• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Kombi Sirkülasyon Pompası Nasıl Değiştirirsiniz

Kombi Sirkülasyon Pompası Nasıl Değiştirirsiniz ? Bir sirkülasyon pompası, sıcak suyu ısıtma kazanından, evin radyatörler-inden geçerek odaları ısıtmak için hareket ettirir ve ardından yeniden ısıtılmak üzere tekrar kazana geri döner. Bir sirkülatör, bir su pompasına bağlı bir elektrik motorundan oluşur, termostat ısı istediğinde motor açılır ve ısıtma talebi karşılandığında tekrar kapanır. Sirkülatör pompaları uzun yıllar dayanır ancak sonunda yıpranır ve değiştirilmesi gerekir.

Kombi Sirkülasyon Pompası Nasıl Değiştirilir ?

Kombi Sirkülasyon Pompası Nasıl Değiştirirsiniz ? Sirkülasyon pompanız, merkezi ısıtma sisteminizin işleyişinde çok önemli bir rol oynar. Bir arıza geliştirirse, sıcak suyunuz ve ısıtmanız ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu yazımızda sirkülasyon pompasının ne yaptığını ve problemlerin nasıl fark edileceğini anlatıyoruz. Ardından, sirkülasyon pompası sorun giderme kontrol listemizde size yol göstereceğiz.

Sirkülasyon pompası nedir?

Sirkülasyon pompası, sıcak suyu ısıtma sisteminizin etrafında hareket ettiren bir su pompasıdır. Su, kazanınızdan radyatörlerinizi besleyen borulara, havlu askılarına ve sıcak su silindirine gider. Daha sonra su, evinizin etrafında sabit bir ısıtılmış su akışını sağlamak için tekrar kazana akar.

Merkezi ısıtma sirkülasyon pompaları genellikle kazanınızın içinde veya yakınında veya sıcak su boylerinizin yanındaki havalandırma dolabınızda bulunur. Pompanız kazanınızın içindeyse, ileride kazanın arızalanmasını önlemek için kılavuzumuzu takip edin ve sirkülasyon pompanızı en iyi durumda tutun.

Sirkülasyon pompası çalışmıyor mu?

Sirkülatör pompa sisteminizin doğru çalışmadığını gösteren birkaç işaret vardır. Şunları fark edebilirsiniz:

 • Pompa çalışmasına rağmen su akış borusu sıcak değil
 • Pompadan gelen su sızıntısı
 • Pompa olağandışı sesler çıkarıyor
 • Pompa gövdesi sıcak hissediyor
 • Radyatörlerinizin bir kısmı veya tamamı ısınmıyor
 • sıcak suyunuz yok

Bunlara, sistemde giderilebilecek tıkanmalar veya hava kilidi gibi sorunlar neden olabilir. Bu nedenle, pompayı değiştirmeye başlamadan önce, sorunu teşhis etmek ve mümkünse tamir etmek için aşağıdaki kontrol listemizi takip edin.

Kombi Sirkülasyon Pompası Değiştirme

Yaygın sorunlar ve bunların nasıl düzeltileceği

En yaygın sorunların nasıl çözüleceğini öğrenmek için aşağıdaki kazan sirkülasyon pompası sorun giderme kontrol listemizi izleyin.

 • Sistemin etrafında su akışı yok
 • Gürültülü sirkülasyon pompası
 • Bloke pompa
 • Sızdıran pompa
 • Yanlış hız ayarları
 • Güç kaybı
 • Pompa kapanmıyor
 • Yanlış kurulum

Sistemin etrafında su akışı yok

Sirkülatör pompanız çalışmaya devam ediyor, ancak sisteminizde suyu hareket ettirmiyorsa, şaftı veya pervanesi sıkışmış olabilir.

Çözüm: Pompaya hafifçe vurmayı deneyin. Bu, ele geçirilen tüm bileşenleri serbest bırakmak için yeterli olabilir.

Bu işe yaramazsa veya pompanın düzenli olarak takıldığını fark ederseniz, muhtemelen tamamen arızalanmadan önce değiştirme zamanı gelmiştir. Bir sirkülasyon pompasının nasıl değiştirileceğine ilişkin talimatları izleyin veya yedek bir pompaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız , bir Gaz Güvenli Kayıtlı mühendis ile iletişime geçin .

Gürültülü sirkülasyon pompası

Pompanız gürültülü çalışıyorsa pompanın içinde hava kilidi olabilir. Hava kilitleri, pompanızın çalışmamasına neden olabilir, ancak neyse ki basit bir düzeltme var.

Çözüm: Kombinizin dışında bulunan bir sirkülasyon pompası için hava kilidini çıkarmak için şu talimatları izleyin:

Düz uçlu bir tornavidaya ve bir beze ihtiyacınız olacak.

 1. Pompaya giden elektrik beslemesini kapatın
 2. Pompa üzerindeki küçük boşaltma vidasını bulun
 3. Pompanın suyla dolu olduğunu unutmayın, bu nedenle bezi vidanın altına yerleştirin.
 4. Havanın kaçmasına izin vermek için vidayı çok yavaş çevirin (genellikle çeyrek turdan daha az bir tur yeterlidir)
 5. Vidayı sıkıştır
 6. Fazla suyu paspaslayın
 7. Elektrik beslemesini tekrar açın

Bu gürültüyü durdurmazsa, pompanın içindeki bir yatak gevşemiş olabilir. Bu durumda, sirkülasyon pompasını değiştirmeniz gerekecektir.

Bloke pompa

Kaloriferiniz tam sıcaklığına kadar değil, yavaş ısınıyorsa veya hiç ısınmıyorsa, sirkülasyon pompası bloke olabilir veya çalışmayı durdurmuş olabilir.

Bloke pompalar, merkezi ısıtma sisteminden akan çamur ve metal parçacıkların birikmesinin bir sonucu olabilir. Kir, sirkülasyon pompası gibi ana bileşenlere sıkışarak arızalanmalarına neden olabilir.

Çözüm: Sorunu teşhis etmek için bir Gaz Güvenli Kayıtlı mühendisi arayın . Sistemi temizlemek için uygun bir sistem temizliği yapmaları gerekebilir.

Sızdıran pompa

Sirkülasyon pompanızdan su sızdığını görüyorsanız, bunun nedeni pompanın kendi kendine gevşek çalışması veya patlamış bir conta olabilir. Evdeki sızıntılarla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, sızıntı yapan boruları teşhis etmek için bu faydalı kılavuzu kullanın .

Çözüm: İlk olarak, ayarlanabilir bir anahtar veya anahtar kullanarak tüm bağlantıları sıkın.

Hala sızdırıyorsa, pompadaki tüm bağlantıları kontrol edin. Bazı parçalar paslanmış olabilir. Bu durumda pompanın değiştirilmesi gerekecektir. Son olarak, pompadaki bağlantıyı kontrol edin. Sızıntı buradan geliyorsa pompanın contası patlamış olabilir. Bu durumda,  contayı değiştirebilecek veya pompa çok eskiyse tüm pompayı değiştirebilecek bir Gaz Güvenli Kayıtlı mühendisi arayın .

Yanlış hız ayarları

Bazı pompaların ayarlanabilir hız ve akış ayarları vardır. Ayarlar genellikle 1 ile 3 arasındadır, 1 en yavaş ve 3 en yüksek olur. Radyatörleriniz ısınmıyorsa, hızın ve akışın ayarlanması gerekebilir.

Çözüm: Sorunu sizin yerinize teşhis etmesi ve çözmesi için bir ısıtma mühendisiyle iletişime geçmeniz en iyisidir  .

Güç kaybı

Kombinizde elektrik var ama pompanızda yoksa elektrik tesisatında bir sorun olabilir.

Çözüm: Kabloları sizin için kontrol etmesi için bir ısıtma mühendisini aramanız gerekecek . Kablolamayı onarabilirler veya pompa eski ve paslanmışsa, yenisiyle değiştirmek muhtemelen daha uygun maliyetlidir.

Yanlış kurulum

Çalışmayan bir pompayla ilgili daha az yaygın bir sorun, yanlış şekilde takılmış olmasıdır.

Çözüm: Pompanın çıkarılması ve doğru şekilde takılması gerekecektir. Doğru takıldığından emin olmak için bir Gaz Güvenli Kayıtlı servis ile iletişime geçin.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687