce ikinci musluğu, ardından ilk musluğu tamamen kapatmalısınız.
 11. Her iki somunu tekrar sökün ve iki musluk arasından doldurma halkasını çıkarın.
 12. Bu aşamada bir miktar su gelebilir ancak az miktarda olması gerekir.
 13. Her iki uç kapağı da değiştirin ve kazanı bulduğunuz gibi bırakın!

Doldurma döngüsü yerine kalıcı doldurma bağlantısıyla Baxi Kazanına yeniden basınç verilmesi

Bu, kombinizde E118 hata kodunu gösterecektir ve bu, su basıncının çok düşük olduğu anlamına gelir. Kazanın altında yeşil bir kol bulabilmelisiniz. Manometre 1-1,5 bar gösterene kadar kolu çekin, bu aralıkta herhangi bir yere ulaştığında kolu serbest bırakabilirsiniz. Basıncın bu rakamın üzerine çıkmasına izin vermeyin, aksi takdirde kazan/su sisteminizde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilirsiniz.

Bir sistemin basıncını artırdığınızda hava kesintisinden su damlaması alışılmadık bir durum değildir, sadece bunu bir bezle temizleyin ve oradan su akışının tutarlı olmadığından emin olmak için bölgeye göz kulak olun. Son bir kontrol olarak, radyatörlerinizin su sızdırmadığından emin olmak için etrafınıza bakın. Kombinize yeniden basınç uygularken 2,5 bar basınç değerini geçerseniz hemen bir servis mühendisi ile iletişime geçmelisiniz . 

Bir doldurma döngüsünün bağlantısını nasıl keserim?

Doldurma döngüsünü değiştirmeye benzer şekilde, basit talimatları izlemelisiniz. Başlamadan önce muslukların tamamen kapalı olduğundan emin olun, somunları çıkarın ve kazanınızın ihtiyacına bağlı olarak ya muslukların üzerine uç kapakları koyana ya da doldurma döngüsünü değiştirene kadar muslukları tekrar açmayın.

Doldurma döngüsü valfi nasıl açılır?

Bazen bir doldurma döngüsü valfi sıkışabilir ve açılması oldukça sert olabilir. Çalıştığınız kısımdan çok emin değilseniz, kazan söz konusu olduğunda asla hiçbir şeyi zorlamamanızı ve bunun yerine bir profesyonel çağırmanızı öneririz . İnsanların bir valfi çektiklerini düşündükleri ve aslında tamamen farklı bir şey çektikleri birçok durum olmuştur ve sonunda uzman çağrıldığında müşteri için daha fazla hasar ve daha fazla maliyetle sonuçlanmaktadır.

Kombi düz doldurma halkası nasıl takılır?

Düz kombi doldurma döngüsüne ilişkin talimatlar için lütfen bu kılavuzda daha önceki esnek doldurma döngüleri hakkındaki talimatlara bakın. Aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Doldurma döngünüzü bulmakta zorlanıyorsanız veya sorunun doldurma döngüsüyle ilgili olup olmadığından emin değilseniz, hemen servisi arayın .

UYARI

Kombiniz düzenli olarak basınç kaybediyorsa,

Kombinizi doldurmak, basınç sorunlarına hızlı bir çözüm gibi görünebilir, ancak her zaman şebekeden su eklemek, çamur birikmesi gibi dahili sorunlara neden olur. Şebeke suyunda bulunan oksijen de korozyonu hızlandırabilir. Bir sorunu çözmek en iyi uzun vadeli çözümdür. Ayrıca, bir yerde bir sızıntı varsa, uzun vadede tüm mülkünüzde ciddi hasara neden olabilir, bu nedenle işaretleri görmezden gelmemek en iyisidir.

 

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687