• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Kombi NTC Nasıl Değiştirirsiniz

Kombi NTC Nasıl Değiştirirsiniz ? NTC termistörleri, negatif sıcaklık katsayılarına (NTC) sahip yarı iletken seramikler kullanan sıcaklığa duyarlı direnç elemanlarıdır. Bu, direncin artan sıcaklıkla katlanarak azaldığı anlamına gelir. RT eğrisi ne kadar dik olursa, belirli bir sıcaklık aralığında dirençteki değişiklik o kadar büyük olur. Bu özelliği ile genellikle sıcaklık sensörleri olarak kullanılırlar ve ayrıca sıcaklık ölçümü ve sıcaklık kompanzasyonu gibi amaçlar için sıcaklık koruma cihazları olarak kullanılırlar.

Kombi NTC Nasıl Değiştirilir ?

Termistör arızaları

Termistörler, kullanıcı potansiyometresi (sıcaklık için kazan ayarı) ve Baskı Devre Kartı ( PCB ) ile birlikte çalışır.  Potansiyometre aracılığıyla termistöre küçük bir Doğru Akım (DC) gönderilir , PCB daha sonra doğru su sıcaklığını sağlamak için daha fazla mı yoksa daha az mı gaz vereceğini bilir. Bu, akımdaki değişiklik nedeniyle küçük bir voltaj düşüşüne bağlı olacaktır.

Termistörler ayrıca sıcaklık çok soğuk olduğunda (donma koruması) devreye gireceklerini belirtir. Direnç okuması belirli bir seviyenin altına düştüğünde kazan ateşlenecektir. Termistörler, kireç önleme ( pompa aşırı çalışması) gibi diğer şeyleri izlemek için kullanılabilir .

Arızalı kazan termistörünün belirtileri

 • Isı transferini / hassasiyeti etkileyen ölçek / manyetit birikintileri
 • Sistem su girişi (açık devreye/sonsuzluğa neden olur)
 • Üretici kalibrasyonunda kayıp
 • Hasarlı terminaller / bağlantılar / kablolama hataları

İki tip termistör

 1. NTC (Negatif sıcaklık katsayısı)
 2. PTC (Pozitif sıcaklık katsayısı)

NTC Termistör

Sistem suyunun sıcaklığı arttığında elektrik direncinde bir azalma gösterir ve sistem suyunun sıcaklığı düştüğünde elektrik direncinde bir artış gösterir. Bunlar, sıcaklığın artmasıyla orantılı olarak direnci azaltır. Örneğin, 12.000 Ohm’da başlamak için 25 derece C, 4.000 Ohm’da 55 derece C’ye. Sıcaklık arttıkça direnç azalır. Tipik başlangıç ​​dirençleri 12-15.000 Ohm (12-15k Ohm) aralığında olup, kaynama sırasında 900 Ohm’a kadar düşmektedir.

PTC Termistör

Sistem suyunun sıcaklığı arttığında elektrik direncinde bir artış gösterir ve sistem suyunun sıcaklığı düştüğünde elektrik direncinde bir azalma gösterir. Bu, bir NTC’nin tam tersidir. Sıcaklık artışı ile orantılı olarak sıcaklık artar. Bir NTC olarak bakmakla aynılar, sadece farklı davranıyorlar. 10 dereceden başlayarak 800 Ohm’da, 90 dereceye kadar 1600 Ohm’da. NTC termistörlerinden daha az yaygındırlar.

Tipik Sıra:

Sistem suyunun sıcaklığı arttıkça, NTC termistörünün direnci azalır ve daha sonra pcb’deki potansiyometre , gaz vanası üzerindeki modureg’e giden voltajı değiştirir , bu da brülörü buna göre modüle eder ısı yükü.

Bir Termistörü Test Etmek İçin:

 • Kazan / sistem kontrollerini elektriksel olarak izole edin
 • Termal sensör üzerinde bir termal lazer veya kelepçe kullanarak sistem su sıcaklığını (termistöre yakın) tespit edin
 • Kaldır termistör teller (PCB sonunda) baskılı devre kartının kendisi parazit dirençleri önlemek
 • Direnç okumaları için multimetreyi ohm ölçeğinde ayarlayın

Not: Yalnızca PTC termistörleri: multimetrenin siyah ucu sensörün metal muhafazasına gitmeli ve multimetreden gelen kırmızı kablo sensörün terminaline gitmelidir. Doğru üretici kalibrasyonunu kanıtlamak için direnç okumaları, üretici şartnamesininkine çapraz referans olmalıdır.

Amaçlarına ve işlevlerine göre sensörler birkaç türe ayrılır:
  • Bir hava akımı sensörü, yanma ürünlerinin çıkışını izler ve odanın karbon monoksit ile doldurulma riskini azaltır. Kural olarak, duman çıkarıcıya bağlanır;
  • Alev sensörü, brülörde yangın olmamasına tepki verir. Ekipman, gaz beslemesini kapatarak sızıntısını önlemek için bu durumu en kısa sürede sisteme bildirmekle yükümlüdür;
  • Basınç sensörü, basınç anahtarı olarak da bilinir. Kazanın aşırı ısınma olasılığını azaltır. Gaz veya su basıncındaki azalmaya tepki verir. Farklar çok büyükse, sisteme ısıtıcıyı kapatması için bir sinyal gönderir;
  • Aşırı ısınma sensörü, üniteyi kaynamaya karşı korur. “Termal sigorta” olarak da adlandırılır. NTC sensörlerini ifade eder. Sıcaklığı kritik değerlere ulaştığında ısıtıcıyı kapatır;
  • Sıcaklık sensörleri, kazan sistemine çevre koşulları ve bunların değişiklikleri hakkında bilgi verir.
Bu sefer son iki cihaz türünden bahsedeceğiz. Sensörler , kazanın içindeki ve dışındaki sıcaklık hakkında bilgi toplar ve otomatik sisteme iletir . Tam veri miktarına sahip olan sistem, kazandaki devrelerin ısınma derecesini kontrol edebilmektedir. Birçok ısıtıcı üreticisi, ek ekipmanı kendileri tasarlar ve üretir. Bu nedenle, bir sensör seçerken, kazanınızın ait olduğu markaları tercih etmek daha iyidir. Bu durumda, uyumsuzluk sorunuyla yüzleşmek zorunda değilsiniz.

NTC kısaltması, Pozitif Sıcaklık Katsayısı anlamına gelir. Ünitenin boşuna çalışmaması veya çok zayıf ısınmaması için sadece kazanın içinde değil, dışında da gözlemlenmelidir. Dahili bir aşırı ısınma sensöründen bahsediyorsak, sıcaklık rejimi ile ilgili bilgileri oradan sisteme iletmek için ısıtıcıya yerleştirilir. Kazanın aşırı ısınması sadece kendisi için değil, etrafındakiler için de her zaman tehlikelidir. Basitçe başarısız olabilir veya patlayabilir.

Bunun birçok nedeni var, işte en yaygın olanları:
  • Isıtma devresinde hava birikmiş, serbest bırakılmalıdır;
  • Kanal kireçle tıkanmış . Bu olduğunda, ısıtıcının içinde patlama sesleri duyulur. Ölçek kimyasallarla çıkarılır;
  • Kazanın bulunduğu odada, yüksek nem veya düşük hava sıcaklığı;
  • Tıkalı filtreler. Bu, ısıtma devresinde bozulmuş sirkülasyona yol açar. Filtrelerin temizlenmesi veya özellikle ihmal edilmiş bir durumda yenileriyle değiştirilmesi gerekir;
  • Uzun süre kullanılmadığında pompa tıkanır ve sirkülasyon bozulur. Pompa sökülmeli ve yıkanmalıdır.

Bu sorunlardan bazılarını kendiniz çözebilirsiniz, ancak profesyonel yardım almak en iyisidir. Termik sigorta, elektronik aksamlara brülörü kapatma talimatını verir. Ayrıca tamamen soğuyana kadar kazanın çalışmasını engeller. Bu durumda, böyle bir sensör kendi kendine geri yüklenir ve sıcaklık kabul edilebilir bir seviyeye düştükten sonra önceki çalışma moduna döner.

Şimdi dış sıcaklığı belirleyen cihazlara geçelim. İşlerinin merkezinde, kural olarak, çevrenin etkisi altında daralan ve genişleyen aktif maddeler vardır. Alternatif olarak, bu işlev hassas yarı iletkenler tarafından gerçekleştirilir. Hava sıcaklığını belirleyen sensör, ısıtıcıya komutlar veren termostat kartına bilgi gönderir.

Sıcaklık sensörlerinin hem kazanın kendi sıcaklığını belirlemeye hem de etrafındaki havanın sıcaklığını belirlemeye hizmet edebileceğine zaten karar verdik. Bunlardan ilki, çoğu durumda, soğutucu ile birlikte ünitenin içinde bulunur ve birbirinden çok farklı değildir. Ve hava sıcaklığını belirleyen cihazlar, seçilen kriterlere bağlı olarak alt türlere ayrılabilir.

Kombi NTC Değiştirme

Yerleştirilme biçimleriyle başlayalım:
  • Oda. Tahmin edebileceğiniz gibi, iç mekanlarda bulunurlar. Amaçları, bir kazan ile ısıtılan binalarda sıcaklık rejimini belirlemek;
  • Dış mekan. Dış iklim koşullarını belirlemek için dış mekana kurulurlar. Sensör, soğuğa ve ısınmaya tepki vererek kontrol panelini bu konuda bilgilendirir. Sonuç olarak kombi, kullanıcı tarafından seçilen ayarlara bağlı olarak sadece gerektiğinde çalıştırılır. Gaz maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaya izin verir;
  • Ayrıca iç mekanda bulunur. Bu modeller, ısıtma sisteminin bir parçası olan borulara bağlanır. Bu amaçlar için, genellikle sensörün kendisiyle birlikte gelen tutucular kullanılır;
  • Dalgıç. Suya, ısıtıcının içinde özel olarak belirlenmiş bir yere yerleştirilirler. Sadece kazanlar için kullanılırlar, bu nedenle bizi ilgilendirmiyorlar.
Ayrıca, ısıtma iletim yöntemiyle ısıtma sıcaklık sensörü aşağıdaki gibi olabilir:
  • Kablolu. Bir tel kullanılarak kazanın elektronik panosuna bağlanır. Uzmanlara göre bu aktarım yöntemi daha kararlı ve doğrudur;
  • Kablosuz. Bilgi iletimi radyo dalgaları aracılığıyla gerçekleştirilir. Algılama ünitesine ek olarak, bu tür sensörler, kazana sinyal gönderen ek bir üniteye sahiptir.

Ayrıca sensörler kendi iç özelliklerine göre ayrılır. Örneğin, en basit modeller 10-40 ° C sıcaklık aralığını korur. Bu tür göstergeler yalnızca bazı durumlarda sınırlandırılabilir. Ev için en iyi seçenek, sıcaklık hassasiyeti -10 ila 70 ° C arasında değişen sensörlerdir. Oda cihazlarının boyutları oldukça küçüktür. Yaklaşık 3 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde. Uzak sensörlerin boyutları biraz daha büyük olabilir, ancak çok fazla olmayabilir. Üretici, bu tür cihazları daha fazla koruma ile donatır, güçlerini ve aşınmaya, neme ve diğer doğal faktörlere karşı direncini arttırır.

Gaz ekipmanı ile çalışmanın sorumlu ve zor bir iş olduğu hemen belirtilmelidir. Bu işletmeye yalnızca uzmanlar güvenmelidir. Ülkemizin birçok sakini, işi kendi elleriyle yaparak bir ustanın hizmetlerinden tasarruf edebileceklerine inanıyor. Bununla birlikte, en küçük hata tüm sistemi bozabilir ve bu da daha büyük maliyetlere neden olur.

Öncelikle cihazın ana bileşenlerini tanımlayalım. Bunlar, sensörün kendisini, kablo rakorunu, elektrik kablosunu sıkıştırmak için birkaç terminali ve içinde tüm bunların bulunduğu plastik kasayı içerir. Kuruluma devam etmeden önce doğru konumu seçmek gerekir. Bu, özellikle bir dış mekan sensörü söz konusu olduğunda önemlidir. Doğru çalışması için birçok dış koşuldan etkilenmemelidir.

İlk olarak, cihaz doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bu, oda sensörleri için de geçerlidir, ancak bu faktörün odadaki etkisi çok daha düşüktür. Uzmanlar, sıcaklık sensörlerinin mümkün olduğunca binanın kuzey veya kuzeydoğu duvarlarına yerleştirilmesini tavsiye ediyor. İkincisi, belirli bir yerdeki nem seviyesi normlara uygun olmalıdır. Cihaz hiçbir şekilde küfle kaplı duvarlara kurulmamalıdır. Üçüncüsü, sensör tam hava sıcaklığını ölçmek için tasarlanmıştır. Bu, yanında onu yapay olarak artıran hiçbir unsur olmaması gerektiği anlamına gelir. Bunlara havalandırma, baca ve hatta bir kapı dahildir. Dördüncüsü, evin yüksekliğini düşünün. Örneğin, yüksekliği dört veya daha fazla olan binalarda sensör, ikinci ve üçüncü katlar arasına kurulur.

Diyelim ki en uygun yeri seçtiniz, doğrudan kuruluma geçiyoruz. Üniteyi duvara monte etmek için kapağı çıkarmanız gerekecektir. Montaj deliklerinin noktalarını işaretleyin. Sensörün ankraj cıvataları ile yüzeye vidalanması tavsiye edilir. Ardından, kabloları ona bağlamanız gerekir. Kabloyu yalıtmak için kullanılan özel somunu sökün. İki kabloyu bağlayın ve somunu geri vidalayın. Bitti, kasayı plastik bir kapakla kapatabilirsiniz.

Çoğu modern model zaten bunlarla donatılmış olduğundan, termal sigortaların montajı çok sık gerekli değildir. Ancak, sensörün arızalanması da olur, bundan sonra yenisini aramanız gerekir. Satın alırken, cihazın özelliklerine dikkat edin. Bu durumda, kazanın mevcut voltajı önemli olmadığından sadece sıcaklık seviyesi ile ilgileniyoruz. Birçok gaz ısıtıcısının özel bir sensör alanı vardır. Genellikle borunun üzerinde bir yerde. Montajdan önce kombinin bu kısmını temizlemeli ve termal macun sürmelisiniz.

Bu öğe, kablolu cihaz türleri için geçerlidir. Sonuçta, kablosuz sensörlerin bağlantısını kurmak zor olmayacak. Tabii ki, termostat bir radyo kanalı ile donatılmışsa. Ancak elektrik kablolarıyla her zaman işleri berbat edebilirsiniz. Her şeyden önce, kazanı tamamen kapatın. Isıtıcıyı dış ortam sensörüne bağlamak için 30m’lik bir kablo kullanın. Veya bağlı ekipman arasındaki mesafe çok büyük değilse daha kısa.

Kazanı oda sensörüne bağlamak için 5 metrelik bir kablo yeterli olacaktır. Kablo kalınlığı yaklaşık 2×0.5 milimetre olmalıdır. Tellerin sensöre nasıl bağlanacağını bir önceki paragrafta anlatmıştık. Şimdi kablonun diğer ucunu da kazan terminal bloğuna bağlıyoruz. Polariteyi gözlemlemek gerekli değildir. Kabloyu yalıtmak için hava geçirmez şekilde kapatılmış bir manşon kullanılması tavsiye edilir.

Kontrol ve ayar , örneğin odalardan birine kurulabilen bir termostat kullanılarak gerçekleştirilir . Basit ve programlanabilir olabilirler. Birincisi ile her şey açıktır, odada belirli bir sıcaklığı ayarlamak ve korumak için tasarlanmıştır. Programlanabilir regülatörler gelişmiş işlevselliğe sahiptir. Bu tür cihazların en yaygın özelliği evdeki nem seviyesini ayarlamaktır.

Ayrıca oda sıcaklığını veya kazanın sıcaklığını manuel olarak artırabilir / azaltabilir, programlamayı kullanarak belirli bir çalışma modu ayarlayabilir, “konfor” modunu etkinleştirebilir veya önceden ayarlanmış tüm ayarları sıfırlayabilirsiniz. Sonuç olarak, bir gaz kazanının en istikrarlı ve güvenli çalışması için, makalenin başında tarif ettiğimiz her tür sensörün kullanılması gerektiğini belirtmekte fayda var. Isıtıcının çalışmasını tamamen otomatikleştirmeye, gaz tüketim seviyesini düşürmeye ve ünitenin servis ömrünü uzatmaya yardımcı olacaklar.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara