• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Klima Motor (Kompresör) Nasıl Değiştirirsiniz

Klima Motor (Kompresör) Nasıl Değiştirirsiniz ? Kendinize hiç sordunuz, bir klimadaki kompresörü nasıl değiştiririm? Veya bir kompresörü değiştirmek ne kadar zor? Bu çok iyi bir soru, bu yüzden dikkat edin, burada adım adım sizin için cevaplanacaktır.

Klima Motor Nasıl Değiştirilir ?

Klima Motor (Kompresör) Nasıl Değiştirirsiniz ? Bu klima onarım makalesi, yanmış bir klima kompresörünün değiştirilmesiyle ilgili temel adımları açıklamaktadır. Bir klima kompresörünün değiştirilmesi, eğitimli bir servis teknisyeninin işidir. Kompresör motoru genellikle sistemdeki en maliyetli parça olmakla kalmaz, aynı zamanda basit bir “cıvatalı” değiştirme değildir.

v Bir kompresörü değiştirmek çok eğlenceli olabilir, lehimleme ve borulardan elektrik ve kablolamaya kadar tüm mekanik becerilerinizi gerektirecektir. Bu kompresör değişiminin sorunsuz olmasını ve işiniz bittiğinde açılmasını sağlayacak birkaç şey var. Bir kompresörü her değiştirdiğinizde, onunla kontaktörü ve kapasitörü değiştirmeli ve sistem açık ve boşken ölçüm cihazınızı her zaman temizlemelisiniz.

Klima Kompresör Değişimi

 • Kompresörün arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini onaylayın. Kısa devre yapan veya vızıldayan bir kompresörün diğer sistem sorunlarından kaynaklanabileceğini unutmayın, her zaman motorun gerçekten ele geçirilmiş olması söz konusu değildir.
 •  Uygun bir değiştirmenin elde edilebilmesi için kompresör modelini ve kapasitesini belirleyin
 • Kapatın  elektrik gücü kapatarak dahil, klima sistemi
 • Tüm soğutucuyu  sistemden çıkarın . Modern prosedürler, çevresel kirleticileri azaltmak için soğutucunun çevreye bırakılması yerine tutulmasını gerektirir.
 • Klima sistemi , R11 veya R22 gibi artık kullanılmayan bir soğutucu akışkan kullanıyorsa , yeni bir kompresör, yeni, onaylanmış bir soğutucu akışkan kullanmak üzere tasarlanacaktır ve bu değişikliğe uyum sağlamak için sistemde, örn. termal genleşme valfleri, bobinler veya diğer bileşenler. Ancak tüm bileşenlerin değiştirilmesi gerekmez; örneğin kanallar ve üfleyici tertibatları korunur.
 • Soğutucu hatları  kesilir ve eski kompresör çıkarılır.
 • Yeni kompresör, kompresör/kondenser ünitesinde yerine kurulur (genellikle bu ekipmanın tamamı dışarıda bulunur) ve soğutucu hatları (genellikle gümüş lehimleme) mevcut soğutucu hatlarına bağlanır. Soğutucu da değiştiriliyorsa, yeni bobinlerin veya diğer kontrollerin kesilmesi ve değiştirilmesi gerekebilir.
 • Muhtemelen ikisi kompresör/kondenser ünitesindeki hem alçak hem de yüksek taraf soğutucu hatlarına bir kompresör motoru yanma filtresi takılıdır. Bu özel HVAC kompresör tükenmiş kurutucu/filtresi, yeni ekipmanı tortu tıkanmasından korumak için ekstra kalıntı ve nem ve yağ filtreleme kapasitesi sağlamak için soğutucu akışkan hatlarına takılabilir. Kılcal borular ve TEV’lerin yanı sıra bobinler ve kompresörler, soğutucu boru sistemindeki kalıntı, kaçak yağ veya sudan kaynaklanan hasar veya tıkanmaya karşı hassastır.
 •  Hem soğutucu akışkan hatlarından ve kompresörden tüm havayı tahliye etmek hem de sistemdeki kaçakları kontrol etmek için tüm sisteme bir vakum çekilir . Hava kirliliği, yeni soğutucu ile karışmasına izin verilirse, çalışma özelliklerini değiştirecek ve düzgün çalışmayı engelleyecektir.
 •  Sistemdeki herhangi bir su veya nem de çıkarılır ve yukarıda belirttiğimiz gibi, soğutucu borularının yeniden bağlanması sırasında teknisyen, yeniden montajdan sonra geride kalan iz nemini gidermek için sisteme bir kompresör tükenmiş filtre-kurutucu takabilir.
 • Soğutucu  sisteme uygun şarj miktarında eklenir. Konut klima sistemleri, ticari ünitelerden farklı olarak, hava geçirmez şekilde kapatılmış bir kompresör motoru kullanır ve büyük bir soğutucu akışkan şarjını tutmak için ayrı bir alıcı yoktur, bu nedenle sistemin doğru çalışması için şarjın (sıcaklık, basınç ve şarj sırasında hacim dahil) tam olarak ölçülmesi gerekir düzgün çalış. Hem aşırı şarj hem de düşük şarjlı soğutucular sistemin hatalı çalışmasına yol açacaktır.
 • Yeni kompresörü takılmış olan klima sistemi yeniden çalıştırılacak  ve düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilecektir.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687