Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Kombi Baca Fanı Nasıl Değiştirirsiniz ?

Kombi Baca Fanı Nasıl Değiştirirsiniz

Kombi Baca Fanı Nasıl Değiştirirsiniz ? duvar tipi kazanlara monte edilmiş bir gaz kazanı fanı, yanma işlemi sırasında egzoz gazlarının dumanını giderme işini gerçekleştirir. Türbin, yanma odasını boşaltmak ve karbon monoksit egzozunun verimliliğini kontrol etmek için brülör ateşlenmeden önce çalıştırılır. Brülör söndükten sonra fan, yanma odasını havalandırmak ve ısı eşanjöründen kalan sıcaklığı üflemek için yaklaşık 20 saniye çalışmaya devam eder. Türbin çalışması, fan muhafazasındaki ve dışındaki basınç farkına göre itmeyi kontrol etmek için bir hava basınç anahtarı tarafından kontrol edilir.

Kombi Baca Fanı Nasıl Değiştirilir ?

Türbin dağıtıcı kazanlar, güvenilir ve güvenli çalışma için türbin kanatlarının yıkanması da dahil olmak üzere periyodik önleyici bakımla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Fanı Nasıl Değiştirirsiniz ? Kombinizde görünen bir hava arıza kodu var mı? Eğer öyleyse, kombinizin fanında bir arıza olması muhtemeldir. Kazanınızın fanı, zararlı gazları kazanınızın bacasından ve evinizden dışarı ittiği için kritik bir bileşendir. Eğer fanınız işini yapamıyorsa kombinizin devre kartı kombinin çalışmasına izin vermez.

Sistem elektriği sigortadan kapatıldıktan sonra ön yanma odası kapağı açılır. Fan motoru cihazın en üst kısmında bulunmaktadır. Fan motorunun alt sacında ana gövdeye sabitlenmiş olan vidaları söktükten sonra sağa sola hareket ettirerek aşağıya doğru çekilir. aynı işlemler yeni fan motoru takıldıktan sonra tersine olarak devam edilmelidir. Fan Motoru değişimlerini kesinlikle gaz yakıcı onay belgesine sahip teknik personel tarafından yapılmalıdır. Yapılan işlemler sonucu emniyet tedbirlerinin sırası ile yerine getirilmesi gerekmektedir. Cihaz emniyet tedbirlerinden sonra müşteriye teslim edilir.

Yanma odasından dumanı zorla çıkarmak için gazlı ısıtma ekipmanına duman aspiratörü olarak da bilinen bir fan monte edilmiştir. Böyle bir sistemle donatılmış bir gaz kazanına turboşarjlı denir. Egzoz cihazının çalışması bir duman basınç sensörü (basınç anahtarı) tarafından izlenir. Bir venturi tüpü vasıtasıyla çark odasına bağlanır. Gaz kazanı fanının arızalanması, ısıtma cihazının durmasına neden olur ve egzoz fanının arızası giderilene kadar daha fazla çalışması imkansızdır.

Arızanın nedenini belirlediyseniz, bileşenleri bulduysanız ve aletle nasıl çalışacağınızı biliyorsanız, bir gaz kazanı fanını onarmak zor değildir.

Bir gaz kazanı duman aspiratörünün çalışma prensibi

Fan birimlerden oluşur:

 1. Pervaneyi döndüren bir motor.
 2. Yanma odasında vakum oluşturan bir türbin.
 3. Besleme havasını karıştırmak için bıçaklar.
 4. Basınç şalterinin verimli çalışması için bir fark basıncı oluşturan venturi tüpleri.

Egzoz fan türbini, galvanizli sac veya alüminyumdan yapılmış bir kasaya yerleştirilmiştir. Motor gövdeye vibrasyon pedleri vasıtasıyla montaj cıvataları ile tutturulur.

Stator indüktöründe 220 volt göründüğünde, armatür türbini ve kanatları döndürmeye başlar. Besleme havasının karıştırılması ve baca gazlarının uzaklaştırılması, bir koaksiyel boru veya ayrı bir hava kanalı ve baca aracılığıyla gerçekleştirilir.

Fanın elektrik gücü, ev tipi modeller için kazanın ısı çıkışına bağlıdır, 35-80 watt.

Kazan fanı arızası belirtileri

Kırılmaya aşağıdaki belirtiler eşlik eder:

 1. Motor vızıldıyor, ancak türbin yavaş dönüyor veya dönmüyor.
 2. Kazan önceden ayarlanmış modda çalışmayı durdurur ve kontrol panelinde yaklaşık olarak şu içeriğe sahip bir hata kodu görünür: “Basınç anahtarının çalıştırılmasında gecikme”.

Arıza nedenleri

Duman aspiratörü aşağıdaki nedenlerden dolayı arızalı olabilir:

 1. İndüktör hasarlı. Sıcak gazların uzaklaştırılmasından veya motorun aşırı yüklenmesinden kaynaklanan yüksek sıcaklıkların etkisi altında, tel yalıtımı erir, bu da dönüşler arası kısa devreye veya bobin sargısında bir kopmaya neden olur.
 2. Türbin dengesiz. Dumanın çıkarılması sürecinde, fan kanatları kurum, toz vb. ile kaplanır ve bu da tekerleğin ağırlık merkezinde bir değişikliğe yol açar.
 3. Rulmanlar aşınmış. Armatür mili, düz veya döner yataklarla donatılmıştır. Türbin balanssız ise yağlama yetersiz ise bu ünitelerin kullanım ömürleri kısalır.
 4. Aspiratöre güç beslemesi yoktur. Fana güç sağlayan kontrol kartı modülü arızalanırsa pervane dönmeyecektir.
 5. Düşük şebeke gerilimi. Kazana sağlanan elektrik voltajı 195 volttan az olduğunda, güçteki bir düşüş nedeniyle yeterli bir vakum üretilmediğinden, basınç anahtarı fanı kapatabilir. Gaz kazanının düşük tahmin edilen besleme gerilimi, fanın zarar görmesine neden olmaz, arıza etkisi yaratır.

Kombi Baca Fanı Değiştirme

Kazan fanı teşhisi

Teşhisi gerçekleştirmeden önce, fanın ayrıntılı bir incelemesi için onarılmakta olan cihazın enerjisinin kesilmesi ve ön kapağın sökülmesi zorunludur. Turboşarjlı bir kazanda yukarıda sıralanan arıza belirtilerinden biri meydana gelirse, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Şebeke voltaj değerini kontrol edin. Voltmetreyi bir elektrik prizine bağlayın. Okumaları 195 volttan azsa, basınç şalteri performansındaki düşüş nedeniyle fanı kapatır. Elektrikli bileşenler dengesiz voltajdan beslendiğinden, kazanın bir voltaj dengeleyici aracılığıyla elektrik şebekesine bağlanması tavsiye edilir.
 • Açık devre için indüktörü inceleyin. Servis verilebilir bir stator sargısı 50 – 80 ohm’luk bir dirence sahiptir.

Gaz kazanı egzoz fanının bobininin kontrol edilmesi.

 • Kontrol panosundan voltaj beslemesini belirleyin. Enerjisi kesilmiş ekipmanda, güç terminallerini duman tahliyesinden ayırın, bunlara 250 Volt voltmetre bağlayın ve kazanı çalıştırın. Sirkülasyon pompasını açtıktan sonra, kontrol panosundan gelen elektrik gücü fana ve bu durumda yaklaşık 220 volt sabitlemesi gereken ölçüm cihazına gidecektir. Okuma olmaması, fan kontrol kartı modülünde bir sorun olduğunu gösterir. Röle hasar görebilir. Bu gibi durumlarda, kontrol modülü geri yüklenir veya benzer bir modülle değiştirilir.

Turboşarjlı kazanın fanının besleme voltajının kontrol edilmesi.

 • Rulmanların durumunu kontrol edin. Isıtma veya sıcak su besleme modunu açın ve türbin dönerken uzun ince bir nesne (tutamak, çubuk, tornavida vb.) Bu yöntem size uymuyorsa, motoru duman egzoz odasından ayırın ve çarka bir darbe (döndürme, sallama vb.) uygulayın. Koltuklar ciddi şekilde aşındığında veya yarış bozulduğunda yataklar değiştirilmelidir. Rulmanlar kolayca değiştirilebilir. Burçlar satılık değil, kendiniz yapmanız, bir tornadan sipariş etmeniz veya aks kutusunun iç çapı için özel bir klips seçerek bir rulman takmanız gerekiyor.

Kazan fan motoru yataklarının durumunun kontrol edilmesi.

 • Besleme havasını karıştırmak için motor miline kanatlar monte edilmiştir. Çarkın yakınında bulunan yatağı değiştirirken, bıçaklar milden çıkarılır, ancak bunları yeniden takmak neredeyse imkansızdır. Uygulamada, duman egzoz sistemi onlarsız kararlı bir şekilde çalışır.

Fan kanadı.

 • Pervaneyi birikimden temizleyin. Agresif bir ortamda çalışması nedeniyle, türbin kanatları yanma ürünleriyle aşırı büyür. Bu nedenle, periyodik olarak temizlenmeleri ve artan gürültü durumunda dengelenmeleri gerekir. Türbin, akan su altında bir diş fırçası ile plaktan kolayca çıkarılabilir. Dinamik dengeleme için, yataklar iyi çalışır durumda ve yağlanmış olmalı, türbin kirden arındırılmalıdır. Rotorun dönüşünü ayarlamak için parmaklarınızı kullanın. Türbin durduktan sonra üst bıçağa bir işaret koyun. Yine, birkaç kez rotoru döndürün. Her durakta işaret farklı yerlerdeyse ve tekerlek kolayca dönüyorsa balans yapmaya gerek yoktur. Konum değişmediğinde, üst bıçağa ağırlıklar sabitlenir ve ağırlık merkezi tekrar kontrol edilir. Ağırlığın ağırlığı yetersizse, başka bir ağırlık eklenir. Etiket olduğu sürece balans yapılır,
 • Basınç anahtarının servis verilebilirliğini kontrol edin. Duman dedektörü fanın çalışmasını izlediğinden, duman aspiratörün arızası nedeniyle durması mümkündür. Basınç şalterinin durumunu belirlemek için, 1 ve 3 numaralı terminallere bağlı telleri, fan çalışırken bir jumper ile bağlanır. Kazanın çalıştırılması, duman sensörünün veya yoğuşma kapanlı borunun arızalandığını gösterir.

Gaz kazanı basınç şalterinin servis edilebilirliğinin kontrol edilmesi.

Borunun yoğuşma toplayıcı ile sızdırmazlığının ihlali bir hava engeli oluşturur ve basınç anahtarı membranı mikro anahtara çekilmez. Tüpün bütünlüğünü kontrol etmek için, suyla dolu bir kaba daldırabilir ve yan memeleri tutarak üst memeden hava üfleyebilirsiniz. Hava sızıntılardan kaçacaktır. Böyle bir kusur varsa, tüp değiştirilmelidir. Acil bir durumda, hasar silikon, bant veya sıcakta eriyen yapıştırıcı ile onarılabilir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687