Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Klima Nasıl Sıfırlanır ?

Klima Nasıl Sıfırlanır ? Bazı klima ünitesi sorunları hızlı sıfırlama ile çözülebilir. Ünitenin tamamı çalışmıyor veya dış üniteniz çalışmıyor olsa da, açıp kapatmak, önerdiğimiz denenmiş ve onaylanmış bir yöntemdir. Bunu akılda tutarak, klima ünitenizi sıfırlamak için basit adımlardan  geçelim.

Klima Resetleme Nasıl Yapılır ?

  • Klimayı resetlemek ne işe yarar?
  • Iklimsa klima resetleme nasıl yapılır?
  • Klima nasıl sıfırlanır?
  • Klima neden kendini korumaya alır?

Klima Ünitenizi 4 Basit Adımda Kapatma ve Sıfırlama

İlk olarak, termostatı sıfırlamadan önce Klimanızı kapatın, Klima ünitesi üzerinde bulunan kapatma düğmesini bulmak için kullanıcı el kitabınızı kullanın. Klima ünitesini kapatmadan önce termostatı kapalı konuma getirdiğinizden emin olun. Bu, güvenlik için önemli bir adımdır, böylece Klima üniteniz üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Klima Sıfırlama İşlemi

Devre Kesiciye Git

Çok uzak çok iyi. Ardından, devre kesici kutunuzu bulun . Klima ünitenize bağlı olan kesiciyi bulun ve kapatın. Çoğu zaman devre kesiciler bodrum katında, dolaplarda veya sürünen boşluklardadır.

30 saniye bekleyin

AC ünitesine bağlı devre kesiciyi kapattıktan sonra tam bir dakika bekleyin . 60 saniyelik bir zamanlayıcı ayarlayın ve ardından gücü AC ünitesine geri getirin. Güvenlik önlemi olarak, evinizdeki herkesi kesicileri sıfırlayacağınız konusunda bilgilendirmek iyi bir fikir olabilir.

Tekrar Aç

1 dakika bekledikten sonra, Klima ünitesi kendi kendine sıfırlanacaktır. Termostatınıza gidin ve cihazı dikkatlice tekrar açın . Cihazı istediğiniz sıcaklığa ayarladığınızdan emin olun ve iyi çalıştığını doğrulamak için ünitenin havayı soğutmasını bekleyin.

Bir klima sistemi, sıcak havalarda ev ortamınızı rahat ve serin tutmak için çalışır. Çoğu cihaz gibi, bu sistem de sorunlara eğilimlidir ve bazen beklediğiniz gibi çalışmaz. Çoğu kişi, ünitelerinde sorun yaşadıklarında içgüdüsel olarak klima onarım servis sağlayıcısını arar. Ancak sorunu kendi başınıza çözmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Örneğin, elektrik kesintisinden sonra yedek klima cihazınız beklediğiniz gibi çalışmıyorsa, sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Klimaya Nasıl Reset Atılır ?

Neden Sıfırlamanız Gerekiyor?

Devre kesici devreye girdiğinden ve kompresörün başlamasına izin vermediğinden klimayı sıfırlamanız gerekir . Güç kaynağında bir dalgalanma olursa veya ani bir elektrik kesintisi veya kesinti olursa devre kesici açılır. Sistemin bu kısmı klima ünitesini korumak ve yangın ve patlama gibi sorunları önlemek için çalışır. Devre kesici, herhangi bir ünitenin önemli bir bileşenidir ve baypas edilmemelidir. Termostat arızalıysa ve soğumaya ayarlanmadıysa, tüm klima ünitenizi de sıfırlamanız gerekebilir.

Klima Sistemini Nasıl Sıfırlarsınız?

Klimayı sıfırlamayı denemeden önce, düzenli güç kaynağınız olduğundan ve akımın eşit şekilde aktığından emin olun. Yakın zamanda bir kesinti yaşadıysanız, bir ışık açın ve tam güç aldığınızdan emin olmak için parlaklığı kontrol edin. Emin olduktan sonra, üniteye devam edebilir ve sıfırlayabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

Sıfırlama Düğmesini Bulun – Çoğu klima biriminin üzerinde bir sıfırlama düğmesi bulunur. Düğme genellikle kırmızı renktedir ve boyutu oldukça küçüktür. Sıfırlama düğmesi olarak açıkça işaretlenmelidir. Klima ünitenizde bu buton olup olmadığını belirlemek ve yerini bulmak için talimat kılavuzuna başvurabilirsiniz.
Düğmeye Basın – Düğmeyi bulduğunuzda, 3 saniye boyunca sürekli olarak basın ve bırakın. Birkaç dakika sonra düğmeye tekrar 3 saniye basın. Klima üniteniz üç bip sesiyle yanıt verecektir. Sistem hemen sıfırlanmalıdır.

Klima Sıfırlama Düğmesi Yoksa

Klimanızın sıfırlama düğmesi yoksa, manuel olarak sıfırlamanız gerekir. Bu çok fazla zaman veya çaba gerektirmez. Manuel sıfırlama karmaşık değildir ve yapmanız gereken tek şey aşağıda belirtilen adımları takip etmektir:

Güç Kaynağını Kapatın – Dış mekan kompresör ünitenizin yanında bir kapatma paneli olmalıdır . Ana AC kablosu bu üniteye takılacak ve normal koşullarda her zaman açılacaktır. Evinizdeki ana elektrik panelinde 240 voltluk devreyi bulmak için anahtarı kapatın ve devam edin. Bunu da kapatman gerekiyor. Bu, klima ünitenize gelen tüm güç beslemesini tamamen kesecektir.
Çıkarın – AC biriminin şebekeden tamamen ayrıldığından emin olmak için ek bir önlem olarak, güç kaynağı kartından çıkarın ve sistemi ayırın.

30 Dakika Bekleyin – Sistemi yeniden bağlamak için çok uzun süre beklemenize gerek yoktur, ancak çok hızlı bir şekilde yeniden bağlamamak da iyi bir fikirdir . Klimayı elektrik şebekesine yeniden bağlamadan önce, sistemde kalan tüm şarjın dağıldığından emin olmanız gerekir. Dahili sistemlerin tamamen sıfırlanması için 30 dakika yeterlidir.

Fişe Takın – Birkaç dakika geçtikten sonra sistemi fişe takın. Bu noktada klimayı hemen açmanıza gerek yoktur.

Güç Kaynağını Açın – Klima bağlandıktan sonra, ana 240 voltluk ana panele geri dönün ve açın. Ardından dış ünitenin yanındaki fiş noktasına geri gelin ve açın. Gücü tamamen açmadan önce termostatınızın “soğumaya” ayarlandığından emin olun.

Bu adımları takip ederseniz klimanız beklediğiniz gibi çalışacaktır. Klimanız hala etkili bir şekilde soğumuyorsa, termostatı kontrol etmeyi ve filtreyi temizlemeyi deneyin. Kirli filtreler hava akışını engelleyebilir ve makinenin soğutma verimliliğini tehlikeye atabilir. Termostat doğru ayarda olduğunda ve filtre temizlendiğinde, etkili bir şekilde soğuyup soğumadığını test etmek için klimayı bir kez daha çalıştırın.

Bir Uzmanı Ne Zaman Aramalısınız?

Klima ünitenizin devre kesicisi atmaya devam ederse ve soğuması yavaşsa, bir profesyonel aramanız gerekir. Bu, hızlı bir şekilde ele alınması gereken daha ciddi bir sorunun göstergesidir. Kesici panelin koruyucu kaplaması yoksa ve dış kompresör ünitesine giden kablolar açığa çıkarsa da bir profesyonel çağırmalısınız .

Klimayı bu tür koşullarda sıfırlarsanız, güvenliğinizi riske atarsınız. Açıkta kalan teller kıvılcım oluşturabilir ve yangına neden olabilir. Sistemin içinde gevşek bir bağlantı veya açıkta kalan tel de güçte dalgalanmaya neden olabilir ve devre kesicinin sık sık atmasına neden olabilir. Bu dalgalanmalar klima ünitesine kalıcı olarak zarar verebilir ve sizi bir Klima değişimi satın almaya zorlayabilir.

Sistemde sorun yaratmadan klimanızı tekrar tekrar sıfırlayamazsınız. Bir profesyonel, klimanızı dikkatlice inceleyecek ve neden bu kadar sık ​​sıfırlanması gerektiğini belirleyecektir. Ayrıca soğutucu seviyelerini kontrol edecek , kompresörü inceleyecek ve tüm fanları ve filtreleri temizleyecekler.

Düzenli Bakım Önemlidir

Kesintisiz çalışmasını sağlamak için klimanızın bakımını da düzenli olarak yapmalısınız. İyi bakım yapılmamış bir klima, daha sık sorunlara yol açacaktır. Uzmanlar, ünitenize yılda en az bir kez bakım yaptırmanızı tavsiye eder.

Servis teknisyeni, yıpranmış ve hasar görmüş kabloları fark edecek ve bunları değiştirecektir. Bu, klimanın devre kesicisinin atma veya ünitenin verimli bir şekilde soğutmama olasılığını azaltacaktır. Ayrıca filtreyi düzenli olarak temizleyerek de evde bakım yapabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687