• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Klima Uzaktan Kumandası Nasıl Sıfırlanır

Klima Uzaktan Kumandası Nasıl Sıfırlanır ? kumandayı alıyorsun ve açma düğmesine basıyorsun. Hiçbir şey olmuyor. Açılıyor gibi bip sesi gelmiyor, havalandırmalar hareket etmiyor ve ışıklar yanmıyor, Uzaktan kumanda mı yoksa Klima ünitesi mi? Çoğu durumda, genellikle uzaktan kumandadır. sistemle uğraşmaya başlamadan önce, Klima uzaktan kumandanızdaki sorunları gidermenin bazı basit yollarını burada bulabilirsiniz.

Klima Uzaktan Kumandası Sıfırlama

 • Klimada reset tuşu ne işe yarar?
 • Klima kumandasız nasıl kapanır?
 • Klimada reset tuşu ne işe yarar?
 • Klima kumanda kilidi nasıl açılır?
 • Kumandası olmayan klima nasıl çalıştırılır?
 • Klima kumandadan nasıl kapatılır?

Klima Ünitem Neden Uzaktan Kumandaya Yanıt Vermiyor?  

Asla yeni ve kullanılmış pilleri veya farklı türdeki pilleri karıştırmayın. Piller normal kullanımda yaklaşık bir yıl dayanmalıdır. Eğer Uzaktan Kumanda ‘in çalışma aralığı ölçüde azalırsa, pillerin yanında ve bir tükenmez kalem veya başka bir küçük nesnenin ucu ile RESET düğmesine basın. Bir çok Klimada Uzaktan kumandada pilleri çıkardığınızda kumanda kendisini sıfırlayacaktır.

“Klimamız çalışmıyor. Uzaktan kumandaya yanıt vermiyor ve evde bulunan iki uzaktan kumandayı denedik ve ikisi de hiçbir şey yapmıyor. Sizce problem ne olabilir? Yeni piller taktık ve hala çalışmıyor.”

Bazı markalarda Klimanın uzaktan kumandası çalışmıyorsa, klima kumandasını veya uzaktan kumandayı sıfırlamayı deneyin. klima uzaktan kumandasını sıfırlama işlemi aşağıdaki gibidir:

 • Klimanın uzaktan kumandasında ‘Açma/Kapama’ düğmesini arayın.
 • Açma/Kapama düğmesine basın ve aynı şeyi bırakmadan önce 2 saniye basılı tutun.
 • İşlemi durdurmak için şimdi bir kez ‘Açma/Kapama’ düğmesine basın.
 • Şimdi yeniden başlatmak için düğmeye ikinci kez basın.

Klimanın uzaktan kumandasındaki butonlar çalışmıyorsa, tamir için profesyonel teknisyenlere götürmeniz gerekir. Klima üniteniz uzaktan kumandaya yanıt vermiyorsa, bir servis çağrısı ayırmadan önce bu adımları izlemenizi öneririz.

1. Klima ünitesine yeterince yakın mısınız?

Uzaktan kumandayı AC sistemine doğrulttuğunuzda ve yanıt vermeden açma düğmesine bastığınızda, üniteden çok uzakta olabilirsiniz. Bazı durumlarda, belirli sistemler minimum 6 metrelik bir sensör mesafesi gerektirir.

 • Üniteye biraz daha yaklaşın ve açma düğmesine tekrar basmayı deneyin.
 • Ünite arayüzü ile aranızda mobilya olmadığından emin olun. Uzaktan kumandadaki sensörden ünitenin arayüzüne giden açık bir yol olması gerekir.
 • Sinyalin alınmasını engelleyebileceğinden, hem uzaktan kumanda hem de klima sistemindeki sensörlerin üzerlerinde kir veya pislik bulunmadığından emin olun. Nemli bir bezle veya antibakteriyel mendille hızlıca silin.

2. Pilleri kontrol edin

Pilleri yeniden düzenlemek için TV uzaktan kumandasının arkasını nasıl açıyorsanız, aynısı klima uzaktan kumandayla da yapılabilir.

 • Uzaktan kumandayı ters çevirin ve arka kapağı kaydırarak çıkarın. Pilleri yeniden düzenleyin ve tekrar deneyin.
 • Bu işe yaramazsa, eski pilleri çıkarın ve yenileriyle değiştirin.
 • Çoğu sistem uzaktan kumandasında, piller bittiğinde uzaktan kumanda ekranında bir mesaj görüntülenecektir. Bu simge göründüğünde pilleri değiştirme zamanı gelmiştir.

3. Pillerin kutuplarını kontrol edin

Pilleri yeni taktıysanız ve hala çalışmıyorsa, arka kapağı kaydırın ve kutupları kontrol edin.

 • Pil yuvasının içindeki kutupları uzaktan kumandanın arkasında bulacaksınız. Basılı veya kabartmalı “+” ve “-” sembolleridir ve genellikle pili gösterir.
 • Bu semboller, pillerin nasıl takılacağını ve hangi yöne baktıklarını gösterir. Belirtilenden farklı bir şey olursa, uzaktan kumanda çalışmayacaktır.
 • Pilleri çıkarın ve pil yuvasında belirtilen doğru kutuplara göre yeniden takın.
 • Pilleri doğru şekilde yerleştirdikten sonra bile çalışmıyorsa piller ile metal kontaklar arasında kir veya tıkanıklık olabilir. Arka kapağı tekrar kaydırın, pilleri çıkarın ve izopropil alkole batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak temas noktalarındaki kiri veya tozu temizleyin.

4. Uzaktan kumanda ayarlarını kontrol edin

Bazı durumlarda, kullanıcı hatasına dönüşür, hangi düğmelere basacağınızı biliyor musunuz? Yanlışlıkla uzaktan kumandadaki yanlış düğmeye basmak, enerji tasarrufu için odada kimse olmadığında sistemin kapanacağı hareket algılama özellikleri gibi birkaç soruna neden olabilir.

 • Güvenilir kullanım kılavuzunu (eğer bulabilirseniz) çıkarın ve uzaktan kumandadaki düğmeleri ve bunların hangi işlevleri yerine getirdiğini ve nasıl doğru şekilde kullanılacağını öğrenin.

Uzaktan kumandayı kontrol edin

İlk olarak, uzaktan kumandadaki ekranın çalışıp çalışmadığını kontrol ederek, üzerindeki bilgileri okuyup okuyamadığınızı kontrol edin. Değilse, basit bir pil değişikliği düzeltmesi sorununuzu çözecektir. Pilleri bölünmüş sistem uzaktan kumandasından çıkarmak için, diğer düğmeleri ortaya çıkarmak için uzaktan kumanda panelini aşağı kaydırmanız yeterlidir. Durduğunda, paneli tamamen kaydırmak için fazladan bir çekme yapın. Pil bölmesi açığa çıkacaktır. Metal bileşenlerin paslanmadığını kontrol edin ve pilleri değiştirin. Doğru pilleri kullandığınızdan emin olmak için kullanım kılavuzunu iki kez kontrol edin ve ayrıca pilleri doğru şekilde taktığınızdan emin olmak için uzaktan kumandayı kontrol etmeyi unutmayın.

Evde aynı marka başka bir split klima için kullandığınız başka bir kumandanız varsa, çalışmayan ünitede deneyebilirsiniz. Klima bu kumandaya tepki veriyorsa diğerinin arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini bilirsiniz.

Bir sonraki adım, uzaktan kumandanın üstündeki LED ışığını kontrol etmektir. LED ışığı, klima ünitesinin arayüzündeki sensöre sinyal göndermekten sorumludur. Uzaktan kumandayı düşürdüyseniz, LED diğer dahili bileşenlerden ayrılmış olabilir. Uzaktan kumandanın LED’den doğru bir sinyal gönderip göndermediğini kontrol etmek için bir kızılötesi sensör kartına ihtiyacınız olacaktır.

Bir diğer husus, birime olan yakınlığınızdır. Uzaktan kumandanın çalışması için ünitenin on metre yakınında olması gerekir ve ünitenin yüzeyinde sensörün yolunu kapatan mobilya veya başka nesneler olamaz. Sensörleri, üzerlerinde de karışan herhangi bir kir olmadığından emin olmak için temizleyin. Uzaktan kumanda hasarının diğer bir yaygın nedeni nemdir. Dökülen bir içecek veya diğer sıvılara maruz kalmak uzaktan kumandanızın çalışmamasına neden olabilir.

Üniteyi kontrol edin

Uzaktan kumandanızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için başka bir yaklaşım, arızadan ünitenin sorumlu olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaktır. Bunu yapmak için, çalışıp çalışmadıklarını görmek için ünitenin sağ alt tarafında bulacağınız düğmelere manuel olarak basın. Uzaktan kumandaya yanıt verirler ancak yanıt vermezlerse, uzaktan kumandadan gelen sinyalin üniteye ulaşmadığını veya tanınmadığını varsayabilirsiniz.

Sistemin yeniden başlatılmasını gerçekleştirin

Uzaktan kumandanın arızalı olduğuna karar verdiyseniz, sistemi ana güçte kapatarak ve yaklaşık 30 dakika kapalı bırakarak sıfırlayın. Gücü tekrar açtığınızda sorun devam ederse, bir teknisyenin sistemde tanılama denetimi yapabilmesi için bir servis rezervasyonu yaptırmanızı öneririz. İç ünitenin içindeki kartın artık uzaktan kumandayla konuşmadığını ve değiştirilmesi gerektiğini keşfedebiliriz. Arızalı olup olmadığını görmek için uzaktan kumandayı da test edeceğiz.

Sistem kurulduğunda sağlanan duvar tutucusunda saklanmasını sağlayarak el kumandanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Bir uzaktan kumandayı değiştirirken, genel bir alternatif yerine bir marka modeline yatırım yapmanızı öneririz. Evrensel uzaktan kumandalar size temel işlevleri verebilir, ancak tüm özellikleri sunması pek olası değildir. Arızalı (ancak hasarlı olmayan) uzaktan kumandalar, klima garantinizin bir parçası olarak kapsanır.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687