Kombi Fırın Nasıl Temizlenir ?

Kombi Fırın Nasıl Temizlenir ? Ticari bir mutfakta çalışan herkes için, ne kadar değerli bir biliyorum fırın kombinasyonu veya kombi fırın gerçekten olduğunu. Pişirmeden kızartmaya ve buharda pişirmeye kadar, kombi fırınlar, yiyecekleri pişirme ve ısıtma yeteneklerine sahip oldukları için her şeyin en iyisidir. Çeşitli gıda ürünlerini pişirme yetenekleri ve kullanım sıklığı nedeniyle kombi fırınınızı düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Aşağıda, bir kombi fırında temizlik görevlerinin nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin genel talimatlar verilmiştir.

Endüstriyel Kombi Fırın Temizliği

Lütfen dikkat: Aşağıdaki talimatlar kombi fırınınızın içini ve dışını temizlemek için genel talimatlardır. Her kombi fırın farklı olduğundan ve çeşitli üreticiler kombi fırın ürettiğinden, belirli üniteniz günlük, haftalık ve aylık temizlik için kendi benzersiz prosedürleri gerektirebilir. Bazı durumlarda yetkili bir servis firması ile planlı bir bakım programı gerektirebilir. Tehlikeli olabileceğinden, son kullanıcı için önerilmeyen herhangi bir temizleme prosedürünü gerçekleştirmeye çalışmayın.

Genel Günlük Temizlik

Kombinizi temizlemeden önce, üreticinin temizlik talimatlarına bakın ve tüm talimatları ve önerilen temizlik programını takip edin. Ayrıca kombi fırınınız, talimatlarına da uyulması gereken otomatik temizlik yapabilecek donanıma sahip olabilir. Bununla birlikte, bunlar, geniş bir model yelpazesi için geçerli olan, kombi fırınınızı temizlemeye yönelik iyi genel ipuçlarıdır.

Temizlemeden önce lastik eldiven ve koruyucu gözlük gibi koruyucu giysiler kullandığınızdan emin olun.

 • Adım 1 —Üniteyi manuel olarak temizlemeden önce kombi fırının tamamen soğumasını bekleyin.
 • Adım 2 — Damlama tepsisini temizleyin ve yiyecek kalıntılarını temizleyin.
 • Adım 3 —Vantuz/fan muhafazasını OEM’iniz tarafından belirtildiği şekilde temizleyin (varsa).
 • Adım 4 —Herhangi bir pisliği, gresi veya birikmeyi temizlemek için OEM tarafından önerilen bir temizleyici ile iç yüzeyi silin.
 • Adım 5 — Kombinin içini iyice durulayın.
 • Adım 6 —Kapı contasını/contalarını ılık, sabunlu suyla silin. Ardından temizleme solüsyonunu temiz, nemli bir bezle silin. Contanın havayla kurumasına izin verin.
 • Adım 7 —Aşındırıcı olmayan bir temizleyici ile yüzeyi silerek, kapıdaki cam pencere de dahil olmak üzere fırının dışını temizleyin. Temiz bir bezle kurulayın.
 • Adım 8 —İç kısmın gece boyunca tamamen kurumasını sağlamak için kombi fırın kapağını açın.

Temizleme programı/işlemleri, kombi fırınınızı öncelikli olarak ne için kullandığınıza bağlı olarak da belirlenebilir (pişirme ve buharda pişirmeye karşı tütsüleme veya kavurma).

Genel Aylık Temizlik

Her üretici aylık temizlik prosedürleri sırasında ne yapılması gerektiği konusunda kendi tavsiyelerini verecek olsa da, hemen hemen her model için geçerli olan birkaç tane vardır. Herhangi bir bakım, servis veya profesyonel temizlik için sertifikalı bir teknisyene başvurmayı unutmayın.

Genel aylık temizlik ve inceleme prosedürleri hakkında bazı ipuçları

 • Pas veya ezik gibi eskime veya bozulma belirtileri olup olmadığını kontrol edin.
 • Kombi fırının içini kireçleyin.
 • Her kombi fırının, ünitenizin uzun ömürlü olmasını ve güvenilirliğini sağlamak için hayati bir prosedür olan kendi önerilen kireç çözme işlemi olacaktır.
 • Kireç oluşumunu azaltmaya yardımcı olmak için bir su arıtma sisteminin kurulması tavsiye edilir.
 • Kombinin içini ve bileşenlerini manuel olarak temizlemek için OEM tarafından önerilen bir temizleyici kullanın veya sorunu bir profesyonelin halletmesini sağlayın.
 • Buhar jeneratörlerini kireçten arındırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi